Specialistai atkreipia dėmesį, kad norint pradėti žaisti tenisą, reikia ne tik geros nuotaikos ar tinkamo pasiruošimo, bet ir inventoriaus.
Teniso avalynės ypatumai
„Naujokams, kurie pradeda treniruotis lauko aikštynuose, reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį į teniso avalynę. Atitinkamai dangai reikalinga ir atitinkama avalynės, nes taip išvengtumėte nereikalingų traumų ir jaustumėtės patogiai“, – pabrėžė SEB arenoje dirbantis Vilniaus teniso akademijos (VTA) treneris Eimantas Gruzdas.
Tenisas reikalauja ne tik įprasto bėgiojimo elementų, bet ir greito startavimo, staigių sustojimų, praslydimų prieš prisiderinant ir smūgiuojant kamuoliuką.
Aikštėje ypatingai dažnai naudojamas šoninis judėjimas, todėl teniso bateliai sukurti taip, kad suteiktų reikiamą atramą, apsaugą, ventiliaciją ir amortizaciją.
Tenisas dažniausiai yra žaidžiamas ant trijų tipų dangos – kietos, grunto ir žolės. Jos visos yra iš esmės skirtingos, todėl naujokams rekomenduojama teisingai pasirinkti avalynę.
„Kietos dangos teniso batų užduotis – suteikti žaidėjui gerą sukibimą su danga. Šie batai yra patvaresni, nes treniruojantis ant kietos dangos batų padas susidėvi kur kas greičiau. Vidpadis yra šiek tiek minkštesnis, kad apsaugotų žaidėjo sąnarius. Puikiai sukibdami su danga šio tipo batai padeda greičiau startuoti ir sustoti.
Grunto dangos teniso batai yra koncentruoti į žaidėjo praslydimą nesulaikant grunto dalelių batų pado raštuose. Žaidžiant ant grunto reikėtų, kad gruntas neprikibtų prie pado, nes tai trukdytų jūsų laisvam judėjimui. Dažnai galima pamatyti, kad batų padas yra eglutės formos. Batų viduje yra daugiau apsaugos šonuose (apsaugo čiurną), nes žaidžiant ant grunto žaidėjai daug daugiau slidinėja siekdami kamuolio.
Žolės dangos teniso batai yra unikalūs dėl pade esančių mažų skirtingų gumelių, kurios padeda geriau sukibti su slidžia danga. Verta žinoti, kad šie batai visiškai netinka žaidimui ant grunto ar kietos dangos.
Ketvirtas tipas, kurį rekomenduočiau kiekvienam pradedančiajam, yra batai skirti visoms aikštelės dangoms (ang. multi-surface). Šie batai tinka visiems, kurie dažnai keičia dangas ir neprisiriša prie vieno aikštyno“, – aiškino E. Gruzdas.
Renkantis teniso batelius, jų kaina gali svyruoti tarp 50 ir 150 eurų. Patartina prieš perkant įsivertinti savo žaidimo lygį, treniruočių krūvį ir individualius poreikius (pvz. – praeities traumos). Tinkama avalynė leidžia išvengti traumų ir jaustis patogiai, todėl čia taupyti nereikėtų,
„Jeigu planuojate žaisti 3-4 kartus per savaitę, tai patarčiau batus keisti kas 6 mėnesius. Dažnai pažvelkite į teniso batelių padą jeigu pado raštas susidėvėjo ir galite pamatyti pado vidurį (sluoksnį po raštu) rekomenduočiau nelaukti ir atsinaujinti. Blogas sukibimas su danga gali paveikti jūsų žaidimo kokybę ir padidinti riziką gauti traumą“, – pridūrė VTA treneris.
Rakečių subtilybės
Mes visi esame skirtingi, todėl reikėtų raketę rinktis tokią, kuri jums tinka ir patinka. Ar raketė jums tinka, priklauso nuo to, kokį žaidimo stilių propaguojate, kiek laiko ir kaip dažnai ketinate žaisti tenisą ir ko norite pasiekti.
„Pabandykite rasti raketę, kuri pirmiausiai jaustųsi patogiai laikoma jūsų rankoje, nes jei jausitės patogiai ir užtikrintai, tuomet žaisite geriau. Jeigu laikoma raketė jaučiasi patogiai, tai jau yra gera pradžia“, – teigė E. Gruzdas.
Treneris išskyrė keletą svarbių dalykų, kuriuos reikia žinoti norint įvertinti raketės savybes. Pirmas iš jų – raketės svoris. Jis priklauso nuo jėgos smūgiuojant ir kaip smūgis atliekamas. Naudojant lengvesnę raketę lengviau smūgiuoti, nes svorio balansas nukreiptas į galvutę.
Kitas niuansas – raketės galvos dydis. Mažesnis dydis suteikia daugiau galimybių valdyti kamuoliuką ir labiau tinka pažengusiems, o didesnis galvos dydis suteikia didesnę „sweet spot“ vietą (t. y. sritis, kurioje stygos sukuria daugiausiai galios smūgiuojant reikalaudamos mažiausiai žaidėjo pastangų).
Kiti svarbūs parametrai, pagal kuriuos reikia rinktis įrankį – raketės plotis, stygų įtempimas ir rankenos (koto) dydis.
Stygas galima laikyti žaidimo varikliu. Skirtingai įtemptos stygos suteikia žaidėjui skirtingą kiekį jėgos ir kontrolės smūgiuojant kamuoliuką. Tuo tarpu neteisingas rankenos dydis gali sukelti alkūnes ir riešo traumas.
Dar vienas patarimas naujokams – kai laikote rankeną, tai atstumas tarp pirštų galiukų ir delno turėtų būti maždaug vieno piršto pločio.
Apranga ir krepšiai
Tenise aprangos stilių galima pasirinkti individualiai. Visgi reikėtų atkreipti dėmesį į keletą aspektų – patogumą, praktiškumą, gerą oro pralaidumą ir judėjimo laisvę.
„Stenkitės vengti 100 proc. medvilninių marškinėlių ar suknelių, nes jie sulaiko prakaitą ir gali prilipti prie jūsų kūno.
Teniso apranga dažniausiai gaminama iš sintetinių audinių, kurie suteikia aprangai jaukumo, nepalikdami šlapio prakaito. Šie audiniai yra žinomi įvairiuose prekiniuose ženkluose. Jie taip pat yra lengvesni ir pagerina judėjimo kokybę.
Taip pat renkantis šortus ar suknelę visuomet atkreipkite dėmesį į kišenes, kurios reikalingos saugant atsarginius kamuolius“, – sakė E. Gruzdas.
Galima atkreipti dėmesį ir į lauko tenisui pritaikytas kojines. Geriausia, kad jų padas būtų iš kilpinio pliušo. Jis yra storesnis ir minkštesnis, todėl kojinės tampa patvaresnėmis. Dažnos teniso kojinės turi specialias vėdinimo zonas pėdos viršuje, kuri leidžia pėdų odai kvėpuoti.
Į kortus paprastai žaidėjai atvyksta su teniso krepšiais. Naujokams užtenka paprasto 3 rakečių krepšio. Jame yra vienas pagrindinis skyrius, kuriame telpa 1-2 raketės ir keletas aksesuarų. Taip pat tokiuose krepšiuose būna nedidelė užtraukiame kišenė smulkiems daiktams įsidėti, pvz. laikrodžiui ar raktams. Alternatyva krepšiui – teniso kuprinė. Specialiose teniso kuprinėse telpa dvi raketės ir keli kiti reikalingi daiktai.
Vis dėlto vasarą žaisti ne tik malonu – esant karštiems orams tyko ir tam tikri pavojai. Treneris pataria jiems pasiruošti ir įvertinti kelis itin svarbius dalykus.
„Visų svarbiausia – vartokite skysčius. Tą reikia nuolatos daryti prieš, per ir po žaidimo. Tuo tarpu kepurės dėvėjimas ir poilsis šešėlyje tarp taškų ar pratimų padės sutaupyti energiją ir leis mėgautis tenisu ilgiau.
Žaidžiant dideliame karštyje dažnam žaidėjui prakaituoja delnai, kas leidžia raketės rankenai praslysti smūgio metu ir tai gali pakenkti žaidėjo tikslumui. Taip pat drėgna ir slidi teniso raketės rankena verčia žaidėjus spausti ją per stipriai ir taip yra didinama riziką peties, alkūnės ir riešo traumoms. Todėl įvairaus lygio žaidėjams patarčiau dažnai keisti teniso raketės rankenos apviją“, – pavojus vardino E. Gruzdas.