Antradienį buvo išplatintas pranešimas, kad B.Vyšniauskui skiriama 10-ies metų diskvalifikacija.
„Toks sprendimas buvo priimtas remiantis tuo, kad treneris priklauso sportininko pagalbiniam personalui, o jiems yra keliami didesni reikalavimai. Sportininko personalo diskvalifikacijos prasideda nuo 4 metų iki gyvos galvos.
Atsižvelgus į visas sunkinančias aplinkybes (ilgai dirbantis treneris, dirbantis su aukšto meistriškumo sportininkais, jo sportininkų taisyklių pažeidimų skaičius) buvo priimtas B.Vyšniauską diskvalifikuoti 10-iai metų“, – lrytas.lt teigė Lietuvos antidopingo agentūros vadovė Rūta Banytė.
Pats B.Vyšniauskas atsakė į lrytas.lt skambutį, tačiau komentuoti situacijos nepanoro.
A.Didžbalio diskvalifikacija ir teismo nuosprendis
2016 metais B.Vyšniausko auklėtinis Aurimas Didžbalis Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalį, vėliau buvo paskelbtas geriausiu metų sportininku. Reikalai nebuvo prasti, daugelis jau buvo užmiršę apie B.Vyšniausko sūnaus Ramūno du dopingo taisyklių pažeidimus ir džiaugėsi sunkiaatlečių pergalėmis.
Tačiau 2019 metų balandį Lietuvos sporto pasaulį apskriejo netikėta, nors žvelgiant į visą istoriją, visai tikėtina žinia – antrą kartą dopingo taisykles pažeidė ir A.Didžbalis.
„Yra baisiausia, kai esi kaltinamas tuo, ko nepadarei. Mano sąžinė yra rami, kadangi draudžiamų medžiagų nevartojau“, – taip tuomet sužinojus apie aštuonerių metų diskvalifikaciją pats A.Didžbalis.
Tuo bėdos B.Vyšniauskui nesibaigė. 2018 metais, kaip yra skelbusi prokuratūra, per kratas B. Vyšniausko ir jo giminaičių namuose, sporto klubo patalpose rasta apie 20 flakonų, 40 pakuočių, 80 ampulių ir daugiau nei tūkstantis tablečių draudžiamų medžiagų, priskiriamų anabolinių ir androgeninių steroidų grupei. Jos skirtos raumenų masei didinti, jėgai auginti.
Galiausiai teismas išnagrinėjo bylą ir B.Vyšniauskui skyrė 5000 eurų baudą.
Kaltinimai byloje taip pat buvo pateikti jo sūnui, sunkiaatlečiui Ramūnui Vyšniauskui, tačiau pastarasis buvo išteisintas. Kitas kaltinamasis dviračių sporto treneris Antanas Jakimavičius sulaukė analogiškos bausmės, kaip ir B.Vyšniauskas.
„Kaip aš galiu pripažinti, jei aš neplatinau? Kaip aš galiu pripažinti? Kaip aš galiu pripažinti, jei aš neplatinau?“, – po teismo tuomet tris kartus į „Lietuvos ryto“ televizijos kamerą kartojo B.Vyšniauskas.
Tuo metu jis dar ėjo sunkiosios atletikos federacijos pareigas. Tačiau jas netrukus teko apleisti. Šių metų gegužės mėnesį federacijos valdymą laikinai perėmė nauji vadai: prezidentas Vytautas Čepas ir generalinis sekretorius Vincas Šlevinskas.
Federacija nebūtų galėjusi pretenduoti į valstybės finansavimą, jei jai vadovautų teistas asmuo.
Tiesa, reiktų priminti, kad tų pačių 2020 metų balandį į dopingo kontrolierių rankas pakliuvo ir dar du sunkiaatlečiai. Lietuvos antidopingo agentūra tuomet pranešė, kad diskvalifikavo Žygimantą Stanulį ir Irmantą Kačinską.
Pasikartojantys auklėtinių pažeidimai ir teistumas byloje dėl dopingo platinimo išsekino kantrybę antidopingo agentūrai. Ši 2020 metų sausio 15 dieną informavo B.Vyšniauską apie jo suspendavimą ir pradėjo tyrimą. Šis baigėsi 10-ies metų diskvalifikacija, kuri galios iki 2030 metų sausio 15 dienos.
Skandalinga praeitis
Vertėtų pabrėžti, kad policija tyrimą dėl B.Vyšniausko pradėjo po Lietuvos antidopingo agentūros skundo, kuriame buvo tikinama, kad B.Vyšniauskas sukuria aplinką dopingo platinimui ir gali platinti tiek namie, tiek ir sporto klube.
Kaip pagrindinis bylos asmuo įvardijamas sunkiaatletis D.Kmieliauskas. 2017 sunkumų kilnojimo atstovas D.Kmieliauskas buvo pagautas vartojęs dopingą – drostanoloną ir norandresteroną bei buvo diskvalifikuotas ketveriems metams.
„Jokių įrodymų. Tik skundas. Ten ta antidopingo agentūra tik taip moka skundais parodyti, kad dirba. Apkaltino, apskundė, bet tai visiškai niekalas. Neplatinau dopingo ir niekam nedaviau“, – tuomet teisinosi B.Vyšniauskas po atliktos policijos pareigūnų kratos.
Tačiau pažvelgus į Lietuvos sunkiaatlečių dopingo vartojimo skandalų istoriją darosi vis sunkiau patikėti pasikartojančiais pasiteisinimais apie nekaltumą ar mistiškai jų organizmuose atsiradusias draudžiamas medžiagas.
Su dopingo vartojimu pirmasis 1997 metais įkliuvo trenerio sūnus R.Vyšniauskas. Tuomet sunkiaatletis buvo patikrintas Tailande vykusio pasaulio čempionato metu. 21-erių metų sportininkas buvo diskvalifikuotas dvejiems metams.
„To, ką tada rado mano organizme, net nebuvau vartojęs. Nežinau, kaip ten įvyko. Tiesiog kažkoks nesusipratimas. Ir konkurentai negalėjo iškrėsti man tokios kiaulystės, kadangi tuomet ir tie rezultatai nebuvo itin aukšti...“, – po devynių metų duodamas interviu diena.lt kalbėjo sportininkas.
Tačiau tai nebuvo vienintelė R.Vyšniausko diskvalifikacija. Praėjus 18 metų sunkiaatletis vėl įkliuvo. Šį kartą draudžiama medžiaga buvo aptikta sportininko mėginyje 2014 metų balandžio 6 dieną ne varžybų metu, o mėginį paėmė Lietuvos antidopingo agentūra. R.Vyšniauskas dar kartą buvo diskvalifikuotas dvejiems metams.
Sunkiaatlečio organizme buvo rasta dehidrochlormetiltestosterono, kuris yra tarptautiniame draudžiamų vartoti medžiagų sąraše. Po šio incidento sportininko tėtis dar tikėjosi, jog sūnus dalyvaus 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, bet po dvejų metų Ramūnas į profesionalų sportą nebegrįžo.
R.Vyšniausko karjeroje dažnai koją kišdavo ir įvairios negandos prieš svarbiausius varžybų startus: 2006 metais nuvykęs į pasaulio čempionatą Dominikoje apsinuodijo maistu, 2009 metais planetos pirmenybėse Pietų Korėjoje nestartavo dėl aukštos kūno temperatūros, 2008 m. olimpinėse žaidynėse ir 2010 m. pasaulio pirmenybėse kelti štangos nepavyko dėl traumų, o 2013 m. prieš Lietuvos čempionatą – supykino.
R.Vyšniausko įpėdiniu laikytas sunkiaatletis Aaurimas Didžbalis taip pat neišvengė diskvalifikacijų. 2012 metų Europos čempionate sportininkas iškovojo sidabro medalį, tačiau labai greitai buvo nušalintas nuo varžybų, medalis atimtas, o Lietuva prarado vietą Londono olimpinėse žaidynėse.
A.Didžbalio organizme buvo rasta ta pati draudžiama medžiaga kaip ir antruoju R.Vyšniausko atveju – dehidrochlormetiltestosteronas. Ši medžiaga, kaip ir kiti anaboliniai steroidai, padeda auginti raumenų masę.
Pats sunkiaatletis buvo diskvalifikuotas dvejiems metams, o po incidento kaltės nepripažino.
„Gal konkurentai pasidarbavo per varžybas, juk jos tęsiasi beveik visą savaitę. Visi sportininkai būna vienoje vietoje, kartu maitinasi. Treneris visada kartodavo, kad jei atsikemšame gėrimo butelį, neturime jo palikti be priežiūros, nes maža kas gali atsitikti. Stengdavomės taip nesielgti, bet gal nesužiūrėjau.“, – po diskvalifikacijos teisinosi A.Didžbalis.
Panašia konspiracine teorija kaltindamas neįvardytus priešus sportininko treneris B.Vyšniauskas gynė ir savo sūnų Ramūną Vyšniauską po 1997 metų incidento.
„Ramūnui to šūdo tikrai kas nors įbėrė. Tik nežinau, kas ir kur. Ir mano sūnus, ir aš, mėgsta bendrauti, išgerti kompanijoje sulčių. Mes nieko bloga nepadarėme, žmogaus neužmušėme“, – tuomet sakė B.Vyšniauskas.
Panašu, kad panašių pasiteisinimų bent jau artimiausią dešimtmetį išgirsti neteks, o sunkioji atletika Lietuvoje atvers naują švarų istorijos lapą.