Lietuvos boksininkai šį pavasarį turbūt ilgiausiai kovojo dėl kelialapių į Tokijo olimpines žaidynes.
Dar kovo pradžioje Londone (Jungtinė Karalystė) vyko Europos atrankos turnyras, kuriame dalyvavo būrys Lietuvos atstovų.
Dėl COVID-19 grėsmės šis turnyras buvo nutrauktas ir boksininkai atsidūrė nežinioje. Niekas nedrįsta spėlioti, kada vėl bus galima kautis dėl didžiausios karjeros siekiamybės – teisės užlipti į olimpinį ringą.
– Ar pandemijos sąlygomis boksininkai gali visavertiškai treniruotis – juk tai kontaktinė sporto šaka? – „Laikinoji sostinė“ pasiteiravo Lietuvos bokso rinktinės vyriausiojo trenerio V.Bružo.
– Gyvenimas tapo įrėmintas, treniruojamės ribotai. Vis dėlto procesas vyksta, dirbame individualiai fizinio pasirengimo srityje. Kiekvienam sportininkui ruošiami planai pagal tai, kokias jis turi treniruočių sąlygas, inventorių.
Galbūt kitą savaitę jau galėsime susirinkti į treniruotę salėje. Žinoma, turėsime laikytis reikalavimų ir boksuotis negalėsime, tačiau pereisime prie specialiojo pasirengimo.
Didelio meistriškumo sportininkams būtina nuolat sportuoti ir palaikyti formą. Jie negali pasibaigus karantinui jau kitą dieną dalyvauti varžybose.
– Kiek reikia laiko po tokios ilgos pertraukos sportininkui tinkamai pasiruošti varžyboms?
– Mes sportuojame ir dabar, tačiau, norint dalyvauti varžybose, reikia mažiausiai mėnesio.
Jeigu kalbame apie rimtas varžybas – reikia dar daugiau laiko. Boksininkams reikalingos treniruotės porose, nuotoliniu būdu juk negalime boksuotis.
– Kada galėtų prasidėti šio sezono varžybos?
– Sunku nuspėti, kaip viskas klostysis, tačiau galbūt rugpjūtį jau galima tikėtis pirmųjų turnyrų. Matyti teigiamų požymių – visa Europa palengva švelnina karantino sąlygas. Gerai, jeigu neatsiris nauja banga, nes tuomet apribojimų vėl daugėtų.
Sportininkai nori kuo greičiau pradėti aktyviai judėti, tačiau būtinas ir atsargumas.
Tarptautinė mėgėjų bokso federacija (AIBA) yra sustabdžiusi visas planuotas varžybas. Kaip ji elgsis toliau, niekas nežino.
Svarbiausios šių metų varžybos viso pasaulio sportininkams buvo Tokijo olimpinės žaidynės, visos kitos – antraeilės.
Olimpinės žaidynės perkeltos į 2021-uosius. Galima tikėtis, kad rudenį vyks atranka į olimpines žaidynes.
– Ar auklėtiniai smarkiai nusiminė dėl sprendimo šiemet atšaukti olimpines žaidynes?
– Žinoma, nusiminė. Visų boksininkų noras ir didžiausias tikslas yra olimpinės žaidynės. Jie aukoja visą savo laiką, atiduoda visas jėgas, ruošiasi ir nori pasirodyti kuo geriau, tačiau dabar nieko negalime padaryti.
Ypač apmaudu Edgarui Skurdeliui, kuris dalyvavo kovo pradžioje Londone vykusiame atrankos turnyre.
Svorio kategorijoje iki 57 kilogramų antrajame etape Edgaras susitiko su Azerbaidžano atstovu Tayfuru Alijevu. Dėl prakirsto antakio teisėjams teko nutraukti dvikovą, o pergalė nepelnytai buvo įskaityta azerbaidžaniečiui.
– Galbūt palaikote ryšį su vienu pajėgiausių šiuo metu Lietuvos boksininkų Eimantu Stanioniu, kuris taip pat turėjo galimybių dalyvauti olimpinėse žaidynėse?
– Po 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių Eimantas perėjo į profesionalų boksą ir ten jam puikiai sekėsi.
Pats sportininkas ne kartą yra minėjęs, kad labai nori atstovauti Lietuvai Tokijo olimpinėse žaidynėse ir galbūt būtų dalyvavęs gegužę Paryžiuje (Prancūzija) turėjusiame vykti turnyre, kuris taip pat atšauktas.
Pagrindinė kliūtis jo siekiams – neišspręsti klausimai tarp AIBA ir didžiausių profesionalų bokso organizacijų.
Prasidėjus pandemijai Eimantas grįžo iš JAV į Kauną. Jo karjerą profesionalų bokse taip pat gaubia nežinia.
Svarstoma galimybė kovas rengti be žiūrovų.
Su Eimantu nuolat bendraujame telefonu, jis nekantrauja dalyvauti treniruotėse, kai tik bus galima jas rengti.
– Ar karantinas smarkiai pakeitė jūsų įpročius, kam skiriate daugiausia laiko?
– Aš visada buvau ir likau aktyvus. Kiekvieną rytą sportuoju, tuomet planuoju treniruotes auklėtiniams.
Veiklos stoka nesiskundžiu – dirbu Kauno sporto mokykloje „Gaja“, taip pat Lietuvos sporto universiteto prorektoriumi. Skirtumas tik toks, kad dabar daugelį darbų tenka atlikti nuotoliniu būdu.