Bėgikė E. Balčiūnaitė: ignoruoti geležies trūkumą organizme būtų apmaudi klaida

2020 m. vasario 12 d. 09:49
Lrytas.lt
Profesionalūs sportininkai visada siekia aukščiausių rezultatų, tačiau tai reiškia ir didelius iššūkius: intensyvios treniruotės, varžybos, nuovargis ir nuolatinis formos palaikymas. Viena žymiausių Lietuvos lengvaatlečių Eglė Balčiūnaitė atkreipia dėmesį ir į dar vieną dažną bėgikų problemą – geležies trūkumą. Didelis krūvis esant geležies stygiui gali sukelti labai rimtas ligas bei traumas.
Daugiau nuotraukų (7)
Naujos treniruotės – nauji iššūkiai kūnui
Siekiant aukščiausių rezultatų sporte itin svarbu ne tik treniruotis, bet ir progresyviai keisti treniruočių programą. Lengvaatletė E. Balčiūnaitė sako, kad pripratimas prie vienodo krūvio ištisus metus profesionaliame sporte gali trukdyti siekti norimų rezultatų, o tobulėjimą galima pamiršti. Šiuo metu sportininkė dirba pagal naują programą su šveicaru treneriu ir jo tarptautine bėgikių komanda.
„Prieš beveik keturis mėnesius priėmiau sprendimą, kad jei noriu pasiekti tai, ką užsibrėžiau, turiu daug ką kardinaliai keisti. Gavau išskirtinę galimybę jungtis prie vienos geriausių Europoje bėgikių komandos. Manau, kad kiekvienas atletas norėtų treniruotis su savo rungties čempionais. Žinau, kad tai didelė rizika, bet tikiu, kad jei visko nepadarysiu dėl išsikeltų tikslų, po to gailėsiuosi“, – pasakoja E. Balčiūnaitė.
Bėgikė atskleidžia, kad pakeitus komandą, pasikeitė ne tik treneris, bet ir visa treniruočių filosofija, jų metodika bei pačios rungties suvokimas. Pasak sportininkės, šie pokyčiai buvo laukti, tačiau intensyvus treniruočių grafikas verčia itin atidžiai stebėti savo fizinę būklę ir reguliariai tikrintis sveikatą.
„Sportininkams svarbu po treniruočių ciklo įvertinti bendrą organizmo būklę. Tad grįžusi iš Portugalijos, kur užbaigiau pirmąją šių metų stovyklą, apsilankiau pas medikus Vilniuje. Kadangi mūsų krūviai tikrai dideli, labai dažna problema tarp bėgikų – geležies trūkumas. Jo stygius sportininkui labai rizikingas, todėl turime būti budrūs“, – sako bėgikė.
Kraujo tyrimų ignoruoti negalima
Geležies trūkumas pasireiškia įvairiai: neišsimiegojimas, nuolatinis nuovargis, irzlumas, nuotaikų kaita ir kiti simptomai, kurie gali tapti rimtų traumų pagrindu. Tai ne tik blogina kasdienio gyvenimo kokybę, sportininkui tai gali reikšti ir prarastas treniruotes, varžybas bei sveikatą.
E. Balčiūnaitė sako, kad bėgikams privaloma ypatinga sveikatos kontrolė, nes itin svarbu įvertinti sportininko galimybių ribas esamą akimirką. 
Būdama Lietuvoje, sportininkė atlieka kraujo tyrimus „Affidea klinikoje“ ir konsultuojasi su joje dirbančiais sporto medicinos gydytojais.
„Daugiausia nerimo kelia tai, kad esant dideliems fiziniams krūviams, geležies sąnaudos iškart padidėja, o kūnas ne visuomet spėja atsistatyti taip, kaip norėtųsi. Būna atvejų, kad jautiesi tikrai puikiai, treniruotės vyksta sklandžiai, bet kraujo tyrimai rodo ką kitą“, – pasakoja E. Balčiūnaitė.
Pasak gydytojo Manto Ambraškos, dirbančio čia įsikūrusioje sporto medicinos, mokslo ir tyrimų laboratorijoje „LTeam LAB“, tokia situacija yra itin apgaulinga. „Ignoruoti geležies trūkumą kraujyje būtų labai aplaidu, nes dėl jo pradeda keistis homeostazė, atsiranda nuovargio simptomai, silpsta imunitetas – o tai profesionaliam sportininkui nepagelbėja siekti aukščiausių rezultatų“, – įspėja medikas.
E. Balčiūnaitė atskleidžia, kad jai pačiai ne kartą teko „paslysti“ tokioje situacijoje, kai nusilpus imunitetui sunku net į treniruotę susiruošt. „Stengiuosi neuždelsti, todėl reguliariai atlieku kraujo tyrimus, ypač prieš išvykstant į treniruočių stovyklas, iškart po jų bei varžybų sezono metu“, – sako bėgikė.
Geležis – svarbus mikroelementas sportininkams
Geležis bėgikams – ir ne tik jiems – yra viena svarbiausių kraujo sudėtinių dalių ir vienas būtiniausių mikroelementų, dalyvaujančių daugelyje organizmo ląstelėse vyksiančių biocheminių reakcijų.
„Geležis padeda palaikyti energiją, stiprinti imuninę sistemą, įsisavinti maisto medžiagas, reguliuoti hormonų kiekį, palaikyti stabilią smegenų ir širdies veiklą. Ji yra atsakinga už deguonies pernešimą kraujyje, dalyvauja regeneracijoje, yra svarbi fermentų reakcijose“, – vardina gydytojas.
Jis priduria, kad sportininkai, ypač moterys, susiduria su didesne geležies nepakankamumo rizika dėl dažnu atveju netinkamos mitybos, nepamatuotų dietų laikymosi ar dėl suprastėjusios absorbcijos žarnyne.
E. Balčiūnaitė prisipažįsta, kad ne kartą buvo susidūrusi su geležies stygiumi, dėl kurio teko ne vieną savaitę vartoti specialius geležies papildus, kad atstatytų reikalingą normą.
Pasak mediko yra ir kita išeitis, dėl ko tokia problema apskritai neturės pagrindo atsirasti ir ji yra gana paprasta – visavertė mityba. Moterims rekomenduojama suvartoti 15 mg. geležies per parą, vyrams – 10 mg. Šio elemento yra gausu mėsoje, jūros gėrybėse, žaliose (žalialapėse) daržovėse.
Eglė Balčiūnaitėbėgimasgeležis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.