„Pasaulinė žvaigždė buvo maždaug jūsų amžiaus, kai savo rezultatais stebino sporto visuomenę. Kalbu apie Rūtą Meilutytę. Kiekvienas iš jūsų gali būti savo sporto šakos „meilutytėmis“, siekite to ir jums tai pavyks,“- išlydėdamas jaunimo olimpinę rinktinę motyvavo Švietimo mokslo ir sporto ministerijos kancleris T. Daukantas.
Jau ketvirtadienį Lozanoje bus oficialiai atidarytos trečiosios jaunimo žiemos olimpinės žaidynės, o jose per 11 dienų pasirodys rekordinis lietuvių skaičius – net 15 sportininkų – trys ledo ritulininkai, 6 biatlonininkai, 3 lygumų slidininkai, 2 kalnų slidininkai ir snieglentininkas bandys šaliai iškovoti apdovanojimus.
„Taip, tai pirmasis kartas, kai tiek daug Lietuvos pasiuntinių bus tokio rango varžybose. Iš viso šiose žaidynėse dalyvaus 70 valstybių.
Yra tokia Tarptautinio olimpinio komiteto politika plėsti žiemos sporto šakų dalyvių skaičių, tad visiškai natūralu, jog veikiančios ir dirbančios federacijos gavo kvotas į šias žaidynes.
Tai džiugina, kad mums, neturintiems pastaruoju metu žiemos, taip pat skiriamas didelis dėmesys“, – apie gausiausią rinktinę per visą trijų jaunimo olimpinių žaidynių istoriją kalbėjo D.Gudzinevičiūtė.
Pirmose istorijoje jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse 2012 metais Austrijos Insbruke Lietuva turėjo šešis sportininkus, o 2016-aisiais Norvegijos Lilehameryje – 10 dalyvių.
Vilniaus oro uoste LTOK prezidentė įteikė valstybės vėliavą septyniolikmetei kalnų slidininkei Smiltei Bieliūnaitei, kuri ir neš mūsų trispalvę žaidynių atidarymo ceremonijoje.
„Toks sprendimas mane nustebino, bet kartu ir nudžiugino, nes tai – labai didelė garbė. Aš jaučiuosi pasirengusi pakovoti žaidynėse“, – tikino jau ne vienose tarptautinėse sporto varžybose startavusi kaunietė.
S. Bieliūnaitė prieš metus atstovavo šaliai Europos jaunimo žiemos olimpiniame festivalyje (EJOF). Kalnų slidininkų komandą Lozanoje sudarys dar ir 16-metis vilnietis Vakaris Jokūbas Lapienis.
„Galima jau net ir svajoti, kad būtent Smiltė Lietuvai atstovaus ir 2022 metų Pekino žiemos žaidynėse. Jai geriausiai sekasi slalomas – ten, kur kiti varžovai krenta, ji laikosi ant kojų“, – be jokių užuolankų apie sportininkę kalbėjo dar neseniai ant kalnų slidžių ties starto linija pati stovėjusi Ieva Januškevičiūtė.
2014-ųjų Sočio žaidynėse startavusi I.Januškevičiūtė nutarė užbaigti sportininkės karjerą ir skirti dėmesį jaunų sportininkų mokymui.
„Ar ne gaila dėl 2022 metų žiemos olimpiados? Kas žino, gal ateis laikas ir pagalvosiu apie iššūkį. Dabar svarbiausia yra mokslai ir jų pabaiga“, – griežtų žodžių „daugiau niekada“ nepasakiusi šypsojosi 25-erių kalnų slidininkė I.Januškevičiūtė.
Labiausiai neįtikėtinas šių žaidynių akcentas – pirmąkart istorijoje vyksiančios 3x3 ir 5x5 ledo ritulio varžybos.
Savo įgūdžius 3x3 turnyre galės žaidynėse išbandyti ir trys jaunieji Lietuvos ledo ritulininkai, praėję pasaulinę atranką bei gavę kvietimą į varžybas.
Dėl medalių kovos Linas Dėdinas, Artūras Seniutas ir Joris Valčiukas, kurie į Šveicariją išskrido ankstų antradienio rytą.
Žaidynėse mūsų ledo ritulininkai bus ne vienoje komandoje, o santykius aiškinsis vienas prieš kitą – prieš dvi savaites visi atranką įveikę ledo ritulininkai buvo suskirstyti į 8 komandas po 13 vaikinų: 11 žaidėjų ir 2 vartininkai. L. Dėdinas pateko į „Juodąją“, A. Seniutas – į „Rudąją“, o J. Valčiukas – „Mėlynąją“ komandas.
3×3 turnyro rungtynės susidės iš trijų kėlinių po 16 minučių, o kiekviena komanda dar bus suskirstyta į tris sudėtis: viena sudėtis su trimis žaidėjais ir dvi sudėtys su keturiais – vienas besiilsintis nuolat keisis. Rungtynių metu žaidėjų trejetai keisis kas minutę, o du vartininkai – kas 8 minutes.
„Nors jie varžysis tarptautinėse komandose, tačiau sėkmingai pasirodžius iškovos medalį tiek sau, tiek ir Lietuvai. Tokia praktika jau senokai naudojama tiek jaunimo festivaliuose, tiek ir jaunimo žaidynėse – siekiama kurti tarptautinę sporto bendruomenę, kur tikrai nėra politikos. Šiuo atveju su ledo rituliu tai naujas projektas, bet jis nėra naujiena olimpinėje padangėje“, – apie ledo ritulininkų kovas kalbėjo Tarptautinio olimpinio komiteto narė ir LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė.