„Tai pirmasis kartas mūsų olimpinio sporto istorijoje, kai tenka grąžinti olimpinį medalį. Iki tol mums teko juos tik gauti ir turėti malonumą įteikti“, – lrytas.lt kalbėjo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Antradienį į LTOK be didesnio žiniasklaidos dėmesio įžengęs karjerą baigęs, tačiau dopingo vartojimu tarptautinių organizacijų apkaltintas ir pripažintas 33-ejų J.Šuklinas atvežė olimpinį medalį ir laimėtojo ženkliuką. Diplomo, kuris skelbia, kad kanojininkas yra Londono olimpiados antrosios vietos laimėtojas, jis namie nerado.
Dar tik įsisiūbavus dopingo skandalui J.Šuklinas lrytas.lt tikino, kad nesielgs kaip rusų atletai, kurie pagauti už dopingo vartojimą masiškai aiškino, jog pametė medalius ir neturi ką atiduoti.
„Neslėpsiu aš to medalio, grąžinsiu, jei reikia. Tai tik geležies gabalas. Labai sunku ne atiduoti apdovanojimą, o žinoti, kad niekas tavimi netiki. Tai yra psichologinė trauma man“, – kalbėjo skandalo pradžioje kanojininkas, tikinęs, jog visi paskelbti jo naujų tyrimų rezultatai po septynerių metų „tylos“ – savotiška sąmokslo teorija.
„Galime kalbėti emocijomis, tačiau dopingo atpažinimo galimybės tobulėja, todėl ir laikomi sportininkų mėginiai 10 metų. Tai savotiškas skambutis visiems mūsų sportininkams, kad einant nešvariu sporto keliu vis tiek bus prieitas liepto galas“, – kalbėjo D.Gudzinevičiūtė.
Į Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) išstatytas antidopingo pinkles net po 7 metų patekęs 2012 metų Londono olimpiados vicečempionas J.Šuklinas birželį buvo galutinai diskvalifikuotas, o jo rezultatas panaikintas.
Birželio 12-ąją IOC būstinėje Lietuvos sportininko likimą sprendusi Drausmės komisija, kurią sudarė Denisas Oswaldas, Gunilla Lindberg ir Juanas Antonio Samaranchas jaunesnysis nutarė: už dopingo taisyklių pažeidimą anuliuoti mūsų kanojininko rezultatą ir diskvalifikuoti iš 2012 metų žaidynių.
Olimpiečio Jevgenijaus Šuklino neišteisino ir B testo tyrimas, kurio paskelbtas rezultatas taip pat buvo teigiamas.
Po pirminių kaltinimų sportininkas gavo laišką iš Tarptautinės tyrimų agentūros (TTA), kuriame buvo teigiama, kad, iš naujo patikrinus jo olimpinį mėginį, jame rasta draudžiamo preparato chlorodehydromethyltestosterono (CDMT). Tai yra anabolinis steroidas.
J.Šuklinas neigė vartojęs dopingą. Visgi dopingo B testo tyrimas taip buvo teigiamas.
„Lietuvos tautinį olimpinį komitetą įpareigojame grąžinti Olimpiniam komitetui iškovotą medalį ir diplomą. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas įpareigotas šią užduoti atlikti“, – buvo teigiama oficialiame IOC rašte.
„Tai tik pirmoji dalis reikalavimų – sportininkas grąžino medalį. Tačiau Lietuva taip pat atletui už jo pergales skyrė ir premiją, o LTOK – automobilį BMW. Tad sekantis žingsnis bus prašymas grąžinti pinigus už mašiną ir valstybės premiją. Mes kalbėsime dėl automobilio, o valstybė – dėl premijinių“, – kalbėjo D.Gudzinevičiūtė.
Padovanotas kanojininkui BMW trečiosios klasės automobilis tuomet kainavo apie 49 tūkst. eurų, o iš valstybės J.Šuklinas už medalį gavo 58 tūkst. eurų.
Dabar apie 107 tūkst. eurų už dopingo vartojimą nuteistas buvęs sportininkas iš Visagino turės kažkaip grąžinti.
„Man siūlo toliau savo tiesos ieškoti tik Lozanos Sporto Arbitražiniame teisme. Bet tai kainuotų apie 150 tūkst. eurų. Neturiu tokių pinigų, tačiau žinau, kad nevartojau niekada jokio dopingo. Sako, tiki, kad yra ne taip, bandyk per teismą reabilituotis. Tai vien tik vienas Arbitražo teismo posėdis man kainuotų apie 30 tūkst. eurų, o teisininko ir būtinai suprantančio apie dopingą mokslininko dalyvavimas teisme kainuotų dar apie 20 tūkst. Nesu milijonierius“, – kalbėjo pavasarį Londono olimpiados vicečempionas J.Šuklinas.
Jis tikino, kad pasitraukęs iš šalies olimpinės rinktinės tapo nereikalingu.
„Blogiausia, kad dabar esu niekam nereikalingas – tiesiog esu kaip sporto pensininkas ir turiu tik savimi pasikliauti.
Palaikymo iš valstybės ir sporto organizacijų neverta tikėtis. Va, jei dar būčiau olimpinės rinktinės narys, sportininkas, kuris pretenduoja į olimpinį medalį, va tada dar pakrutėtų.
Dabar visi nori kuo greičiau mane nubausti ir viską pamiršti. Laikausi nuomonės, kad čia dabar vyksta kažkokie labai nešvarūs dalykai. Niekada nesu vartojęs dopingą ir kovojau prieš jį.
Žiauriausia, kad vykdavau į mokyklas, kalbėdavau vaikams apie dopingo žalą, jo blogį – kaip dabar aš tiems berniukams ir mergaitėms galiu žiūrėti į akis, jei esu kaltinamas tuo, prieš ką kovojau“, – aiškino J.Šuklinas.
Tačiau LTOK vadovė D.Gudzinevičiūtė aiškina, kad pagalba teikiama, kada jos prašoma.
„Per visą dopingo skandalo laiką tik du kartus mes buvome susitikę su Jevgenijumi, tačiau ir tai viskas vyko olimpinio komiteto iniciatyva. Jis neprašė padėti, neprašė pagalbos. Tai keistai atrodo, kai neprašęs pagalbos žmogus garsiai sako, kad jam niekas nepadeda“, – kalbėjo LTOK prezidentė.
Biografijos faktai
J.Šuklinas gimė 1985 m. lapkričio 23 d. Glazove (Rusija). Maždaug 100 tūkst. gyventojų turintis miestas yra Udmurtijoje.
Netrukus jo tėvai persikėlė į Visaginą dirbti atominėje elektrinėje.
Vos baigęs karjerą J.Šuklinas nėrė į politiką ir buvo išrinktas į Visagino miesto tarybą, o šiemet pretendavo į merus.
J.Šuklinas 2012 metais olimpinį sidabro medalį iškovojo 200 m kanojų sprinto rungtyje.
Čempionu šiame finale tapo ukrainietis Jurijus Čebanas, nuotolį įveikęs per 42,291 sek. ir Lietuvos atstovą aplenkęs 0,501 sek.
Trečias liko rusas Ivanas Štylis, kuris dabar gaus sidabrą.
Ketvirtas finišavo ispanas Alfonso Benavidesas, jam bus įteiktas bronzos medalis.
Toje pačioje rungtyje J.Šuklinas iškovojo visus svarbiausius savo titulus.