Sporto reforma pagal valstiečius: partiniai liko su pinigais kišenėje, sveikuoliai – ant ledo

2019 m. rugsėjo 24 d. 14:49
Ilgai laukta pinigų dalybų sportui reforma galiausiai duoda vaisius. Ir nors žadėta, kad nauja sistema bus skaidresnė, tačiau 13,6 milijonų eurų dalybos kelia įtarimų. Tose dalybose sėkmė nusisuko nuo visuomeninių sporto entuziastų, bet atsisuko į skaidrumą žadėjusius reformatorius.
Daugiau nuotraukų (9)
Į reformos sumanytojo Kęstučio Smirnovo rinkiminę apygardą pinigai teka tarsi upeliu, o dar labiau sėkmė šypsosi ir paties politiko šeimai. Jo žmona teikė kelis projektus ir visi jie palaiminti, į politikos žmonos įstaigų kišenę numatyta atseikėti trečdalį milijono eurų.
Viena ministerija kvietė, kita nutraukė finansavimą
„Kreipiamės į visas bebaimes sielas. Ar nebijote palikti komforto zonos?“, – taip į iššūkį perplaukti 25 metrų eketę Lietuvos turizmo informacijos centras kviečia užsienio turistus.
Vyriausybinė organizacija „Turizmo informacijos centras“ sutarė su sveikuoliais dėl bendradarbiavimo ir viliojo į šį renginį turistus gana sėkmingai. Vaizdo medžiaga sulaukė 200 tūkst. peržiūrų. Bet kol Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldi įstaiga viliojo turistus, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nutraukė šiam renginiui finansavimą.
Po pinigų skirstymo reformos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija maudynes eketėje ir garsiais ruonių maudynes Palangoje nurašė kaip nevykusius ir dėmesio nevertus renginius. Dėmesio nevertas ministerijai pasirodė ir kelis dešimtmečius skaičiuojantis renginys – „Snaigės“ žygis. Žygį jau kelis dešimtmečius organizuoja Algimantas Jucevičius.
Skaičiuojama, kad į „Snaigės“ žygį kiekvienais metais susirenka po kelis tūkstančius žmonių. Žygiai rengiami žiemos savaitgaliais, kai būna sniego.
Bet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nusprendė, kad šis jau kelis dešimtmečius trunkantis renginys nevertas nei dėmesio, o juo labiau pinigų – idėja išbrokuota.
„Tiesiogiai nebuvo pasakyta, kad tokio renginio nebus, tik balas parašytas žemas ir kad jūsų projektas nefinansuojamas“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“ sakė Vilniaus keliautojų klubo vadovas A.Jucevičius.
„Buvo viešai kaltinama neraštingumu, kad negražiai parašyta, nebuvo žiūrima į turinį, organizacijos istoriją. Renginiai vyksta po 30 metų – nusispjauti, kad už organizacijos nugaros yra keli tūkstančiai dalyvių. Viskas tapo nesvarbu. Svarbu tapo tai, kad gražiai parašytas projektėlis. Yra projektų, kur žadama nuvežti į Indiją pas šamanus ir skirstomi pinigai. Tai liudija ekspertų lygį. Programos dalis – kelionė į Indiją. Ir niekas nemato nieko blogo“, – teigė organizacijos „Sportas visiems“ vadovas Algis Vasiliauskas.
Po reformos – pinigai saviems
Sporto rėmimo reformos autorius – Seimo narys Kęstutis Smirnovas.
„Pertvarka reikalinga norint išskaidrinti, kas galėtų teikti paraiškas tie, kurie vykdo veiklą ir niekad negavo finansavimo, neturėdavo asmenų, kurie galėdavo įtakoti. Tikiu, kad bet kuris politikas nesikišo ir neturėjo galimybės įsiterpti į šitą pinigų skirstymą“, – teigė K.Smirnovas.
Objektyviai ir teisingai skirstant lėšas labai sekėsi Vilkaviškio ir Kybartų projektams. Tiksliau sakant, paties reformatoriaus rinkimų apygardoje.
Rugsėjo 28 dieną Vilkaviškis turėtų šokti. Renginio globėjas – tas pats K.Smirnovas. Renginio organizatorius – Vilkaviškio šokių klubas „Šokantys bateliai“. Vilkaviškio klubui po pirminio neįvardintų ekspertų vertinimo buvo nutarta skirti 166 tūkst. eurų. Už tokią sumą prieš rinkimus visą Vilkaviškį bus galima pašokdinti.
„Į Vilkaviškį daug pinigų sportui ateina. Jeigu ten žmonės rašo gerus projektus ir vykdo geras veiklas, reikia džiaugtis. Nemanau, kad reikia ieškoti įtarinėjimų“, – sakė K.Smirnovas.
Pasidžiaugti reikėtų ir už Vilkaviškio autobusų stotį, paremtą sporto rėmimo pinigais. O ypač reikėtų pasidžiaugti paties K.Smirnovo šeimos sėkme. Klubui, kuriam jis vadovavo, po pirminio vertinimo buvo numatyta skirti 57 tūkst. eurų.
Blogiausia, kad komisija net negalėjo realiai įvertinti tokių paraiškų naudingumo ir skaidrumo, mat iš neįvardintų ekspertų jie jau gavo išvadas, ką finansuoti. Be to sporto projektų komisijai pradžioje net nebuvo leista susipažinti detaliau su po devyniais užraktais slepiamų ekspertų vertinimais.
„Mūsų klubas negavo pinigų, aš neturiu jokio klubo“, – teisinosi K.Smirnovas.
Vadovavimą klubui perėmė politiko žmona. O jai pasisekė ne tik rašant projektą dėl paramos klubui, pinigų gavo ir tuo pačiu adresu kaip klubas veikianti graplingo federacija.
Nors daugelis gal net nežino, ką žodis graplingas reiškia, tačiau sumos įspūdingos. Rašyti keli projektai ir visi pradžioje buvo palaiminti. Iš viso politiko žmonos teiktiems projektams gali būti skirta beveik 400 tūkst. eurų.
„Žiūrėkit pagal teisės aktus, ar viskas teisingai įvykdyta ir padaryta, o ne vadovaukitės apkalbomis. Jeigu Vilkaviškiui ar kam skirta, tipo politikas turėjo įtaką. Bandot prikalti prie kryžiaus ir kaltinate“, – sakė K.Smirnovas.
Bet valdantieji sako, kad reformos žūtbūt reikėjo, nes sistema veikė neskaidriai. 
„Mindaugas Bastys Valstybės saugumo departamento darbuotojams kalbėjo, kad prieš šiuos rinkimus paprašė paramos K.Smirnovo Šakiuose. K.Smirnovas neva pažadėjęs paramą, jeigu jis gaus finansinę paramą iš kažkur. Vėliau matom, kad į K.Smirnovo klubą „Audra“ Šakiuose per 3 metus įkrito iš 14 tūkst. eurų iš „Dujotekanos“, kuri yra „Gazprom“ tarpininkas.
Ir M.Bastys gavo politinę paramą iš K.Smirnovo. Jeigu žmogus, kuri linkęs manipuliuoti rinkimais, paramomis, dabar buvo iniciatorius įstatymo keitimo, naujų pinigų dalybų, tai kaip gali paprastas žmogus pasitikėti, kad jis daro viską skaidriai. Jeigu ir norėčiau tikėti, vis tiek kažkokia kirmėlė viduje bus, kad iš tiesų viduje ten ne viskas sąžininga“, – sakė Seimo narys Bronislovas Matelis.
Sveikuoliai liko ant ledo
Reformos organizatoriaus žmona pinigų tautos sveikatinimui gavo beveik 400 tūkst. eurų, o tautą jau daug metų sveikatinantis A.Jucevičius negavo net ir 40 tūkst. eurų.
„Ne kaip jaučiuosi. Man nereikia ditirambų ar ko, man didžiausia padėka, kada žmonės ateina ir padėkoja, toliau dalyvauja“, – sakė A.Jucevičius.
A.Jucevičiui daug padeda savanoriai.
„Aš turiu bendraminčių, bendražygių. Vienas čia nieko nepadarysi. Ką reiškia trasas paruošti, medžius pakirsti, tiltelį pastatyti, kad saugiai pereitų. Talkininkų būrys didelis, vienam renginiui surengti iki 20 žmonių įjungti. Bet reikia ne vien trasą paruošti, Vilniuje reikia sniegą išvalyti aikštelėse. Kai būna 1500 dalyvių, tai 500-600 automobilių reikia pastatyti“, – sakė A.Jucevičius.
Už tuos prašomus 40 tūkst. eurų Algimantas žadėjo ne tik žygius su slidėmis, bet ir pėsčiųjų žygius organizuoti, keliones į kalnus. Pinigų pačiam Algimantui nelieka, jie išleidžiami organizaciniams reikalams.
„Aš esu pensininkas ir iš to gyvenu. Klube mano veikla visuomeninė, esu keliautojų sąjungos vadovas, visuomenininkas“, – sakė A.Jucevičius.
Bet nepamiršo partinių žmonių
Sporto rėmimo fonde – 13,6 milijonų eurų, nors gautų paraiškų suma siekia virš 66 milijonų eurų. Ir nors kalbėta apie skaidrumą, taip jau nutiko, kad prie puodo dalybų susodinti partiniai žmonės.
Sporto reikalus valdantieji patikėjo koalicijos partneriams socialdarbiečiams. Sporto projektų komisijai vadovauti paskirta švietimo viceministrė Kornelija Tiesnesytė.
Viceministrės tėvas – senas socialdarbiečių lyderio Gedimino Kirkilo bendražygis. Taip jau nutiko, kad visuomenininkus turėjęs atstovauti dar vienas komisijos narys Vytautas Vidmantas Zimnickas – irgi paskui G.Kirkilą įstojęs į socialdarbiečių partiją. Komisijoje taip pat darbavosi valstiečių partijos atstovas Audrius Daunoravičius.
Tarp dosniai paramos gavusių – ir privatūs darželiai Kaune ir Vilniuje. Tokio darželio paslaugų eilinis gyventojas neįpirks. O jiems atseikėta po ketvirtį milijono eurų.
„Nematau skirtumo tarp vaiko, visi vaikai vienodai svarbūs ir vienodai lygūs. Projektams sudarytos sąlygos vienodai konkuruoti, jie vienodai stojasi į eilę ir yra vertinami, nesvarbu, kas teikėjas“, – sakė K.Tiesnesytė.
Daugiau nei pusė projektų yra valstybinių įstaigų, kurios ir taip gauna valstybinį finansavimą.
Tikslą didinti sportuojančiųjų skaičių prieš praėjusius rinkimus sau išsikėlė Vyriausybė.
„Sveikuolių sąjungos kiekviename miestelyje yra klubeliai, neturime kaip susieiti, nebegalime demonstruoti, kaip galima sveikai gyventi. Šie klubeliai nefinansuojami ir daugelis užsidarė. Iš ko patalpas išlaikyti, už kurą sumokėti nebėra. Lieka metiniai projektai. Jei jie gavo metinį finansavimą, tai nebekuria bendruomenės, kuri nuolat tuo gyvena“, – sakė Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.
Pinigų gavo ir įstaigos, kurios neseniai susikūrė arba nevykdė veiklos.
„Dabar viceministrė, kuri kuruoja fondo veiklą, apie fizinį aktyvumą negali nei žodžio ištarti, nes ji nei savo kūnu, nei gyvenimo būdu to nedemonstruoja. Žmogus negali to suprasti, nes negyvena sveikai ir fiziškai aktyviai. Kaip ir alkoholį vartojantys negali kurti sveikatos strategijų, taip ir žmonės, negalintys susitvarkyti su savo žalingais mitybos įpročiais, negali dalyvauti ten, kur kalbama apie fizinį aktyvumą“, – sakė S.Kriaučiūnienė.
Tikrieji aktyvaus gyvenimo entuziastai sako, duos valdžia iš milijoninio kapšo paramos ar ne, tačiau ilgus metus vykę renginiai šiemet vis tiek įvyks.
„Aš visiems kartoju, kad renginiai, kurie buvo, įvyks ir kitais metais. Ieškosime paramos ir jei valstybė neparems, niekas nenutrūks. Viskas vyko ir vyks“, – sakė A.Jucevičius.
Sveikuoliai žada, kad ruonių maudynės šią žiemą, nors ir be valstybės paramos, tačiau bus organizuojamos.
Kęstutis Smirnovas^InstantŠvietimo
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.