Žinomas šviesuolis, keliautojas, kalnų kelionių, orientavimosi sporto ir šiaurietiško ėjimo Lietuvoje pradininkas A.Jucevičius šiandien jaučiasi nušluotas į patvorį. Megėjiško sporto ir sveikos gyvensenos sistemą sunaikinusius politikus, prieš rinkimus deklaravusius paramą sveikai gyvensenai ir fiziniam aktyvumui, Algimantas vadina valždiažmogiais, sukėlusiais niekada nesapnuotą krizę šalyje.
Pernai įvykdyta valstiečio Kęstučio Smirnovo stumiama reforma sunaikinti Kūno kultūros ir sporto ir rėmimo fondą, sukurti naują Sporto rėmimo fondą ir atiduoti jo valdymą Švietimo ministerijai, virto iki šiol nematytu chaosu mėgėjiško sporto, fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos bendruomenėje.
Dabartiniai valdantieji, rinkimuose palaikymą gavę būtent iš šios bendruomenės, sugebėjo iš Fondo remiamų sričių išmesti fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną. Jie pareiškė, kad visa tai neatitinka projektinio finansavimo rėmų ir tęstiniai renginiai iš fondo negali būti finansuojami. O tai reiškia, jog 30-40 metų Lietuvoje vykdytos sveikai gyventi skatinusios veiklos projektus vertinusių ekspertų buvo priskirtos nefinansuojamoms veikloms.
Pečius prislėgė skolos
„Fonde neliko sveikos gyvensenos. Tai visų mūsų tragedija. Apskritai, tai yra valstybinė tragedija, ne tik mūsų. Mano visas gyvenimas buvo pašvęstas žmonėms, daugelį renginių finansuodavau ir iš savo asmeninių lėšų, o prie dabartinės valstybės esu nušluotas į patvorius ir turiu užbaigti veiklą.
Iki šios dienos rengiau baidarių ralius, slidininkų maratonus, kiekvieną savaitgalį vykdžiau pėsčiųjų žygius, nenutraukiau Keliautojų sąjungos veiklos. Esu įsiskolinęs visiems. Visa tai dariau negalėdamas įsivaizduoti, kad valstybei ši veikla bus nebereikalinga.
Nors švietimo viceministrė viešai mane vadina „vakarykšte diena“, aš tikiu, kad tik tokios veiklos, tęstinės, buriančios ir palaikančios sveikai gyvenančias bendruomenes, gali įtvirtinti sveikos gyvensenos įpročius kasdienybėje. Pusmetinės akcijos, vienkartiniai metiniai projektai to niekada nepadarys“, – sakė Keliautojų sąjungos prezidentas.
„Snaigės“ žygiai – sena istorinė patirtis, prasidėjusi prieš 55 metus. Kiekvieną žiemos savaitgalį juose dalyvaudavo nuo 1000 iki 2000 žmonių, kurių amžius siekia nuo 3 iki 85 metų!
„Taip nuvertinti šiuos dalykus vien dėl to, kad reorganizacijas vykdantys „proto bokštai“ neturi jokio supratimo apie sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą, yra absurdas. Man labai liūdna. Visą gyvenimą atidavęs sveikatingumui, šiandien kraustausi iš patalpų, nes nėra lėšų susimokėti už jų nuomą.
Šįmet pirmą kartą per 30 metų neišvykau į mano organizuotą kalnų turiadą. Niekada negalvojau, kad taip liūdnai baigsiu savo veiklą dėl prieš rinkimus sveiką gyvensneną ginti ir puoselėti žadėjusių politikų neveiklumo ir aplaidumo“, – nusivylęs kalbėjo A.Jucevičius.
Kito tokio žmogaus nėra
„Algimantas Jucevičius yra žmogus iš didžiosios raidės. Tokiu aš pats svajočiau kada nors būti. Šio žmogaus veikla ir atsidavimas sunkiai nusakomi žodžiais. Retas taip ilgai nenuleisdamas rankų eina pirmyn, – sakė Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė. – „Snaigės“ žygiai, turiados į kalnus, plaukimai upėmis su kliūtimis – tai renginiai, kurių nebūtų be šio entuziastingo ir atkaklaus senuko.
Joks jaunuolis nesiimtų to daryti: pabandytų kelis metus, pažaistų, nepakankamai uždirbtų ir mestų. Mano mama jau daug metų čiuožinėja slidėmis „Snaigės“ žygiuose. Ir neturiu net menkiausios abejonės, kad ji to nedarytų, jei nebūtų šios gražios tradicijos. Mes su žmona Aiste praėjusią žiemą pradėjome slidinėti vien dėl to, kad yra kur tai pradėti daryti.
Fondo administravimas – nevaldomas
Asociacijos „Sportas visiems“ generalinis sekretorius Giedrius Grybauskas vertina Fondo veiklą kaip chaotišką ir nevaldomą: „Nesuvokiama, kodėl organizacijoms, pateikusioms projektus, yra meluojama. Tai daroma dar ir dabar. Daugiau nei 300 pareiškėjų, kurių projektai nesurinko pereinamo balo ir jų paraiškos net nebuvo vertinamos, apie tai nežinojo daugiau nei du mėnesius ir skolintomis lėšomis toliau vykdė veiklą.
Dalis organizacijų mokėjo mokesčius „Sodrai“, įsiskolino ir tik rugsėjį pradėjo atleidinėti žmones. Tą galėjo daryt jau birželį. Žmonėms skambinant ir nuolatos teiraujantis buvo sakoma, kad paraiškos pateiktos komisijai ir komisija svarsto, o komisija tų paraiškų net neturėjo.
Taigi, kad 300 pareiškėjų negaus finansavimo, jau buvo aišku birželio mėn. o pareiškėjai informuoti tik rugsėjo mėn. Dalis pareiškėjų dar ir dabar gauna informaciją, kad paraiškos vertinamos – dabar rugsėjo mėn vidurys. O gavusios paramą organizacijos dar iki šiol neturi sutarčių su Švietimo ministerija. Už trijų mėnesių baigiasi metai!“
Anksčiau veikusio Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo lėšos būdavo išdalinamos jau sausio mėnesį.