Sportininkų antidopingo prievolės: kas patenka į nuolat stebimųjų sąrašą?

2019 m. gegužės 22 d. 17:37
Lrytas.lt
Elitiniai šalies atletai ne tik gauna finansavimą ir palaikymą – jiems tenka ir tam tikros pareigos. Vienos iš jų – antidopingo taisyklės dėl savo buvimo vietos ir treniruočių.
Daugiau nuotraukų (1)
Sportininkų prievoles laidoje „Lietuvos mokyklų žaidynės“ paaiškino Lietuvos antidopingo agentūros švietimo atstovė, buvusi profesionali krepšininkė Rima Valentienė.
„Lietuvoje yra registruotas testuotinų sportininkų sąrašas. Yra 68 aukščiausio lygio sportininkai, suskirstyti į dvi grupes. Jiems tenka labai nelengva užduotis: reikia nuolat deklaruoti savo buvimo vietą“, – aiškino R.Valentienė.
Testuotinų sportininkų sąraše šiuo metu yra baidarių ir kanojų irklavimo, biatlono, bokso, dviračių sporto, dziudo, graikų-romėnų imtynių, gimnastikos, imtynių, irklavimo, lengvosios atletikos, plaukimo, sunkiosios atletikos, šiuolaikinės penkiakovės, teniso sportininkai.
Pasak R.Valentienės pirmoji sąrašo grupė internetinėje sistemoje deklaruoja savo buvimo vietą vieną rytinio laiko valandą.
„Sportininkas deklaruoja tą valandą, kuri jam yra patogi. Nurodytu laiku – pvz. nuo 5 iki 6 ar nuo 7 iki 8 val. ryto – atvažiuoti patikrinti sportininko gali dopingo kontrolės pareigūnai, – dėstė specialistė. – Sportininkai taip pat privalo deklaruoti savo treniruotes, kur jis sportuoja – adresą, vietą, laiką. Jei sportininkas keliauja ir negali deklaruoti šios valandos, jis nurodo savo skrydį.“
R.Valentienė pastebėjo, kad šią užduotį iš visų mūsų sportininkų tikrai ne visi atlieka gerai. Už tai jiems gresia sankcijos.
„Stengiamės mokyti sportininkus, kad jie suprastų, kad tai labai didelė atsakomybė, – teigė antidopingo specialistė – Jei sportininkas pažymi, kad tuo metu bus namuose, ir jo ten nebūna, sportininkai gauna įspėjimus. Jei per 12 mėnėsių susikaupia trys įspėjimai, sportininkas gali būti diskvalifikuotas.“
Nepriklausantys minėtiems sąrašams sportininkai (pvz. komandinių sporto šakų atstovai) gali būti testuojami varžybų metu. Per metus atliekamos dešimtys testų ir surenkami šimtai mėginių – tiek varžybų, tiek kitu metu.
Antidopingo agentūra užsiima ne tik kontrole, bet ir sportininkų švietimu. „Su aukščiausio lygio sportininkais bendraujame asmeniškai. Kiekvienas žino visą informaciją. Jei kažko nežino gali atvykti į agentūrą, mes paaiškiname, – sakė R. Valentienė – Pagrindinis dalykas – žinoti kur paklausti, kur ieškoti tos informacijos. Paprastai ieškant informacijos internete ar klausiant draugų patarimų galima ir suklysti. Siūlyčiau kreiptis į mus, mes visada padėsime, jei žmogus kreipsis, jei bus geranoriškas.“
Ji teigė bendraujanti tiek su profesionaliais sportininkais, tiek su paaugliais mokyklose: „Bendradarbiaujame su daugeliu Lietuvos sporto mokyklų. Jaunieji sportininkai visą šią informaciją sužino anksčiau. Tai yra didelė prevencija, kad jie sportuodami, keliaudami po pasaulį, žinotų kaip elgtis, žinotų ko bijoti, ko nebijoti.“
Informacija apie antidopingo taisykles teikiama interneto svetainėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.