Antradienį Lietuvos plaukimo federaciją patvirtino niūrias žinias – apmaudžiai taisykles pažeidusi Rūta Meilutytė gali sulaukti diskvalifikacijos.
Tarptautinė testavimo agentūra (ITA), ne varžybų metų nepriklausomai vykdanti FINA sportininkų dopingo kontrolę, gali R.Meilutytę suspenduoti dėl trijų plaukikės pasiekiamumo taisyklių pažeidimų per pastaruosius 12 mėnesių, nes sportininkė buvo nepasiekiama dopingo kontrolierių nurodytu adresu per privalomą vieną valandą trečią kartą per pastaruosius 12 mėnesių.
Jeigu R.Meilutytė bus suspenduota metams, klausimas, ar lietuvei užteks laiko kitąmet įvykdyti normatyvus į olimpines žaidynes ir ar spės joms pasiruošti.
R.Meilutytė buvo nepasiekiama dopingo kontrolierių 2018 m. balandžio 22 d., 2018 m. rugpjūčio 19 d. ir 2019 m. kovo 28 dienomis.
„FINA jau paprašė paaiškinimo ir R.Meilutytė patikino, kad visi trys praleidimo atvejai – tai jos pačios klaida. Reikia pripažinti, kad Lietuvos valdininkai buvo sąžiningi ir nebandė įjungti kvailą plokštelę „nedarykime išankstinių išvadų“, „reikia viską išsiaiškinti“, – rašo Rusijos sporto dienraštis „Sport-express“.
Toliau rusų žurnalistas Dmitrijus Somovas konstatuoja, kad „R.Meilutytė tapo per daug užmarši“, o po to dar priminė ir 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpiadą, kai šios šalies plaukimo žvaigždė Julija Jefimova pradžioje buvo neprileista prie varžybų dėl masinių Rusijos sportininkų dopingo vartojimo atvejų, o po to šiaip ne taip gavo leidimą startuoti Brazilijoje.
„Įdomu, kad R.Meilutytė prieš pat 2016 metų Rio olimpiadą pasisakė prieš leidimą startuoti J.Jefimovai, kuri prieš tai turėjo dopingo istoriją. Tačiau mūsiškei leista pasirodyti.
Ji tuomet instagrame lietuvė parašė: „Sveikinu FINA. Jūs paprasčiausiai praradote tūkstančių plaukikų ir sirgalių pasitikėjimą.“ Tiesa, po to ji pakeitė nuomonę. „Keisčiausia, kad kažkiek esu patenkinta, kad startuoti leista J.Jefimovai, todėl, kad noriu ją įveikti“, – priminė visą Lietuvos ir Rusijos plaukikių „draugystės“ istoriją leidinys.
Skaitytojams rusų dienraštis taip pat konstatavo, kad po įspūdingų pergalių 2012-2015 metais pastaruoju metu skambiosios pergalės apeina lietuvę: ji 2016 metų žaidynėse ir 2017-ųjų planetos pirmenybėse liko be medalių. Tačiau lietuvė rengėsi liepą Pietų Korėjoje vyksiančiam pasaulio čempionatui bei 2020 metų Tokijo olimpiadai. Dabar visi šie startai yra su dideliu klaustuku.
„Jei R.Meilutytei išrašys 2 metų diskvalifikaciją, klausimas savaime bus uždarytas. Jei metų – viskas priklausys nuo to, nuo kurios datos bus skaičiuojama diskvalifikacija. Atranka į žaidynes baigiasi kitų metų birželio 29 dieną“, – rašė žurnalistas.
„Ji smerkė J.Jefimovą, o dabar pati bus diskavalifikuota“, – konstatavo dienraštis.
Rusai taip pat pateikė ir kitų pavyzdžių, kad dėl dopingo kontrolierių pasiekiamumo taisyklių pažeidimo 2017 metais buvo suspenduoti net keli australų olimpiečiai, dalyvavę Rio žaidynėse – Jarrodas Poortas ir Thomas Fraser-Holmesas. Taip pat problemų turėjo australė Rio žaidynių sidabro medalininkė Madaline Groves, tačiau ji įrodė, jog trečiasis nesusitikimo su dopingo kontrolieriais kartas įvyko ne dėl jos kaltės.
Pastaruoju metu ant šio grėblio užlipo ir Rusijos atstovai – praėjusią vasarą diskvalifikuotas šuolių į aukštį pasaulio čempionas uždarose patalpose Danilas Lysenka.
Šiuo metu nagrinėjama biatlonininkės Margaritos Vasiljevos byla, praėjusią savaitę metų diskvalifikaciją gavo jos kolegos Maksimas Burtasovas ir Aleksejus Kornevas.
R.Meilutytė savo karjeroje 2012 metais Londone iškovojo aukso medalį būdama 15-os metų. Vėliau ji dar tapo pasaulio čempione 2013 metais, o 2014 ir 2016 metais triumfavo Europos čempionate.
Tiesa, 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinės žaidynėse sportininkei olimpinės čempionės titulo apginti nepavyko. Ji 100 metrų krūtine plaukimo finale liko 7-a.
Pasirodžiusias naujienas patvirtino ir Lietuvos plaukimo federacija, kuri sulaukė netikėtos žinios iš Tarptautinės vandens sporto šakų federacijos (FINA) – Tarptautinė testavimo agentūra (ITA), ne varžybų metų nepriklausomai vykdanti FINA sportininkų dopingo kontrolę, gali Rūtą Meilutytę suspenduoti dėl trijų plaukikės pasiekiamumo taisyklių pažeidimų per pastaruosius 12 mėnesių.
R.Meilutytė yra įtraukta į FINA Registruotąjį testuotinų sportininkų sąrašą. Vadovaujantis Pasaulinio antidopingo kodeksu ir Lietuvos antidopingo taisyklėmis, jame nurodyti sportininkai privalo pateikti tikslią informaciją apie savo buvimo vietą ir laikytis jų buvimo vietai keliamų reikalavimų. Tokia informacija turi būti pateikiama Antidopingo administravimo ir valdymo sistemoje (ADAMS).
Šioje sistemoje I grupės sportininkai (priklausantys olimpinių sporto šakų nacionalinėms komandoms ir pripažintoms nacionalinėms federacijoms) privalo nurodyti savo kontaktinius duomenis, treniruočių laiką ir vietą bei vieną valandą per dieną, kuriuo metu jie tikrai gali būti pasiekiami testuoti. Ši valanda turi būti numatyta tarp 6.00 ir 23.00 val.
Taip pat būtina nurodyti gyvenamąją vietą, kurioje jie būna iki konkrečios dienos pabaigos, el. pašto adresą, pašto adresą, varžybų, kelionių, treniruočių informaciją. Šis buvimo vietos aprašymo būdas yra privalomas kiekvieną ketvirčio dieną. Pasikeitus aplinkybėms, informaciją galima atnaujinti bet kuriuo metu.
Išskyrus nepaprastas aplinkybes, visas testavimas ne varžybų metu atliekamas be jokio išankstinio įspėjimo.
Remiantis Pasaulinio antidopingo kodekso 2.4. straipsniu, bet koks Registruotajame testuotinų sportininkų sąraše esančio sportininko trijų praleistų testų ir (arba) pranešimo nepateikimo atvejų derinys, kaip apibrėžta Tarptautiniame testavimo ir tyrimų standarte, per dvylikos mėnesių laikotarpį laikomas antidopingo taisyklių pažeidimu.
Už tokius pažeidimus, vadovaujantis Pasaulinio antidopingo kodekso 10.3.3. straipsniu, skiriamas dvejų metų diskvalifikacijos laikotarpis, kuris gali būti sutrumpintas iki ne mažiau kaip vienerių metų, atsižvelgiant į sportininko kaltės laipsnį.
Šiame punkte numatyta galimybė skirti dvejų arba vienerių metų diskvalifikacijos laikotarpį sportininkams netaikoma, jeigu paskutinę akimirką pakeičiama jų buvimo vieta arba kiti veiksmai kelia rimtą įtarimą, kad sportininkas bandė išvengti testavimo.
Sportininkai, kurie nori pasitraukti iš aktyvaus sporto arba neplanuoja varžytis netolimoje ateityje, turi galimybę nedalyvauti buvimo vietos informavimo sistemoje, prieš tai pranešę savo tarptautinei federacijai ar nacionalinei antidopingo organizacijai apie savo karjeros pabaigą arba jos pertrauką. R.Meilutytė tokio pranešimo pateikusi nebuvo.
„Išties gaila, kad mūsų „auksinė žuvelė“ gali būti diskvalifikuota vieneriems metams dėl tokios apmaudžios klaidos. Tai puikus pavyzdys, kad net tokios sporto žvaigždės privalo atlikti savo, kaip sportininko pareigas, – teigė Lietuvos antidopingo agentūros l. e. p. direktorė Kristina Jagminienė. – Pagal Pasaulinio Antidopingo agentūros Kodekso taisykles, visi sportininkai, esantys Tarptautinės federacijos ar Nacionalinės agentūros registruotų sportininkų sąraše, privalo pildyti ADAMS sistemą.
Jeigu sportininkas įtraukiamas į registruotų testuotinų sportininkų sąrašą, jis turi atsakingai pildyti ADAMS sistemą, kitaip gali būti diskvalifikuotas, nes tai prilyginama dopingo kontrolės vengimui. Vykstant globalizacijai, sportininkų testavimui pasitelkiamos visos pajėgos, todėl sportininką gali patikrinti bet kokia antidopingo organizacija bet kurioje pasaulio šalyje. Todėl labai svarbu teisingai ir tikslingai pildyti ADAMS sistemą.“
„Mūsų praktika rodo, kad, deja, bet labai dažnai sportininkai atmestinai ir neatsakingai pildo savo duomenis, galvodami, kad tai nesvarbu. Aplaidumas ir neatsakingumas gali nulemti sportininko karjeros pokyčius, kurie gali atsiliepti tiek finansiškai, tiek morališkai. Abejojame, kad žmonės gilinsis, kodėl sportininkas yra diskvalifikuotas.
Antidopingo sankcijų pažeidimas liks visai karjeros ateičiai. Kiekvieno sportininko atvejis yra skirtingas, todėl priimant nuosprendį yra atkreipiamas dėmesys į lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes. Griežčiausia sankcija yra diskvalifikacija iki dviejų metų. Antidopingo taisyklės yra griežtos, jų privalo laikytis visi“, – sakė K.Jagminienė.
FINA per 12 dienų nuo pranešimo gavimo dienos buvo įpareigojusi R.Meilutytę pateikti pasiaiškinimą. Plaukikė nurodė, kad visi trys praleisti testavimai yra visiška jos kaltė ir ji neatsakingai užpildė informaciją apie buvimo vietos pasikeitimą.
„Tai yra pačios blogiausios žinios, kokios tik gali pasiekti federaciją. Labai apmaudu, kad toks antidopingo taisyklių pažeidimas užfiksuotas sportininkei, šioje sistemoje duomenis pateikiančiai nuo 15 metų. Sportininkei, kuri buvo testuota neįsivaizduojamą skaičių kartų, sportininkei, kuri visada garsiai pasisakydavo už švarų sportą.
Tai yra dvigubai apmaudu, kad nuobauda gali būti skiriama prasidėjus olimpinei atrankai, tada, kai visi pasirengimo planai pagaliau yra suderinti“, – susiklosčiusią situaciją įvertino Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis.
Nuo gruodį vykusio pasaulio plaukimo trumpajame baseine (25 m) čempionato jokiose varžybose nestartavusi lietuvė kovo mėnesį buvo sugrįžusi į Kauną pasitikrinti sveikatos, o pastaruoju metu tęsė treniruotes Los Andžele (JAV) ir ruošėsi dalyvauti gegužės 17–19 d. Indianos valstijos Blumingtono mieste vyksiančiose varžybose.
Jeigu R.Meilutytė bus suspenduota metams, klausimas, ar lietuvei užteks laiko kitąmet įvykdyti normatyvus į Olimpines žaidynes ir ar spės joms pasiruošti, lieka atviras. Olimpinė atranka tęsis iki 2020 m. birželio 29 d. Olimpinių žaidynių plaukimo varžybos vyks 2020 m. liepos 25–rugpjūčio 2 d. Tokijuje.