Gegužę pasaulio plaukimo čempionas trumpajame take D.Rapšys dienas skaičiuoja pagal naujai įkurtos plaukimo FINA Čempionų lygos etapus.
Balandžio 28-ąją lietuvis Kinijos Guangdžou mieste 200 metrų plaukimo distancijoje laisvuoju stiliumi užėmė antrąją vietą, parodęs rezultatą 1 min. 46,28 sek., nors asmeninis pasiekimas yra penkiomis sekundėmis geresnis.
Dabar D.Rapšys rengiasi Klaipėdoje antrajam Čempionų lygos etapui gegužės 11-12 dienomis Vengrijos sostinėje, o jau gegužės 31-ąją startuos paskutiniame etape JAV Indianapolio mieste.
Naujai įkurtoje plaukimo lygoje pakviesti dalyvauti tik olimpiniai bei pasaulio čempionai, kurie nesusitepę ir nepatekę į Antidopingo agentūros akiratį. Tad ir premijiniai dalyvaujantiems plaukikams išties solidūs: už pergalę etapo nuotolyje skiriama 10 tūkst. JAV dolerių premija, už antrąją vietą – 8 tūkst., už trečiąją – 6 tūkst. ir už ketvirtąją – 5 tūkst. JAV dolerių.
Tačiau sugrįžusį į Lietuvą D.Rapšį kaip ir kitus plaukikus šokiravo žinia, kad garsiausia Lietuvos plaukikė olimpinė čempionė Rūta Meilutytė įklimpo į dopingo testų pridavimo istoriją.
Antradienį Lietuvos plaukimo federaciją patvirtino niūrias žinias – apmaudžiai taisykles pažeidusi Rūta Meilutytė gali sulaukti diskvalifikacijos.
Tarptautinė testavimo agentūra (ITA), ne varžybų metų nepriklausomai vykdanti FINA sportininkų dopingo kontrolę, greičiausiai suspenduos R.Meilutytę dėl trijų plaukikės pasiekiamumo taisyklių pažeidimų per pastaruosius 12 mėnesių.
Mat sportininkė buvo nepasiekiama dopingo kontrolierių nurodytu adresu per privalomą vieną valandą tris kartus per pastaruosius 12 mėnesių.
Lietuvės dopingo kontrolieriai negalėjo surasti 2018-ųjų balandžio 22 dieną, tų pačių metų rugpjūčio 19-ąją ir šių metų kovo 28-ąją.
„Man keista – tokie dalykai apskritai būna retai. Mano sportinėje karjeroje tik kartą taip buvo, kad dopingo kontrolieriai manęs nesurado, tačiau tai buvo visiškas nesusipratimas. Tai įvyko prieš pusantrų metų, tačiau viską išsiaiškinome“, – teigė Lietuvos plaukimo rinktinės lyderis.
– Galima teigti, kad dopingo kontrolieriai yra „įstatymų žmonės“, kurie atvyksta, neranda sportininko ir tuoj pat išvyksta?, – lrytas.lt paklausė šiemet dar planetos pirmenybėse Pietų Korėjoje startuosiančio D.Rapšio.
– Baikite. Visi dopingo kontrolieriai yra žmonės, visada galima geruoju susitarti, kad palauktų. Tarkime, jei Antidopingo administravimo ir valdymo sistemoje pažymėjus, kad esu Panevėžyje, o dėl tam tikrų aplinkybių būnu kitame mieste, tai dopingo kontrolieriai ir paskambina, ir susisiekia su tavimi, pasako, kad yra prie tavo durų.
Na, nėra taip, kad jie pastovėtų ir iškart išvažiuotų. Taip nėra. Sakau, įmanoma geranoriškai susitarti, palaukia žmonės, suprasdami situacijų sudėtingumą – nėra jokio piktybiškumo dopingo kontrolierių veiksmuose.
– Tai kaip paaiškinti tuos tris R.Meilutytės kartus, kai dopingo kontrolieriai negalėjo susitikti su sportininke?
- Aš net ir nežinau ką pasakyti šiuo atveju. Kai mums pasakė, kad R.Meilutytės triskart dopingo kontrolieriai nerado, tai buvo ne tiek šokas, tačiau tikrai labai didelė nuostaba. Kaip taip?
Ne aš vienas tokį klausimą kėliau: kaip apskritai įmanoma taip padaryti. Tai labai keista. Sakysime, jei tu treniruojiesi kur išvažiavęs, kur nors esi kalnuose, tai galbūt.
Bet kai gyveni Amerikoje, pas tave į Ameriką dopingo kontrolieriai atvyksta, kai Lietuvoje – ir čia atvyksta. Man keista viskas labai. Labai keista...
Bet tiesą apie tą situaciją žino tik Rūta, o kiti tikrai nesužinos – kodėl taip elgtasi ir kodėl taip įvyko. Dar kartą pasikartosiu – visa šita situacija su nepasiekiama Rūta šiek tiek keista.
– Ar galima pasvarstyti, kad tokiais žingsniais R.Meilutytė po truputį rodo, kad siekia trauktis iš didžiojo sporto.
– Nežinau. Girdėjau, kad ji turi ir psichologinių problemų, Lietuvos plaukimo federacija dėjo visas pastangas, darė viską, kad ji nemestų plaukimo ir sugrįžtų į jį.
Bet sprendimas tęsti ar baigti plaukikės karjerą – tai tik R.Meilutytės rankose. Tai tik jos gyvenimas – ji tik viena pati gali tai nuspręsti.
– R.Meilutytę dėl dopingo taisyklių pažeidimų greičiausiai diskvalifikuos dvejiems arba vieneriems metams. Kaip galvojate, ar po metų ji galėtų sugrįžti į plaukimo elitą, žinant, kad diskvalifikavus sportininkė prarastų visą įmanomą finansavimą ir privalėtų Amerikoje tik pati kapstytis iš sunkios situacijos.
– Po metų diskvalifikacijos sugrįžti į elitą? Manau, jai būtų labai blogai su šiuo reikalu, žinant ir jos amžių. Su visa ta diskvalifikacija jai būtų labai blogai.
Ir dar olimpiada ant nosies – suprasčiau, kad liktų iki jos ketveri metai, tai tada dar-dar, o dabar, kai vyksta pagrindinis pasirengimas žaidynėms, tikrai nekas.
– Manote, kad ši galima diskvalifikacija taps karjeros pabaiga R.Meilutytei?
– Ji yra sprinterė, ji plaukia trumpuose nuotoliuose. Aš nežinau, per kiek įmanoma sugrįžti į reikiamą sportinę formą po priverstinių atostogų ir be varžybų.
Jei kalbėtume apie mano plaukiamus nuotolius – 200 ir 400 metrų laisvuoju stiliumi, tai galiu pasakyti labai paprastai: jai būtų viskas. Rūtai būtų viskas.