Niūri A. Didžbalio aplinkos kasdienybė – vienas kitą vejantys dopingo skandalai

2019 m. balandžio 3 d. 09:38
„Yra baisiausia, kai esi kaltinamas tuo, ko nepadarei. Mano sąžinė yra rami, kadangi draudžiamų medžiagų nevartojau“, – taip antradienį sužinojus apie aštuonerių metų diskvalifikaciją kalbėjo Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių prizininkas sunkiaatletis Aurimas Didžbalis.
Daugiau nuotraukų (13)
Antrą kartą gyvenime draudžiamas medžiagas vartojęs ir dopingo kontrolierių pagautas sportininkas sulaukė išties nemenkos bausmės. Antradienį Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IWF) nepasigailėjo 27-erių A.Didžbalio ir šį diskvalifikavo aštuoneriems metams.
Nors pats sportininkas ir treneris Bronius Vyšniauskas ketina ieškoti teisybės teismuose, tačiau vargu ar pavyks įrodyti jiems savo tiesą. Ypač, kai paskui velkasi ne vieno dopingo skandalo šleifas.
Perspektyvus jaunuolis ir pirmasis skandalas
A.Didžbalis į save dėmesį atkreipė 2009 metais, kuomet būdamas vos 18-metų tapo Europos jaunimo čempionu įveikęs net 4 ar 5 metais vyresnius konkurentus. Lietuvio pergalė žemyno jaunimo (iki 23 metų) sunkiosios atletikos pirmenybėse tapo pirmoji šalies istorijoje. Iki tol tokių aukštumų nebuvo pasiekęs nė vienas Lietuvos sunkiaatletis.
Ilgus metus šios sporto šakos lyderiu buvęs Ramūnas Vyšniauskas suaugusiųjų Europos čempionatuose keletą sykių buvo laimėjęs žemesnės prabos medalius.
Po metų A.Didžbalis pakartojo savo pasiekimą, o jau 2011 metais varžydamasis su suaugusiais Europos čempionate pasidabino bronzos medaliu. Tačiau pergalėmis sportininkas ilgai pasidžiaugti nespėjo. 2012 metais jis Europos čempionate lipo ant antrosios nugalėtojų pakylos vietos, tačiau netrukus pasiekė žinios apie draudžiamų medžiagų vartojimą.
A.Didžbalis prarado iškovotą sidabro medalį, o Lietuva – vietą 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse. Sportininkas tuomet bendraudamas su lrytas.lt nežinojo, kaip draudžiamos medžiagos galėjo atsidurti jo organizme.
„Turėjome daug versijų, bet sunku rasti atsakymą. Gal konkurentai pasidarbavo per varžybas, juk jos tęsiasi vos ne visą savaitę. Visi sportininkai būna vienoje vietoje, visi kartu maitinasi. Treneris visada kartodavo, kad jei jau atsikemšame gėrimo buteliuką, kad nepaliktume be priežiūros, nes maža kas. Stengdavomės taip nesielgti, bet gal nesužiūrėjau“, – tuomet sakė A.Didžbalis.
Sugrįžimas, olimpinis medalis ir šlovė
Sportininkas buvo diskvalifikuotas dvejiems metams, o grįžęs į tarptautines varžybas pradėjo vėl skinti medalius. 2014 metais A.Didžbalis laimėjo pasaulio čempionato bronzos medalį, o 2015 metais tapo ir Europos čempionu.
Netrukus išsipildė ir kita sunkiaatlečio svajonė – sportininkas išvažiavo į olimpines žaidynes. Ir Rio de Žaneiras 2016 metais tapo itin sėkmingu A.Didžbaliui. Jis į Lietuvą parvežė bronzos medalį, nors buvo užsiminęs, kad tikėjosi netgi ir aukštesnės prabos medalio.
Tačiau tai vistiek buvo pirmasis sunkiosios atletikos olimpinis medalis, kurį iškovojo Lietuvos atstovas. Tais pačiais metais sunkiaatletis buvo išrinktas geriausiu Lietuvos sportininku. Atrodė, kad sportininkui daugelis atleido dėl pirmojo paslydimo ir A.Didžbalis pasiekė savo karjeros piką.
Antrasis dopingo skandalas
2017 metais pasaulio čempionate A.Didžbalis visus gerbėjus Lietuvoje pradžiugino iškovotais sidabro ir bronzos medaliais, tačiau triumfo akimirkas netrukus ėmė temdyti dopingo šešėlis. Netrukus tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IFW) paskelbė, kad čempionato metu paimtas sportininko mėginys sukėlė įtarimų. Pranešime buvo teigiama, kad lietuvio organizme rastas androgeninių receptorių moduliatorius (SARM S-22).
Medžiaga SARM yra anabolinis steroidas, o jo poveikis yra didinti raumenų jėgą ir ištvermę. Tačiau nuo įprastų anabolinių steroidų skiriasi tuo, kad SARM veikia ne visą organizmą, o skeleto raumenis. Ši medžiaga į sąrašą buvo įtraukta tik 2008 metais.
Sportininkas ir jo treneris vėl puolė teisintis.
„Pirmą kartą gyvenime taip mėginį pridavinėjome. Žmonių daug, paima, nuneša kažkur, tada padeda, ateina ir prašo pasirašyti. Kažkoks toks...Netikiu, kad jie kažką įpylė, bet buvo pažeistos mėginio ėmimo taisyklės, – tikino B.Vyšniauskas.
Vis tik vėliau pasirodė kitokia versija. Draudžiama medžiaga į A.Didžbalio organizmą pateko vartojant legalius maisto papildus, kurie buvo užteršti ta pačia medžiaga, rasta per pasaulio čempionatą Anahaime (JAV) sportininko organizme.
Ir nors tai galėtų būti ir tiesa, tačiau sudėtingiausia įrodyti, kad dopingas pateko tokiu būdo, o ne tiesiogiai vartojant tą draudžiamą medžiagą. O juk Lietuvos sunkiąją atletiką lydi ištisiniai dopingo skandalai, pasiteisinimai jau tapo šabloniniais ir su kiekvienu kartu jais tikėti darosi vis sunkiau.
Skandalinga B.Vyšniausko figūra
Lygiai prieš metus, balandžio mėnesį, Ramūno Vyšniausko tėtis, federacijos prezidentas ir rinktinės treneris Bronius atsidūrė dopingo skandalo epicentre. Vieną vakarą policija pasibeldė į B.Vyšniausko namus. 71-erių šios sporto šakos patriarchas išgirdo, kad jis platina dopingą ir name bus atlikta krata, o pats B.Vyšniauskas privalėjo vykti į policija tardymo veiksmams.
Policija pradėjo tyrimą po Lietuvos antidopingo agentūros skundo, kuriame tikinama, kad B.Vyšniauskas sukuria aplinką dopingo platinimui ir gali platinti dopingą tiek namie, tiek ir sporto klube. Kaip pagrindinis bylos asmuo įvardijamas sunkiaatletis D.Kmieliauskas. 2017 sunkumų kilnojimo atstovas D.Kmieliauskas buvo pagautas vartojęs dopingą – drostanoloną ir norandresteroną bei buvo diskvalifikuotas ketveriems metams.
„Jokių įrodymų. Tik skundas. Ten ta antidopingo agentūra tik taip moka skundais parodyti, kad dirba. Apkaltino, apskundė, bet tai visiškai niekalas. Neplatinau dopingo ir niekam nedaviau“, – tuomet teisinosi garsus Lietuvos sporto žmogus.
Tačiau pažvelgus į Lietuvos sunkiaatlečių dopingo vartojimo skandalų istoriją darosi vis sunkiau patikėti pasikartojančiais pasiteisinimais apie nekaltumą ar mistiškai jų organizmuose atsiradusias draudžiamas medžiagas. Su dopingo vartojimu pirmasis 1997 metais įkliuvo trenerio sūnus R.Vyšniauskas. Tuomet sunkiaatletis buvo patikrintas Tailande vykusio pasaulio čempionato metu. 21-erių metų sportininkas buvo diskvalifikuotas dvejiems metams.
„To, ką tada rado mano organizme, net nebuvau vartojęs. Nežinau, kaip ten įvyko. Tiesiog kažkoks nesusipratimas. Ir konkurentai negalėjo iškrėsti man tokios kiaulystės, kadangi tuomet ir tie rezultatai nebuvo itin aukšti...“, – po devynių metų duodamas interviu diena.lt kalbėjo sportininkas.
Tačiau tai nebuvo vienintelė R.Vyšniausko diskvalifikacija. Praėjus 18 metų sunkiaatletis vėl įkliuvo. Šį kartą draudžiama medžiaga buvo aptikta sportininko mėginyje 2014 metų balandžio 6 dieną ne varžybų metu, o mėginį paėmė Lietuvos antidopingo agentūra.
R.Vyšniauskas dar kartą buvo diskvalifikuotas dvejiems metams. Sunkiaatlečio organizme buvo rasta dehidrochlormetiltestosterono, kuris yra tarptautiniame draudžiamų vartoti medžiagų sąraše. Po šio incidento sportininko tėtis dar tikėjosi, jog sūnus dalyvaus 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, bet po dvejų metų Ramūnas į profesionalų sportą nebegrįžo.
R.Vyšniausko karjeroje dažnai koją kišdavo ir įvairios negandos prieš svarbiausius varžybų startus: 2006 metais nuvykęs į pasaulio čempionatą Dominikoje apsinuodijo maistu, 2009 metais planetos pirmenybėse Pietų Korėjoje nestartavo dėl aukštos kūno temperatūros, 2008 m. olimpinėse žaidynėse ir 2010 m. pasaulio pirmenybėse kelti štangos nepavyko dėl traumų, o 2013 m. prieš Lietuvos čempionatą – supykino.
Sutapimas ar ne, bet A.Didžbalio organizme, kuomet sportininkas buvo diskvalifikuotas pirmąjį kartą, buvo rasta ta pati draudžiama medžiaga kaip ir antruoju R.Vyšniausko atveju – dehidrochlormetiltestosteronas. Ši medžiaga, kaip ir kiti anaboliniai steroidai, padeda auginti raumenų masę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.