Apie tai rašo rusų žurnalistas Vladimiras Mozgovojus leidinyje „Novaja gazeta“. Pateikiame šį straipsnį.
Rusijos rinktinė pagal aukso medalių ir bendrą apdovanojimų skaičių (34 aukso, 35 sidabro, 29 bonzos, 98 iš viso – lrytas.lt past.) lenkia visas kitas 18 komandų kartu sudėjus (97). Dar didesnis atotrūkis turėtų būti artėjantį antradienį (kovo 12-ąją dieną), kai Universiados ugnis bus užgesinta, o vėliava nuleista.
Ar kur nors dar yra kas nors panašaus įvykę?
Taip, žinoma yra. Vasaros Universiadoje Kazanėje 2013 metais. Tada žaidynių šeimininkė – Rusijos delegacija, kurią sudarė 600 žmonių, iškovojo 155 aukso medalius ir pasiekė absoliutų rekordą. Tąsyk rusai aplenkė ne visas, o „tik“ 16 kitų rinktinių pagal pastarųjų bendrąjį medalių kiekį.
Tada tokio totalaus pranašumo kritikams Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patarė sportuoti, o kilus klausimams – kreiptis pas gydytojus. Nė mažiausio sukčiavimo galutiniuose varžybų rezultatuose Rusijos prezidentas neįžvelgė.
„Mes rengėme Universiadą namuose. Ir, žinoma, buvome nusiteikę pergalei. Mes ją ir pasiekėme.“
Krasnojarskas-2019, net be greitojo čiuožimo varžybų (toks buvo šeimininkų pasirinkimas) ir mažesnio skaičiaus kitų rungčių (čia juk vyksta žiemos, o ne vasaros žaidynės), veikiausiai viršys Kazanės pasiekimus.
Kaip mėgsta dabar linksmai girtis rusų žiniasklaida: „Naikiname visus varžovus“.
Moterų biatlono persekiojimo varžybose pirmas šešias vietas užėmė rusės: Jekaterina Moškova, Irina Kazakevič, Tamara Voronina, Valerija Vasnecova, Natalija Gerbulova ir Jelizaveta Kaplina.
Vyrų grupėje pirmi finišavo: Dmitrijus Ivanovas, Nikita Poršnevas ir Eduartas Latypovas. N.Poršnevas ir E.Lapytovas iš Krasnojarsko skubiai išvyko į pasaulio biatlono čempionatą, kur jiems jau nebus taip linksma.
Dailiojo čiuožimo sportinių šokių varžybose prizininkais tapo taip pat tik Rusijos atstovai, o iš viso dalyvavo vos keturios poros.
Tai šiai Krasnojarsko sporto „šventei“ yra normalu. Norint, galima daryti išvadą, kad studentų sportas Rusijoje yra tokiose aukštumose, kokios amerikiečiams, vokiečiams, kinams ar japonams nė nesisapnavo.
Tikrovėje, taip nėra.
Sportininkų profesionalų su studentų pažymėjimais galime surinkti ne vienai Rusijos rinktinei. Krasnojarske vykstantis renginys primena jei ne degalinės varžybas, tai veikiausiai Rusijos tautų atvirąją jaunimo spartakiadą.
Tokios Universiados kritikams organizatoriai iš Rusijos turi svarų argumentą – kas trukdo užsieniečiams atsivežti profesionalus?
Tačiau užsienis į Universiadas siunčia tikrus studentus – sporto mėgėjus, o ne pasaulio čempionatų ir kitų elito turnyrų prizininkus.
Varžovų rinktinių sudėčių kokybei trukdo ir Rusijos politinis įvaizdis. Visi suvokia, kad Rusija iš visų jėgų stengsis įrodyti esanti didžiąja sportine valstybe. Tose retose rungtyse, kur dar egzistuoja nors menkutė konkurencija, rusai pralaimėjimu jau laiko net sidabro medalį.
Universiada Krasnojarske vyksta su užmoju: žiūrovų daug, jie džiaugiasi pergalėmis ir mosuoja Rusijos vėliavomis, o valdininkai uoliai raportuoja apie kasdienius naujus indėlius į medalių įskaitos taupyklę.
Visi viską supranta, tik su pasimėgavimu toliau žaidžia „nuogą karalių“.
Jei ne prievartinis pseudopatriotizmo demonstravimas, gal ir galima būtų pateisinti milijardines išlaidas žaidynėms. Juk galų gale Krasnojarskas kažkiek turės ir naudos. Net su „Potiomkino kaimais“ galima būtų susitaikyti, nes taip daroma jau ne pirmąjį kartą ir yra, tarsi, rusų nacionalinė tradicija.
Bet kam yra naudinga tikrų profesionalų totali pergalė prieš tikruosius mėgėjus „studentų sporto vakarėlyje“? Čia tikrai jau nėra jokios logikos.
V.Putinas skrido į Krasnojarską ne tik tam, kad palaimintų „sporto ir taikos šventę“, bet, pasirodo, ir tam, jog susitartų su Tarptautine studentų sporto federacija (FISU) apie tai, kad vasaros Universiada būtų surengta kitame Rusijos mieste – Jekaterinburge.
Rusijai bandyti rengti olimpiadą kol kas nėra jokių šansų, todėl reikia pasitenkinti nors studentų žaidynėmis ir rengti jas rusiškai – „labai brangiai“.
Atrodo, kad po derybų su FISU buvo gautas teigiamas atsakymas. Žinoma, pateikti paraišką žaidynėms – dar ne viskas. Tačiau kirba mintis, kad konkurentų Rusija čia neturės. Niekas juk nenori mokėti labai didelius pinigus už sporto forumą, kurio reitingai kelia abejonių, o nugalėtojai iš anksto yra aiškūs.
Daugelio netrikdo net tai, kad Jekaterinburge juk bus tas pats, kas buvo Kazanėje ir kas dabar yra Krasnojarske.
Taip, kad „Rusijos perspekyvos yra labai džiuginančios“. Taip per Universiados atidarymą sakė FISU prezidentas rusas Olegas Matycinas.
Todėl galima jau iš anksto pradėti skaičiuoti medalius.