Roger Federeris ir Novakas Džokovičius bandys patekti į istoriją – vienas iš jų gali tapti pirmuoju vyrų tenisininku, kuriam Melburne pavyko iškovoti net septynis trofėjus.
O štai 2017-aisiais dėl gimdymo vos nemirusi teniso karalienė Serena Williams „Australian Open“ turnyre sieks ne tik skambiai sugrįžti – ji jau turi septynis prestižinio turnyro trofėjus ir bandys pakartoti legendinės Margaret Court istorinį rekordą – laimėti jau 24-ąjį „Grand Slam“ serijos trofėjų per savo karjerą.
„Australian Open“ intrigų puode gurmanų laukia dar daugiau skanėstų – Andy Murray'aus bandymas sugrįžti į elitą, Rafaelio Nadalio sveikatos klausimai, ar kas nors sugebės nurungti Senąją gvardiją ir žinoma – kiek įtemptus kūnus svilins Melburno saulė.
„Australian Open“ dvikovos startuoja ankstų pirmadienio rytą.
Maestro laukia jubiliejaus
Dar prieš „Open“ turnyrų erą – 1961-1967 metais – legendinis australas Roy Emersonas iškovojo šešis iš eilės turnyro Melburne trofėjus, tačiau jo pasiekimas jau šiemet veikiausiai bus nustumtas į užmarštį. Maestro R.Federeriui tiesiog priklauso „Australian Open“ pakyla – čia jis triumfavo ir 2017, ir 2018 metais.
37-erių šveicaro gerbėjai viliasi, kad čia R.Federeris švęs ir savo jubiliejinį trofėjų.
„Esu taip arti, todėl privalau bandyti. Atiduosiu viską“, – apie dar vieną galimą pasiekimą kalbėjo R.Federeris.
Trečioji pasaulio raketė Melburne viliasi laimėti jau 100-ąjį titulą per savo karjerą. Tai būtų ir 21-asis „Grand Slam“ serijos apdovanojimas.
Sirgaliai jau ne vienerius metus svarsto, kiek dar R.Federeris gali rinktis trofėjus, tačiau praėjusio sezono rezultatai kalba už save – jam pavyko laimėti keturis apdovanojimus, o per 58 dvikovas jis pralaimėjo vos 10 kartų.
Konkurentai laukia
Bet R.Federerio svajonės nėra saugios – „Australian Open“ burtai lėmė sirgalius įkaitinusią intrigą. Finale Maestro galėtų susitikti su pirmąja pasaulio rakete N.Džokovičiumi, kuris taip pat gali pagerinti R.Emersono rekordą.
Ir nors Melburnas pastaruosius dvejus metus buvo R.Federerio miestu, 31-erių serbas po pernai atliktos dešinės alkūnės operacijos atžygiuoja itin pavojingas. Praėjusį sezoną Australijoje N.Džokovičius iškrito jau ketvirtajame rate ir greitai paskelbė apie operaciją, tačiau po jos sugrįžo itin skambiai – triumfas „US Open“ ir Vimbldono turnyruose kalba už save.
Į istoriją įsipainioti be jokios abejonės bandys ir Rafaelis Nadalis. 32 metų Grunto karalius pernai iškovojo „Roland Garros“ apdovanojimą, tačiau jau kurį laiką atsargiai renkasi turnyrus. Besiruošdama „Australian Open“ kovoms antroji pasaulio raketė privertė sunerimti gerbėjus – pasitempęs šlaunies raumenį jis pasitraukė iš „Brisbane International“ turnyro.
„Jaučiu, kad mano kūnas dar nesilpsta ir aš galiu žaisti tenisą. Pernai laimėjau penkis turnyrus iš devynių, kuriuose dalyvavau. Žaidžiau aukšto lygio tenisą. Praėję metai buvo sunkūs dėl traumų, nes jos žlugdė psichologiškai, tačiau aš vėl galiu žaisti ir noriu būti pirmąja pasaulio rakete“, – prieš sezoną apie kokybę, o ne kiekybę kalbėjo R.Nadalis.
Prabilęs apie pabaigą pravirko
Didžiojo savo herojaus Andy Murray'aus sugrįžimo laukę britų aistruoliai dar prieš „Australian Open“ startą išvydo jo ašaras. 31-erių britas paskelbė, kad turnyras Melburne jam gali būti paskutinis.
„Nesu tikras, ar galėsiu kęsdamas skausmą žaisti dar 4-5 mėnesius. Norėčiau pasiekti Vimbldono turnyrą ir tada sustoti, bet nesu tikras, ar tai pavyks. Skausmas pernelyg didelis. Turiu galvoti apie pabaigą, nes net nežinau, kada tas skausmas liausis. Svarstau apie dar vieną – gerokai rimtesnę – operaciją, kuri mane išvaduotų iš skausmo, leistų kokybiškiau gyventi. Kai kurie sportininkai po jos yra sugrįžę, bet aš nesu tikras“, – su ašaromis akyse penktadienį per spaudos konferenciją kalbėjo A.Murray'us.
Buvusios pirmosios pasaulio raketės nebegalima rasti net pirmajame šimtuke. Pernai A.Murray'us sužaidė vos 12 mačų ir reitinge nusirito net iki 230-osios vietos. Sausį trijų „Grand Slam“ turnyrų čempionui buvo atlikta dešinės kojos klubo operacija. Rugsėjį jis nustojo žaisti ir pradėjo dirbti su garsiu reabilitacijos ekspertu Billu Knowlesu.
„20 mėnesių jaučiu skausmą. Padariau praktiškai viską, kad būtų geriau, tačiau tai nepadėjo. Aš nesijaučiu gerai. Man geriau nei prieš 6 mėnesius, tačiau aš toliau jaučiu skausmą. Galiu žaisti gerai, bet ne taip gerai, kaip tai dariau anksčiau“, – kalbėjo A.Murray.
Praėjusią savaitę A.Murray pasirodė turnyre Brisbane, kur laimėjo pirmąją kovą, tačiau antrojoje nusileido rusui Danilui Medvedevui (ATP-16). Jau tada buvo galima matyti, kad A.Murray laisvai judėti nėra lengva.
Atskleidė apie pavojų gyvybei
Teniso karalienė S.Williams planuoja sugrįžti su trenksmu. Prieš dvejus metus ji triumfavo „Australian Open“ turnyre, kai dar niekas nežinojo, jog sportininkė nėščia. Vėliau 37-erių tenisininkė atskleidė, kad gimdymas vos jos nepražudė.
„Vos nemiriau. Dėl intensyvaus kosėjimo atsivėrė nuo Cezario pjūvio likusi žaizda. Man teko sugrįžti į operacinę, kur medikai aptiko didelę hematomą. Mano kraujyje buvo krešulių, todėl dar kartą turėjau operuotis – reikėjo užkirsti kelią krešuliams, kad jie nepatektų į mano plaučius“, – pasakojo S.Williams.
Į teniso aikštyną sportininkė sugrįžo labai tvirta, tačiau pasirodymas „US Open“ turnyre baigėsi skandalu, kai amerikietei finale buvo sunku kovoti su Naomi Osaka. Per antrąjį setą teisėjas įspėjo sportininkę, nes jos treneris pažeidė taisykles – davė sportininkei nurodymus. S.Williams tuomet iškeikė teisėją, išvadino jį „vagimi“. Nelaimėjusi „US Open“ turnyro ji dar turėjo sumokėti 17 tūkstančių JAV dolerių baudą.
S.Williams pernai pateko ir į Vimbldono finalą, tad nieko nestebina, kad 16-oji pasaulio raketė yra laikoma favorite triumfuoti Melburne.
Moterų kovos – sunkiai nuspėjamos
Tačiau geras S.Williams vertinimas nereiškia, kad ji neturės konkurencijos. Pastarieji metai aiškiai parodė, kad moterų tenise nėra tokio stabilumo, kad susidarytų Didieji karalių ketvertai. Per pastaruosius du sezonus „Grand Slam“ serijos turnyrai turėjo net aštuonias skirtingas čempiones.
27 metų rumunė Simona Halep į Australiją atvyko kaip pirmoji pasaulio raketė. Pernai Melburne finale ji nusileido Caroline Wozniacki, tačiau birželį iškovojo pirmąjį savo „Grand Slam“ trofėjų „Roland Garros“ turnyre. Praėjusius metus S.Halep baigė jusdama nugaros skausmus, išsiskyrė su karjerą baigusiu treneriu Darrenu Cahillu ir vis dar neturi trenerio. Bet net ir nelaimėjusi „Australian Open“ turnyro ji išliktų pirmojoje WTA reitingo vietoje.
28-erių Danijos teniso žvaigždė C.Wozniacki yra trečioji pasaulio raketė, tačiau jai teko pasėdėti ir soste. Pernai jai pavyko iškovoti savo pirmąjį „Grand Slam“ trofėjų Melburne. C.Wozniacki pernai paskelbė, kad jai diagnozuotas artritas.
„Jautiesi sportiška, o tada sužinai tokią naujieną. Buvau šokiruota“, – sakė C.Wozniacki, kuri atskleidė, kad dar Vimbldone pradėjo jausti, kaip ją dažniau apleidžia jėgos.
21-erių japonė N.Osaka išgarsėjo po triumfo „US Open“, nors jos pergalę ir užgožė S.Williams kova su teisėju. Ant ketvirtosios pasaulio raketės pečių dabar gula nemažai lūkesčių. „Australian Open“ turnyre ambicijų turi ir antroji raketė Angelique Kerber. 30 metų vokietė pernai triumfavo Vimbldone ir per sezoną parodė, kad jos žaidimas tik agresyvėja.
Moterų dvikovose stebėti verta ir baltarusę Ariną Sabalenką. 20 metų sportininkė nustebino net ir Baltarusijos žiniasklaidą, kai ėmė sparčiai kilti WTA reitinge. 2018 metus pradėjusi 78-oje vietoje A.Sabalenka dabar yra 11-oji pasaulio raketė. Dėl puikių padavimų giriama sportininkė dar neturi daug patirties – tai bus tik šeštasis pasirodymas „Grand Slam“ serijos turnyre per karjerą. Geriausiai ji pasirodė pernai „US Open“ turnyre, kur nužygiavo iki ketvirtojo etapo.
Karštis privertė keisti taisykles
Alpstantys kamuoliukų padavinėtojai, besilydančių vandens buteliukų nuotraukos, skundų lavina ir net N.Džokovičiaus pyktis – praėjusių metų „Australian Open“ turnyro nuotaikas temdė didžiulis karštis. Melburne tenisininkai turėjo be sustojimo kovoti net tada, kai termometrų stulpeliai šoktelėjo virš 40 laipsnių.
Šįkart vyrai galės paprašyti pertraukėlės iki 10 minučių prieš ketvirtąjį setą, jeigu specialus matuoklis fiksuos pavojingas sąlygas. Moterys pertraukėlių ir anksčiau galėjo prašyti prieš trečiąjį setą.
Tačiau karščio matavimas – ne vienintelis pokytis „Australian Open“ turnyre. Organizatoriai atsižvelgė ir į kritiką dėl pernelyg ilgų dvikovų, tad nuo šiol, jeigu paskutiniajame sete rezultatas bus 6:6, tenisininkai žais ne įprastą „tie-break“. Anksčiau „tie-break“ dvikova Melburne vykdavo iki 7 laimėtų taškų, dviejų kamuolių persvara. Nuo šiol „Australian Open“ varžybose bus žaidžiama iki 10 taškų, dviejų kamuoliukų persvara.
„Australian Open“ sprendimas imtis pokyčių reiškia, kad nuo šiol visuose „Grand Slam“ serijos turnyruose sistema šiek tiek skirsis, tačiau tenisininkams dėl to ramu. Išgirdęs klausimą apie pasikeitusį formatą R.Federeris pabrėžė, kad išankstinių nuostatų neturi.
„Man tinka bet koks formatas“, – sakė 37-erių šveicaras, laikomas vienu iš favoritų triumfuoti.
R.Berankiui nepavyko
Ričardas Berankis šiemet neperžengė „Australian Open“ atrankos barjero. 28-erių lietuvis atranką pradėjo pergale 6:1, 6:2 prieš 20 metų australas Maxą Purcellį (ATP-281). Antrajame etape jis 6:2, 2:6, 3:6 nusileido 28-erių kinui Zhangui Ze (ATP-217). R.Berankis ATP reitinga dabar yra 107-as.
R.Berankiui iš visų „Grand Slam“ serijos turnyrų geriausiai sekėsi būtent „Australian Open“ turnyre. 2011 ir 2013 metais jis pasiekė trečiąjį etapą.
Paskutinį kartą „Grand Slam“ turnyre jis žaidė pernai, kai pateko į „Roland Garros“ turnyrą, bet antrasis etapas nebuvo pasiekiamas.
Straipsnis parengtas pagal naujienų agentūros „Associated Press“, BBC, „The Guardian“, „Vogue“ tekstus.