Keturių šalies sporto federacijų prezidentų lapkritį registruotas naujasis darinys – Lietuvos olimpinių federacijų asociacija (LOFA) – bando ieškoti būdų praslysti į šalies sportinį gyvenimą ir trečiadienį Seimo Jaunimo ir Sporto komisijos posėdyje siekė pramušti bent mažą landą jos tvirtovėje.
Tačiau gan netikėtai LOFA direktoriumi prisistatęs pagarsėjusio ir padus papusčiusio bankininko Vladimiro Romanovo dešinioji ranka bei buvęs Olimpinio fondo vedlys Vitalijus Vasiliauskas neįtikino savo deklaracijomis ne tik Seimo narių, tačiau ir kviestinių sporto organizacijų vadovų.
„Konstitucija leidžia kurti organizacijas. Tačiau kas bus, jei rytoj kažkas nutars įkurti kažkokį aljansą, sąjungą. Tai, ką mes dabar turime LOFA asmenyje, tai yra labiau ne vienijimas, tai panašiau į skaldymą“, – išklausęs LOFA pristatymą kalbėjo Jaunimo ir sporto komisijos vadovas Seimo narys Kęstutis Smirnovas.
Nori perimti valstybės funkcijas
Keturių fizinių asmenų įkurta sporto organizacija suskubo į savo gretas kviesti narius, deklaruodama pagrindinius savo tikslus: užtikrinti skaidrų ir aiškų ilgametį ir nenutrūkstamą olimpinių sporto šakų finansavimą, bendradarbiavimą valdant visas įmanomas sporto bazes.
Ji net lapkričio 15 dieną išsiuntinėjo kvietimus su ja bendradarbiauti Vyriausybę ir Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją.
Daugiau kaip dešimt minučių LOFA gaires pristatydamas iš Lietuvos olimpinio fondo dėl galimai neskaidrios veiklos išprašytas V.Vasiliauskas skaldė malkas į kairę ir dešinę, deklaruodamas šalies sporto „vėžius“: skaidrumo trūkumą, ilgalaikės sistemos nebuvimą rengiant sportininkus, gerojo valdymo ir bendradarbiavimo spragas, visų olimpinių sporto šakų organizacijų neįtraukimą į šalies veiklą.
„Svarbiausia – skaidrumo fono trūkumas, – tiesiog lozungais Seimo narius bandė užburti V.Vasiliauskas – Reikia aiškiai pasakyti, jog būtina kasmet didinti sporto finansavimą. Velniškai daug yra galimybių į sportą pritraukti privačių rėmėjų lėšų. Mes pasirengę bazes valdyti, vystyti jas, būti operatoriais. Mes, kaip asociacija, norime kalbėtis su visais“.
Tačiau kalbos apie istorinį ir vienintelį šansą Lietuvos sportui išsigelbėti, turint LOFA organizacija, atsitrenkdavo į taiklias susirinkusių Seime replikas.
„Įkūrė organizaciją keturi privatūs asmenys, tačiau pagal savo programą ir nuostatas ji nori imtis valstybės funkcijas“, – pečiais gūžčiojo Seimo narys K.Smirnovas.
„Apie kokį ilgalaikį finansavimą kalbama? Tai gal tuomet jums reikia keisti visus valstybės įstatymus? Bet tada jums reikia palaukti bent iki kitų Seimo rinkimų.
Kažkaip juokingai skamba: valstybė tik kasmet tvirtina savo biudžetą, o jūs deklaruojate, kad imsitės tvarkyti tolimą sporto finansinę ateitį“, – į miltus V.Vasiliausko pristatymo kalbos akcentus malė Seimo narys Jonas Liesis.
Pradeda darbus nuo drabstymosi purvais
Pagrindiniu LOFA pristatymo „vinimi“ Seime tapo kalba apie kitų sporto mūsų šalies organizacijų veiklos šlubavimą, darbo trūkumus. Nežinia kaip direktoriumi pasiskyręs ir apie tai nenorėjęs papasakoti V.Vasiliauskas žarstė pažadus, kad LOFA tapus visagale, ji imsis galimybių sporto finansavimo didinimui.
„Tai kad naujasis Sporto įstatymas yra numatęs lėšų sportui didinimą iki 2020 metų ir daugiau pinigų tikrai nebus. Kam tada tos deklaracijos?“, – paprieštaravo vienas iš Sporto įstatymo kūrėjų K.Smirnovas.
„Keista, kad savo galimą darbą viešoje erdvėje naujokė pradeda ne nuo sporto praturtinimo, o purvelio drabstymo. Gal tai ir būdas įsitvirtinti? Tos kalbos apie skaidrumo trūkumą yra niekinės. Lozungai.
Visi visada tai deklaruoja – gal, vyrai, jūs neturite ką veikti? Kitą vertus, LOFA vadovo pristatyme aiškiai duodama suprasti, kad yra nepasitikima sporto objektų valdytojais. Taip galima kalbėti be įrodymų?, – tėškė pristatančiai pusei „Žalgirio“ draugijos prezidentas Algimantas Vasiliauskas.
Tuo tarpu Seimo narys Algimantas Salamakinas žodžių kišenėje po pristatymo neieškojo ir neslėpė tokios organizacijos nereikalingumo: „Dabar trys ar keturi žmonės nutarė įkurti kažkokią asociaciją. Kiek yra olimpinių sporto šakų Lietuvoje? 38? Tai tuomet dar galima dešimt tokių prikurti. Ir visi būsime už skaidrumą, norėsime vadovauti, norėsime svarbumo. Jūs ten norite kažkokio skaidrumo, laisvės. Aš žinau tik vieną laisvą nuo visų kitų sporto reikalų federaciją – Futbolo federaciją. Tačiau matome, ką tą laisvė duoda ir kokie jų rezultatai – belieka visiems jiems tik snukius išsidaužyti“.
Vienintelis, kuris komiteto posėdyje sėdėjo ramiai ir nereplikavo, buvo Seimo narys dukrat olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.
LOFA vadovai – tie patys veidai
LOFA įkūrė beveik visi tie patys Lietuvos sporto federacijų vadovai, kurie pavasarį bandė sukelti tam tikrą suirutę tiek LTOK veikloje, tiek ir olimpiniame judėjime.
Kartu su iš Lietuvos olimpinio fondo išprašytu V.Vasiliausku, lengvosios atletikos federacijos vadovu Eimantu Skrabuliu, irklavimo vadovu – Dainiumi Paviloniu, biatlono – Arūnu Daugirdu ir plaukimo federacijos prezidentu bei laipiojimo sporto asociacija reikalavo neeilinės LTOK Generalinės asamblėjos sesijos, per kurią būtų panaikinta olimpinio komiteto neaudituota ataskaita ir 2018 metų sausį priimtas organizacijos biudžetas.
Planuotos „revoliucijos“ ir valdžios LTOK perėmimo nepalaikė Generalinės asamblėjos sesija, tad nevykę „revoliucionieriai“ trumpam pasitraukė. Tačiau tik iki lapkričio mėnesio.
LOFA tapo keturių fizinių asmenų – E.Skrabulio, A.Daugirdo, D.Pavilonio ir šalies karatė vadovo Romo Vitkausko – organizacija, o jos prezidentu pasiskelbė Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas E.Skrabulis.
Tačiau jau lapkričio pradžioje kalbėta, kad LOFA vadovaus žūtbūt LTOK nariu norintis tapti V.Vasiliauskas.
Jis pradžioje pabandė į LTOK sugrįžti kaip sportinio laipiojimo asociacijos viceprezidentas.
Tačiau paaiškėjus, kad ši sporto organizacija tarptautinėje federacijoje yra tik asocijuota narė, narystė LTOK šiai sporto šakai ir V.Vasiliauskui buvo sustabdyta.
Į lryto.lt klausimą, kada V.Vasiliauskas tapo ne tik laipiojimo asociacijos, bet ir LOFA direktoriumi bei kokia alga yra numatyta visuomeninės organizacijos vadovui, šis lyg tyčia pamiršo savo kalbas apie skaidrumą ir demonstratyviai atsisakė atsakinėti į šiuos elementarius klausimus.
Pavadinimas – su dideliais klaustukais
Vos prieš mėnesį įkurta keturių žmonių sporto organizacija jau turi nemenką nesusipratimų bagažą ir galimų skandalų šleifą, kuris tikrai turėtų dar atsirūgti LOFA. Organizacija, matyt, turės dar ir keisti pavadinimą nei įstatus.
LOFA pasisavino žodį „olimpinis“, teigdama, kad tai bendrinis žodis ir galima jį naudoti bet kur ir bet kada.
„Pagrindinė problema, kad ši organizacija nutarė savo pavadinime naudoti žodį „olimpinių“. Tokių „olimpinių organizacijų“ oficialiai nėra, tad kalbėti apie jų asociaciją yra, švelniai tariant, yra keistoka.
Maža to, pagal Olimpinę chartiją, nė viena kita organizacija negali pasisavinti žodžio „olimpinis“. Todėl šitam naujadarui teks galvoti, kaip apseiti be jo“, – dėl LOFA teisėtumo abejojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Dar keisčiau atrodo ir LOFA įstatai, kurie įregistruoti juridinių asmenų registre lapkričio 2 dieną ir skelbia, kad šį organizacija planuoja spręsti, kur turėtų būti Lietuvos olimpinio komiteto buveinė.
LOFA bendruose nuostatuose pateikiamas punktas, kuriame teigiama, kad „LTOK buveinė keičiama LOFA Valdybos sprendimu“. Tad V.Vasiliauskui surinkus dar nesamos Valdybos posėdį ir nutarus, kad kita visuomeninė organizacija privalo keltis kitur, ji privalės spręsti šį klausimą. Tačiau tai yra, greičiausiai, šios organizacijos vadovų žioplumo klaidą, kopijuojat LTOK įstatus.
Be to, teisininkams iškilo ir dar daugiau klausimų dėl šios organizacijos pavadinimo.
Pasirodo, „Lietuvos“ vardą ji niekaip negalėjo įsirašyti į savo pavadinimą, nes jį galima naudoti tik tuomet, kai juridinį asmenį steigia ne mažiau kaip 30 fizinių asmenų. Šiuo atveju šią organizaciją įsteigė vos keturių federacijų vadovai.
Maža to – pagal Lietuvos irklavimo federacijos įstatus, dabartinis jos vadovas Dainius Pavilionis turėjo gauti savo organizacijos susirinkimo leidimą steigti naują juridinį asmenį, bet tokio leidimo, lrytas.lt žiniomis. nėra išduota.