Tarpusavyje išsidaužę lietuviai į Europos kiokušin karatė sostą pasodino bulgarus

2018 m. lapkričio 24 d. 21:00
specialiai lrytas.lt iš Budapešto (Vengrija)
Lietuvos atstovo vardas galingiausių kiokušin karatė kovotojų sąraše ir galimybė pavergti pasaulį – tokią užduoti savaitgalį Vengrijos sostinėje bandė spręsti mūsų šalies kovotojai. Įspūdingas pasirodymas Europos kiokušin karatė absoliučios svorio kategorijos čempionate lietuviams būtų atvėręs duris į pasaulinį turnyrą Japonijoje, tačiau triumfo nesulaukta – visa jėga tarpusavyje santykius aiškinęsi Lietuvos meistrai kitų šalių atstovams lemiamose akistatose neprilygo.
Daugiau nuotraukų (21)
Prieš dvejus metus Europos absoliučioje svorio kategorijoje Bulgarijoje pagrindinius du trofėjus susirinkę lietuviai šįkart liko be nugalėtojų taurių. Arčiausiai sėkmės pakartojimo buvo kaunietė 37-erių Inga Mikštaitė, tačiau finale ją vis dėlto nurungė kur kas jaunesnė bulgarė.
Kelialapiai į Japoniją
Vengrijos sostinėje buvo kovojama dėl kvietimų į Japoniją: bilietus į 2019-ųjų planetos absoliučios svorio kategorijos pirmenybes jau gali užsisakinėti keturios mūsų meistrės.
Tuo tarpu į tekančios saulės šalį varžytis dėl kiokušin karatė karaliaus sosto pasirengę vykti penki mūsų meistrai, bet vardinius kvietimus jiems dalins Lietuvos federacija.
Budapešte vykusiame Europos kiokušin karatė absoliučios svorio kategorijos čempionate buvo tik du laimėtojai – įspūdingas taures namo vežėsi bulgarai Valerijus Dimitrovas ir Ivanka Deleva.
Vengrijoje paaiškėjo ir aštuonios Europos sportininkės, kurios jau gali pradėti pasirengimą svarbiausiam ketverių metų įvykiui – Japonijoje 2019-siais vyksiančiai taip vadinamai kiokušin karatė olimpiadai, kur dėl nugalėtojos taurės varžysis tik 62 geriausios planetos kovotojos.
Nuo mūsų šalies į prestižiškiausią kiokušin karatė turnyrą vyks Rūta Brazdžionytė, Brigita Gustaitytė, Inga Mikštaitė ir Erika Žerbutovič.
Į Japoniją kitąmet dėl nugalėtojo vardo bus kviečiami net 180 pasaulio kovotojų, o kelialapių likimą į turnyrą lems ne tik sportininkų reitingas, tačiau ir šalies kiokušin karatė federacijos sprendimas – šiai dienai Lietuva turi penkias garantuotas vietas ir gali gauti dar porą vardinių kvietimų.
Tad Budapešte vykusiame Europos čempionate buvo akylai stebima, kas iš mūsų kovotojų galėtų atstovauti šaliai pirmenybėse Japonijoje.
„Tai buvo viena iš paskutiniųjų galimybių moterims prasimušti į pasaulio čempionatą. Iš viso Europai skirta 14 vietų, tad 8 jau užimtos. Kitąmet vyks papildomas turnyras, kur gegužę dar šešios sportininkės gaus vardinius kvietimus į Japoniją“, – teigė Lietuvos karatė federacijos prezidentas ir pasaulinė kiokušin karatė federacijos Vykdomojo komiteto narys Romas Vitkauskas.
Kovojo 16 lietuvių
Dėl vyrų absoliučios svorio kategorijos Europos čempiono titulo varžėsi 5 lietuviai: prieš dvejus metus Bulgarijoje šį titulą iškovojęs ir titulą ginęs Eventas Gužauskas, Vytautas Cėpla, Edgardas Sečinskis, Justinas Kvietka ir Kęstutis Radvila.
Moterų varžybose Lietuvai atstovavo net 11 atlečių: taip pat prieš 2 metus iškovotą titulą laimėjusi Inga Mikštaitė, Diana Balsytė, Rūta Brazdžionytė, Brigita Gustaitytė, Rima Lisinskaitė, Aneta Meškauskienė, Erika Rukšėnaitė, Monika Ryžkovaitė, Nora Vaznelytė, Skaistė Venckutė ir Erika Žeburtovič.
Po pirmojo etapo kovų tik vienintelė Skaistė Venckutė buvo priversta tapti žiūrove – ji nusileido prancūzei Camillai Haddtouche.
Kitiems mūsų šalies atstovams sekėsi kur kas geriau, o vyrai be nuostolių žengė į antrąjį turnyro etapą.
Lietuviški mūšiai
Tačiau jau antrame moterų čempionato etape burtai suvedė lietuves net į tris poras. Dėl teisės žengti toliau santykius ant tatamio aiškinosi Rima Lisinskaitė ir Brigita Gustaitytė, Diana Balsytė ir Inga Mikštaitė ir Aneta Meškauskienė su Rūta Brazdžionyte.
B.Gustaitytė ir I.Mikštaitė savo akistatas laimėjo teisėjų sprendimais, o R.Brazdžionytė po dviejų raundų ėjo svertis ir pergalę prieš A.Meškauskienę iškovojo paaiškėjus, kad svorio skirtumas tarp sportininkų yra daugiau kaip 8 kilogramai.
Po svėrimų atsisveikinti su mintimis iškovoti čempionės titulą turėjo N.Vaznelytė, kuri buvo sunkesnė už lenkę Agnetą Winiarską.
Iš dešimties mūsų sportininkių išsvajotą barjerą ir kelialapius į pasaulio čempionatą po aštuntfinalio užsitikrino keturios Lietuvos sportininkės.
Susikirto ir vyrų keliai
Tačiau trimis moterų turnyro lietuviškomis „poromis“ nesibaigė mūsų sportininkų tarpusavio „priešprieša“ Europos čempionate: trečiame ir ketvirtame etapuose santykius privalėjo aiškintis jau ir E.Gužauskas bei Kęstutis Radvila, o I.Mikštaitės kelyje atsidūrė B.Gustaitytė.
Abiem atvejais sportininkams teko po dviejų raundų kovos svertis, o vyrų turnyre savo ginamo titulo neteko iš Naujosios Akmenės kilęs E.Gužauskas.
Tačiau K.Radvila taip ir neįkėlė kojos į varžybų finalą – po itin sunkios kovos su Eventu pusfinalyje jam teko ant tatamio bandyti palaužti lenką Macejų Mazurą, bet jėgos buvo nelygios ir mūsų šalies kaimynas džiaugėsi akivaizdžia pergale.
Finale neatsilaikė
Praėjusio Europos čempionato absoliučioje svorio kategorijoje nugalėtoja 37-erių I.Mikštaitė galėjo pakartoti šį pasiekimą, tačiau į lemiamą kovą dėl trofėjaus prasimušė bulgarė Ivanka Deleva.
Pakeliui į svarbiausią turnyro kovą ji už tatamio užribį išstūmė dvi mūsų atstoves – Eriką Žebutovič ir Rūtą Brazdžionytę.
Tad Inga galėjo savotiškai atkeršyti bulgarei už Lietuvos rinktinės draugių eliminavimą. Tačiau kur kas jaunesnė Bulgarijos kovotoja antrame raunde turėjo daugiau jėgų ir teisėjai jai skyrė galutinę pergalę.
Į Bulgariją išvyko ir vyrų absoliučios svorio kategorijos nugalėtojo titulas: veteranas Valerijus Dimitrovas po trijų raundų akistatos įveikė lenką Macejų Mazurą.
Nesielgs kaip japonai
Ne vienam Europos specialistui įstrigo vaizdas, jog lietuviai prieš lietuvius išsitaškė savo jėgas ir nerado jų lemiamoms kovoms.
„Nežinau, ar tas siūlymas apskritai turi teisę gyvuoti – strateguoti kovas, siekiant prastumti į finalus savo sportininką. Tai, galbūt, būtų ir nepagarba saviems kovotojams, pasakant, kad tas ar kitas turi eiti aukščiau“, – svarstė buvęs pasaulio kiokušin karatė čempionas svorio kategorijoje iki 80 kg dabartinis rinktinės treneris Paulius Klapatauskas.
– Tačiau planetos pirmenybėse Japonijoje šios šalies kiokušin karatė rinktinė dažnai naudoja tokį scenarijų – favoritą veda link finalo, o susitikus dviem japonams, stengiamasi nenuvarginti būsimo finalisto. Eventas Gužauskas su Kęstučiu Radvila labai sunkiai kovojo, o pastarajam po to pritrūko jėgų mūšyje su lenku.
– Na, visiškai nereikia lygiuotis į japonus. Taip, mes žinome, kad jie taip daro, siekia baigiamosios naudos. Bet tai nėra gerai – Lietuvos sportininkai tikrai tokiu keliu nėjo ir neis. Tie užkulisiniai susitarimai pakerta pačių sportininkų tikėjimą savo jėgomis.
– Bet Europos čempionate lietuviai liko be svarbiausių trofėjų.
– Ir kas? Bet keturios moterys turi kelialapius į kitų metų pasaulio čempionatą Japonijoje. Bus ten ir mažiausiai penki Lietuvos kiokušin karatė atstovai. Tai yra didelis laimėjimas.
– 2019 metais Japonijoje bus didelė rinktinė.
– Taip. Šiuo atveju, galbūt, ir galima būtų modeliuoti tai, apie ką jūs kalbate. Tačiau tai reikėtų daryti Lietuvoje ir visiems sportininkams bei treneriams susirinkus. Tada galėtume mąstyti, kaip elgtis, jei varžybų „tinklelyje“ tektų susikauti dviem Lietuvos atstovams. Bet tai tik teoriniai mąstymai, iš esmės sporte tartis yra mažų mažiausiai negarbinga.
– Įvertinus Europos čempionato rezultatus, ar galima sakyti, kad jis buvo nesėkmingas?
– Nesakyčiau. Ne visada galima švęsti tik pergales. Kai kada tokie įvykiai leidžia dar labiau įvertinti tuos laimėjimus, kurie yra pasiekiami. Mes iš esmės pripratinome sirgalius prie laimėjimų ir kuklesni pasirodymai Europoje ar pasaulyje traktuojami kaip nesėkmės. Tačiau I.Mikštaitė laimėjo sidabrą, K.Radvila ir E.Sečinskis ir R.Brazdžionytė pasidabino bronza. Nėra jau taip blogai.
 
2018 metų Europos suaugusiųjų absoliučios svorio kategorijos čempionatas
Moterys
Pirmasis etapas
Nora Vaznelytė – Solmaz Zeinalli (Azerbaidžanas) 5:0.
Monika Ryžkovaitė – Karina Karklina (Latvija) 5:0.
Rima Lisinskaitė – Kristina Hupian (Slovėnija) 4:0.
Brigita Gustaitytė – Anna Bojda (Lenkija) 5:0.
Diana Balsytė – Sara Haage (Švedija) 5:0.
Erika Rukšėnaitė – Marleen Gregusson (Norvegija) 4:0.
Aneta Meškauskienė – Tamriko Kurašvili (Gruzija) 5:0.
Rūta Brazdžionytė – Cristine Buchholtz (Danija) 5:0.
Erika Žeburtovič – Aiala Garcia (Ispanija) 5:0.
Skaistė Venckutė – Camille Haddtouche (Prancūzija) 1:4.
Inga Mikštaitė – Jeanette Johannessen (Norvegija) 5:0.
Antrasis etapas
R.Brazdžionytė – Marta Lubos (Lenkija) 3:2.
M.Ryžkovaitė – Sviatlana Lagno (Ukraina) 0:3.
N.Vaznelytė – Agata Winiarska (Lenkija) – po svėrimų pergalė skirta A.Winiarskai, nes kovotojas skyrė 8 kg.
R.Lisinskaitė – B.Gustaitytė 0:4.
D.Balsytė – I.Mikštaitė 0:3.
E.Rukšėnaitė – Eider Cardenosa (Ispanija) 0:3.
A.Meškauskienė – R.Brazdžionytė – po svėrimų pergalė skirta R.Brazdžionytei, nes kovotojas skyrė 8 kg.
E.Žerbutovič – Anett Kovacs-Leiter (Vengrija) 5:0.
Trečiasis etapas
B.Gustaitytė – I.Mikštaitė, po svėrimų pergalė skirta I.Mikštaitei, nes kovotojas skyrė 8 kg.
R.Brazdžionytė – Eidar Cerdenosa (Ispanija) 5:0.
Erika Žeburtovič – Ivanka Deleva (Bulgarija) 0:5
Pusfinalis
I.Mikštaitė – A.Winiarska (Lenkija) 5:0.
R.Brazdžionytė – I.Deleva (Bulgarija) 0:5.
Finalas
I.Mikštaitė – I.Deleva 0:3.
Vyrai
Vyrai
I etapas
Edgardas Sečinskis – Nikita Baueris (Vokietija) 5:0.
Eventas Gužauskas – Bjoernas Eirikas Orstadas (Norvegija) 5:0.
1/16 finalo
Edgardas Sečinskis – Javieras Zamora (Ispanija) 5:0.
Vytautas Cėpla – Andrasas Davidas (Vengrija) 5:0.
Justinas Kvietka – Igoris Kotliarevskis (Ukraina) 5:0.
Kęstutis Radvila – Aleksandras Tymetsas (Ukraina) 5:0.
Eventas Gužauskas – Abdellahas Inramas Yahi (Ispanija) 5:0.
1/8 finalo
Vytautas Cėpla – Marekas Wolny (Lenkija) 4:1.
Edgardas Sečinskis – Konradas Kozubowskis (Lenkija) 5:0.
Justinas Kvietka – Miroslavas Milevas (Bulgarija) 2:3.
Kęstutis Radvila – Jakubas Tecza (Lenkija) 5:0.
Eventas Gužauskas – Adamas Davidas (Vengrija) 5:0.
ketvirtfinalis
Vytautas Cėpla – Valerijus Dimitrovas (Bulgarija) 0:5.
Edgardas Sečinskis – Konstantinas Inozemcevas (Ukraina) 3:0.
Eventas Gužauskas – Kęstutis Radvila, po svėrimų pergalė skirta K.Radvilai, nes kovotojus skyrė 10 kg.
pusfinalis
Edgardas Sečinskis – Valerijus Dimitrovas (Bulgarija) 0:5
Kęstutis Radvila – Maciejus Mazuras (Lenkija) 0:5.
 
 
karatė^InstantKiokušin karatė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.