Dabar praėjus daugiau nei ketvirčiui amžiaus jaunoji karta jau nepamena kaip Seule Arvydas Sabonis, Valdemaras Chomičius, Rimas Kurtinaitis ir Šarūnas Marčiulionis draskėsi krepšinio aikštėje ir jiems ant kaklo buvo kabinami aukso medaliai. Futbolo stadione Arvydas Janonis ir Arminas Narbekovas taip pat kūrė stebuklus, o finale po pratęsimo įveikė brazilus bei lipo ant aukščiausios apdovanojimų pakylos.
Dviračiu treke nepralenkiamas buvo Gintautas Umaras, kuris laimėjo net du aukso medalius.
Laikui bėgant šie laimėjimai nugulė į istorijos metraščius, tačiau antradienį vykęs Seulo žaidynių olimpinių prizininkų pagerbimas Valdovų rūmuose sujungė praeities čempionus su jaunąja karta. Ant scenos lipę disko metikas Romas Ubartas, dviratininkas G.Umaras ir bėgikė Laimutė Baikauskaitė buvo ne tik patys pagerbti, bet ir apdovanojo talentingiausius Lietuvos moksleivius.
„Tai buvo tokie laikai, kai po tai raudonais SSRS marškinėliais buvome užsidėję geltonai žalius marškinėlius“, – prisiminimais apie Seulo olimpines žaidynes pasidalino G.Umaras.
Legendinis dviratininkas 1988 metais treke laimėjo aukso medalius tiek individualaus persekiojimo rungtyje, tiek ir kartu važiuodamas su komandos draugais. Tais pačiais metais jis buvo pripažintas ir geriausiu Lietuvos sportininku.
Prisiminus atgaivinęs G.Umaras pasidalino mintimis apie tuometinius laimėjimus ir besikeičiantį sportą.
– Ar nebuvo sunku laimėti medalius kovojant ne po savo šalies vėliava?
– Žinoma, būtų buvę smagiau laimėti atstovaujant Lietuvai, tačiau kiekvienai kartai yra skirtas likimas. Dievo buvo taip duota ir nieko jau nepakeisi.
– Kiek per tuos 30 metų pasikeitė dviračių sportas?
– Jis pasikeitė tikrai smarkiai. Mums atrodė, kad mes važiavome labai greitai. Aišku, aš jau tais laikais pats sakiau, kad ateis stipresni, jaunesni ir darbas bus tobulinamas.
Galime palyginti su nesenai pagerintu asmeninio persekiojimo rekordu treke – 4 min. 7 sek. Mes tais laikais keturiese kartu važiuodami komandoje tokie greiti nebuvome. Keičiasi technika, dviračiai, pasikeitė sėdėsena. Sportas juda į priekį, jis tampa labiau matomas.
Tai yra gėris. Jaunimui dabar nereikia už sutaupytus pietų pinigus pirkti kažkokį čekišką, lenkišką žurnalą, kad pamatytum geriausius teniso žaidėjus, apie kuriuos SSRS nebuvo kalbama.
– Šiais laikais dviračių sportas susiduria su draudžiamų medžiagų vartojimo problemomis. Kaip buvo tais laikais?
– Na sunku komentuoti šitą klausimą. Reikėtų tų laikų konkurentų klausti. Sportas yra gražus tuo, kad tu gali pats įrodyti ką gali. Dabar nešvarūs sportininkai yra keliami į viešumą, todėl, kad yra su tuo kovojama. Tai yra gerai. Kaip ir kiekviename sporte yra reikalinga kontrolė, finansai tam įgyvendinti.
– Jūs pats dar dažnai važinėjate dviračiu?
– Gerai, kad paklausėte. Dabar stengiuosi septynis kartus per savaitę tai daryti.
– Lietuva visuomet turėjo daug pajėgių dviratininkių: sesės Polikevičiūtės, Edita Pučinskaitė, Diana Žiliūtė. Pastaruoju metu tokių talentų nebeturime. Kur galėtų slypėti problemos?
– Dviračių sportas yra toks, kad reikia bent 10 metų darbo įdėti, jog galėtume rimtuose startuose pasirodyti. Reikia nuoseklumo, strategijos, kuri formuotų visą pasiruošimą, jo kokybės. Iš tikro, susideda daug įvairių aspektų. Tiesa, trekininkų turime tikrai gerų, pradžiugino ir Ramūnas Navardauskas.
– Ar dabar gyvenime dažnai tenka pritaikyti savo žinias iš dviračių sporto?
– Su klientais savo dviračių parduotuvėje pasidalinu šia informacija. Patariu kaip sveikai gyventi, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems svarbu turėti gerą ir sveiką širdį.
1988 m. Seulo olimpinių žaidynių prizininkai Lietuvos atstovai
Auksas:
Valdemaras Chomičius (krepšinis)
Arvydas Janonis (futbolas)
Artūras Kasputis (dviračių sportas, trekas – 4 km. komandinės persekiojimo lenktynės)
Rimas Kurtinaitis (krepšinis)
Šarūnas Marčiulionis (krepšinis)
Arminas Narbekovas (futbolas)
Valdemaras Novickis (rankinis)
Arvydas Sabonis (krepšinis)
Gintautas Umaras (dviračių sportas, trekas: 4 km. asmeninės persekiojimo lenktynės ir 4 km. komandinės persekiojimo lenktynės)
Sidabras:
Laimutė Baikauskaitė (lengvoji atletika – 1500 metrų bėgimas)
Raimundas Mažuolis (plaukimas)
Romas Ubartas (lengvoji atletika – disko metimas)
Bronza:
Vitalija Tuomaitė (krepšinis)
Laima Zilporytė (dviračių sportas – plentas)