Viktorija Čmilytė-Nielsen siekė įrodyti, kad šachmatų pasaulyje – daugiau nei dvi spalvos

2018 m. kovo 24 d. 11:56
„Lietuvos rytas“
Į politiką pasukusi garsiausia Lietuvos šachmatininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen parašė autobiografinę knygą, kurioje pasakoja, kaip jai ne kartą teko laužyti stereotipą, kad moterys mažiau racionalios.
Daugiau nuotraukų (15)
Prieš metus aukščiausią karjeros tašką pasiekusi šachmatininkė sportą pastūmėjo į šalį – visą dėmesį sutelkė į darbą Seime ir motinystę.
Paskutinėmis praėjusių metų dienomis 34-erių šiaulietė susilaukė ketvirto sūnaus. Su vyru žinomu Danijos šachmatininku Peteriu Heine Nielsenu ji augina trejų metų sūnų ir dar du paauglius berniukus iš pirmosios santuokos su latviu Aleksejumi Širovu.
O kartu su dar viena atžala pasaulį išvydo ir autobiografinė knyga „Tarp juoda ir balta“, kurioje pasakojama apie šachmatininkės kelią nuo šešerių iki 33 metų.
Drąsiai varžėsi su vyrais
„Kartais moterys nepasitiki savo jėgomis, bijo drąsiai priimti iššūkius ir kovoti su vyrais. Mano pavyzdys parodo, kad visos kliūtys įveikiamos, o mes galime sėkmingai konkuruoti netgi šachmatų pasaulyje, kuriame tradiciškai dominuoja vyrai“, – savo knygoje pareiškė V.Čmilytė-Nielsen.
Knygoje „Tarp juoda ir balta“ šachmatininkė papasakojo, su kokiais sunkumais teko kovoti ir kokias išankstines nuostatas teko ne kartą paneigti siekiant sulaukti pripažinimo šachmatų srityje.
„Ne kartą teko susidurti su nuostata, kad moterys yra mažiau racionalios, o jų konkretūs ėjimai paremti ne loginiu skaičiavimu, o emocijomis. Tai itin gajus stereotipas, kurį kaskart tenka laužyti tiek man, tiek kitoms didmeistrėms“, – teigė vienintelė Lietuvoje vyrų lygio didmeistrė.
Laužė lyčių lygybės ledus
V.Čmilytė-Nielsen iki šiol prisimena, kaip 16-os tapo Lietuvos vyrų čempione, o vėliau šį pasiekimą pakartojo dar sykį ir iškovojo vietą pagrindinėje Lietuvos šachmatų rinktinėje.
Tačiau tapusi vyrų čempione ji ir toliau buvo raginama žaisti su moterimis. Tik vėliau ji buvo pakviesta į pagrindinę šachmatų rinktinę atstovauti Lietuvai ir žaisti kartu su vyrais.
„Šachmatai yra unikalus sportas, nes moterys gali susiremti su vyrais. Tačiau tam reikia ne tiktai įrodyti, kad esi geresnė negu vyrai, laimėti prieš juos, bet ir pralaužti lyčių lygybės ledus jų galvose. Nuo pat karjeros pradžios teko kovoti ir prie šachmatų lentos, ir pasibaigus mačams“, – teigė Europos čempionė ir pasaulio čempionatų prizininkė.
Lygiosios prilygo nesėkmei
Šachmatininkės vyras P.H.Nielsenas knygos pratarmėje parašė, kad Viktorija buvo maksimalistė ir kartais tai jai pakenkdavo.
Apie šią Viktorijos savybę Peteris užsiminė pasaulio šachmatų legendai Viswanathanui Anandui iš Indijos, klausdamas patarimo, kaip „išgydyti“ mylimą moterį.
„Tik visiškas beprotis gali norėti iš Viktorijos atimti tokią Dievo dovaną. Tarp šachmatininkų itin retai sutiksi žmogų, nesitenkinantį lengvai pasiekiamomis lygiosiomis, o visais būdais ieškantį kelio į pergalę. Tik tokiu būdu tampi tikru kūrėju. Tai ir yra šachmatų esmė“, – V.Anando žodžius citavo P.H.Nielsenas.
Per ketvirtį amžiaus trukusią lietuvės karjerą netruko pakilimų, nuosmukių, svaiginančių pergalių ir skaudžių pralaimėjimų.
„Esu tikras, kad ši autobiografija mums padės suvokti išskirtinį vienintelės Lietuvoje didmeistrės vaidmenį mūsų sporto istorijoje“, – knygą įvertino Viktorijos treneris Gediminas Rastenis. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.