Varžybos perkeltos į Rėkyvą
Varžybos, kurias organizavo Vokietijos buriuotojų sąjunga ir Europos ledo jachtų asociacija, turėjo įvykti Vokietijoje, tačiau ten oro sąlygos nebuvo palankios - teko kitur ieškoti užšalusių vandens telkinių, kuriuos būtų sukaustęs tinkamo storio sniegu neapneštas ledas.
Iki pasaulio čempionato likus trims dienoms, nuspręsta perkelti jį į Lietuvą. Šiaulių savivaldybei, sporto mokyklai “Atžalynas”, Rėkyvos progimnazijai, buriuotojų klubui ir Lietuvos buriuotojų sąjungai teko paplušėti, kad per tokį trumpą laiką varžybos įvyktų Rėkyvos ežere.
Ant užšalusio Rėkyvos ledo išsirikiavo 70 sportininkų iš JAV, Lenkijos, Estijos, Latvijos, Rusijos, Švedijos, Vengrijos ir Lietuvos. Mūsų šalies rinktinės branduolį sudarė Šiaulių “Atžalyno” sporto mokyklos ir Elektrėnų sporto centro auklėtiniai (treneriai Irutė Žičkuvienė ir Dariaus Gerasimavičius).
Skaidrų ledą užklojo sniegas
Pirmąją varžybų dieną oro sąlygos staiga ėmė keistis – Rėkyvą užklojo 5-7 centimetrų storio sniego paklotė, dvelkė silpnas nepastovios krypties 3 metrų per sekundę greičio vėjas. Tą dieną įvyko dvejos lenktynės.
Ledo jachtų „Ice Optimist” klasėje greičiausi buvo lenkas Mateuszas Gigielewiczius ir estas Karlas Aderis, o DN klasėje - estas Ramusas Maalinnas, aplenkęs praėjusių metų pasaulio čempionato nugalėtoją švedą Eddie Klemetsą. Trečias buvo lenkas Piotras Bernatas.
Geriausiai iš lietuvių „Ice Optimist“ klasėje pasirodė Rūta Mažunavičiūtė, užėmusi 30-ąją vietą. DN klasėje startavęs Antanas Gerasimavičius liko 28-oje vietoje.
Antrąją varžybų dieną vėjas gūsiuose sustiprėjo iki 8 metrų per sekundę. Nors Rėkyvos ežerą užklojo ledo jachtų lenktynėms kritiško storio sniegas, visi sportininkai sėkmingai įveikė distanciją.
Lenkėms - visa garbė pakyla
R.Maalinnas, laimėjęs keturis iš penkių važiavimų, užsitikrino pasaulio DN čempiono titulą. Jam ant kulnų visą laiką minęs švedas E.Klemetsas finišavo antras.
A.Gerasimavičius antrąją varžybų dieną lenktyniavo sėkmingiau ir galutinėje įskaitoje tenkinosi 26-ąją vieta.
Po ledo jachtų DN klasės merginų lenktynių visas podiumas atiteko lenkėms - Zuzannai Rybickai, Sarai Piaseckai ir Magdalenai Anielskai.
„Icea Optimist“ klasės varžybose dominavo estas K.Aderis, laimėjęs dar dvejas dienos lenktynes ir iškovojęs pasaulio čempiono titulą. Jam už nugaros liko lenkai Jakubas Kaminskis ir Stanislawas Konarzewskis.
Merginų „ICe Optimist“ įskaitoje trumfavo estė Libeth Taggu, aplenkusį rusę Poliną Artiuk ir lenkę Marią Konarzerwską.
Geriausiai tarp lietuvių merginų pasirodžiusi Rūta Mažunavičiūtė užėmė 30-ąją vietą.
Klaida posūkyje nubloškė atgal
Pablogėjus oro sąlygoms, organizatoriai nusprendė Europos jaunimo čempionatą iš Rėkyvos perkelti į Latviją. Rygoje esančio Kiseežerio ledas buvo sustorėjęs iki 10-12 centimetrų storio, o sniego danga ten siekė apie 3 centimetrų.
Nors latviai varžybų organizatorius ir dalyvius perspėjo, kad važinėti Kiseežerio ledu dar nėra saugu, sportininkai stojo į startą,
Pirmosiose DN lenktynėse greičiausiai finišą pasiekęs estas K.Grassas vėliau vėjui išsikvėpus neišsilaikė lyderio pozicijoje. R.Maalinnas taktinių manevrų išsiveržė į priekį ir finišavo pirmas, aplenkęs švedą E.Klemetsą.
Rimstant vėjui pergalingai finišavo ir Europos DN ledo jachtų čempione tapo lenkė M.Anielska, aplenkusi daugelį vaikinų. Lenkijos merginos ir vėl užvaldė visą garbės pakylą.
Latvijoje geriau sekėsi A.Gerasimavičiui - dukart pateko į dvidešimtuką ir tik apmaudi diskvalifikacija trečiosiose lenktynėse dėl klaidos aplenkiant pavėjinį ženklą lietuviui sutrukdė pakilti į aukštesnę vietą.
Ledrogės neleidžia atsiskleisti
Europos ledo jachtų „Ice optimist“ jaunimo čempionate daugiausiai apdovanojimų susižėrė Lenkijos vaikinai ir merginos. Geriausiai iš lietuvių pasirodęs Edgaras Urbanovičius galutinėje įskaitoje užėmė 24-ąją vietą.
Lietuvos ledo jachtų jaunimo rinktinės vyriausioji trenerė I.Žičkuvienė lietuvių pasirodymus vertino vidutiniškai: „Siekti geresnių rezultatų trukdė nepalankios oro sąlygos. Nepamirškime, kad mūsų sportininkai naudojasi gerokai senesnėmis ledrogėmis, todėl pretenduoti į aukštesnes vietas kol kas yra sudėtinga“
Startai aukščiausio rango varžybose teikia vilčių, kad artimiausiais metais ir lietuviai prasibraus į geriausių dešimtukus, bet tam, pasak trenerių, reikia naujesnio inventoriaus, geresnio finansavimo, atkaklesnio pačių sportininkų darbo ir nusiteikimo per treniruotes“.
I.Žičkuvienė išskyrė R.Mažūnavičiūtės startus: „Ji puikiai pradeda, tačiau dėl patirties ir technikos stokos vėliau atsilieka nuo lyderių. A.Gerasimavičius irgi veržliai startuoja ir lenktyniauja iki pirmosios distancijos kilpos, o paskui sustabdo senas inventorius“.