Lietuva nepasimokė: dar vienai sportininkei bus prašoma suteikti pilietybę

2018 m. vasario 8 d. 16:56
Interviu
„Isabella neišdavė Lietuvos. Žmonės paprasčiausiai nežino tikrosios istorijos“, – jau ne pirmą kartą kartojo Lietuvos čiuožimo federacijos  (LČF) prezidentė Lilija Vanagienė. Ji iki šiol nesupranta, kodėl dalis lietuvių keikia Lietuvos vardą Sočio olimpiadoje garsinusią Isabellą Tobias, tačiau laiko galvoti apie tai, kas jau praeityje, tiesiog nebėra.
Daugiau nuotraukų (25)
L.Vanagienė turi naują planą, kaip sugrąžinti Lietuvą į olimpinę dailiojo čiuožimo areną, o tam prireiks pakartoti prieš penkerius metus nueitą kryžiaus žygį.
Šįkart pilietybės prašys olimpinę viltį kursčiusio Sauliaus Ambrulevičiaus partnerei Gruzijos pilietybę turinčiai amerikietei Allison Reed.
„Mes tikrai prašysime pilietybės. Turime labai stiprią porą, kuri pusę metų čiuoždama kartu padarė stebuklus. Net neįsivaizduoju, kad gali būti kitaip, nes visos šalys turi mišrių porų. Lietuva turėtų didžiuotis, jeigu mūsų šalies sportininkas atsiveža partnerę iš kitos šalies, kuri sutinka ginti Lietuvos garbę“, – lrytas.lt pasakojo L.Vanagienė.
Olimpinės žaidynės vyks vasario 925 dienomis. Iš Pjongčango įdomiausias istorijas pateiks ir lrytas.lt žurnalistas Martynas Suslavičius.
Vienintelė išeitis – suteikti pilietybę?
Vieno garsiausių Lietuvos ledo šokėjų Povilo Vanago mama L.Vanagienė tiesiog nemato kitos išeities, išskyrus vieną – kitą kreipimąsi jau į Dalią Grybauskaitę pakeisiantį šalies vadovą.
„Neįmanoma sulipdyti vienos šalies dviejų šokėjų poros. Rusė čiuožia su japonu, ir atvirkščiai. Kitas japonas čiuožia su europiete. Visos šalys turi mišrias poras ir niekas nedaro problemų. Visa tai pasiteisino ir yra išbandyta visame pasaulyje. Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko (Lietuvos piliete tapo 1992 metais) yra puikus pavyzdys”, – kalbėjo L.Vanagienė.
Lietuva penktadienį prasidėsiančiose Pjongčango olimpinėse žaidynėse savo čiuožėjų neturės. Kelialapius į olimpiadą iškovojo 4 biatlonininkai, 3 slidininkai ir 2 kalnų slidininkai, bet L.Vanagienė įsitikinusi, kad jeigu ne nelemta A.Reed trauma, S.Ambrulevičius su partnere galėjo suspindėti visomis spalvomis.
 
25 metų kaunietis S.Ambrulevičius ir iš Mičigano (JAV) kilusi 23-ejų A.Reed tik per plauką neiškovojo kelialapio į Pjongčango žaidynes ir iki pat pabaigos išliko pirmoji pora už brūkšnio. Pora ruošėsi skambiai prisistatyti ir per Europos čempionatą Maskvoje, tačiau sprendimas dalyvauti „Liepsnojančio ledo“ varžybose kainavo labai daug.
A.Reed krito ant peties ir patyrė sunkią traumą. Po jos į Europos čempionatą lietuviai išsiuntė itin jauną šokėjų – 19 metų Deivido Kizalos ir 18-metės Guostės Damulevičiūtės – porą. Pastarieji trumpojoje programoje užėmė 24-ąją vietą ir negavo galimybės pasirodyti per laisvąją programą.
„Mes nejaučiame nusivylimo, nes tai – itin jauna pora, o kelialapį iškovojo Saulius ir Allison“, – sakė trenerė.
Stojo mūru už I.Tobias
L.Vanagienė žino, kad dar vienas pilietybės prašymas – žingsnis ant labai plono ledo. Prieš penkerius metus jos dėtos pastangos padėti Deivido Stagniūno partnerei amerikietei I.Tobias gauti Lietuvos pilietybę išimties tvarka drebino visą šalį.
Greitai susidarė dvi tradicinės stovyklos – vieni palaikė siūlymą ir troško Sočio žaidynėse išvysti lietuvišką porą, o kiti svaidėsi žaibais. Pastarieji dar didesnę pykčio laviną išleido po olimpinių žaidynių, kai iširus šokėjų ant ledo porai I.Tobias patraukė į Izraelį ir gavusi pilietybę ėmė treniruotis su rusu Ilja Tkačenka.
„Ši pora iširo dėl Deivido sveikatos problemų. O ji juk jauna ir norėjo toliau sportuoti. Isabella Lietuvai atidavė labai daug. O jos tėvai per visą olimpinį ciklą labai padėjo dukrai ir Deividui. Mes jai tariame „Ačiū“, – pasakojo L.Vanagienė.
 
I.Tobias atsisveikino su Lietuva šiltai ir apgailestavo, kad iširo pora su D.Stagniūnu. Jis dabar treniruoja vaikus JAV. 26 metų niujorkietė kartu su partneriu I.Tkačenka netgi iškovojo olimpinį kelialapį, tačiau Izraelis nesutiko jam suteikti pilietybės.
„Ji buvo jauna ir norėjo tęsti karjerą. Tai ką jai daryti? Mes visada būsimi dėkingi I.Tobias“, – pakartojo L.Vanagienė, kuri ne vieną kartą gynė sportininkę nuo piktų liežuvių.
„Reikėtų didžiuotis, jeigu užsieniečiai nori šokti su lietuviais“
– Prieš penkerius metus jau nuėjote ilgą kelią, kol I.Tobias gavo pilietybę. Esate pasiryžusi vėl siekti šio tikslo? – lrytas.lt paklausė L.Vanagienės.
 Galiu pasakyti, kad mes tikrai prašysime. Turime labai stiprią porą, kuri pusę metų čiuoždama kartu padarė stebuklus. Juk iki kelialapio pritrūko 0,28 taško. Mūsų sporto šakoje iškovoti kelialapį labai sudėtinga. Ypač tokiai mažai šaliai kaip Lietuva, ir dar šokiuose ant ledo.
Visos šalys turi mišrių porų, ir niekas nedaro problemų.
Lietuva turėtų didžiuotis, jeigu mūsų šalies sportininkas atsiveža partnerę iš kitos šalies, kuri sutinka atstovauti Lietuvai. Tai – didelis pasiekimas. Visa tai – normalu ir natūralu.
 
Jie per kitą ciklą turėtų parodyti gerus rezultatus. Problemų neturėsime.
– I.Tobias istorija parodė, kiek daug palaikymo sulaukėte, bet atskleidė ir pyktį. Galiausiai kilo pasipiktinimo banga, kai I.Tobias nutarė čiuožti kaip Izraelio atstovė. Ar dabar nėra dvejonių dėl tos kritikos?
– Daugelis nežino tikros istorijos ir įsivaizduoja viską savaip. Jie mano, kad Isabella metė mūsų šokėją ir pradėjo čiuožti kaip kitos šalies atstovė. Bet buvo visiškai kitaip.
Po Sočio olimpinių žaidynių D.Stagniūnas ir I.Tobias dar nuvyko į pasaulio čempionatą, kur pasirodė visai normaliai, tačiau Deividui atsinaujino jau anksčiau jį kankinusi trauma.
Dėl jos pora praleido vieną Europos čempionatą. Deividas pasakė, kad nebegali daugiau stabdyti Isabellos, nes ji – jauna. Medikai jam patarė nebesportuoti. Ta pora iširo dėl lietuvio sportininko sveikatos.
Isabella Lietuvai atidavė labai daug. O jos tėvai per visą olimpinį ciklą labai padėjo dukrai ir Deividui. Jie mokėjo už visas treniruotes pas patį brangiausią ir geriausią olimpinių čempionų trenerį. Jų indėlis į Lietuvos dailiojo čiuožimo istoriją – didžiulis. Lietuva niekada nėra turėjusi tokių lėšų. Mes niekada nebūtume galėję apmokėti tų treniruočių.
 
Jai tariame „Ačiū“.
Ji – jauna sportininkė. Ką jai daryti, jeigu ji nori toliau sportuoti? Jeigu nori dar dalyvauti olimpinėse žaidynėse?
Jai buvo 21 metai. Tai – labai nedaug. Isabella – žydaitė, ir ji pasirinko tą šalį. Ir nieko blogo, kad ji pradėjo čiuožti su kitu partneriu.
– Tad planas – gauti pilietybę A.Reed?
– Aš, kaip LČF prezidentė, tada iškėliau užduotį – per ketverius metus turėti sportininkus, kurie kovotų dėl kelialapio į olimpiadą. Taip susiklostė, kad turėjome net dvi poras.
Bet Allison patyrė rimtą traumą ir net negalėjo išvažiuoti į čempionatą, tad teko vykti G.Damulevičiūtei ir D.Kizalai. Bet mes sugebėjome surinkti taškų, nors tai buvo suaugusiųjų varžybos, kur visai kitokie reikalavimai ir programa.
Dailiojo čiuožimo varžybose kartelė – labai aukšta. Slidinėjime ar biatlone yra daug lengviau. Jeigu priartėjame prie ribos, tai jau turime labai gerą rezultatą.
– Ar tai reiškia, kad be pilietybės suteikimo vienam iš sportininkų Lietuva per artimiausius ketverius metus neturi perspektyvų iškovoti vietos olimpiadoje?
– Galbūt situacija pasikeis, tačiau pagrindą sudaro mišrios poros. Visa tai pasiteisino ir yra išbandyta visame pasaulyje. Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko (1993 metais tapo Lietuvos piliete) yra puikus pavyzdys. Juk jie tapo ir pasaulio, ir Europos čempionatų bronzos laimėtojais. Jie trejus metus iš eilės laimėjo „Grand Prix“ varžybų bronzą.
 
Turime kuo didžiuotis. Povilas su Margarita pasirodė penkiose olimpiadose ir užėmė prizines vietas, nes 1–8 pozicijos dailiajame čiuožime yra prizinės. Mes turime gerą pavyzdį ir tikrai toliau eisime tuo keliu. Viso pasaulio federacijos juo eina, ir mes kitaip nesielgsime.
Surasti du tokius mūsų šalies sportininkus yra labai sunku. Berniukai eina į krepšinį arba ledo ritulį, tad surasti du talentingus berniukus yra itin sudėtinga.
– I.Tobias mokėsi kalbėti lietuviškai, laikė egzaminą. Ar A.Reed yra pasiruošusi šiam keliui?
– Mes stengiamės išmokti paprastus lietuviškus žodžius. Ji juos pasako. Gruodį Allison lankėsi Lietuvoje ir jai čia labai patiko. Jai paliko įspūdį nuoširdumas ir svetingumas. Allison bando kalbėti lietuviškai. Per ketverius metus ji gali išmokti gerai kalbėti lietuviškai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.