Lemtingas sprendimas priimtas: Rusijai uždrausta dalyvauti 2018 žiemos olimpiadoje

2017 m. gruodžio 5 d. 20:37
Lrytas.lt
Rusijos vėliavos bei himno Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse nebus. Toks sprendimas antradienį buvo priimtas po Lozanoje (Šveicarija) vykusio Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC )posėdžio, kur buvo sprendžiamas vienas didžiausių klausimų pasaulio sporto istorijoje.
Daugiau nuotraukų (11)
Tiesa, nuspręsta, kad sąžiningiems sportininkams bus suteikta galimybė varžytis po olimpine vėliava. Jiems laimėjus būtų grojamas olimpinis himnas. Atletai negalės vilkėti aprangų su savo šalies nacionalinėmis spalvomis.
Nors atskiriems sportininkams ir bus leidžiama dalyvauti Pjongčango žaidynėse, šie privalės įveikti dar ir specialios komisijos patikrą. Jie negalės būti praeityje bausti dėl dopingo vartojimo.
„Tai buvo precendento neturintis išpuolis prieš olimpinių žaidynių ir sporto vientisumą. IOC vykdomasis komitetas nusprendė imtis atitinkamų sankcijų, tuo pačiu apsaugant švarius sportininkus. Tai turėtų nubrėžti liniją po tokių žalingų įvykių ir tarnauti kaip katalizatorius veiksmingesnei antidopingo sistemai.
Kaip buvusiam sportininkui, man labai gaila visų sąžiningų atletų, kurie nukentėjo nuo šių manipuliacijų. Dabar ieškosime galimybių, kaip kompensuoti jiems prarastas akimirkas, kurios galėjo būti finišo linijoje ar ant nugalėtojų pakylos“, – sakė IOC prezidentas Thomas Bachas. 
Prie taško, kai jau nebebuvo kur trauktis, sporto pasaulis buvo priverstas prieiti po Nepriklausomos Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) komisijos tyrimo išvadų ir iš  Rusijos pabėgusių informatorių atskleistų žinių.
IOC prezidentas Th.Bachas teigė, kad sprendimas buvo priimtas po 17 mėnesių trukusio tyrimo, įvertinus visas rekomendacijas ir svarstymus.
Tyrimui vadovavęs buvęs Šveicarijos prezidentas Samuel Schmidas, nepaisant nuolatinių Rusijos atstovų neigimų, ataskaitoje pateikė įrodymus dėl „sistemingo manipuliavimo antidopingo taisyklėmis bei sistema“.
Po daugybės žinių bei sportininkų diskvalifikacijų, buvo privaloma priimti galutinį sprendimą. Šis ir tapo nemalonus į milžinišką dopingo skandalą įsivėlusiai Rusijai, kai  pati valdžia užsiėmė draudžiamų preparatų platinimo ir vartojimo priežiūra.
Aistros nerimo jau ilgą laiką
Net 25 Rusijos sportininkai buvo išbraukti iš 2014 metų Sočio olimpinių žaidynių sąrašų dar iki šio, lemiamo posėdžio. Rezultatai, kuriuos sportininkai pasiekė beveik prieš ketverius metus buvo panaikinti. Rusija iš viso neteko 11 iškovotų medalių ir iki tol buvusi lydere, šią poziciją turėjo užleisti Norvegijai, o pati pagal medalius nukrito į ketvirtąją vietą.
Rusija jau numanė, kad toks sprendimas bus priimtas, o jo laukė itin piktomis nuotaikomis. Matant, kaip prieš šalį yra nusiteikęs visas pasaulis, šios atstovai pastaruoju metu nevengė ir viešai išreikšti savo pasipiktinimo pabrėžiant šalies nekaltumą.
„Jeigu neduosi atgal, tave sutraiškys. Dabar visi stengiasi mus paversti blogiečiais, nes esame stipri sporto šalis“, – prieš pasaulio futbolo čempionato burtų traukimo ceremoniją pareiškė nuo 2008 iki 2016 metų  Rusijos sporto ministru buvęs Vitalijus Mutko.
Jis pabrėžė dar ir tai, kad „nėra jokių įrodymų“ dėl dopingo Rusijoje.
Nepriklausomam WADA tyrėjui Richardui McLarenui dar 2016 metų liepą, pirmą kartą paviešinus tyrimą ir rekomendacijas 22 Rusijos sportininkai buvo visam gyvenimui pašalinti iš olimpinių žaidynių.
WADA tuomet kreipėsi į IOC, kad Rusijai būtų uždrausta varžytis Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Rusijos sportininkų galimybė dalyvauti olimpiadoje visiškai pakibo ant plauko, tačiau IOC tuomet nesiryžo priimti drąstiškų sprendimų. Ji atsisakė skirti nušalinimą ir atsakomybę perkėlė įvairių sporto šakų tarptautinėms federacijomis.
Bene skaudžiausią smūgį dopingo skandalų suteptai Rusijai sudavė Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF), kuri  tais metais panaikino rusų lengvosios atletikos federacijos licenciją. Po tokio veiksmo, į olimpiadą pateko vos keletas iš daugelio rusų lengvaatlečių. Visi jie sportinius sugebėjimus demonstravo po neutralia vėliava. 
Rio olimpiadoje varžėsi 217 rusų sportininkų. 
Vėliau IOC ryžosi kitam žingsniui. Organizacija nušalino Rusijos parolimpiečių rinktinę ir neleido jai dalyvauti parolimpiadoje. Jau iš anksčiau aišku ir tai, kad pastaroji nesivaržys 2018 metų žiemos žaidynėse.
Per visą savo gyvavimo istoriją IOC sprendimu dalyvauti olimpinėse žaidynėse neleista tik vienai šaliai. Dėl apartheido (rasinės segregacijos politikos) Pietų Afrikos Respublikai (PAR) buvo draudžiama varžytis olimpiadose 1964-1988 metais.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.