Lemtinga diena Rusijai: tiksi dopingo bomba

2017 m. gruodžio 5 d. 09:00
Lrytas.lt
Mesti lauk ar numoti ranka į įspėjimus? Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vykdomojo komiteto posėdyje antradienį bus sprendžiamas vienas didžiausių klausimų pasaulio sporto istorijoje. Tai momentas, galintis visam laikui pakeisti sporto veidą. Ir Rusijos įvaizdį. 
Daugiau nuotraukų (14)
Šokiruojantys Nepriklausomos Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) komisijos tyrimo išvados ir iš šalies pabėgusių informatorių atskleistos žinios sporto pasaulį atvedė ties tašku, kurį dar pernai IOC peršoko.
Bet antradienį nustumti klausimo tolyn dėl laiko trūkumo nebepavyks. Lozanoje paaiškės, ar Rusija bus pašalinta iš Pjongčango žeimos olimpinių žaidynių. 
Ir iš pranešimų panašu, kad IOC smogs į milžinišką dopingo skandalą įsivėlusiai Rusijai, kurios valdžia pati užsiėmė draudžiamų preparatų platinimo ir vartojimo priežiūra. 
Realiausia, kad ir IOC nusprendus uždrausti varžytis Rusijai, šios šalies sportininkus vis tiek pamatytume vasario 9 – 25 dienomis vyksiančiose žaidynėse. 
Rusijos sportininkai turėtų stovėti po neutralia vėliava – tai reiškia, kad olimpiadoje Pietų Korėjoje net ir po jų pergalių neskambėtų Rusijos himnas, o visa šalies atributika būtų draudžiama.
Tačiau tai nėra vieninteliai variantai. Jų – keturi. Rusija gali būti visiškai nušalinta, o tai reiškia, kad nė vienas sportininkas neatvertų durų, tačiau toks variantas yra mažiausiai tikėtinas. Neutralių sportininkų variantas yra labiausiai tikėtinas. Trečiasis variantas – IOC gali paprašyti atskirų sporto šakų federacijų priimti savo sprendimus. Tai būtų 2016 metų vasaros modelis, sukėlęs daugybę diskusijų, todėl šiandiną jis atrodo beveik neįmanomas. Dar kalbama ir apie tiesiog didžiulę baudą, skirtą Rusijos olimpiniam komitetui.
 
Rusija ruošiasi susitaikymui
Sprendimas dar nėra priimtas, tačiau prognozuojama, kad ant stalo bus sudėtos rusams nepalankios kortos. Ir nors iki šiol Rusija nepripažino jai mestų kaltinimų, o buvęs sporto ministras Vitalijus Mutko atvirai įžeidinėjo informatorius, šalis prakalbo apie susitaikymą su galimu scenarijumi. 
Artėjant IOC vykdomojo komiteto posėdžiui Lozanoje įtampa kaito vis labiau, o V.Mutko neišlaikė.
„Jeigu neduosi atgal, tave sutraiškys. Dabar visi stengiasi mus paversti blogiečiais, nes esame stipri sporto šalis“, – pareiškė dabartinis vicepirmininkas, pabrėžęs, kad „nėra jokių įrodymų“ dėl dopingo Rusijoje. 
Netrukus plačiai prabilta ir apie tai, kad jeigu IOC uždraus Rusijai turėti savo vėliavą Pjongčango žaidynėse, Vladimiras Putinas tiesiog neleis sportininkams keliauti į žiemos olimpiadą ir stovėti po neutralia vėliava. 
„Ne, tokio varianto niekas nesvarstė“, – pirmadienį aistras per Rusijos naujienų agentūrą TASS ramino V.Putino atstovas spaudai Dimitrijus Peskovas.
Pasak „Insidethegames“, IOC jau spėjo susisiekti su oficialia uniformų gamintoja „Nike“, kad ši paruoštų rusams neutralias aprangas.
Pažeidėjų sąrašas
IOC vykdomajam komitetui paspaudus mygtuką „drausti“ būtų pritaikytas ir svarbus WADA palaikomas kriterijus. Į Pjongčangą nebūtų įleistas nė vienas Rusijos sportininkas, kurio pavardė įtraukta į specialų praėjusį mėnesį gautą dokumentą. 
Manoma, kad dokumente yra keleto tūkstančių rusų sportininkų pavardės, o tai – sportininkai, kurie 2012-2015 metais buvo įtraukti į dopingo programą.
Iki šiol net 25 Rusijos sportininkai buvo išbraukti iš 2014 metų Sočio žaidynių sąrašų, jų rezultatai panaikinti. Jų apklausa užsiėmė IOC drausmės komiteto vadovas Denisas Oswaldas. 
Tuo metu kita komisija aiškinosi Rusijos valdžios ir dopingo programos sąsajas.
 
O sporto pasaulis ir toliau dalijosi kompiuteriu paruoštu nuotrauka, kurioje aiškiai parodyta, kaip per skylę sienoje per Sočio olimpiadą nešvarūs rusų sportininkų mėginiai buvo sukeičiami su švariais. 
Dalis jau atsisveikino su sportu
Iki šiol po profesoriaus Richardo McLareno rekomendacijų 22 Rusijos sportininkai buvo visam gyvenimui pašalinti iš olimpinių žaidynių. 
Nepriklausomo WADA tyrėjo raporto pirmoji dalis pirmą kartą buvo paviešinta 2016 metų liepą. WADA tuomet kreipėsi į IOC, kad organizacija uždraustų Rusijai varžytis Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
IOC tuomet atsisakė skirti nušalinimą ir atsakomybę perkėlė sporto šakų tarptautinėms federacijomis. Rio olimpiadoje varžėsi 217 rusų sportininkų, tarp kurių buvo ir dukart dėl dopingo vartojimo bausta Rūtos Meilutytės varžovė Julija Jefimova. 
Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) tuomet panaikino rusų lengvosios atletikos federacijos licenciją, tad į olimpiadą pateko tik keletas rusų lengvaatlečių, kurie varžėsi po neutralia vėliava. 
 
Tačiau IOC žengė parodomąjį žingsnį, kai nušalino visą Rusijos parolimpiečių rinktinę. Pastaroji nesivaržys ir 2018 metų žiemos žaidynėse.
Dabar WADA nėra viešai prašiusi IOC, kad ši nušalintų Rusiją, tačiau neseniai paskelbė, kad šalis „neatitinka“ organizacijos kodekso.
„Turime dėti faktus ant stalo. Sprendimą priims kiti. IOC sakė, kad su tuo susitvarkys ir mes turime pasitikėti“, – sakė WADA generalinis direktorius Olivier Niggli.
Informatoriai ragina nedvejoti
Vienas iš septynių svarbiausių žmonių, padėjusių atskleisti Rusijos dopingo sistemą, Vitalijus Stepanovas garsiai reikalauja nušalinti šalį nuo žaidynių. Buvęs Rusijos antidopingo agentūros atstovas kartu su savo žmona Julija surinko nenuginčijamų įrodymų ir palikę šalį paviešino informaciją.
V.Stepanovas yra vienas svarbiausių informatorių, kurie nuolat sulaukia Rusijos šmeižikiškų atakų. 
„Dėl dopingo sistemos buvo pavogta šimtai olimpinių svajonių“, – kalbėjo jis. 
V.Stepanovas pabrėžė, kad šiandieną yra daug Rusijos sportininkų, kurie varžosi tarptautinėje arenoje tik dėl to, kad valdžia neprileido tyrėjų prie svarbios informacijos.
 
„Jeigu šie sportininkai varžysis Pjongčango olimpiadoje, tai bus smūgis švariems žmonėms“, – tikino jis.
Panašiai kalbėjo ir buvęs Rusijos antidopingo laboratorijos Maskvoje vadovas Grigorijus Rodčenkovas, kuris slapstosi JAV. G.Rodčenkovas yra viešai kalbėjęs apie tai, kad Rusijos vidaus saugumo tarnybos (FST) agentai nuolat su juo susitikinėdavo ir aptardavo sukčiavimo detales. 
Būtent G.Rodčenkovas ir atskleidė informaciją apie slaptą kambarį Sočio olimpiadoje. 
Liudijimai – šokiruojantys 
Savo liudijime IOC komitetui V.Stepanovas metė daug kaltinimų ir tuometiniam sporto ministrui V.Mutko. Štai jis teigė, kad 2010 metais jis V.Mutko paklausė, kodėl neatleidžiami dopingo tiekimu įtariami medikai, tuometinis sporto ministras atsakė: „Mes jo atsikratėme biatlone ir šį sezoną nelaimėjome jokių medalių.“
 
V.Stepanovas tvirtino, kad:
● Buvęs sporto ministras V.Mutko „sukūrė ir valdė“ Rusijos valdžios dopingo programą.
● V.Mutko „sulaukė pagalbos iš kitų valdžios žmonių“. 
● Rusijos antidopingo programa 2010-2015 metais turėjo tikslą „paslėpti dopingą nuo tarptautinės bendruomenės.“
● Antidopingo agentūros darbuotojams buvo nurodyta apsaugoti dopingą vartojusios sportininkus ir neprašyti mėginių iš sportininkų, kurie galėjo vartoti dopingą.
● „Svarbiausi dopingo eros žmonės“ ir toliau mėgaujasi „valdžia ir įtaka Rusijos sportui.“
● Jo žmona ir jis pats sulaukė „tiesioginių grasinimų“, todėl sugrįžti į Rusiją jiems „neįmanoma.“
● JAV teisėsauga šeimai pranešė, kad „jie gavo patikimos informacijos dėl pavojaus jų gyvybei.“
Tekstas parengtas pagal BBC, „The Guardian“, „Associated Press“ ir „Insidethegames“ informaciją.
sprendimasdopingasVitalijus Mutko
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.