„Dabar Rūtai reikia tiesiog džiaugtis gyvenimu. Ji jau nuvertė kalnus. Jai nebereikia įrodinėti to, kas ir taip yra aišku“, – prieš pasaulio plaukimo čempionatą kalbėjo G.Martinionis.
Ir pridūrė: „Reikia būti pozityviems, ją palaikyti. Tai turime daryti visi.“
Sekmadienį pasaulio vandens sporto šakų pirmenybėse Budapešte startuos plaukikai. Tarp devynių Lietuvos atstovų bus ir R.Meilutytė, Lietuvos valdžią privertusi pažadėti statyti baseinus. Į 20-metę olimpinę čempionę krypsta kitokie žvilgsniai nei anksčiau.
Po sensacingo triumfo 2012-ųjų Londono žaidynėse Lietuvoje staiga atsirado gausybė plaukimo sirgalių. Jų būrys augo sulig kiekviena nauja R.Meilutytės pergale.
Iš Auksine Žuvele pramintos kaunietės buvo tikimasi tik vieno – medalių. Ir dažniausiai aukso. R.Meilutytė tada tiesiog dominavo.
Bet dabar Budapešte į baseiną šoks kitokia Rūta.
Pauzė būtų naudinga
Didžiosios sirgalių viltys niekur nedingo. Kaip ir nekantrumas.
Kai R.Meilutytė Rio de Žaneiro olimpiadoje liko septinta, įvyko lūžis. Brazilijoje ašaras liejusi plaukikė nutarė pailsėti. Netrukus pasigirdo kalbų, kad ji gali išvykti sportuoti į JAV, o tada britą Joną Ruddą pakeitė mažai žinomas treneris Paulius Andrijauskas.
Prasidėjo naujas darbas, pati sportininkė prabilo apie naują motyvaciją.
G.Martinionis mano, kad tai nutiko per anksti.
„Rūta turi būti pačiu laimingiausiu žmogumi. Ji baseine padarė viską. Dabar jai noriu palinkėti tik poilsio. Po Rio olimpiados siūliau išvykti į Tibeto kalnus. Ten ji pailsėtų, o visi kiti – nurimtų.
Žmonės taip laukė jos sugrįžimo į sportą. Atsirado spaudimas“, – sakė plaukimo specialistas, R.Meilutytę pažįstantis nuo mažų dienų.
Ankstyvos pergalės kiša koją
R.Meilutytė pasaulio plaukimo čempionate dalyvaus trijose rungtyse – krūtine plauks 50 m ir 100 m, laisvuoju stiliumi – 50 m.
Pastaroji rungtis lietuvei tikrai nėra svarbiausia. Tačiau R.Meilutytei iki šiol nepavyko parodyti gerų rezultatų jos firminio plaukimo krūtine varžybose.
Geriausias R.Meilutytės rezultatas 50 m distancijoje (30,73 sek.) pasaulyje – dešimtas. O plaukiant 100 m krūtine – 1 min. 7,03 sek. – penkioliktas.
Pasak G.Martinionio, R.Meilutytė yra puikiai pasirengusi fiziškai, tačiau šiuo metu sprendžia visai kitokias problemas.
„Kai ji triumfavo Londone, buvo vaikas, nelabai suprato, ką padarė. Anksčiau Rūta ateidavo į baseiną, šokdavo į vandenį ir laimėdavo. Jokių problemų nebūdavo.
Tačiau sporte neįmanoma išvengti duobių. O dabar dar prisideda ir didelė atsakomybė, visuomenės spaudimas. Tai – našta, kuri slegia. Bet tai tikrai galima įveikti“, – sakė treneris.
Jis iškart pridūrė – į R.Meilutytės rezultatus Lietuvai atėjo laikas žvelgti kitaip.
„Čia nėra pasaulio pabaiga.
R.Meilutytei tereikia suvaldyti visą žiniasklaidos dėmesį, aplinkines emocijas. Tai padariusi ji vėl šoks ant bangos. Esu įsitikinęs, kad Rūta gali“, – užtikrintai kalbėjo G.Martinionis.
Išsunkė viską, ką galėjo
– R.Meilutytės pasirodymo pasaulio čempionate šį kartą prognozuoti tiesiog neįmanoma? – „Lietuvos rytas“ paklausė G.Martinionio.
– Taip. Visi matėme, kad sugrįžusi po pusmečio pertraukos ji iškart ėmė plaukti tokiu greičiu, kokį rodė Rio de Žaneiro olimpiadoje.
Dabar atrodo, kad kuo labiau ji stengiasi – vyksta visur treniruotis, išbando naujus metodus – tuo mažiau sekasi.
Visi labai laukė Rūtos grįžimo į sportą. Manau, kad jai reikėjo tiesiog ilgiau pailsėti. Olimpinis ciklas – ketveri metai, tad nereikia čia skubėti.
Norai – gerai, bet J.Ruddas Rūtą tiesiog išsunkė, todėl jai reikia persikrauti.
J.Ruddas darė taip, kaip elgiasi visų didžiųjų šalių treneriai. Jie turi daugybę sportininkų, todėl elitą treniruoja lyg vienkartinį – viską išspaudžia, priverčia staigiai pasiekti rezultatą, o kas paskui – nerūpi. Pinigus gauna ir vargo nemato.
– Kaip pavadintumėte etapą, kuriame dabar yra Rūta? Ar galima sakyti, kad tai – susidūrimas su realybe: didžiosios pergalės pasiektos labai anksti, kai pati sportininkė dar nebuvo pasiekusi savo brandos?
– Prie Rūtos kokio nors laido neprijungsi, todėl ir nepasakysi, kas vyksta.
Visose knygose rašoma, kad jeigu ankstyvajame periode nori labai gero rezultato, jį ir gali pasiekti – tereikia duoti labai didelį krūvį, užkrauti tikrą svorį, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje būsi pralaimėjęs.
Bet sportininkai gali išsikapstyti. Rūta labai anksti tapo olimpine čempione. Pamenate – ji dar buvo vaikas ir net nelabai suprato, ką padarė.
Manau, kad R.Meilutytei dabar reikia tiesiog džiaugtis gyvenimu. Ji jau nuvertė kalnus. Rūta turi būti pačiu laimingiausiu žmogumi.
Ir noriu pabrėžti – R.Meilutytė bet kada gali iššauti.
Ji fiziškai pasirengusi ne tokiems rezultatams, kokius rodo. Tačiau čia veikia kitos problemos, kurios slegia.
Anksčiau Rūta tų problemų juk neturėjo – ateidavo į baseiną, šokdavo į vandenį ir laimėdavo auksą. Dabar yra didelė atsakomybė, visuomenės spaudimas.
Tai – našta, kuri slegia.
Prie pokyčio reikia prisitaikyti
– Tokiu sudėtingu momentu R.Meilutytė pradėjo dirbti su iki šiol mažai žinomu P.Andrijausku.
Treneris sulaukia gerų žodžių, bet ar patirties stoka negali kainuoti pernelyg daug?
– Trenerį rinko Lietuvos plaukimo federacijos vadovai. Manęs niekas patarimo neklausė, tad galiu tik spėlioti, kodėl pasirinko jį. Tačiau noriu pabrėžti – P.Andrijauskas – labai ambicingas treneris.
Šiuo metu mes negalime pasakyti, kokią įtaką Rūtai turi treneris. Pasaulio čempionate pamatysime tarpinį rezultatą.
P.Andrijauskas dabar atiduoda visą savo laiką ir daro viską, ką išmano, bando padėti.
Jis nėra pasiekęs kokių nors stebuklų, bet turi kompetencijos.
Žinoma, reikia patirties, kad galėtum valdyti treniruočių procesą, bet jis turi tam tinkamą aplinką.
Reikia ir laiko, kad naujas treneris priprastų prie sportininko. Tik po kurio laiko paaiškėja, kas gerai, o kas netinka, kam reikia laiko, o ko – atsisakyti.
Be patirties visa tai pamatyti sunkiau, tačiau tikrai įmanoma.
Galbūt kai ką būčiau daręs kitaip, bet aš neabejoju rimtu trenerio darbu. Tai nebuvo svarbiausi Rūtos startai, o ir pasaulio čempionatas nėra esminis.
Dabar jie pasitikrins ir planuos kitą sezoną. Svarbiausia išsiaiškinti tai, kas tiko, o kas ne.
Trumpas nuotolis – parankus
– Sakėte, kad R.Meilutytė gali iššauti. Didžiausi šansai – 50 m krūtine rungtyje?
– R.Meilutytės starto greitis visada buvo aukšto lygio. Rūta nuo mažumės tuo jau pasižymėjo. Greitis išlikęs: ji ir šiandien prieš visas savo varžoves laimi startą, tačiau per patį plaukimą kyla techninių problemėlių.
R.Meilutytei įveikti 50 m plaukimą lengviau. Ši rungtis – greitesnė ir lengvesnė. Tikėtina, kad būtent trumpesniame nuotolyje ir bus geresnis rezultatas.
– Šio sezono lyderės – amerikietė Lilly King ir rusė Julija Jefimova. Abi sportininkės puikiai pasirodė ir Rio de Žaneire, o dabar rodo geriausius rezultatus pasaulyje.
Joms medaliai garantuoti?
– Žiūrėjau ir J.Jefimovos, ir amerikiečių plaukikių pasirodymus.
J.Jefimova atrodo įspūdingai. Aš vertinu ją ne kaip asmenybę, bet jos darbą baseine. Taip pat ir L.King – matyti, kad pasirengimas vyko labai aukštu lygiu.
Jeigu nevertinsime J.Jefimovos šleifo, turėtume pagirti jos tvirtą charakterį – juk kas galėtų atlaikyti tokius dalykus, kokius matėme prieš Rio? Ten buvo siaubo filmas, bet ji ne tik sugebėjo atsispirti spaudimui, bet ir užlipo ant prizininkų pakylos.
O apskritai pasaulyje stipriausia Amerikos plaukimo mokykla. L.King ir Katie Meili šiuo metu pasaulyje dominuoja.
Rusė brendo pamažu
– J.Jefimova į dopingo skandalus dabar tarsi nereaguoja, nors Rio de Žaneire netgi pravirko. Rusijos plaukikė dabar kalba ambicingai – esą gerai plaukti gali tada, kai tik nori. Jai – 25-eri. Ar čia ir yra tas kilimas pamažu brandos link?
– Atsiminkime Londono žaidynes. Šioje olimpiadoje rusė buvo septinta (100 m krūtine).
Tuomet jai buvo tiek pat metų, kiek dabar Rūtai. J.Jefimovai kaip asmenybei reikėjo tam tikro laiko subręsti.
Kai sportininkas sukaupia pergalių, pralaimėjimų, nusivylimų patirties, tada gali valdyti visą situaciją.
Jis tiesiog žino, kaip tinkamai sudėlioti tai, kas vyksta aplink.
Kai mūsų Rūta Londone triumfavo, ji buvo dar vaikas – visi buvome išsižioję. Bet sporte natūraliai tenka kristi nuo bangos.
Dabar taip ir nutiko. R.Meilutytei reikia suvaldyti visą žiniasklaidos dėmesį, aplinkines emocijas. Tai padariusi ji vėl šoks ant bangos. Esu įsitikinęs, kad ji gali.
Tiesiog reikia patirties.
Ką gali kiti plaukikai?
– Pasaulio čempionate Lietuvai atstovaus devyni plaukikai. Giedrius Titenis prestižinėse varžybose Romoje birželio pabaigoje iškovojo bronzą, pasiekdamas geriausią savo sezono rezultatą 100 m krūtine varžybose.
Bet 59,69 sek. – tik keturioliktas rezultatas pasaulyje.
Kokie G.Titenio šansai?
– Prognozuoti be galo sunku. Sėkmės reikia palinkėti visai komandai, bet Giedrius dabar turi ypač kietą trenerį (vokietį Dirką Lange. – Red.).
Šis specialistas jau yra įrodęs, ką moka: dirba ne vieną dešimtmetį ir parengė daug aukšto lygio sportininkų.
Visą sezoną gerai atrodo ir Danas Rapšys. Šie du sportininkai turėtų finaluose kovoti arba dėl medalių, arba bent dėl aukštesnių vietų.
R.Meilutytės startai. 100 m krūtine (liepos 24), 50 m krūtine (liepos 29), 50 m laisvu stiliumi (liepos 29).
Sekmadienio startai. Giedrius Titenis, Andrius Šidlauskas (100 m krūtine), Tadas Duškinas (50 m peteliške).
Geriausi sezono rezultatai
50 m krūtine
Lilly King (JAV) – 29,66 sek.
Julija Jefimova (Rusija) – 29,88 sek.
Katie Meili (JAV) – 30,11 sek.
100 m krūtine
Julija Jefimova – 1 min. 4,82, sek.
Lilly King – 1 min. 4,95 sek.
Katie Meili – 1 min. 5,51 sek.
Lietuvos rinktinė pasaulio plaukimo čempionate
Rūta Meilutytė (50 m, 100 m krūtine, 50 m laisvuju stiliumi), Ugnė Mažutaitytė (100 m ir 200 m nugara), Giedrius Titenis (50 m, 100 m, 200 m krūtine), Simonas Bilis (50 m ir 100 m laisvuoju stiliumi), Danas Rapšys (200 m laisvuoju stiliumi ir nugara), Andrius Šidlauskas (100 m krūtine, 200 m kompleksiniu būdu), Deividas Margevičius (200 m peteliške), Tadas Duškinas (50 m, 100 m peteliške), Gytis Stankevičius (50 m, 100 m nugara).
Vyrų komanda – estafetė 4x100 kompleksiniu būdu.