Tiesa, jis nebus originalus – dėl dopingo skandalų diskvalifikuotas rusų sportininkas iš Osetijos atsisakė sugrąžinti jam nepriklausantį medalį, tad IOC įpareigojo kinus atsiųsti kitą trofėjų. Tuo tarpu septinkovininkė A. Skujytė vis dar laukia ne tik medalio, bet ir visų reikiamų dokumentų, kad ji yra Londono olimpiados prizininkė.
Neatidavė ir neatiduos
Beveik visi už dopingo vartojimą diskvalifikuoti ir olimpinį medalį automatiškai praradę Rusijos sportininkai dar negrąžino šios šalies olimpiniam komitetui apdovanojimų, kad šie būtų persiųsti naujam savininkui.
Jos teigimu, rusai nežada paklusti IOC reikalavimui ir atiduoti dopingo pagalba iškovotą medalį.
„Beveik visi Rusijos sportininkai, kurių pavardes dėl dopingo skandalų paviešino IOC ir pareikalavo grąžinti jiems jau nepriklausantį medalį, to nepadarė. Greičiausiai ir nepadarys“, – vietos žiniasklaidai kalbėjo aiškino A.Briliantova.
Praėjusiais metais LTOK gavo oficialų Tarptautinio olimpinio komiteto raštą, kad 2008-ųjų Pekino olimpinėse žaidynėse bronzos medaliu apdovanotas M.Mizgaitis nuo šiol gali vadintis olimpiniu vicečempionu.
Toks sprendimas priimtas patvirtinus, kad graikų-romėnų imtynių svorio kategorijoje iki 120 kg sidabrą iškovojęs Rusijos atstovas Chasanas Barojevas yra diskvalifikuotas.
Osetino mėginyje buvo surasta prie anabolinių steroidų priskiriamo draudžiamo preparato turinabolio, tad jo medalis privalo atitekti M.Mizgaičiui, o lietuvio iškovotas bronzos medalis perduotas prancūzui Yannickui Szczepaniakui.
„Aš medalio neatiduosiu, – Rusijos spaudai po žinios apie dopingą pareiškė Ch.Barojevas, dabar einantis Šiaurės Osetijos Respublikos sporto ministro pareigas. – Kodėl tai turiu daryti, jei jį iškovojau sąžiningai? Apie tai negali būti jokios kalbos. Neturiu ko gėdytis.“
Skirtumą padengė
Karjerą baigusiam 37-erių M.Mizgaičiui už Pekine iškovotą trečiąją vietą pagal Vyriausybės įstatymą buvo išmokėta apie 44 tūkst. eurų. Sportininkas gali tikėti dar 14,5 tūkst. eurų piniginės premijos už aukštesnę vietą.
Tačiau tokio precedento dar neturėjęs Kūno kultūros ir sporto departamentas dar mąsto apie galimybę surasti lėšų prieš beveik dešimtmetį skirtos premijos papildymui.
„Lietuvos tautinis olimpinis komitetas nugalėtojams skyrė automobilius, tai pagal esamą mašinos modelį mes padengėme skirtumą Mindaugui. Lėšos jau išmokėtos“, – kalbėjo LTOK prezidentė.
M.Mizgaitis už vicečempiono titulą iš šalies olimpinio komiteto kaip kompensaciją gavo apie 7 tūkst. eurų.
Jau rugpjūčio 7 dieną Vilniuje oficialiai sportininkui bus įteiktas įrodymas, kad jis yra Pekino olimpiados vicečempionas – sidabro medalis.
Lauks patvirtinimo
Savojo medalio priversta laukti ir 2004 metų Atėnų olimpiados vicečempionė Austra Skujytė.
L.Josipenka už draudžiamų preparatų vartojimą buvo diskvalifikuota dar 2013-aisiais, anuliuojant olimpiniais metais pasiektus jos rezultatus.
Tad praėjus penkeriems metams po žaidynių Lietuvos septynkovininkė palypėjo dviejomis pozicijomis aukščiau. Bet ar atletė gaus originalų žaidynių medalį – nežinia.
„Pasakys, kad pametė ir viskas“, – nelinksmai juokavo A.Skujytė. Ji patikino, kad tuomet lauks naujai nukaldinto apdovanojimo.
Atletei priklauso kur kas solidesnė valstybinė premija – už penktąją vietą A.Skujytė gavo 17,3 tūkst. eurų paskatinimą, o dabar jai priklauso 43,4 tūkst. eurų.
„Greičiausiai ir mes privalėsime Austrą pagerbti – juk jai, kaip prizininkei, priklauso automobilis. Bet, kaip suprantate, negalime atbuline data skirti mašiną, todėl su sportininke sutarėme, kad jai iš mūsų fondų išmokėsime pinigus, kurie buvo skirti perkant BMW automobilius trečiosios vietos laimėtojams. Bet kol kas laukiame visų būtinų dokumentų. Mat Tarptautinė lengvosios atletikos federacija dar neatsiuntė jokių oficialių raštų, kad patvirtina rezultatus ir prizininkus. Kai tai bus, tuomet ir sveikinsime bronzos medalio savininkę“, – tikino LTOK vadovė D.Gudzinevičiūtė.