Šachmatų pasaulį pakeitusio Magnuso Carlseno treneris: žvaigždė gali gimti ir Lietuvoje

2017 m. sausio 7 d. 09:49
Robertas Trakys
Lietuvoje gyvenantis danas Peteris Heine Nielsenas yra bene labiausiai vertinamas šachmatų treneris pasaulyje. Šalies šachmatų žvaigždės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vyras į pasaulio čempiono sostą atvedė indą Višvanataną Anandą, o pastaraisiais metais yra norvego Magnuso Carlseno – žmogaus, pakeitusio šachmatų pasaulį – dešinioji ranka.
Daugiau nuotraukų (16)
Lapkričio 30-oji, Niujorkas. Kova dėl pasaulio šachmatų čempiono karūnos pasiekė kulminaciją. Pasibaigus visoms 12 partijų klasikine laiko kontrole rezultatas tarp titulą ginančio 26-erių M.Carlseno bei bendraamžio ruso Sergejaus Kariakino lygus, tad dvikovos nugalėtojas sprendėsi žaidžiant greitąsias partijas.
Ukrainoje gimęs, tačiau Rusijos pasą iš buvusio šio šalies prezidento Dmitrijaus Medvedevo rankų gavęs S.Kariakinas turi tvirtą Kremliaus užnugarį: stebėti mačo eigos į JAV atvyko ir Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. Pirmoji greitųjų šachmatų partija baigiasi lygiosiomis, antroje iniciatyvą turėjęs M.Carlsenas apmaudžiai suklysta ir vėl priverstas tenkintis lygiosiomis, tačiau trečią ir ketvirtą norvegas laimi.
Niujorke tris savaites drauge su norvegų šachmatų žvaigžde praleidęs P.H.Nielsenas sujaudintas čiumpa telefoną. Nors Lietuvoje jau gerokai po vidurnakčio, V.Čmilytė-Nielsen nenustemba sulaukusi sutuoktinio skambučio. P.H.Nielsenas džiūgauja už vaikiną, šachmatų sportą pakėlusį į neregėtas aukštumas.
Į pasaulio čempionatą atsigabeno ir virėją
„Pirmą kartą Magnusą sutikau, kai jam buvo maždaug 10 metų, turnyre Norvegijoje. Jis nepasižymėjo išskirtiniu talentu, tiesiog buvo protingas vaikis, kuris daug dirbo ties partijų debiutais, – pirmą pažintį su M.Carlsenu prisiminė P.H.Nielsenas. – Dabar jis yra talentingiausias šachmatininkas istorijoje, tačiau žaisdamas debiutus per daug nesirūpina.“
Dirbti su M.Carlsenu Šiauliuose gyvenantis danas pradėjo 2013-aisiais. Tais metais pirmą pasaulio čempiono titulą iškovojęs Norvegijos šachmatininkas geriausiojo vardo neatidavė iki šiol. P.H.Nielsenui įspūdį daro tai, kad ryškiausia planetos šachmatų žvaigždė užaugo Norvegijoje – šalyje, kurioje ši sporto šaka praktiškai neegzistavo.
„Šachmatų tradicijos Lietuvoje yra didesnės nei Norvegijoje. Tada šachmatais ten niekas nesidomėjo, o dabar šachmatai kovoja dėl populiariausios sporto šakos titulo. Ar Lietuvoje gali atsirasti jūsų Magnusas Carlsenas? Per artimiausius kelerius metus ne, bet turite gerų jaunų žaidėjų. Ypač stipri yra Lietuvos moterų komanda“, – lietuvišką mokyklą vertina Danijos didmeistris.
P.H.Nielsenas – pagrindinis M.Carlseno treneris, nors mačo dėl pasaulio čempiono titulo metu norvegui talkino gausi komanda. Ją sudarė ne vien treneriai.
„Esu vienintelis, kuris dirbu su Magnusu visą laiką. Prieš pasaulio čempionatą ieškome keletos papildomų žmonių – su juo dirbo šeši treneriai, Niujorke drauge buvo vadybininkas, šeima, gydytojas, virėjas“, – atskleidė P.H.Nielsenas.
Už pasišalinimą iš konferencijos – nemenka bauda
Pastaroji M.Carlseno kova dėl pasaulio čempiono titulo klostėsi itin dramatiškai. Pirmosios 7 partijos iš 12-os baigėsi lygiosiomis, tačiau aštuntoje pergalę iškovojo juodosiomis figūromis žaidęs S.Kariakinas. Po dvikovos vykusi spaudos konferencija baigėsi skandalingai. Norvegas pasišalino iš spaudos konferencijos, taip ir neatsakęs į klausimus.
Pagal taisykles, jei nepasirodai spaudos konferencijoje, turi grąžinti 10 proc. galutinio laimėjimo, tačiau M.Carlsenas buvo konferencijoje ir tik vėliau iš jos išėjo, todėl pateikė protestą. Kompromisas buvo pasiektas: norvegas neteko 5 proc. laimėjimo – apie 60 tūkst. eurų.
Po pralaimėtos partijos sekė laisvadienis, per kurį M.Carlsenas „atvėso“ bei susitelkė paskutinėms keturioms dvikovoms su klasikine laiko kontrole. Devintoji partija baigėsi lygiosiomis, o dešimtoje norvegui pavyko laimėti ir atstatyti pusiausvyrą. Vėliau, žaidžiant greitąsias partijas, ir apginti čempiono titulą.
Tik pergalės – 2016-aisiais norvegų vunderkindas laimėjo visus turnyrus, kuriuose žaidė. Ar dominuojant prie šachmatų lentos gali dingti motyvacija?
„Istoriškai yra įmanoma, kad motyvacija žaisti šachmatais dings. Jis 26-erių, gana jaunas, tad apie tą kalbėti dar anksti. Nemanau, kad per kelerius metus motyvacija dings, bet kai bus 47-erių, kaip dabar yra V.Anandas, istorija gali būti kita. Mano darbas yra padaryti, kad motyvacija dingtų kuo vėliau“, – sakė P.H.Nielsenas.
Didmeistris teigė, kad jo auklėtinis vis dar turi noro tobulėti.
„Nepaisant, kad laimi viską, jis nėra patenkintas savo žaidimo kokybe. Magnusas yra perfekcionistas“, – teigė P.H.Nielsenas.
Dovana – lietuviški krepšinio marškinėliai
M.Carlsenas specialistus stebina ramybe. Mėgsta įvairias sporto šakas, kone kiekvieną dieną Niujorke žaidė krepšinį.
Krepšinio marškinėlius auklėtiniui yra dovanojęs ir P.H.Nielsenas. Tiesa, ne bet kokius – 1992 metų olimpinėms žaidynėms skirtus kaukolėtuosius „Grateful Dead“ marškinėlius su lietuviškais akcentais. Dėvėdamas juos M.Carlsenas pasirodė krepšinio aikštelėje, vykstant 2014-ųjų mačui dėl pasaulio čempiono vardo.
Pasak P.H.Nielseno, egzistuoja gana didelė tikimybė, kad pasaulio šachmatų žvaigždė greitu metu atvyks ir į Lietuvą.
„Jis nėra buvęs Lietuvoje. Keletą kartų kalbėjome apie galimybę surengti treniruočių stovyklas čia. Prognozuoju, kad vieną dieną jis tikrai apsilankys Lietuvoje, aplankys mano vaikus. Galbūt pakviesiu jį pažiūrėti, kaip lietuviai žais prieš Anglijos futbolininkus, pamatysime“, – šyptelėjo P.H.Nielsenas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.