Londono olimpiadoje Lietuva iškovojo penkis apdovanojimus ir LTOK atsidėkodamas sportininkams įteikė penkis automobilius. Tuo tarpu 2016-ųjų Rio de Žaneiro žaidynėse lietuviai oficialiai iškovojo keturis medalius, tačiau mašinų šįkart teks padovanoti net septynias. Mat net tris Rio apdovanojimus laimėjo poroje kovoję irkluotojai ir baidarininkai.
Septyni automobiliai
Rugsėjo pabaigoje LTOK Vykdomasis komitetas nutarė išlaikyti tradiciją ir šalį garsinusiems olimpiečiams įteikti itin apčiuopiamą padėką – Lietuva sportininkams skyrė pinigines premijas už iškovotas vietas, o LTOK – BMW automobilius žaidynių prizininkams.
Sidabrą į Lietuvą parvežusiems irkluotojams Sauliui Ritteriui ir Mindaugui Griškoniui LTOK pirmadienio popietę bus įteikti rakteliai nuo BMW 418D modelio automobilių, o bronzą iškovojusios irkluotojos Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė, baidarininkai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas bei sunkiaatletis Aurimas Didžbalis vairuos BMW 318D automobilius.
Šių BMW modelių kaina nėra iš mažiausių: olimpinius sidabro medalius savo kolekcijoje turintys irkluotojai važinės apie 42 tūkstančių eurų kainuojančiomis mašinomis, o Rio „bronzininkai“ – vidutiniškai 35,5 tūkst. eurų kainuojančiais BMW.
Pardavė vieną BMW
Prieš ketverius metus Londono vasaros olimpinių žaidynių čempionėms plaukikei Rūtai Meilutytei ir šiuolaikinės penkiakovės atstovei Laurai Asadauskaitei, sidabro medalio savininkui kanojininkui Jevgenijui Šuklinui ir bronzos medalininkams imtynininkui Aleksandrui Kazakevičiui bei boksininkui Evaldui Petrauskui LTOK taip pat skyrė BMW automobilius.
Nors buvo kalbų, kad prabangias mašinas gavę olimpiečiai jas parduos ir įsigys kuklesnius „ratus“, to neįvyko. Tik viena mašina neteko savo šeimininkės. Jaunoji olimpinė čempionė 15-metė plaukikė Rūta Meilutytė atsisakė BMW, viešai motyvavusi, kad dar nemoka vairuoti.
Sportininkei buvo skirta BMW 525D klasės mašina, kurios kaina buvo 59 259 eurai. Tačiau R.Meilutytė tuomet dar neturėjo vairavimo teisių ir nutarė mašiną parduoti.
„Mūsų šeimai labiau reikia pinigų“, – neslėpė per 2012 metų LTOK apdovanojimą plaukikės tėvas Saulius Meilutis, jau daug metų dirbantis užsienyje, nes kitaip nebūtų galėjęs išlaikyti dviejų sūnų ir dukters.
Meilučių gyvenimas prieš ketverius metus itin prašviesėjo po Londono olimpiados, kur auksą laimėjusi jauniausia šeimos narė gavo Lietuvos valstybės skirtą daugiau kaip 115 tūkst. eurų premiją.
Šnekama, kad R.Meilutytė mašiną perleido oficialiam BMW atstovui už 51 tūkst. eurų.
„Niekas negali nurodyti žmogui, ką jis turi daryti su savo turtu. Jeigu R. Meilutytė mums pasiūlys nupirkti mašiną, galime tai padaryti už abipusiai priimtiną kainą“, – tuomet slapukaudama sakė Asta Bagdonavičienė, oficialios BMW atstovės, bendrovės „Krasta Auto“ generalinė direktorė.
Neturi pretenzijų
„Man tinka mašina. Labai gera, neturiu jokių problemų ir labai džiaugiuosi šia dovana“, – kalbėjo 2012 metų Londono žaidynių bronzos medalio laimėtojas boksininkas E.Petrauskas.
Apie dovaną ant keturių ratų blogai neturėjo ką pasakyti ir dar vienas bronzos medalio laimėtojas imtynininkas Aleksandras Kazakevičius.
„Jau pravažiavau 130 tūkst. kilometrų ir tikrai neturėjau jokių problemų su mašina. Važinėjau ir į Vokietiją, ir po šalį, bet į servisą vykdavau tik keisti tepalų ar garantiniam aptarnavimui“, – dėstė šiemet dėl traumos į Rio de Žaneirą nesugebėjęs prasimušti žinomas imtynininkas.
Jis tikino, kad niekas jam nesiūlė perpirkti turimo BMW automobilio, o kelis kartus galvojęs jį parduoti, galiausiai atsisakydavo tos minties.
„Buvo keli kartai, kai galvojau, jog reikia keisti mašiną, tačiau „užsisukdavau“ reikaluose ir tuo viskas baigdavosi. Ir labai gerai – blogesnio varianto nesinori, tad tektų galvoti tik apie naują mašiną“, – kalbėjo A.Kazakevičius.
Perskaitė kandžias eiles
Londono žaidynėse sėkmingai pasirodžiusių atletų apdovanojimas ir BMW automobilių įteikimas neapsėjo be nedidelio skandalo. Už aukso medalį Londono olimpinėse žaidynėse L. Asadauskaitei LTOK skyrė penktos klasės BMW automobilį. Vietoj šio modelio neva atletė paprašė jai nupirkti BMW „Gran Turismo“, kuris kainuoja beveik 84 tūkst. eurų.
LTOK vykdomojo komiteto posėdyje tuomet buvo nutarta nekeisti esamos pozicijos ir padovanoti daugiau kaip 59 tūkst. eurų kainuojantį penktos klasės BMW automobilį.
Kaip tąkart kalbėjo LTOK generalinis sekretorius Vytautas Zubernis, jis pasiūlė sportininkei išeitį: primokėti skirtumą – 22,5 tūkst. eurų ir LTOK nupirks pageidaujamą automobilį.
„Laura pasakė, kad nežada primokėti – su priemoka ir be mūsų pagalbos nusipirktų mašiną“, – konstatavo V. Zubernis.
Pati L.Asadauskaitė aiškino, kad tai buvo vienų ar kitų funkcionierių savotiškas kerštas už atletės kalbas, kurios ne visada patiko LTOK.
Vilniaus „Radisson Blu Lietuva“ viešbutyje vykusioje olimpiečių pagerbimo ir apdovanojimo ceremonijoje olimpinė čempionė L.Asadauskaitė buvusiam LTOK prezidentui A. Poviliūnui padeklamavo eilėraštį, įteikė dovaną ir gėlių puokštę.
Penkiakovininkės ištartos eilės buvo vertos minčių tarp eilučių:
„Tikėjau aš, kad sniegas baltas, baltas,
Ir žmonės mylintys geri, geri.
Tikėjau aš, kad ledas šaltas,
O saulės spinduliai šilti.
Bet supratau, ne toks jau sniegas baltas,
Jis turi ir juodų dėmių.
Ir supratau, ne vien tik ledas šaltas,
Yra pasaulyje šaltų širdžių“.
Komentuoti, kodėl pasirinko būtent tokias eiles, L.Asadauskaitė prieš ketverius metus nepanoro. „Tie, kas žino – suprato. Kas nežino – ne mano kaltė. Eilės ne mano, bet jos puikiai atspindi ką norėjau pasakyti“, – sakė sportininkė.