„Sunkiausia buvo įveikti gelmės baimę“, – šypsojosi R.Meilutytė, prisiminusi savo pačios pirmuosius apsilankymus baseine. Pirmųjų pamokų net negalima pavadinti pamokomis – ji tiesiog vaikščiojo laikydamasi baseino pakraščio.
Plaukikė mano, kad vaikams reikia kuo anksčiau pradėti lankyti plaukimo pamokas, tačiau plaukti vertėtų išmokti ir suaugusiesiems, nes tuomet gerokai sumažėja nelaimės rizika. R.Meilutytės nuomone, plaukimo mėgėjams sąlygos šalyje gerėja, tačiau vis dar prasta situacija mažuose miesteliuose – ten trūksta ne tik baseinų, bet ir trenerių. Šiuo metu baseinų neturi 30 šalies savivaldybių.
R.Meilutytė sakė nežinanti, ar norėtų dirbti plaukimo trenere, tačiau mielai bendrauja su vaikais ir daugelį kartų juos mokė, kaip derėtų elgtis vandenyje. Tarp jos mokinių buvo ir dukterėčia.
Dabar sportininkė atostogauja, o daugiausia laiko praleidžia Vilniuje ir Kaune.
„Treneris leido ilsėtis tiek, kiek norėsiu. Turbūt dar porą mėnesių atostogausiu“, – svarstė R.Meilutytė. Vėliau ji ketina grįžti į Plimutą Anglijoje.
Paklausta, ar nespėjo susirasti širdies draugo, mergina tik nusijuokė: „Ne, širdies draugo neturiu. Deja.“
Plaukikė kartu Lietuvos plaukimo federacija (LPF) ir prekybos tinklu „Maxima“ dalyvavo projekte, kurio tikslas – suteikti galimybę kuo daugiau vaikų mokytis plaukti.
„Maximos“ prekybos centruose iki rugsėjo 19 dienos galima įsigyti 1 eurą kainuojančią apyrankę ir taip prisidėti prie šios akcijos. Šiuo metu surinkta apie 100 tūkst. eurų, kurių užteks mažiausiai 1300 vaikų pamokoms. Iš viso šiemet plaukimo pamokas lankys 7400 vaikų – net 44 proc. daugiau negu pernai.
Pasak LPF viceprezidentės Ilonos Zuozienės, dar 2009 metais pradėta programa, kuria skatinama vaikus mokytis plaukti. Joje dalyvavo per 100 mokyklų iš 36 savivaldybių.
LPF kartu su prekybos tinklu „Maxima“ surengė apklausą. Net 82 proc. jos dalyvių pareiškė mokantys plaukti. Pusė apklaustųjų nurodė, kad jų vaikai taip pat moka plaukti.
Tačiau I.Zuozienė mano, kad žmonės pernelyg optimistiškai vertina savo galimybes, ir patikslinus klausimus išryškėjo kitoks vaizdas. Dauguma apklausos dalyvių tikino galintys vos kartą perplaukti baseiną ir neįvykdytų svarbiausių standartų – išsilaikyti vandens paviršiuje 30 minučių ir nuplaukti 400 metrų.
Žuvusiųjų vandenyje statistika Lietuvoje – sukrečianti. Pernai atviruose vandens telkiniuose nuskendo 146 žmonės, šiemet iki rugsėjo pradžios – jau 140.