Kaltinimai R. Meilutytės treneriui: pas jį visi plaukikai nugeso

2016 m. rugpjūčio 16 d. 14:38
Iš olimpinio Rio de Žaneiro baseino Lietuvos plaukikai išlipo „sausi“ – be medalių. Tik du sportininkai pateko į finalus. Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Tomas Kučinskas nepatenkintas tokiais rezultatais, tačiau mano, jog ateityje galime tikėtis pergalių.
Daugiau nuotraukų (1)
– Lūkesčiai Rio buvo didesni nei pasiekti rezultatai. Iš keturių plaukikų, kuriems buvo prognozuojamas finalas, jei ne medaliai, tik Rūta Meilutytė ir Simonas Bilis plaukė finale, o Giedrius Titenis ir Danas Rapšys, kaip ir estafetės komanda, nepateko į finalus. Kaip vertinate tokius rezultatus?
– Tikrai ne tokio rezultato tikėjausi iš visų šių sportininkų. Visi, išskyrus Rūtą, nuosekliai gerino asmeninius rezultatus šio olimpinio ciklo metu. Danas su Giedriumi net laimėjo Europos čempionato medalius likus porai mėnesių iki olimpinių žaidynių. Rio blykstelėjo tik S.Bilis.
Rūtos rezultatai pagrindinėse metų varžybose nuosekliai blogėjo po pasaulio čempionato Barselonoje 2013 metais, kai Rūta pagerino pasaulio rekordą olimpiniame baseine. Paskutinis rimtas „skambutis“ buvo 2015 metų pasaulio čempionatas Kazanėje.
Tačiau grįžimas po labai rimtos traumos tikrai nuteikė optimistiškai, kai kovo mėnesį Edinburge Rūta pasiekė geriausią sezono rezultatą – 1 min. 5,82 sek., kurio būtų beveik pakakę kovai dėl bronzos Rio žaidynėse.
Kas vyko ar atsitiko per tuos 5 pasirengimo mėnesius nuo starto Edinburge, gali pasakyti tik treneriai. Iš jų per mėnesį ir lauksime detalios ataskaitos.
– Jūsų nuomone, ar reikia ką nors keisti Rūtai? Jei taip, tai ką?
– Į šį klausimą galėsiu atsakyti tik pasikalbėjęs su Rūta. Akivaizdu, kad rezultatai netenkina visų, ypač jos pačios. Taip pat iš Rūtos pasisakymų aišku, kad tokio pasirodymo Rio priežasčių yra ne viena.
Lietuvos plaukimo rinktinės vyr .trenerio Žilvino Ovsiuko siųstose mėnesinėse ataskaitose viskas „žaliavo“. Plaukimas, darbas salėje, mityba ir papildai, psichologinis pasirengimas svarbiausiam startui buvo vertinami aukščiausiais balais.
Kita vertus, jau per antras aukščiausio lygio varžybas po Kazanės matėme, kad Rūta buvo toli nuo savo geriausių asmeninių laikų, o ir su kiekvienu startu nuo parengiamųjų plaukimų finalo link rezultatai blogėjo.
Taigi analizės tikrai reikės, o išvadas galėsime pateikti po mėnesio. Tačiau noriu pastebėti kitą aspektą.
Vadovaujamas Jono Ruddo pastaruosius metus treniravosi ir Mindaugas Sadauskas, kuriam nepavyko įveikti olimpinio normatyvo ir patekti į Lietuvos olimpinę rinktinę. Mindaugas tikrai buvo mūsų kandidatų sąraše, o jo asmeninis rezultatas iki 2016 metu buvo artimas olimpiniam normatyvui.
Per pastaruosius ketverius metus J.Ruddui buvome patikėję ir daugiau mūsų perspektyvių plaukikų, tokių kaip Jūratė Ščerbinskaitė, Eva Gliožerytė, tačiau jos nugeso, asmeninių rezultatų negerino ir galiausiai metė plaukimą.
Trenerį renkasi pirmiausia sportininkas. Mes galime tik patarti, padėti rasti aukščiausio lygio specialistą, ieškoti finansavimo, jei jo reikia. Tačiau galiausiai tai yra Rūtos pasirinkimas. Ir aš linkiu jai, gerai pailsėjus, priimti teisingus sprendimus, kurie leis grįžti į auksines pozicijas. Bent aš tikiu, kad ji gali tai padaryti jau kitą vasarą, jei toks tikslas būtų keliamas.
– Jūsų akimis, ko reikėtų imtis, kad Tokijo olimpiadoje vėl galėtume džiaugtis rezultatais? Ir kas juos galėtų parodyti?
– Pirmiausia reikia išsaugoti visus mūsų pagrindinius plaukikus, tarp jų ir Rūtą Meilutytę su Giedriumi Titeniu, kuris dar gali plaukti ir po ketverių metų. Jie abu ir bus mūsų pagrindinės viltys ateinančio olimpinio ciklo metu.
Daugelis mūsų plaukikų yra tolimesnės karjeros kryžkelėje, ir Lietuvos plaukimo federacijos vadovams reikės daug padirbėti padedant jiems realizuoti save dar aukštesniu lygiu ir siekiant aukščiausių tikslų Tokijo olimpiadoje.
Būtent šioje olimpiadoje savo piką turėtų pasiekti ir Simonas Bilis su Danu Rapšiu, kurie pagrįstai galėtų siekti apdovanojimų. Dalyvauti olimpiadoje turėtų ir Andrius Šidlauskas, Deividas Margevičius, Tadas Duškinas, Ugnė Mažutaitytė, galbūt ir Mindaugas Sadauskas su Povilu Strazdu. Auga ir keli perspektyvūs jauni plaukikai, kurie gali prasibrauti į olimpinę rinktinę.
Tačiau visam šiam darbui atlikti turime rasti nauja vyriausiąjį trenerį, kuriam bus patikėtas visų plaukikų pasirengimas ir pažangos koordinavimas. Jo atsakomybė turėtų būti plati, apimanti visas svarbiausias sferas – nuo sportininkų ir trenerių motyvacijos iki geriausios pasaulinės praktikos treniruojantis baseine ir salėje, derinant su mitybos bei psichologijos pagrindais. Beje, Azijoje vėl kils aklimatizacijos problemų, nes karštis ir drėgmė smarkiai skiriasi nuo sąlygų Lietuvoje.
Paskutinis, tačiau esminis klausimas bus finansavimas. LPF privalės toliau tęsti rėmėjų pritraukimo programą, nes bet kuriuo atveju valstybės ir LTOK pinigų gerai pasirengti ateinančiai olimpiadai nepakaks.
– Žilvinas Ovsiukas traukiasi iš Lietuvos plaukimo rinktinės vyriausiojo trenerio posto. Kas jį galėtų pakeisti?
– Mano nuomone, reikia specialisto iš JAV arba Australijos, galbūt iš vienos iš pažangiausių Europos plaukimo šalių. Akademinio irklavimo patirtis parodė, kad būtina pasinaudoti Vakarų šalių žiniomis bei patirtimi siekiant medalių olimpiadoje.
Tai gal nebūtų 100 proc. užimtumas, daugiau pasirengimo programų koregavimas ir tobulinimas, stovyklų organizavimas, pagalba mūsų treneriams, dirbantiems su geriausiais plaukikais.
Lietuvoje turime Iną Paipelienę, dirbančią su D.Rapšiu, A.Šidlausku ir D.Margevičiumi. Tikiuosi, ji liks aukščiausio lygio plaukime. Po truputį arčiau rinktinės pritraukiame ir gabių entuziastingų jaunų trenerių.
Tiems plaukikams, kurie nuspręs treniruotis užsienyje, kaip minėjau, reikės ir federacijos, ir vyriausiojo trenerio paramos, ir atviro komandinio bendravimo tarpusavyje.
kritikakomentaraiPlaukimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.