Ji ką tik buvo baigusi 42 km 195 m bėgimo trasą svilinant 29 karščiui ir saulei.
Tačiau olimpiniame maratone užimta vieta – 17-oji – jai patiko, kaip patiko švieslentėje išvystas rezultatas – 2 val. 30 min. 48 sek.
„Esu labai patenkinta ir rezultatu, ir vieta, – sakė 36 metų bėgikė, finišo liniją kirtusi aukštai iškėlusi rankas ir su plačia šypsena veide. – Trasoje pasitaikė provokacijų – varžovės greitėjo, lėtėjo, bet aš stengiausi išlaikyti savo tempą.
Prabėgau žiauriai gerai – viskas labai pagal planą.“
D.Lobačevskė žinojo, kad negalės bėgti kartu su lyderėmis ir taikyti į medalius, kuriuos laimėjo Afrikos bėgikės: auksą – Jemima Jelagat Sumgong iš Kenijos, sidabrą – Bahreino pilietybę gavusi Eunice Jepkiryui Kirwa, bronzą – varžybų favoritė Mare Didaba iš Etiopijos.
„Reikėjo bėgti protingai,“ – sakė D.Lobačevskė, kuri įpusėjus distancijai buvo 34-a, bet paskui vis kilo aukštyn.
Maratono trasa prasidėjo ir baigėsi Rio de Žaneiro sambodrome – vietoje, kurioje vyksta garsiojo karnavalo šokių paradai.
Įspūdingi vaizdai supo ir bėgant.
„Mačiau Jėzų (Kristaus Atpirkėjo statulą, – red.), sutvarkytus paplūdimius, didelį laivą, – pasakojo bėgikė. – Dabar su Mindaugu turėsime penkias dienas poilsio, tai bus geros atostogos, savotiškas olimpinis medaus mėnuo.“
Prieš keturias dienas olimpinėse irklavimo varžybose poroje su Sauliu Ritteriu sidabro medalį iškovojęs M.Griškonis buvo šalia. Jis padavinėjo vandenį L.Lobačevskei ir ragino bėgikę.
„Gal tai man ir padėjo,“ – juokėsi D.Lobačevskė.
Pora kartu auginą dukrą Atėnę, kuriai M.Griškonis skyrė medalį. D.Lobačevskė į olimpines žaidynes atvyko praėjus dienai nuo savo mylimojo sidabrinio žygdarbio ir apsigyveno olimpiniame kaimelyje kartu.
„Aš labai laiminga, kad Mindaugas realizavo save. Dabar esu laiminga ir dėl savęs, – sakė D.Lobačevskė. – Namo grįšime abu labai patenkinti.“
Ne tokia patenkinta liko Rasa Drazdauskaitė. Ji užėmė 37-ąją vietą, trasoje užtrukusi 2 val. 35 min. 50 sek.
Per praėjusias dvejas olimpines žaidynes R.Drazdauskaitė finišavo aukštesnėse pozicijose (Pekine 34-oji vieta; Londone 26-oji vieta), bet pernai pasaulio čempionate ji buvo vienuolikta, tad ir olimpinėse žaidynėse tikėjosi daugiau.
„Prastas rezultatas,“ – krimtosi R.Drazdauskaitė.
Iškart jos, po trijų sekundžių, 38-oje vietoje finišavo trečioji moterų maratone kovojusi lietuvė Vaida Žūsinaitė.
„Aš tai esu patenkinta. Turint galvoje tokį karštį, klimatą, galvojau, kad jei per tiek nubėgsiu, – bus gerai, – sakė 28 metų bėgikė. – Žinoma, buvo labai sunku. Reikėjo kovoti ne tik su karščiu, bet ir su savimi. Bet džiaugiuosi.“
Iš viso finišavo 133 maratono bėgikės.
Tarp jų ir trys estės. Tai buvo pirmas kartas per olimpinių žaidynių istoriją, kai startavo trinukės sportininkės.
Tiesa, jų rezultatai nebuvo įspūdingi. Lilly Luik buvo 97-a, Leila Luik – 114, o Liina Luik nefinišavo.
* * *
D.Lobačevskė finiše 6 min. 44 sekundes pralaimėjo Kenijos stajerei Jemimai Jelagat Sumgong.
Tai buvo pirmoji Kenijos bėgikių pergalė olimpinėse maratono varžybose. Paskutiniosiose trejose žaidynėse šios šalies sportininkės finišavo antros.
Sidabro medalis Rio de Žaneire atiteko Kenijoje gimusiai, tačiau Bahreinui atstovaujančiai Eunice Jepkirui Kirwai (nuo nugalėtojos atsiliko 9 sek.), bronza – Mare Dibabai (+26 sek.) iš Etiopijos.
Greičiausiai iš Baltijos šalių sportininkių maratoną įveikė latvė Jelena Pokopčuka – 2 val 29 min. 32 sek., finišo liniją kirtusi dvylikta.
Tarp 20-ties geriausių pasaulio maratonininkių yra vos šešios europietės.