Atidaryme – garsioji manekenė ir translytė gražuolė
Atidaryme svarbius vaidmenis atliko ryškiausios Brazilijos asmenybės. Supermanekenė Gisele Bündchen, kuri per ceremoniją žengė skambant Brazilijos klasikiniam hitui „Girl from Ipanema“.
Mados pramonės žvaigžde tapusi translytė moteris Lea T buvo pirmasis lytį pakeitęs asmuo, kuriam buvo suteiktas svarbus vaidmuo olimpiados atidarymo ceremonijoje.
Uždegant olimpinę ugnį – netikėtumas
Kol olimpinis deglas buvo nešamas per Rio, brazilai svarstė: ar legendinis
Brazilijos futbolininkas Pele pasirodys olimpiados atidarymo
ceremonijoje?
Garsiausias brazilų sportininkas šią savaitę sakė, kad buvo
pakviestas dalyvauti 2016-ųjų vasaros olimpiados atidarymo
ceremonijoje, bet dėl verslo reikalų tikriausiai negalės to
padaryti.
Brazilijos televizijos kanaluose iki šventės pradžios likus kelioms valandoms įnirtingai virė diskusijos, ar Pele atliks vieną svarbiausių šventės akcentų ir uždegs olimpinę ugnį Marakanos stadione.
Tačiau garsiausias Brazilijos žmogus legendiniame stadione taip ir nepasirodė – ugnį milžiniškame katilo formos degle įžiebė brazilų maratonininkas, Atėnų olimpiados bronzos medalio laimėtojas Vanderlei Cordeiro de Lima.
Šventė – krizės metu
Rio de Žaneire olimpiada vyksta tuo metu, kai Brazilija kenčia dėl didžiausios per beveik šimtmetį recesijos, todėl ceremonija buvo kuklesnė nei Londono žaidynių. Vienas atidarymo iškilmių meno vadovų Fernando Meirellesas, populiarių filmų „Dievo miestas“ („Cidade de Deus“) ir „Ištikimasis sodininkas“ režisierius, sakė, kad šio šou biudžetas buvo daug mažesnis nei Londono olimpiados atidarymo, jau nekalbant apie įspūdingus fejerverkus prieš aštuonerius metus Pekine.
Per atidarymą stengtasi perteikti stulbinamą Brazilijos įvairovę, meilę muzikai ir talentą linksmintis.
Šviesų šou priminė, kaip per Atlanto vandenyną atplaukė portugalų kolonizatoriai, buvo pavaizduota vergijos epocha, atkurtas aviatoriaus Alberto Santoso-Dumont'o skrydis aeroplanu „14 Bis“ ir miestų įkūrimas.
Renginyje taip pat buvo pabrėžiamos trys svarbios gyvenimo Brazilijoje ypatybės: ekologiškumas, ypač pastangos išsaugoti ir atkurti miškus; gebėjimas džiaugtis gyvenimu ir būti brazilais; taip pat „gambiarra“ idėja – brazilų gebėjimas išspręsti problemas bet kokiomis parankinėmis priemonėmis.
Į šventę pasitelkta daugiau nei 35 tūkst. profesionalų, pasirodė 12 sambos mokyklų, žiūrovai išvydo daugiau nei 5 tūkst. kostiumų.
Šou dalyvavo iš viso 4800 atlikėjai ir savanoriai.
Tūkstančio atletų paradas
Po spalvingo ir teatrališko atidarymo ceremonijos starto legendinį stadioną užplūdo tūkstančiai atletų, nešdami savo šalių vėliavas. Daugiausia plojimų skirta grupei pabėgėlių, kurie rungtyniaus su olimpine vėliava. Į dopingo skandalą įklimpusi Rusijos rinktinė didesnės reakcijos stadione nesulaukė.
Lietuvos delegacija į paradą išvyko 17 val. 40 min. vietos (23 val. 40 min. Lietuvos) laiku, o stadione visų
šalių sportininkai pradėjo žygiuoti apie 20 val. 45 min. (02 val. 45 min. Lietuvos laiku). Organizatoriai įspėjo, kad iki tol sportininkams gali tekti stovėti 1,5–3 valandas, tačiau Lietuvos sportininkų tai neišgąsdino.
Lietuvos trispalvę nešti patikėta buriuotojai Gintarei Scheidt. Tarp Lietuvos sportininkų buvo ir Lietuvos rinktinės krepšininkai, treneriai, LKF prezidentas Arvydas Sabonis, žengęs kartu su sūnumi Domantu.
Pražygiavę lietuviai fotografavosi, rinktinės treneris Jonas Kazlauskas šnekučiavosi su Kinijos delegacijos atstovais, o A.Sabonis vos spėjo priiminėti kitų valstybių sportininkų pasiūlymus kartu nusifotografuoti.
Garsiausi vėliavnešiai
Tarp kitų šalių vėliavnešių taip pat buvo garsių atletų. Argentina šias garbingas pareigas patikėjo krepšininkui Luisui Scolai, 2004 m. olimpiniam čempionui.
Australijos vėliavą nešė treko dviračių sporto žvaigždė Anna Mears.
Austrijos vėliavnešė – stalo tenisininkė Lia Jia. Kinė 1998 metais būdama 16-os gavo Austrijos pilietybę ir nuo to laiko žaidžia visose olimpinėse žaidynėse.
Belgijos – 21 metų šaulys iš lanko Robinas Ramaekersas.
Brazilijos – šiuolaikinės penkiakovės atstovė Yane Marques. Balsuojant ji aplenkė tinklininką Serginho ir buriuotoją Robertą Scheidtą – G.Scheidt vyrą, kuris jau nešė Brazilijos vėliavą 2008 m. Pekine.
Baltarusijos vėliavą turėjo nešti 48 metų šaulys Sergejus Martynovas, kuriam tai bus šeštosios olimpinės žaidynės. Tačiau paaiškėjus, kad jis atvyko kaip treneris, rengėjai pareikalavo jį pakeisti ir vėliavą nešė plento dviratininkas Siarhejus Kirijenka, kuris pernai papiktino dalį baltarusių pareiškęs, kad baltarusių kalba yra mirusi ir niekam nereikalinga.
Kinijos – Lei Shengas, fechtuotojas, susidomėjęs špagomis, kai išvydo filmą „Zoro“.
Danijos – tenisininkė Caroline Wozniacki.
Fidžio – regbininkas Osea Kolinisau, su šalies rinktine žaisiantis regbio-7 varžybose.
Ispanijos – tenisininkas Rafaelis Nadalis.
JAV – plaukikas Michaelas Phelpsas, daugiausia medalių per visą olimpinių žaidynių istoriją laimėjęs atletas.
Didžiosios Britanijos – tenisininkas škotas Andy Murray.
Kroatijos – vandensvydininkas Josipas Pavičius, 2012 m. pripažintas geriausiu savo sporto šakoje, kai kroatai laimėjo olimpinį auksą.
Italijos – plaukikė Federica Pellegrini.
Jamaikos – sprinto bėgimo žvaigždė Shelly Ann Fraser-Price.
Japonijos – dešimtkovininkas Keisuke Ushiro.
Maroko – 54 metų raitelis Abdelkebiras Ouaddaras, kurio žirgas Quickly laikomas geriausiu pasaulyje šokant per kliūtis.
Portugalijos – 44 metų burlentininkas Joao Rodriguezas, kuriam tai bus septintosios žaidynės.
Rusijos – tinklininkas Sergejus Tetiuchinas, dalyvausiantis penktosiose žaidynėse.
Tuniso – plaukikas Oussama Mellouli, labiausiai tituluotas Tuniso olimpietis, Londone laimėjęs 10 km varžybas atvirajame vandenyje.
Venesuelos – fechtuotojas Rubenas Limardo, Londono olimpiadoje po 44 metų pertraukos šaliai laimėjęs olimpinį auksą.