Už brūkšnio palikta badmintonininkė: „Dar nesusitaikiau“

2016 m. liepos 23 d. 10:54
Eglė Šilinskaitė-Puškorė, Donatas Gribauskas
Akvilė Stapušaitytė tyliai rengėsi Rio de Žaneiro žaidynėms, tikėdama, kad jose dalyvaus. Tačiau pasalūniškas kinų smūgis sudaužė geriausios mūsų šalies badmintonininkės olimpines viltis.
Daugiau nuotraukų (5)
Rio de Žaneiro žaidynės 30-metei A.Stapušaitytei būtų buvusios trečiosios. 2008-ųjų Pekino ir 2012-ųjų Londono žaidynių dalyvė vylėsi, kad ir šiemet dalyvaus olimpiadoje, nors apie tai viešai nekalbėjo.
Net tuomet, kai Pasaulio badmintono federacija paskelbė olimpinių žaidynių dalyvių sąrašą, ar tuomet, kai Lietuvos tautinis olimpinis komitetas patvirtino, kad A.Stapušaitytė įtraukta į olimpinę rinktinę, lietuvė nedrįso garsiai tuo pasidžiaugti. Mat žinojo: tikimybė, kad ji vis dėlto nevyks į Rio, dar yra.
Šią nedidelę tikimybę bjauria tikrove pavertė kinai, likus vos kelioms valandoms iki akreditacijų patvirtinimo pakeitę Kinijos badmintono rinktinės sudėtį ir taip atėmę iš A.Stapušaitytės kelialapį.
Neaiškindami priežasčių, kinai atšaukė dvejetų rungties porą Tian Qing ir Zhao Yunlei. Šios badmintonininkės 2012 m. tapo Londono olimpinėmis čempionėmis. Zhao Yunlei Londone laimėjo auksą ir mišrių dvejetų varžybose.
Be to, ši kinių badmintonininkių pora pernai tapo pasaulio čempione. Vietoj Tian Qing ir Zhao Yunlei į žaidynes vyks Luo Ying ir Luo Yu – kur kas mažiau tituluota pora.
– Kaip reagavote sužinojusi, kad į Rio de Žaneiro žaidynes nevyksite?, – „Lietuvos rytas“ paklausė A.Stapušaitytės.
– Net sunku apsakyti, kaip jaučiuosi, – žinios buvo labai nemalonios.  Buvau šokiruota – to nesitikėjau, nes dabar pats pasirengimo žaidynėms įkarštis. Sunku ką nors ir komentuoti, kai išgirsti tokias naujienas. Dar neapsipratau, dar nesusitaikiau, dar nesitiki.
– Nebuvo netgi minčių, kad kas nors panašaus galėtų įvykti?
– Buvo tikimybė, kad taip nutiks, mat mano vieta olimpiadoje priklausė nuo žaidėjų dvejetuose ir mišriuose dvejetuose.
Todėl pati socialiniuose tinkluose neviešinau, kad patekau į žaidynes. Tiesiog tyliai joms rengiausi ir tikėjausi, kad viskas bus gerai, kad nebus politinių – ar kaip juos ten pavadinti – kinų veiksmų, kad jie į žaidynes veš stipriausias poras. Kinų pasirinkimas nustebino. Dar sunkiai suvokiu, kad tai įvyko.
– Sakote, kad tai politika?
– Nežinau, kaip tai paaiškinti. Žinoma, galima sakyti, kad kinai nori suteikti galimybę jaunesnėms žaidėjoms. Bet kyla įvairių minčių.
Girdėjau daug gandų, įvairių nuomonių. Tos žaidėjos, kurias kinai apsisprendė vežti į žaidynes, nežaidė kelių pastarųjų turnyrų. Buvo spėliojama, kad jos „sėdėjo ant dopingo“ ir rengėsi olimpiadai savarankiškai, nes mes jų ilgai nematėme.
Bet tai tiktai spėlionės. Sunku paaiškinti, kodėl kinai į olimpiadą veža ne stipriausias žaidėjas – 2012 metų Londono žaidynių čempiones, o kitą porą.
– Ar ši situacija gali turėti įtakos jūsų karjerai?
– Dar anksti apie tai kalbėti, nes kol kas vadovaujuosi emocijomis.  Reikia bent poros savaičių nusiraminti. Dabar esu Olandijoje, kur praleidžiu daugiausia laiko. Čia treniravausi tikėdamasi, kad vyksiu į Rio.
– Neliko net teorinių galimybių?
– Viltis miršta paskutinė. Žinoma, vis dar yra neaiškumų dėl Rusijos rinktinės. Neseniai buvo paviešinta informacija apie tailandietę Ratchanok Intanon – ji vartojo dopingą ir turėjo būti diskvalifikuota.
Bet, pasirodo, preparatą kortizoną ji vartojo, nes gydėsi traumą. Jeigu būtų ją diskvalifikavę, būčiau tikrai patekusi į Rio – viskas paaiškėjo prieš kelias dienas. Žinoma, jei kas nors iškristų, aš patekčiau. Bet iki žaidynių liko labai mažai laiko.
Laukiu sprendimo dėl Rusijos olimpinės rinktinės. Per Olandijos radiją ir televiziją vis išgirstu, kad vienos ar kitos šakos atstovai, iš pradžių lyg ir nepatekę į žaidynes, jau pradeda joms rengtis, nes gali netikėtai gauti kvietimą į Rio.
Pavyzdžiui, Olandijos vandensvydžio komanda jau susirinko į treniruočių stovyklą – ji pirmoji už patekusiųjų ribos. Jei rusų neliks, važiuos olandai. Bet aš netikiu, kad tai galėtų įvykti.  Man tai būtų, švelniai tariant, šokas po šoko.
– Ar Rusija verta dalyvauti žaidynėse po tokių skandalų?
– Aš visada prieš dopingą. Kas nors turi keistis. Jei rusai gali apeiti taisykles, o jiems nuolaidžiaujama, tai kas bus toliau? Bet kas turi prisiimti atsakomybę, aš nežinau.  Atsakingas ir pats sportininkas, ir federacijos. Ir valstybė turi atsakyti kokiu nors būdu.
Nežinau, kas verti, kas neverti dalyvauti olimpiadoje, kokios sankcijos turi būti taikomos. Žinau tik tiek, kad tai labai rimta problema.
--------------
Kinija pasinaudojo teise keisti porą
Pagal olimpinių žaidynių reglamentą, badmintono sporto šakoje gali rungtis 172 žaidėjai – 86 moterys ir 86 vyrai.
Jei kuris nors badmintonininkas žaidžia keliose kategorijose (pavyzdžiui, ir dvejetuose, ir mišriuose dvejetuose), atsiranda papildoma vieta vienetų varžybose.
Likus kelioms valandoms iki Rio de Žaneiro olimpiados akreditacijų patvirtinimo galutinio termino (liepos 18 d. vidurnakčio), Kinijos nacionalinis olimpinis komitetas ir Kinijos badmintono federacija atšaukė badmintono moterų dvejeto porą Tian Qing ir Zhao Yunlei ir vietoj jų į žaidynes pasiuntė kitas žaidėjas – Luo Ying ir Luo Yu.
Zhao Yunlei buvo viena sportininkių, olimpiadoje turėjusių žaisti dviejose kategorijose, todėl buvo atsiradusi papildoma vieta badmintono moterų vienetų rungtyje pajėgiausiai Lietuvos badmintonininkei A.Stapušaitytei.
Atšaukus moterų dvejeto porą Tian Qing ir Zhao Yunlei, teko panaikinti papildomą vietą badmintono moterų vienetų rungtyje, todėl A.Stapušaitytė neteko galimybės dalyvauti trečiose olimpinėse žaidynėse per savo karjerą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.