„Kaskart matydamas užrašą ant jachtos laivugalio užrašą „Lietuva“, mintyse sau tariu: „Lietuva“ – tai mūsų miestas Klaipėda. Tai vienas iš mūsų jūrinės valstybės simbolių“, – jubiliejaus proga sveikino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas Naglis Nasvytis jubiliejaus proga dėkojo, kad jau 40 metų „Lietuva“ kuria įkvepiančius puslapius Lietuvos buriavimo istorijoje.
Jachtos kapitonas Osvaldas Kudzevičius prisiminė ir pirmuosius laivo kapitonus, kurių jau nėra tarp mūsų – Osvaldą Kubiliūną, Steponą Kudzevičių. Taip pat pirmąsias įgulas.
„Šie žmonės atidavė visą savo širdį ir jėgas, kad laivas plauktų, gyvuotų ir ugdytų jaunuosius buriuotojus – toks pagrindinis šio laivo tikslas išliko iki šiol“, – kalbėjo laivo kapitonas O. Kudzevičius. Renginio metu jis prisiminė ir tuos, be kurių laivas negalėtų plaukti dabar – Klaipėdos miesto savivaldybę, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją, rėmėjus – įmones „Gitana“ ir „Bauresta“.
Jubiliejaus metu visą dieną vyko šventiniai renginiai. Nuo laivo denio skambėjo gyva muzika. Renginį pradėjo muzikantai Laimonas Urbikas, Saulius Šiaučiulis ir Edmundas Federavičius. Saksofonu grojo Paulius Bajorūnas, smuiku griežė Roberta Bagdžiūtė, o renginį užbaigė gitaristas Andrius Šerelis.
Visą dieną vyko „Atviri liukai“ – laivą buvo galima apžiūrėti ir iš vidaus. Itin aktyvūs buvo jaunieji lankytojai, jūrų skautai, kurie atvyko net iš Ukmergės. Jie klausinėjo, domėjosi apie gyvenimą laive, audras, keliones.
Atėjo ir tie miestiečiai, kurie dar prisimena, kaip 1993 m. pasitiko „Lietuvą“ grįžtančią iš žygio aplink pasaulį.
„Tai buvo visiems klaipėdiečiams ypatinga diena. Grįžtančios „Lietuvos“ mes laukėme kaip įrodymo, jog lietuviai gali įgyvendinti labai drąsius žygius. Ir dabar didžiuojamės, kai išgirstame, kad šis laivas su jaunimo įgula iki šiol dalyvauja regatose ir iškovoja prizines vietas“, – atėjęs į šventinį renginį savo prisiminimais dalinosi klaipėdietis Algis.
Prie laivo vyko pramogos lankytojams – laivų mūšis, žaidimai, jūrinės viktorinos, jūrinių mazgų rišimo mokykla. Šalia legendinio laivo puikavosi visas apdovanojimų ir trofėjų muziejus – apie trisdešimt Lietuvos iškovotų prizų, trofėjų, apdovanojimų. Ir tai tik nedidelė dalelė šio laivo istorijos.
Vakare, pakėlus Pilies tiltą, „Lietuva“ išplaukė į laivų paradą. Laivų priešakyje plaukusi ir paradą vedusi „Lietuva“ buvo pasipuošusi įspūdingomis šviesos projekcijomis ant burių.