Sportą sukrėtęs mildronatas – Sovietų Sąjungos karių jėga

2016 m. kovo 9 d. 19:22
Teniso žvaigždės Marijos Šarapovos vartotas draudžiamas preparatas mildronatas, dar vadinamas ir meldoniumu, gali užbaigti jos karjerą, tačiau iš pat pradžių jis buvo sukurtas sovietų kariuomenei ir naudotas sovietų invazijos į Afganistaną metu. Jį vartoję kariai galėjo ilgiau išlaikyti dėmesį ir buvo labiau atsparūs stresui, rašo businessinsider.com, remdamasis šio vaisto kūrėjo pateikiama informacija.
Daugiau nuotraukų (10)
M.Šarapova apie vartotą dopingą pranešė pirmadienį per spaudos konferenciją. Rusė dopingo patikros neperėjo prieš šių metų „Australian Open“ varžybas. Mildronatas buvo uždraustas nuo šių metų sausio 1 dienos.
Šis vaistas, kurio vartojimas draudžiamas Jungtinėse Amerikos valstijose, yra skiriamas širdies ir kitoms lėtinėms ligoms gydyti Rusijoje bei Rytų Europoje, tačiau iš pat pradžių buvo sukurtas sovietinėje Latvijos respublikoje pačiame šaltojo karo įkarštyje kaip karo ginklas. Mildronatas nuėjo ilgą kelią nuo mūšio slėnių Afganistane iki teniso kortų Vimbldone.
Tapo kiekvieno kario dieta
Savaitgaliniame laikraščio „Latvia diena“ priede 2009 metais išspausdintame straipsnyje rašoma, kad mildronatas buvo sukurtas sovietmečiu, kuomet Ivaras Kalvinis studijavo kūno, patiriančio stresą, reakcijas.
„Jo tyrimo rezultatai pasirodė tuo metu, kai valdžios institucijos pareikalavo sukurti preparatą, kuris padidintų žmogaus ištvermę ir pagerintų jo efektyvumą. Taigi vaistas pradžioje gamintas mažais kiekiais laboratorijose tapo kone kasdiene kiekvieno sovietų kariuomenės kario dieta – jį vartojo pilotai ir povandeninių laivų personalas, taip pat visi, kurie dalyvavo sovietų kare Afganistane“, – rašoma „Latvia diena“ straipsnyje.
Tie, kuriems reikėdavo bėgti 20 km su visa amunicija ir kurie jausdavo deguonies plaučiuose trūkumą, duodavo gerti mildronatą, nes šis skatina kraujo cirkuliaciją. Kariai nežinojo, ką tiksliai jie vartoja ir jokių klausimų apie tai neužduodavo.
Laikraštis rašo, kad mildronatas kaip vaistas iki 1991 m, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga, atliko šešias ar septynias paskirtis.
Latviai mildronatu didžiuojasi
Šis preparatas iki šiol gaminamas Latvijoje ir yra šios mažos Baltijos šalies, turinčios 2 mln. gyventojų, pasididžiavimas. Mildronatas Rytų bloke yra gana paplitęs nepaisant to, kad Vakarų pasaulyje jo vartojimas draudžiamas.
M.Šarapova teisinosi nežinojusi, kad šis vaistas yra uždraustas. Mildronatą rusė vartojo dėl galimų sveikatos problemų ir to niekada neslėpė. Ji šį preparatą vartojo dėl to, kad nuolat sirgo, jos organizme trūko magnio, o šeimoje buvo žmonių, kurie sirgo diabetu.
Vaisto kūrėjas I. Karvinšas kelis kartus pakartojo netikintis, kad šio preparato vartojimas sukuria nesąžiningą pranašumą sporte, jis kartu su Latvijos kompanija „Grindeks“, gaminančia šį vaistą, ketina skųsti sprendimą ir siekti, kad mildronatas būtų išbrauktas iš draudžiamų vartoti preparatų sąrašo.
Tikėjosi, kad įklius daugiau rusų atletų
M.Šarapova į dopingo skandalą iš rusų atletų patenka ne pirmoji. Rusijos antidopingo agentūra pernai rudenį buvo apkaltinta bendradarbiaujanti su atletais ir įspėjanti juos prieš atliekant dopingo testus. Dopingo vartojimas pastaruoju metu tapo sistemine rusų atletų problema, todėl visiems Rusijos atletams neribotą laiką uždrausta dalyvauti tarptautinėse varžybose.
Rusijos sporto ministras Vitaly Mutko antradienį sakė, kad tikėjosi, jog daugiau Rusijos atletų įklius vartoję mildronatą, o šalis vis dar bando atkurti savo antipondingo sistemą po pernai rudenį kilusio skandalo.
„Daug atletų vartojo mildronato preparatą“, – sakė V. Mutko Tass agentūrai antradienį, pridurdamas netikintis, kad šis vaistas sukuria kokį nors nesąžiningą sportinį pranašumą.
Dėl meldoniumo vartojimo buvo sučiupta ir daugiau sportininkų. Medžiagą po uždraudimo vartojo 2013 metų moterų 1500 m bėgimo pasaulio čemponė Abebe Aregawi, 2015 metų Tokijo maratono čempionė Endeshaw Negesse.
Įkliuvo ir ukrainiečiai biatlonininkai Olga Abramova bei Artiomas Tyščenka, rusų dviratininkas Eduardas Vorganovas bei rusų ledo čiuožėja Jekaterina Bobrova.
Žadėjo atskleisti daug detalių, tačiau mirė
Apie sisteminį dopingo Rusijoje išsikerojimą, kurį plėtojo ne tik korumpuoti funkcionieriai ar sportininkai, bet ir valstybė, daugiau detalių žadėjo atskleisti buvęs Rusijos antidopingo agentūros (RUSADA) vykdantysis direktorius Nikita Kamajevas, tačiau vasario 14 dieną jį netikėtai ištiko širdies smūgis ir jis mirė.
N.Kamajevas dar prieš savo mirtį britų laikraščiui „The Sunday Times“ atskleidė, kad planavo parašyti knygą, kurioje norėjo papasakoti viską apie Rusijos antidopingo agentūrą ir draudžiamų preparatų vartojimo tradicijas savo šalyje.
Pasak „The Sunday Times“, N.Kamajevas žadėjo pateikti „aktualius dokumentus, tarp kurių – konfidencialūs šaltiniai, susiję su draudžiamų preparatų platinimu ir kūrimu sporto medicinoje.“ Jis ketino atskleisti ir pokalbių su Rusijos sporto ministru bei Tarptautinio olimpinio komiteto nariu Vitalijumi Mutko.
N.Kamajevas mirė praėjus 11 dienų po to, kai mirė kitas buvęs svarbus RUSADA narys Viačeslavas Sinevas. Pirmasis RUSADA vadovas ilgą laiką turėjo sveikatos problemų. Šią paskutinę eilutę apie 58 metų valdininką išplatino RUSADA.
Mirtys dopingo skandale paskatino nemažai konspiracinių teorijų. Nors Rusija neigia kaltinimus, visos mirtys, ištikusios po kritikos Kremliui, siejamos tarpusavyje.
dopingasMarija ŠarapovaTenisas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.