Finalas – pagal vokiečių dūdelę
Prieš dvi savaites pirmajame Europos čempionato ture Vokietijos ir Ispanijos komandos jau tikrino viena kitos tvirtumą. Turnyro pradžioje stipresni buvo ispanai, nugalėję 32:29. Tačiau paskui Vokietijos komanda nebeklupo ir triumfo žygį pabaigė atsirevanšuodama Ispanijos rinktinei 24:17
(10:6).
Kad žino, kaip kovoti su favoritais, vokiečiai parodė rungtynėms vos prasidėjus. Ispanai pirmąjį įvartį įmetė sekundžių rodyklei įpusėjus septintą ratą, kai varžovų sąskaitoje buvo du taiklūs metimai.
12-ąją min. vokiečiai pirmavo 5:1, o ispanai galėjo džiaugtis, kad atsilieka tik tiek. „Los Hispanos“ keliskart gelbėjo jų vartininkas Arpadas Šterbikas, o pati ispanų armada progų beveik nesusikūrė.
Vokiečiai nebijojo labai kietai gintis ir pažeidinėjo taisykles. Per pirmąjį kėlinį Vokietijos rankininkai net penkis kartus buvo šalinami 2 min. (ispanai – triskart), bet ir žaisdami mažumoje sėkmingai gynė savo vartus.
Vokietijos rinktinė varžovus galutinai palaužė antrojo kėlinio pradžioje. Vokiečiai greitai pelnė du įvarčius ir padidino persvarą 12:6, o sutrikę ispanai neįmetė dviejų paeiliui baudinių, skubėdami apmaudžiai klydo greitose atakose. Per likusį laiką vaizdas aikštėje beveik nesikeitė ir Vokietijos komanda ramiai sulaukė auksinės finalo sirenos.
Ispanams auksas nepasiekiamas
Vokietijos rinktinė Europos čempione tapo antrąjį kartą. Pirmą sykį vokiečiai triumfavo 2004 metais, kai finale įveikė to turnyro šeimininkę Slovėnijos komandą. Be to, vokiečiai 2002 metais laimėjo sidabro, 1998 metais – bronzos medalius.
Ispanai Europos pirmenybių finale žaidė ketvirtąjį kartą, bet visus keturis kartus tenkinosi sidabro apdovanojimais.
Ispanams daug geriau sekasi pasaulio pirmenybėse, kuriose dukart (2005 ir 2013 metais) iškovojo auksą. Beje, šįmetėje Ispanijos rinktinėje žaidė net dešimt buvusių pasaulio čempionų.
Pergalė – po skaudžių nuopolių
Pagal rankinio infrastruktūrą ir populiarumą Vokietija yra neabejotina šio žaidimo lyderė. Vokietijos lyga yra stipriausia pasaulyje, šios šalies klubai diktuoja madas Čempionų lygoje.
Tuo tarpu rinktinės rezultatai pastaraisiais metais buvo arba prasti, arba labai prasti. Ant didžiųjų turnyrų (olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos pirmenybių) garbės pakylos vokiečiai praėjusį kartą stovėjo 2007 metais, kai laimėjo planetos pirmenybių auksą. Bet paskui prasidėjo kartų kaita ir Vokietijos komanda staigiai smuko žemyn.
Atgimimo požymių buvo tik per 2013 metų pasaulio pirmenybes, kuriose Vokietijos rankininkai nudžiugino brandžiu žaidimu ir užėmė penktąją vietą. Tačiau iškart po to vėl prasidėjo didelės nesėkmės: vokiečiai neiškovojo kelialapių nei į 2014 metų Europos, nei į 2015 metų pasaulio pirmenybes.
Tiesa, praėjusių metų planetos čempionato Vokietijos komandai nereikėjo praleisti – ji gavo vardinį kvietimą.
Atsarginio žaidėjo siurprizai
Vokiečiai nesitikėjo staigaus rankinio rinktinės pakilimo šiame Europos čempionate. Komanda į Lenkiją atvyko be kelių geriausių rankininkų. Uwe Gensheimeris (jis pernai užėmė trečiąją vietą pasaulio čempionato rezultatyviausių žaidėjų sąraše), Patrickas Grotzki, Patrickas Wiencekas gydosi traumas, o charizmatiškojo vartininko Silvio Heinevetterio nepakvietė Vokietijos rinktinės treneris islandas Daguras Sigurdssonas.
Jau per čempionatą vokiečių gretos dar labiau praretėjo. Per rungtynes su Rusijos rinktine susižeidė ir svarbiausiuose mūšiuose padėti nebegalėjo Christianas Dissingeris ir Steffenas Weinholdas.
Tačiau gavęs ilgai lauktą progą sužibėjo Kai Hafneris. Treneris D.Sigurdssonas šio rankininko net nebuvo įtraukęs į išplėstinę paraišką, o čempionato pradžioje neįtraukė į pagrindinę paraišką. K.Hafneris buvo įregistruotas tik po rungtynių su Rusijos komanda, bet būtent jis įmetė pergalingą įvartį paskutinėmis pusfinalio akimirkomis, o finale pasižymėjo 7 kartus ir buvo rezultatyviausias Vokietijos rinktinės žaidėjas.
Bronza keliauja į Kroatiją
Rungtynėse dėl trečiosios vietos kroatai įtikinamai nugalėjo norvegus 31:24 (15:11).
Skandinavai lygiai žaidė tik pusę kėlinio – 14 min. rezultatas buvo 6:6. Tada Kroatijos rinktinė įmetė penkis įvarčius be atsako ir įgijo lemiamą pranašumą. Tiesa, antrajame kėlinyje norvegai buvo sumažinę atsilikimą iki vieno įvarčio, bet pajutę grėsmę, kroatai susikaupė ir vėl padidino persvarą.
„Po pralaimėjimo pusfinalyje buvo labai sunku. Bet mes likome psichologiškai tvirti ir vieningi. Ši diena – viena geriausių mano karjeroje“, – džiaugėsi vienas kroatų lyderių Manuelis Štrlekas.
Nuo 1994 metų, kai debiutavo oficialiose varžybose, Kroatijos rinktinė iškovojo jau 13-uosius didžiųjų turnyrų medalius.
Europos čempionato prizininkais kroatai tapo penktąjį kartą (dukart iškovojo sidabrą ir triskart – bronzą), o vertingiausi jų laimikiai – aukso medaliai 1996 ir 2004 metų olimpinėse žaidynėse bei 2003 metų pasaulio pirmenybėse.
Norvegijos rankininkai dar niekada nelaimėjo didžiųjų varžybų apdovanojimų.
Geriausias – ispanų veteranas
Naudingiausio turnyro rankininko prizu apdovanotas 34 metų Ispanijos rinktinės įžaidėjas Raulis Entrerriosas.
Į geriausių žaidėjų septynetą pateko vartininkas Andreasas Wolffas (Vokietija), kairysis kraštinis Manuelis Štrlekas (Kroatija), kairysis pusiaukraštinis Michalas Jurecki (Lenkija), įžaidėjas Sanderis Sagosenas (Norvegija), dešinysis pusiaukraštinis Johanas Jakobssonas (Švedija), dešinysis kraštinis Tobiasas Reichmannas (Vokietija) ir linijos žaidėjas Julenas Aguinagalde (Ispanija).
Geriausiai besiginančiu išrinktas Henrikas Mollgaardas (Danija).
Rezultatyviausiu turnyro rankininku tapo 48 įvarčius įmetęs ispanas Valero Rivera. 46 taiklius metimus atliko vokietis T.Reichmannas, 45 – norvegas Kristianas Bjornsenas.
Gavo kelialapį į olimpinį Rio
Europos čempionų laukė dar vienas prizas – kelialapis į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.
Vokietijos komanda prisidėjo prie penkių anksčiau vietas Rio de Žaneire rezervavusių rinktinių: šeimininkės Brazilijos, pasaulio čempionės Prancūzijos, Panamerikos žaidynių vicečempionės Argentinos, Azijos atrankos turnyro nugalėtojo Kataro ir Afrikos čempiono Egipto.
Dar šešios komandos paaiškės olimpiniame atrankos turnyre, kuris bus surengtas balandžio mėnesį. Atrankos turnyre varžysis dvylika ekipų, suskirstytų į tris grupes. 1-ojoje grupėje žais Lenkija, Makedonija, Čilė ir Tunisas, 2-ojoje – Ispanija, Slovėnija, Iranas ir Švedija, 3-ojoje – Danija, Kroatija, Norvegija ir Bahreinas.
Iš visų trijų grupių į Rio de Žaneirą pateks po dvi komandas.
Rezultatai
Finalas
Vokietija – Ispanija 24:17 (10:6). K.Hafneris 7, R.Dahmke 4, S.Fathas ir T.Reichmannas po 3, H.Pekeleris 2, J.Sellinas, M.Strobelis, E.Schmidtas, J.Kuhnas ir J.Kohlbacheris po 1/ R.Entrerriosas 5, V.Tomasas 4, A.Duišebajevas 3, A.Garcia 2, C.Ugalde, J.Canellasas ir V.Rivera po 1.
Dėl 3 vietos
Kroatija – Norvegija 31:24 (15:11). Z.Horvatas 8, D.Duvnjakas 6, M.Maričius ir M.Štrlekas po 4/ S.Sagosenas 5, M.Jondalas 4.
Kitas vietas užėmė: 5. Prancūzija, 6. Danija, 7. Lenkija, 8. Švedija, 9. Rusija, 10. Baltarusija, 11. Makedonija, 12. Vengrija, 13. Islandija, 14. Slovėnija, 15. Serbija, 16. Juodkalnija.