Taekvondo olimpinių bilietų nepagriebė, bet sulaukė sveikinimų

2016 m. sausio 17 d. 15:35
Gintaras Nenartavičius, specialiai lrytas.lt, Stambulas
Nė vienam iš keturių Lietuvos taekvondo kovotojų nepavyko laimėti bilieto į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes savaitgalį Stambule vykusiame Europos zonos olimpiniame atrankos turnyre. Tačiau nė vienas jų didžiausio Turkijos miesto neaplankė kaip turistas, nes kovose su labiau patyrusiais varžovais parodė viską, ką šiuo metu gali.
Daugiau nuotraukų (1)
Geriausiai kovojęs Aurimas Klemas įveikė du varžovus ir po dar vienos pergalės svorio kategorijoje iki 68 kg jau būtų buvęs pusfinalyje, kurio nugalėtojui būtų įteiktas bilietas į Rio.
Kelią užkirto slovėnai
17-metis lietuvis po pergalės pirmajame rate prieš albaną Ledjaną Čekajų aštuntfinalyje sensacingai įveikė pasaulio vicečempioną bulgarą Vladimirą Dalaklijevą, kuris turėjo 4-ąjį reitingą turnyre.
Tačiau dar vieno žingsnio žengti nepavyko – ketvirtfinalyje koją pakišo slovėnas Jure Pantaras (5).
Taip pat slovėnė kelią tolyn užstojo kitai 17-metei kaunietei Gerdai Gaižauskaitei (iki 67 kg). Aštuntfinalyje lietuvė sulaukė skaudžių Frankos Anič smūgių ir namo griš ištinusia koja.
Kovėsi su favoritais
Dviejose svorio kategorijoje tarp 17 dalyvių lietuviams teko pradėti kovą nuo vienintelio šešioliktfinalio mačo, nes mūsiškių reitingas buvo žemiausias.
Abu laimėjo pirmąją kovą, be antrojoje kovojo su 1-ąjį reitingą turinčiu varžovu ir turėjo pasitraukti.
Toks likimas sekmadienį ištiko dar vieną jauną lietuvę 17-metę šiaulietę Klaudiją Tvaronavičiūtę (iki 49 kg), kuri iš pradžių įveikė moldavę Mariną Ungureanu, bet apmaudžiai nusileido ukrainietei Irynai Romoldanovai. Varžovė vienintelį įskaitinį tašką pelnė pačioje kovos pabaigoje.
„Labai gaila, bet mums dar viskas prieš akis. Mūsų sportininkai dar labai jauni, o jau kovoja su suaugusiais“, – sakė treneris Romualdas Montvidas.
Nuo praėjusių metų jis rūpinasi talentingiausiais taekvondo kovotojais sporto gimnazijoje Šiauliuose.
„Įkūrus sporto gimnaziją turime visai kitas sąlygas nei anksčiau. Neabejoju, kad ateityje šie sportininkai daug pasieks. Sulaukiau labai daug sveikinimų iš kitų šalių dėl jų pasirodymo“, – džiaugėsi treneris R.Montvidas.
31-erių vilnietis Artūras Kuzmenka buvo vienintelis vyresnės kartos Lietuvos taekvondo kovotojas.
Pirmoje kovoje jis puikiai atakuodamas 15:3 anksčiau laiko sutriuškino Davidę Borgagni iš San Marino, bet aštuntfinalyje neprilygo aukščiausią reitingą turinčiam portugalui Julio Ferreirai.
Jo treneris Vygantas Pundzevičius neturėjo priekaištų auklėtiniui: „Sunku, nes teko kovoti prieš favoritą.“
Komplektas – 2500 eurų
Stambule lietuviai tik prieš varžybas gavo išbandyti naujos kartos liemenes ir šalmus, kurie pasirodė gruodžio mėnesį.
Pasaulio taekvondo federacija (WTF) deda dideles pastangas, kad kiltų kuo mažiau ginčų dėl veiksmų vertinimo, todėl dauguma taškų skiriami automatiškai.
Ant liemenių ir žaidėjų kojų yra elektroniniai davikliai, kurie reaguoja į kontaktus.
Tačiau įranga nėra pigi, o WTF pinigais nesišvaisto.
Vienas jos komplektas kainuoja apie 2500 eurų.
„Neturime turtingų rėmėjų, todėl klubai susimeta pinigus ir perka patys. Reikia mokėti ir už kiekvieno sportininko licenciją, brangiai kainuoja ir įvairūs kursai, kuriuose reikia dalyvauti norinti gauti kategorijas“, – lrytas.lt pasakojo V.Pundzevičius.
Metams – 10 tūkst. eurų
Stambule varžybas stebėjo ir Lietuvos taekvondo federacijos (LTF) prezidentas Aleksandras Leonavičius bei generalinis sekretorius Žymantas Bražiūnas.
„Nors esame olimpinė sporto šaka, savo veiklai iš valstybės biudžeto per metus gauname vos 10 tūkstančių eurų, – sakė A.Leonavičius. – Kai kas nors paklausia, juokiasi sužinoję apie tokią sumą. Daugelyje šalių taekvondo sportininkai turi turtingų rėmėjų, o mums tenka važinėti už savo pinigus.“
Laikosi po olimpine saule
Jei taekvondo komanda būtų pelniusi bent vieną olimpinį bilietą, lietuviai būtų pasijutę pasaulio elito dalimi, nes šioje sporto šakoje atranka ypač arši: olimpiadoje bus tik po keturias vyrų ir moterų svorio kategorijas, o jose kovos tik po 16 geriausių. Po šešis bilietus jau atiduota geriausiems olimpiniame reitinge, o dėl kitų vietų kovojama atrankos turnyruose.
Olimpinės svorio kategorijos jungia po tris įprastas, todėl daugeliui sportininkų teko mesti svorį, kad galėtų varžytis. Konkurencija irgi padidėjo trigubai.
Taekvondo – korėjiečių sugalvota sporto šaka, į olimpines žaidynes įtraukta nuo 2000 metų. WTF vadovai gudriai ieško būtų įsitvirtinti olimpinėje šeimoje, į kurią nuolat pretenduoja pakliūti ir kitos dvikovinės sporto šakos – karatė, ušu.
Tačiau WTF turi stiprių argumentų ne tik dėl to, kad sugeba suspausti svorio kategorijas, neturi bėdų dėl dopingo, lygias vyrų ir moterų galimybes. Šiemet paskelbtas šūkis „Vienas pasaulis – vienas taekvondo“ turėtų baigti susiskaldymą, nes iki šiol veikė ir Tarptautinė taekvondo federacija (ITF).
WTF nori pakeisti savo santrumpą, kuris daugeliui asocijuojasi su anglišku dažnai neigiamas emocijas reiškiančiu trumpiniu WTF, ir vadintis tiesiog „World Taekwondo“.
Taekvondo taip ieško būdų, kaip sulaukti didesnio žiūrovų ir žurnalistų dėmesio. Olimpinis atrankos turnyras Stambule buvo surengtas su Europos sporto žurnalistų asociacija, kuri minėjo savo įkūrimo 40-metį. Dvi dienas trukusiame seminare WTF vadovai ir pareigūnai atskleidė savo patirtį ir prašė patarimų, kaip tapti labiau žinoma sporto šaka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.