Tai buvo Tokijo maratono išvakarės, bet sporto agentui iš Rusijos Andrejui Baranovui nerimą kėlė kažkas gerokai rimtesnio nei jo sportininkų šansai.
Kai pasirodė pažįstamas ir patikimas Tarptautinės lengvosios atletikos (IAAF) vadovybės narys Seanas Wallace'as-Jonesas, rusas jį pasivedėjo į kampą ir pasakė: „Man reikia tavo pagalbos.“
Nušalino iki gyvos galvos
Netrukus A.Baranovas atskleidė išskirtinės istorijos, į kurią įpintas dopingas, korupcija ir reketavimas, detales. Šokiruotam S.Wallace'ui-Jonesui jis paaiškino, kad jo sportininkė Lilija Šobuchova – viena geriausių maratonininkių pasaulyje, 2010 metų Londono maratono čempionė – vienam aukštų Rusijos pareigūnų sumokėjo 450 tūkstančių eurų. Pinigus davė už tai, kad šis nuslėptų pažeidimus, kuriuos atskleidė tyrimai.
Sportininkės biologinis pasas buvo suklastotas.
A.Baranovo gyvybei pavojingas sprendimas prabilti privedė iki smūgio sporto nusikaltėliams. Buvusio IAAF prezidento sūnui Papai Massatui Diackui, vadovavusiam organizacijos rinkodaros skyriui, buvusiam Rusijos lengvosios atletikos federacijos prezidentui bei IAAF iždininkui Valentinui Balachničiovui bei buvusiam Rusijos ėjikų ir ilgų distancijų bėgikų treneriui Aleksejui Melnikovui visam gyvenimui uždarytos durys į sportą.
IAAF paskelbė, kad jie nušalinti iki gyvos galvos.
Buvęs IAAF antidopingo padalinio vadovas Gabrielis Dolle nuo sporto nušalintas penkeriems metams.
Komisijos nuosprendis buvo tikslus ir negailestingas. Pažymėta, kad keturių vyrų veiksmai buvo „negarbingi, korumpuoti ir padarė precedento neturinčią žalą lengvajai atletikai.
Pabrėžta, kad jie veikė išvien, reikalaudami pinigų iš sportininkų. Ketvertas dopingą vartojusiems atletams siūlydavo dvi galimybes: mokėti pinigus arba sulaukti bausmės.
Iš pradžių gynėsi meluodami
Tačiau jeigu ne S.Wallace'as-Jonesas, ši afera gal niekada nebūtų ïšlindusi į dienos šviesą. Jis po pokalbio su A.Baranovu Tokijuje skubiai paskambino G.Dolle ir griežtai pareikalavo pasiaiškinti.
G.Dolle apie tai kalbėti telefonu nenorėjo ir pasiūlė išsiaiškinti, kai abu bus sugrįžę į Monaką, kur yra IAAF būstinė.
Po poros dienų jie susitiko per pietus, bet G.Dolle apsigynė. Tačiau S.Wallace'as-Jonesas jautė, kad kažkas ne taip, tad rausėsi giliau.
Jis apie A.Baranovo istoriją papasakojo keletui svarbių sporto asmenų. Vienas jų – IAAF generalinio sekretoriaus pavaduotojas Nickas Daviesas. S.Wallace'as-Jonesas netgi mėgino susitikti su IAAF prezidentu Lamine Diacku, bet procesas truko pernelyg lėtai.
Vėliau L.Diackas pats atsidūrė teisėsaugos taikiklyje.
Pinigus paėmė, o tada dalį grąžino
Kitas mėnuo, kitas susitikimas, kitas baras. Kovo 28 dieną A.Baranovas ir S.Wallace'as-Jonesas ir vėl kartu gurkšnojo gėrimą viešbutyje. Šįkart – Kopenhagoje prieš pasaulio pusmaratonio čempionatą.
Tik kompanija buvo didesnė. Prie jų prisijungė ir Dave'as Bedfordas, buvęs legendinis stajeris, kuriam priklausė 10 000 m bėgimo pasaulio rekordas. Jis vadovauja IAAF bėgimo sporto komisijai.
Išgirdęs A.Baranovo istoriją D.Bedfordas paragino pašnekovus tai pranešti naujai suburtai nepriklausomai IAAF etikos komisijai. D.Bedfordas pasitikėjo komisijos vadovu, vienu geriausių sporto teisininkų Michaelu Beloffu ir buvo įsitikinęs, kad šis tikrai išsiaiškins tiesą.
Per tą susitikimą A.Baranovas atskleidė dar vieną pribloškiamą istoriją. Jis pasakė, kad ir IAAF nariai buvo įsitraukę į reketą. Taip pat paaiškino, kad L.Šobuchovos buvo paprašyta prisipažinti vartojus dopingą, o už tai ji turėjo atgauti 300 tūkstančių eurų.
Pinigai buvo pervesti į jos vyro banko sąskaitą iš Singapūro kompanijos „Black Tidings“. Ji susijusi su P.M.Diacku.
A.Baranovas tikino, kad mažiausiai vienas svarbus IAAF narys – V.Balachničiovas – žinojo apie susitarimą.
Dirbo tarsi detektyvai
Kovo 30 dieną S.Wallace'as-Jonesas galiausiai gavo progą pakalbėti su L.Diacku, tačiau susitikimas paliko prėską skonį. S.Wallace'as-Jonesas etikos komisijai sakė, kad L.Diackas labai greitai pareiškė, jog kaltinimai – melas, o jeigu tai būtų tiesa, būtų vykęs tyrimas.
Tad A.Baranovas ir S.Wallace'as-Joneses tęsė pokalbius – ir susitikdami, ir socialiniame tinkle „Facebook“. Jie tarsi detektyvai vieną po kitos klijavo dėlionės detales.
Galiausiai atėjo laikas veikti. Tai buvo 2014 metų balandžio 12 diena. Diena prieš Londono maratoną. Du vyrai pasirašė dokumentą, įteikė jį kurjeriui ir išsiuntė į M.Beloffo biurą. Jie aukščiausius IAAF pareigūnus apkaltino korupcija.
Sukčius atskleidė ir žiniasklaida
Korupcija tarptautiniame sporte nėra naujiena, bet tokio lygio kyšininkavimas pribloškė visus. Sumokėjusi L.Šobuchova varžėsi su švariais sportininkais, nors turėjo būti nušalinta. Vėliau ji nutarė, kad daugiau kyšių nemokės, ir 2014 metų pavasarį sulaukė bausmės.
M.Beloffas jau buvo pradėjęs tyliai veikti.
Keletą mėnesių J.Šobuchovos istorija gulėjo dugne, bet 2014-ųjų gruodį šovė į viršų. Vokietijos dokumentinė laida atskleidė tarp Rusijos lengvaatlečių išplitusią dopingo sistemą, Prancūzijos laikraštis „L'Equipe“ paviešino sportininkę reketavusių IAAF atstovų vardus. „The Guardian“ išsiaiškino, kad G.Dolle IAAF andidopingo padalinio postą paliko būtent dėl rusės bylos.
Paaiškėjo, kad G.Dolle bėgo, kai buvo apklaustas nepriklausomos etikos komisijos.
Bijo keršto, bet tylėti būtų nusikaltimas
Ir šiandien nemažai lengvosios atletikos atstovų abejoja A.Baranovo ir L.Šobuchovos poelgio motyvais. Jie vis primena, kad kelių A.Baranovo kuruojamų sportininkų karjeros pažymėtos dopingo vartojimu.
Bet A.Baranovas tikina, kad L.Šobuchova nusipelnė pagarbos, nes atskleidė daugybę detalių etikos komisijai ir padėjo WADA.
„Lilija drąsi, nes prabilo. Nedaug žmonių įsivaizduoja, ką ji išgyveno“, – yra sakęs A.Baranovas.
Jis „The Guardian“ prisipažino, kad vis dar bijo persekiojimo už savo veiksmus.
„Žinoma, kad esu sunerimęs, bet ką dabar padarysi? Taip reikėjo pasielgti dėl ateities“, – sakė A.Baranovas.
2014 metų vasarį bare Japonijoje jo ištarti žodžiai lėmė tai, kad IAAF sustabdė Rusijos lengvosios atletikos federacijos veiklą. Šiandien rusų lengvaatlečiai negali varžytis tarptautiniuose turnyruose. Jiems užvertos durys ir į Rio de Žaneiro žaidynes, nors iki olimpiados padėtis gali pasikeisti.
Straipsnis parengtas pagal „The Guardian“ ir lrytas.lt informaciją.