Dauguma iš 70 lietuvių atletų jau paliko sportininkų kaimelį Baku mieste ir parskrido namo, o sekmadienio vakarą 68 tūkst. vietų nacionaliniame stadione nusileis žaidynių uždanga.
Žvilgsnis į žaidynes – „Lietuvos ryto“ korespondento akimis.
A – apdovanojimai
Lietuva pirmosiose Europos žaidynėse džiaugėsi septyniais medaliais, iš jų dviem aukso.
Henrikas Žustautas buvo greičiausias irkluodamas 200 m kanoja, o kylanti plaukimo žvaigždė A.Šidlauskas buvo nepralenkiamas 50 m krūtine rungtyje. Plaukikas iš Panevėžio šeštadienį laimėjo ir sidabrą 100 m krūtine.
Bronza pasipuošė ir taip daili Lietuvos paplūdimio tinklininkių pora Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė bei kovingi sambo imtynininkai Rūta Aksionova ir Radvilas Matukas. Bronzinę Lietuvos kolekciją papildė ir emocingasis badmintoninkas Kęstutis Navickas.
B – bilietai
Jie nebuvo brangūs. Dieną aplankyti varžybas kainavo nuo 2 iki 5 manatų (2–5 eurai) ir tik į žaidynių uždarymą (nuo 10 manatų) ir atidarymą (nuo 20 manatų) patekti kainavo daugiau.
C – citata
„Kritau kaip supermenas“, – taip savo skrydį nuo dviračio užvažiavus ant tuščios gertuvės apibūdino dviratininkas Žydrūnas Savickas.
Nepaisant griuvimo, jis tęsė lenktynes ir purvinu veidu finiše pasirodė 20-as.
Č – „çay“
Taip Azerbaidžane vadinama juodoji arbata yra nacionalinis gėrimas.
Sporto arenose buvo įrengtos specialios arbatinės, o „Lietuvos ryto“ korespondentui pirmą kartą jos paragauti pasiūlė taksistas. „Pasivaišink, vis tiek negalėsiu jos gerti, kol jus vešiu“, – didelį naminį puodelį karštos arbatos ir cukraus pasiūlė vairuotojas.
D – dopingas
Kontrolieriai jaukė sportininkų šventes po lemiamų varžybų, į savo kabinetus kviesdami prizininkus.
Po krūvio išsekus organizmui pripildyti šlapimo testams skirtus indelius nėra paprasta.
H.Žustautas pas dopingo kontrolierius užtruko apie 40 minučių. I.Dumbauskaitė dar ilgiau, bet ji buvo išleista į apdovanojimų ceremoniją atsiimti medalio.
Per Europos žaidynes užfiksuoti du dopingo atvejai – diskvalifikuoti buvo Azerbaidžanui atstovavusi Etiopijoje gimusi 3000 m per kliūtis bėgikė Chaltu Beji ir Albanijos boksininkas Rexhildo Zeneli.
E – emocijos
Badmintonininkas K.Navickas buvo emocingiausias tarp Lietuvos atletų žaidynėse. Šaižiais ir trumpais šūksniais jis palydėdavo savo sėkmingas atakas, o po pergalingos ketvirtfinalio dvikovos jo akyse pasirodė ašaros.
„Tai mano viena svarbiausių savybių ir kartu kelias į pergales, – kalbėjo K.Navickas. – Nesu labai talentingas, bet labai daug dirbu ir kovoju emocingai.“
F – fotografijos
Daugybė azerbaidžaniečių bandė nusifotografuoti su mūsų šalies atletais, traukdami iš kišenių savo mobiliuosius telefonus ir fotoaparatus.
Ypač populiarios buvo paplūdimio tinklininkės ir krepšininkės, bet netikėtai sau roko žvaigždžių dalią turėjo pajusti ir irkluotojai.
G – gimnastika
Šios sporto šakos šuolių ant batuto rungtis galėjo labai prastai baigtis Lenkijos sportininkui Bartlomiejui Hesui.
Poroje su kitu atletu šokinėjęs lenkas pakilo aukštyn, bet suklydo ir iš didelio aukščio leidosi ne ant batuto, o ant žemės. Sportininką išgelbėjo savanoris, žaibiškai reagavęs ir pagavęs krintantį atletą.
H – Henrikas Žustautas
20-metis žemaitis tapo pirmuoju lietuviu Europos žaidynių čempionu.
„Įveikus 20 metrų iš kažkur atsirado bangos, aš visas susimėčiau, – auksinį finalą 200 m kanoja rungtyje prisiminė H.Žustautas. – Vos nepraradau pusiausvyros. Tačiau paskui įsivažiavau ir variau iki pabaigos. Likus 30 metrų visą kūną užkalė. Bet šiaip taip atlaikiau.“
I – Ilhamas Aliyevas
Nuo 2003 metų šalį valdantis Azerbaidžano prezidentas yra šalies olimpinio komiteto vadovas. Jo žmona Mehriban Aliyeva – žaidynių organizacinio komiteto pirmininkė.
Žaidynės buvo tarsi šeimos projektas, tiesa, labai brangus. Oficialiai žaidynių kaina įvardijama 1 mlrd. eurų. Neoficialiai – bent šešis kartus daugiau.
Y – yris
H.Žustautas finišo liniją kirto vos 0,078 sek. greičiau už Azerbaidžano kanojininką Valentiną Demjanenką.
Atkakli kova iki pat finišo vyko tarp kelių atletų.
„Iš pradžių nemaniau, kad esu pirmas. Net nežinojau, ar turiu medalį. Kai pakėliau akis į rezultatų lentelę ir pamačiau, kad esu pirmas, netekau žado. Neapsakomas jausmas“, – sakė H.Žustautas.
J – juostos
Ir sportininkų, ir žiniasklaidos autobusai važinėjo specialiomis eismo juostomis. Net jei jame sėdėjo vienas žurnalistas, pareigūnai užtverdavo kelią, kad autobusas lengviau pervažiuotų sankryžas.
Po miestą riedėjo ir tūkstančiai britiškų kebų, kuriais nemokamai savo reikmėms galėjo naudotis komandų atstovai.
K – Kaspija
Prie pat jūros vyko kelių sporto šakų varžybos. Dviračių pavienio starto ir triatlono kovos surengtos prie Bilgecho paplūdimio, tad po lenktynių kai kurie atletai paniro į didžiausio pasaulyje ežero bangas.
Po dviračių lenktynių 24 laipsnių šilumos vandenyje plaukiojo Ignatas Konovalovas, o prizininkėmis tapusios Olandijos dviratininkės Kaspijos jūroje fotografavosi su drabužiais ir medaliais.
L – legionieriai
Lietuvos krepšininkes varžybų trys prieš tris aštuntfinalyje sustabdė Azerbaidžano komandą, kurioje tarp keturių žaidėjų buvo dvi amerikietės ir viena rusė. Lietuvos tinklininkėms teko žaisti prieš Azerbaidžano porą, sudarytą iš brazilės ir ukrainietės.
Iš Azerbaidžano 18 aukso medalių iki šeštadienio, septynis laimėjo svetur gimę atletai. Boksininkas iš Kubos Collazo Satomayoras, ilgų distancijų bėkikas Hayle'as Ibrahimovas iš Etiopijos, o taip pat atletai gimę Rusijoje, Ukrainoje, Irane ir Moldovoje.
Tik keli jų turi aiškų ryšį su šalimi, kurios pilietybę jie priėmė. Dauguma nekalba azerų kalba.
Su užsieniečių pagalba Azerbaidžanas užkopė į antrąją vietą medalių rikiuotėje, į priekį praleidęs tik Rusiją.
Tačiau tikrai ne viesiems atrodė, kad tai garbingas būdas varžytis.
„Nemanau, kad tai teisinga. Niekada nenorėčiau, kad Lietuvai atstovautų užsieniečiai“, – sakė krepšininkė Kornelija Balčiūnaitė.
M – manatas
Eurui beveik prilygstanti Azerbaidžano valiuta šalies sostinėje turėjo skirtingą vertę, priklausančią nuo vietos.
Sporto arenose šaltas sumuštinis kainavo 5 manatus – tiek pat, kiek ir sultingas avienos šašlykas su šviežiomis daržovėmis atokioje kavinėje. Kuklioje užeigoje alaus bokalas įkainotas 1,2 manato, o už kilometro esančiame moderniame bare – 5 manatais arba dar daugiau.
N – nafta
Milžiniški gamtos ištekliai praturtino Azerbaidžaną.
Naftos siurblių nereikia toli ieškoti. Keli jų prie pat įspūdingo plaukimo centro veikia dieną naktį, tarytum pateikdami atsakymą į klausimą, iš kur Azerbaidžanas sėmėsi pinigų ne tik naujoms arenoms statyti.
O – orai
Lietuvos krepšininkams, dviratininkams, paplūdimio tinklininkėms, triatlonininkui teko varžytis tvyrant 35–40 laipsnių kaitrai.
„Jausmas toks, lyg įvažiuotum į pirtį“, – lenktynes Baku gatvėmis prisiminė Aušrinė Trebaitė. Krepšininkas Ovidijus Varanauskas prieš ketvirtfinalio mačą gydytojos paprašė duoti pauostyti amoniako. „Man net sėdėti dėl karščio sunku, ką jau kalbėti apie žaidimą“, – sakė krepšininkų treneris Mindaugas Budzinauskas.
P – profesija
Dauguma Lietuvos sportininkų gyvena iš sporto, bet ne sambo kovotojai.
Psichologijos mokslų diplomą turinti R.Aksiomova iš žaidynių grįžo į kabinetą Vilniaus apskrities vyriausiojo komisariato migracijos tarnyboje, kur ji dirba su svetimšalių dokumentais.
R.Matukas po žaidynių išskubėjo į Viešojo saugumo tarnybą. Vienos jo pareigų – kalinių konvojus ir masinių riaušių kalėjimuose tramdymas.
R – Rolandas Alijevas
Buvęs Lietuvos jaunimo krepšinio rinktinės įžaidėjas Europos žaidynėse atstovavo Azerbaidžano komandai.
„Jie viską atiduoda man. Jie kviečia mane, rūpinasi, padaro viską, ko paprašau. Tad ir aš atiduodu visą širdį, – sakė trečius metus vasaromis savo tėvo gimtosios šalies komandai padedantis krepšininkas. – Žinoma, man rūpi Lietuva. Tačiau turiu kautis atstovaudamas kitai šaliai, nes Lietuvai nesu taip reikalingas kaip Azerbaidžanui.“
S – svetingumas
„Sveiki atvykę į Azerbaidžaną“. Taip pro atvirą langą rėkė prabangiu automobiliu per naktinį Baku lekiantis turtuolis, taip sveikino ir ramiai ant taburetės gatvėje domino lošiantis senukas.
Regis, kiekvienas azerbaidžanietis buvo pasiruošęs padėti ir patarti svetimšaliui. Jie tai darė neįkyriai ir svetingai – tiesiog pasisveikindami, o kartais pakviesdami prisėsti prie savo stalo.
Š – Šidlauskas
Šią pavardę būtų verta įsidėmėti. 18-metis plaukikas A.Šidlauskas ilgai maudėsi, kaip pats sako, baseine, bet šį sezoną išnėrė stiprus ir greitas.
Nors Europos žaidynėse varžėsi tik 18-mečiai ir jaunesni plaukikai, panevėžiečio rezultato 50 m krūtine rungtyje negalima nevertinti.
„Prieš startą sakiau sau: „Andriau, pavaryk“, – po finišo apsvaigęs iš laimės kalbėjo A.Šidlauskas. Lietuvio laikas pusfinalyje – 27,75 sek. – tik viena šimtąja sekundės dalimi prastesnis nei pasaulio jaunimo rekordas.
„Jis turi vandens pojūtį, gerai slysta vandeniu, o dabar pagaliau atrado užsispyrimą ir norą dirbti“, – Baku baseine apie kylančią žvaigždę kalbėjo Lietuvos plaukimo federacijos viceprezidentas Gintautas Bartkus.
T – tribūnos
Žaidynių rengėjai tvirtino, kad stadionų ir arenų užimtumo vidurkis siekia 74 proc., bet kai kuriose varžybose tribūnose bolavo daug tuščių vietų.
„Daugiausia žiūrovų sutraukė žaidimų sporto šakos – krepšinis, tinklinis. Taip pat azerbaidžaniečių mėgstamos imtynės. Baidarių ir irklavimo varžybose tribūnos buvo pilnos, – sakė po visas varžybas paskui mūsų šalies atletus lakstantis Lietuvos delegacijos vadovas Einius Petkus. – Tuštoka arena buvo per bokso varžybas, nors bilietų trūko.“
Dėl tuščių kėdžių eilių teko teisintis ir žaidynių rengėjams.
„Aš pripažįstu, kad bilietų negavę žmonės labai nusivilia, kai per televiziją pamato, jog yra tuščių vietų, – sakė žaidynių koordinatorius Simonas Cleggas. – Bet mes negalime parduoti daugiau bilietų, nei yra vietų arenoje.“ Jo teigimu, dalis žmonių nežiūri varžybų visą dieną. Be to, daug laisvų vietų likdavo rėmėjams skirtose tribūnose.
U – užmojai
20 sporto šakų žaidynėse trūko elitinių lengvosios atletikos ir plaukimo atletų.
Plaukime varžėsi jaunimas, o lengvosios atletikos stadione – trečiosios lygos atletai iš tokių šalių kaip Malta, Albanija ir Gibraltaras.
Europos olimpinių komitetų (EOC) prezidentas airis Patrickas Hickey pareiškė, kad bandys pasinaudoti savo ryšiais ir į kitas žaidynes privilioti aukštesnio lygio atletų: „Nuo pat pirmosios dienos žinojome, kad lengvoji atletika ir plaukimas žaidynėse nėra rimtas reikalas. Tikimės, kad ateityje bus kitaip.“
V – valgykla
Sportininkų kaimelyje buvo dvi milžiniškos valgyklos. Vienoje – azerbaidžanietiška virtuvė, kitoje – europietiška.
Į pastarąją suplūsdavo daugiau atletų – galėjo laisvai rinktis iš įvairiausių patiekalų ir nealkoholinių gėrimų.
„Tiesa, valgių pasirinkimas nebuvo toks didelis kaip olimpinėse žaidynėse“, – sakė Lietuvos olimpinės delegacijos vadovo pavaduotoja Lina Vaisetaitė.
Z – zigzagai
Kristina Alminaitė planavo žaisti krepšinio trys prieš tris varžybose Azerbaidžane, bet pateko ir į Lietuvos rinktinės sudėtį Europos čempionatui. Vengrijoje per pirmuosius du etapus 205 cm ūgio krepšininkė aikštėje nebuvo labai reikalinga. Sulaukusi į Azerbaidžaną atvykusių trijų bendražygių prašymo K.Alminaitė išdrįso paprašyti trenerio leidimo ir perskrido iš Budapešto į Baku.
Ž – žaidynės
Pirmosios Europos žaidynės sekmadienį baigsis nežinant, kur vyks antrosios. 2019 metų žaidynes planavo rengti Olandija, bet vyriausybės paramos negavusi šalis prieš porą savaičių atsisakė tokių planų.
P.Hickey pareiškė, kad yra keturi kandidatai, bet jų neįvardijo. Nors Rusija jau pakėlė ranką, EOC vadovai pareiškė, kad po Azerbaidžano dairysis į Vakarų Europą.
„Mes norėtume, kad antrasis renginys vyktų senojoje Europos dalyje, – teigė P.Hickey. – Tai yra įmanoma, bet, jei nepavyks, nuspręsime, kuri vieta būtų tinkamiausia.“