Traukiniu iš Adlerio į Sočį vykęs vyras nesustodamas kalbėjo telefonu ir greitakalbe dėstė pašnekovams savo dienos planus. Veidas buvo ramus, tačiau akys išdavė, kad laukia sunki diena.
Nutilęs telefonas leido jam pagaliau pajusti aplinką ir susipažinti su traukinio „Lastočka“ veidais ir garsiais.
Jo dėmesį patraukė vagone lietuviškai skambantis dialogas.
„O jūs, vyrukai, iš Lietuvos? Supratau tai išgirdęs žodį „vakaras“. Labas vakaras“, – rusiškai pradėjo, o lietuviškai baigė Lietuvos žurnalistus užkalbinęs vyras.
Jis – 51-erių Sergejus. Karininkas, majoras, buvęs boksininkas. Dabar – verslininkas. Didžiuodamasis pareiškė, kad jo šaknys – Lietuvoje. Tėvas Jurgis Kazimieras kilęs iš Kauno rajono, Piliuonos. Gyveno prie Nemuno.
Sergejus per kelias minutes greitakalbe suspėjo papasakoti svarbiausius savo giminės istorijos vingius.
Apie tai, kad po karo jo tėvas buvo ištremtas į Kazachstaną, o pats gimė Tadžikistane. Vėliau visa šeima persikėlė gyventi į Maskvą.
Papasakojo ir apie tai, kad prieš septynerius metus nusprendė susirasti Lietuvoje gyvenančius giminaičius – tėvo sesers šeimą, kuri net nežinojo, kad Jurgis Kazimieras gyvas.
2006 metais Sergejus pirmą kartą, o jo tėvas po ilgos pertraukos atvyko į Lietuvą. Vyrai turėjo vilties, kad galbūt gaus sklypelį žemės – dalį senelių palikimo. Kai pats pasakojo, tėvo sesers šeima nesutiko net parduoti žemės, nors ir siūlė 5 tūkst. eurų už arą.
„Jie pareiškė mano tėvui, jog jis pats kaltas, nes vedė rusę. Tėvas dėl to labai supyko“, – pasakojo Sergejus.
Tačiau šios pažinties įdomiausia dalis – ne Sergejaus šeimos istorija.
Paklausus, kokia vyro pavardė, atsakymas pribloškė.
„Kleiza“, – tarstelėjo.
„Mūsų garsus krepšininkas Kleiza“, – nustebęs atsakau.
„Linas? Taip, žinau“, – šyptelėjo Sergejus. – Mano vaikai sudarinėja genealoginį giminės medį ir buvo susisiekę su juo. Kol kas dar neaišku, ar esame giminės.“
Sergejus šypteli paklaustas, kaip Rusijoje reaguoja į neįprastą jo pavardę. „Ji visada labai patikdavo merginoms. Tiesa, kariuomenėje dėl to buvo problemų siekiant aukštesnio laipsnio“, – tikino vyras.
Sergejaus šeima didelė. Vedęs trečią kartą, turi penkis vaikus – Marių, Janį, Andrejų, Kristiną ir Poliną.
Antrųjų skyrybų priežastimi tapo Sočis. Kai prieš septynerius metus sužinojo, kad Sočyje vyks žiemos olimpinės žaidynės, nusprendė iš Maskvos persikelti prie Juodosios jūros pakrantės ir čia nusipirkti namą.
Žmona tokiems planams nepritarė, todėl vyras į Sočį išvyko vienas. Naują gyvenimą Sočyje sukūręs vyras nesigaili palikęs Rusijos sostinę, o dabar, kai vyksta žiemos olimpinės žaidynės, kasdien traukiniu važinėja į Adlerį, Sočio olimpinį parką ir stebi olimpines kovas.
„O kaip sekasi jūsų sportininkams? Prastai? Bet kokiu atveju, už juos sirgsiu“, – patikino S.Kleiza.