Šuolininkių varžybose – aistros dėl sekso ir gėjų

2013 m. rugpjūčio 19 d. 08:43
lrytas.lt
Šuolininkių į aukštį varžybas Maskvoje paženklino negirdėtas skandalas. Rusijos valdžios spaudžiami pasaulio čempionato organizatoriai privertė švedę Emmą Green-Tregaro kita spalva nusilakuoti nagus.
Daugiau nuotraukų (1)
Lužnikų stadione Airinė Palšytė lyg magnetas traukė televizijos operatorių ir fotografų žvilgsnius, bet pasaulio čempionato finale ji neprilygo stipriausioms varžovėms.
2010-ųjų pasaulio jaunimo vicečempionė įveikė 189 cm aukštį ir liko 12-a tarp 13 finalo dalyvių, rašo „Lietuvos rytas", remdamasis „L'Equipe" ir AP.
Naująja pasaulio čempione tapo rusė Svetlana Školina, kuri peršoko 203 cm – 14 cm aukščiau už lietuvę.
Pavyko vienintelis bandymas
A.Palšytei finalas klostėsi daug prasčiau negu atrankos varžybos.
Pasaulio lengvosios atletikos čempionate debiutavusi 21-erių šuolininkė ketvirtadienį nė karto nesuklydo, pirmuoju bandymu įveikusi 193 cm aukštį.
Bet šeštadienį A.Palšytė atliko tik vieną sėkmingą šuolį.
Trenerės Tatjanos Krasauskienės auklėtinė antruoju bandymu peršoko pradinį 189 cm aukštį, o visi trys jos mėginimai įveikti 193 cm šį kartą buvo nesėkmingi.
A.Palšytė tapo antrąja Lietuvos šuolininke į aukštį, kuriai pavyko prasimušti į pasaulio čempionato finalą.
Keturis kartus pasaulio čempionate dalyvavusi Nelė Žilinskienė 1995 m. Geteborge užėmė 8-ąją vietą. Vilniaus edukologijos universiteto docentei tebepriklauso ir Lietuvos rekordas – dar 1994-aisiais, būdama 25-erių, Vilniuje ji įveikė 196 cm.
Rusės neužleido sosto
Šuolininkių į aukštį finale netrūko intrigos.
Varžybų favoritė rusė Ana Čičerova taip pat nelauktai anksti pasitraukė iš kovos dėl čempionės vardo. Titulą gynusi 2011-ųjų pasaulio ir 2012-ųjų olimpinė čempionė įveikė tik 197 cm ir buvo priversta tenkintis bronzos medaliu.
„Šįmet nebuvau tokios geros formos kaip pernai. Bet esu patenkinta, kad auksas liko Rusijoje”, – neslėpė A.Čičerova.
Šeimininkų garbę išgelbėjo S.Školina – 27-erių rusė pirmuoju bandymu įveikė 203 cm.
187 cm ūgio ir 61 kg svorio šuolininkė Londono žaidynių bronzą išmainė į pirmąjį pasaulio pirmenybių auksą, aplenkdama amerikietę Brigettą Barrett. 2012-ųjų olimpinė vicečempionė iš JAV pirmaisiais bandymais įveikė visus aukščius nuo 189 cm iki 200 cm, bet 203 cm jai nepakluso.
„Mano svajonė išsipildė. Emocijos liejasi per kraštus, nes žiūrovai buvo nuostabūs, o tribūnose sėdėjo ir mano tėvai.
Būtent todėl kartą suklydau šokdama 193 cm, – neslėpė S.Školina. – Buvo nelengva, tačiau manau, kad buvau verta šios pergalės. Esu nepaprastai laiminga.”
Neįtiko švedės nagai
Bet dar labiau už čempionę po šuolininkių varžybų Maskvoje išgarsėjo E.Green-Tregaro.
28-erių švedė neslėpė prieš finalą sulaukusi ypatingo pasaulio čempionato organizatorių įspėjimo dėl manikiūro. Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) pagrasino Švedijos rinktinei, kad imsis sankcijų ir net diskvalifikuos atletę, jeigu ji vėl bus nusilakavusi nagus vaivorykštės spalvomis.
„IAAF mus informavo, kad ji pažeidė taisykles. Atletų etikos kodeksas labai aiškus. Taisyklės draudžia varžybose daryti bet kokius komercinius ar politinius pareiškimus. Mes apie tai dar kartą informavome savo atletus”, – neslėpė Švedijos federacijos generalinis sekretorius Andersas Albertssonas ir patvirtino, jog čempionato organizatoriams užkliuvo šuolininkės manikiūras.
Finale raudonai nagus nusilakavusi 28-erių švedė liko penkta peršokusi 197 cm.
Kovoja už gėjų teises
Atrankos varžybose E.Green-Tregaro šokinėjo dar su spalvotu manikiūru – kiekvieną nagą nusidažiusi skirtinga spalva.
Švedė norėjo atkartoti vaivorykštės vėliavą – neoficialų gėjų bendruomenės simbolį. Taip ji siekė prisidėti prie kitų pasaulio atletų akcijų, norėdama palaikyti Rusijos seksualines mažumas.
Maskvoje sidabro medalį 800 m distancijoje laimėjęs britų bėgikas Nickas Symmondsas viešai pareiškė, kad jį skiria savo draugams gėjams.
Birželio mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuriame už homoseksualių santykių propagandą tarp nepilnamečių numatomos ne tik solidžios baudos, bet net ir laisvės atėmimas.
Šį įstatymą kritikuoja įvairios žmogaus teisių organizacijos, jau raginančios boikotuoti 2014-ųjų Sočio žiemos olimpiadą, o pasiaiškinimo iš Rusijos paprašė ir Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) bei Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA).
Carienė piktinosi svečiais
Vaivorykštiniai Švedijos šuolininkės nagai Maskvoje užkliuvo net Jelenai Isinbajevai.
Cariene pravardžiuojama pasaulio šuolių su kartimi čempionė tiesiog pratrūko spaudos konferencijoje sulaukusi klausimo apie šią E.Green-Tregaro akciją.
„Mes toleruojame ir gerbiame visas nuomones, tačiau tokie žmonės taip pat privalo gerbti mūsų įstatymus. Jie negali reklamuoti savo idėjų dėl netradicinės orientacijos, – piktinosi rusė. – Mes baiminamės dėl savo tautos, nes esame normalūs, standartiniai žmonės. Vyrai gyvena su moterimis, o moterys su vyrais, taip visada buvo mūsų istorijoje.”
J.Isinbajeva yra IOC geros valios ambasadorė, todėl šie rusės žodžiai sukėlė milžinišką skandalą. Visame pasaulyje populiari čempionė buvo priversta net išplatinti oficialų spaudos pranešimą švelnindama savo poziciją.
„Galbūt buvau ne taip suprasta, nes anglų kalba nėra mano gimtoji, – teisinosi rusė. – Norėjau tik pasakyti, jog visi privalo gerbti kitų šalių įstatymus, ypač tuomet, kai yra svečiai. Aš gerbiu savo kolegų atletų nuomonę ir pasisakau prieš bet kokią homoseksualų diskriminaciją.”

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.