Lietuvos delegacija negrįš iš Europos jaunimo olimpinio festivalio (EYOF) Utrechte tuščiomis – gimnastas Tomas Kuzmickas iškovojo bronzą laisvuosiuose pratimuose, nors ir neturi geriausių sąlygų treniruotis Kaune.
Sportininkas savo meistriškumą tobulina ant seno takelio, nes tarptautinius reikalavimus atitinkantis laisvųjų pratimų kilimas kainuoja apie 120 tūkst. litų. Gal dabar miesto vadovai suras pinigų talentui ugdyti, nes kartu treniruojasi ir olimpietis Rokas Guščinas.
17-metis kaunietis T. Kuzmickas Utrechte už savo pasirodymą gavo 14,15 balo.
Auksas atiteko rusui Valentinui Starikovui – 14,25 balo.
Sidabras – daugiakovės čempionui britui Brinnui Bevanui, kurio pasirodymas irgi buvo įvertintas 14,15 balo.
Lietuviui atiteko bronza, nes jo programa yra sudėtingesnė (koeficientas 5,5, brito – 5,2), o atlikimo tikslumas buvo mažesnis (8,65 balo, brito – 8,95).
Atrankos varžybose šioje rungtyje T. Kuzmicko rezultatas irgi buvo trečias (14,3 balo).
„Labai jaudinausi, bet dabar esu laimingas. Tai svarbiausias mano medalis“, - sakė Kauno Dariaus ir Girėno gimnazijos moksleivis.
Tai antrasis Lietuvos gimnastų medalis per EYOF varžybų istoriją – prieš dvejus metus Trabzone Robertas Tvorogalas laimėjo sidabrą už pratimus ant skersinio.
Į pergales lydi rankų ir kojų lūžiai
Penkių vaikų šeimoje augantis šviesiaplaukis raumeningas kaunietis gerai žino šio apdovanojimo kainą – rankų ir kojų lūžiai. Koja buvo lūžusi per varžybas prieš pusmetį ir dar nėra tokia pat stipri.
Į 11-ąją klasę rudenį eisiančiam jaunuoliui sekasi ir mokytis. Bent jau kalbėdamas su EYOF spaudos tarnybos žurnaliste jis laisvai dalijosi įspūdžiais angliškai.
Iki šiol jo didžiausias laimėjimas pergalė pasaulio vaikų žaidynėse, kur T. Kuzmickas atstovavo Kaunui.
Ar prieš bronzinį startą Utrechte jam pavyko gerai išsimiegoti?
„Miegojau, bet jaudulį tikrai jaučiau“, - sakė nuo ketverių metų besitreniruojantis kaunietis.
Jis sakė gyvendamas olimpiniame kaimelyje bendravęs su artimaisiais, bet po finalo neskubėjo jiems skambinti.
„Tegul bus staigmena, - sakė sportininkas. - Net jei norėčiau dabar iškart skambinti, negalėčiau prisiminti numerio.“
Ar dabar T. Kuzmickas galės sau leisti atsikvėpti? „Nelabai. Reikės dalyvauti treniruočių stovykloje.“
Stebėti varžovus kainavo daug nervų
„Puikus Tomo pasirodymas. Buvo tik smulkių netikslumų“, - pasirodymą vertino Kauno Centro sporto mokyklos treneris Vladislovas Bogomolovas.
T. Kuzmickas finale savo programą atliko šeštasis ir pasibaigus pasirodymui turėjo stebėti, kaip seksis vengrui ir kitam britui.
Jei nors vienas būtų pelnęs daugiau balų, lietuvis būtų netekęs trečiosios vietos.
Vengras Botondas Kardošas vos neatėmė laimikio, beveik idealiai atlikęs savo programą (tikslumas – 9,0), bet dėl mažesnio sudėtingumo koeficiento (5,1) jam iki medalio trūko 0,05 balo.
Kai paskutinis startavęs britas Gaiusas Thompsonas suklupo, treneris V. Bogomolovas paplojo auklėtiniui per petį: „Turi medalį.“
Iš viso finale dalyvavo aštuoni gimnastai, o atrankos varžybose – net 87.
Turės atlaikyti sveikinimų bangą
Pirmąjį medalį Utrechte iškovojusiam sportininkui tikriausiai bus patikėtos vėliavnešio pareigos per uždarymo ceremoniją.
Iškart po apdovanojimo ceremonijos T. Kuzmicką pasveikino jo pasirodymą stebėję Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vadovai prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.
Į dopingo kontrolę lietuvis nebuvo pakviestas, todėl per likusį pusdienį iki uždarymo galės mėgautis šlove.
Pirmąsias šlovės akimirkas sportininkas ir jo treneris atlaikė ramiai, tarsi tai būtų dėsninga ilgo kelio pabaiga.
Kuklus duetas yra daug labiau pripratęs prie juodo darbo, bet dabar gali džiaugtis pelnytu atlygiu.
Lietuvos trenerių grupėje 43 metų kaunietis V. Bogomolovas – vienas tyliausių ir smulkiausių, bet šeštadienį Vilniaus oro uoste jam priklauso didžiausia gėlių puokštė.
Jau 24 metus gimnastikos treneriu dirbantis specialistas dabar 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms rengs du auklėtinius – T. Kuzmicką ir R. Guščiną.
„Lietuvoje turime tik dvi gimnastikos mokyklas – Vilniuje ir Kaune. Nelabai yra iš ko rinktis, o sporto šaka – labai sudėtinga ir rizikinga. Nėra ko net lygintis su tomis šalimis, kur sportuoja šimtai talentingų vaikų.
Bet Tomo medalis rodo, kad sunkus darbas duoda rezultatų“, - kalbėjo V. Bogomolovas.
Ar išsipildys jo svajonė treniruotis ant tokio kilimo, kuris gerokai sumažina traumų tikimybę? Juk dar vienas Tomo rankos ar kojos lūžis gali skaudžiai atsiliepti tolesnei karjerai.