Tai tarsi sąrašas „Kas yra kas” apie geriausius pasaulio sprinto bėgikus.
Jamaikietis Asafa Powellas – buvęs pasaulio rekordininkas 100 metrų distancijoje.
JAV čempionas Tysonas Gay – save, kaip kovotoją su dopingu, reklamavęs amerikietis šiemet 100 metrų bėgo greičiausiai pasaulyje.
Jamaikietė Sherone Simpson – olimpinių žaidynių čempionė ir dviejų sidabro medalių laimėtoja.
Lyg tyčia sekmadienį paaiškėjo, kad visų jų dopingo testai buvo teigiami.
Visi trys tikina nesukčiavę
„Nesu ir niekada nebuvau sukčius”, – socialiniame tinkle „Twitter” gynėsi A. Powellas.
30-metis bėgikas, kurio 100 m pasaulio rekordas (9,74 sek.) gyvavo tol, kol Usainas Boltas jį pagerino 2008 metais, tikino nežinantis, kaip draudžiamoji medžiaga oksilofrinas pateko į jo kūną ir buvo aptikta atlikus dopingo testą per Jamaikos pirmenybes birželį.
Sh. Simpson, kurios organizme rasta to paties stimuliatoriaus, gynėsi: „Tyčia nevartojau jokių nelegalių medžiagų.”
T. Gay, JAV rekordininkas 100 metrų distancijoje, labiau atgailavo, bet irgi neprisiėmė atsakomybės.
„Neturiu išgalvotos istorijos. Nesu sugalvojęs jokio melo, – kalbėjo T. Gay. – Aš tiesiog kai kuo pasitikėjau ir likau nuviltas.”
30-metis bėgikas, 2007 metais pasaulio pirmenybėse laimėjęs 100, 200 metrų ir 4 po 100 estafetės varžybas, dalyvavo JAV antidopingo programoje „Manoji pergalė”.
Pagal šią programą sportininkai savanoriškai atlikdavo dopingo testus, kad įrodytų, jog yra švarūs.
T. Gay tyrimų rezultatai nekėlė abejonių iki gegužės 16 dienos, kai jis buvo patikrintas ne varžybų metu.
T. Gay pripažino, kad jo dopingo testas teigiamas, bet neatskleidė, kokios draudžiamosios medžiagos aptikta. Laukiama B testo rezultatų, kurie turėtų paaiškėti šią savaitę.
Įprastai pirmą kartą nutvertiems atletams skiriama dvejų metų diskvalifikacija, kaip buvo ir Lietuvos lengvaatletės Živilės Balčiūnaitės atveju.
Siūlo kelti baltą vėliavą
Kartais bausmės būna švelnesnės, jei yra kaltę mažinančių aplinkybių. Anot T. Gay ir jo trenerio Lance’o Braumano, jų yra.
„Jis užsiminė, kad kai kuo pasitikėjo ir galiausiai tas žmogus pasirodė nepatikimas, – sakė L.Braumanas, atsisakęs įvardyti įtariamą asmenį. – Galbūt esu naivus, bet aš juo tikiu.”
Buvęs JAV lengvosios atletikos federacijos vadovas Dougas Loganas šias naujienas pavadino liūdna diena.
„Bet horizonte nematau nieko, kas leistų tikėti, kad tokių problemų sumažės”, – kalbėjo D. Loganas.
Būdamas JAV lengvosios atletikos vadovas jis kovojo su dopingu, bet vėliau parašė straipsnį, kuriame siūlo nebekovoti su atletų pasirodymui įtakos darančiomis medžiagomis, nes antidopingo taisyklės neišsprendžia problemos, kuri, regis, niekada neišnyks.
„Laikui bėgant atsirado aiški gynyba, – sakė D. Loganas. – Bet realybė yra tokia: žmonės vartoja preparatus, kad įkrautų savo kūnus arba greičiau gytų.”
Keturis kartus olimpinis čempionas ir sprinto bėgimo ekspertas Ato Boldonas irgi yra vienas iš tų, kurie mano, jog laimėti prieš dopingą turbūt nepavyks.
Todėl A. Boldonas siūlo legalizuoti stimuliatorius ir palikti uždraustas pavojingas dopingo rūšis – steroidus, kraujo dopingą ir žmogaus augimo hormonus.
„Mes galime sėdėti ir verkti arba pasakyti: „Gerai, kaip galime judėti toliau, kad neatsidurtume ten pat?” Jei žmonės ir toliau slėps galvą smėlyje, tai vėl pasikartos”, – kalbėjo lengvosios atletikos specialistas.
Pasiteisinimai – tokie pat
T. Gay įkliuvo per JAV pirmenybes, o A. Powellas ir Sh. Simpson yra tik dalis atletų, kurie pateko į dopingo skandalą Jamaikoje – U.Bolto tėvynėje, kurios atletai laimėjo 28 medalius per trejas pastarąsias olimpiadas.
Sekmadienį pranešta, kad Jamaikoje net penkių lengvaatlečių dopingo testai buvo teigiami.
Tokios naujienos sukėlė dar daugiau įtarimų salai, kuri didžiuojasi savo atletais, bet ilgai negalėjo sukurti aiškiai veikiančios antidopingo sistemos.
Prieš mėnesį dar viena Jamaikos olimpinė čempionė Veronica Campbell-Brown buvo pagauta vartojusi dopingą.
Dabartinės dopingo rūšys nepanašios į tuos steroidus, dėl kurių buvo įkliuvę garsūs lengvaatlečiai – Marion Jones, Timas Montgomery, Benas Johnsonas ir kiti.
Tačiau daugumos jų neigimai ir pasiteisinimai yra panašūs į dabartinių sportininkų.
„Testo rezultatas paveiks mane visais atžvilgiais, – sakė A.Powellas, kuris nėra įvykdęs normatyvo šių metų pasaulio čempionatui asmeninėje rungtyje, bet vis dar gali patekti į Jamaikos estafetės komandą, jei nebus diskvalifikuotas. – Aš apstulbęs nuo šių netikėtų žinių.
Bet esu ramus, nes grįšiu stipresnis, išmintingesnis ir geriau pasiruošęs tiems vingiams ir posūkiams, kurių pasitaiko profesionaliam atletui.” (AP, LR).