Rugpjūčio mėnesį Maskvoje bus surengtos pasaulio lengvosios atletikos pirmenybės, todėl Rusijos valdžia buvo priversta griežtai kovoti su dopingu. Per pastaruosius dvylika mėnesių rusams teko diskvalifikuoti beveik du tuzinus elitinių šalies atletų.
Sąrašas atsinaujina
Antradienį paskelbta, kad sankcijų sulaukė aštuoni Rusijos svorių kilnotojai. Iki gyvenimo galo nušalintas Denisas Širiakovas, Maksimas Matvejevas sulaukė šešių metų nušalinimo bausmės, o kitiems atletams skirti nušalinimai iki dviejų metų.
Praėjusią savaitę VFLA skyrė dviejų metų nušalinimus trims Rusijos atletėms, tarp kurių – buvusios pasaulio ir olimpinės čempionės Olga Kuzenkova ir Svetlana Kriveliova. Antrą kartą tiriant mėginius paaiškėjo, kad abi atletės vartojo draudžiamus preparatus.
2004-ųjų metų olimpinė čempionė O. Kuzenkova, laimėjusi kūjo metimo rungtyje, draudžiamus preparatus vartojo 2005-ųjų pasaulio čempionate Helsinkyje. Tuomet ji taip pat buvo pirma.
S. Kriveliova, 1992 metų olimpiadoje rutulio stūmimo rungtyje laimėjusi auksą, diskvalifikuota, nes 2004 metais po Atėnų žaidynių paimtame mėginyje rasta dopingo.
Tai – tik paskutiniai atvejai, kuomet dėl dopingo buvo diskvalifikuoti aukščiausio lygio Rusijos atletai. Tačiau V. Balachničiovas bijo, kad rezultatai bus dar blogesni.
„Tai paprasta aritmetika – kuo daugiau darai testų, tuo daugiau žmonių gali įkliūti“, - teigė jis.
Tyrimai – aukštesnio lygmens
„Kartu su Rusijos antidopingo agentūra (RUSADA) darome daugiau testų nei bet kuri kita šalis. Kai kurios atlieka tik 500 testų per metus. Pernai mes atlikome 3,5 tūkst. testų ir šiemet planuojame jų atlikti apie 4 tūkst.“, - teigė V. Balachničiovas, pabrėžęs, kad rusai naudojasi pažengusiomis technologijomis.
„Mes darome daugiau aukštesnės pakopos testų – tiriame ne tik šlapimą, bet ir kraują, todėl šis diskvalifikacijų skaičius manęs visai nestebina. Todėl ateityje ir tikiuosi daugiau įkliuvusių atletų“, - kalbėjo jis.
Gruodį buvęs jaunimo sportinio ėjimo čempionas Sergejus Morozovas buvo diskvalifikuotas visam gyvenimui, nes antrą kartą įkliuvo vartojęs draudžiamus preparatus.
„Be rimtų bausmių su dopingo vartojimu nepakovosi. Kaltieji turi mokėti kainą. Tai pats efektingiausias būdas“, - kalbėjo V. Balachničiovas.
Jis negalėjo pasakyti, ar reikia tikėtis daugiau atletų, kurie sankcijų sulauks antrą kartą patikrinus mėginius.
„Pertestavimą vykdo Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) kartu su Tarptautine lengvosios atletikos federacija. Informacija yra konfidenciali ir aš nežinau, kokia ten situacija“, - teigė (VFLA) prezidentas Valentinas Balachničiovas.