Bėgimas – tarsi gero gyvenimo eliksyras: ir jautiesi geriau, ir atrodai puikiai

2017 m. gegužės 10 d. 09:08
Lrytas.lt
Ilgą laiką buvo manoma, kad ilgųjų nuotolių bėgimas – vyrų reikalas. Visgi kaip pastebi „Citadele Kauno maratonas“ organizatoriai, paskutiniais metais situacija itin greit keičiasi ir jau artimiausiais metais tikimasi, kad bėgančių moterų bus daugiau nei vyrų. 
Daugiau nuotraukų (10)
Apie šį fenomeną pasakojo renginio iniciatorius ir užkietėjęs bėgikas Algirdas Pukis.
- Kodėl tik dabar populiarėja bėgimas tarp moterų?
- Deja, bet pasaulyje moterims dalyvauti bėgimo varžybose buvo leista gana vėlai. Pirmosios olimpinės žaidynės, kuriose maratono distancijoje varžėsi moterys buvo 1984 metais Los Andžele, JAV.  Komerciniuose bėgimuose, bent jau už Atlanto, moterims bėgioti buvo pradėta leista 1972 metais, bet ir taip, tik su atskiru startu ar linija. Tad ilgą laiką ilgųjų nuotolių bėgimas buvo laikomas vyriška sporto šaka. Tokį įvaizdį sustiprindavo ir iš istorijos pamokų girdėti pasakojimai, kad senovėje kol vyrai lakstydavo paskui bizonus ar mamutus, moterys rinkdavo uogas ar prižiūrėdavo namus. 
- O kas pasikeitė?
- Visgi neteisingi įsitikinimai galiausiai buvo pakeisti stiprių moterų ir mokslinių tyrimų. Nors vyrų ir moterų pasiekimai, rekordai skiriasi, bet abi lytys puikiai sugeba įveikti net ilgiausius atstumus. Bet svarbiausia, kad medicina į bėgimą pradėjo žiūrėti kaip į puikų būdą tapti sveikesniems. Prie to nemažai prisidėjo ir žiniasklaida, bei įvairios sportinių reikmenų įmonės, pradėjusios siūlyti sportinę aprangą, batus moterims. Jie pradėjo daugiau kalbėti apie sporto naudą, pasiekimus. Savo pavyzdžiu bandė užkrėsti ir garsenybės. Štai viena garsiausių laidų vedėjų pasaulyje Oprah Winfrey numetusi apie 20 kilogramų svorio įveikė Niujorko maratoną. Taip ji norėjo padrąsinti visas eilines amerikietes imti ir bėgti. Ir padrąsino.

- Kokia situacija Lietuvoje?
- Pas mus visada buvo bėgančių moterų. Bet jų tikrai buvo kur kas mažiau nei vyrų. Tai iki šiol labai jaučiasi ilgiausiose distancijose. Bet jei kalbant apie „Kauno maratoną“, tai pirmajame renginyje moterys sudarė 30 proc. visų dalyvių. Prieš metus moterys jau sudarė 40 proc. visų dalyvių ir net dominavo 5 kilometrų distancijoje. Šiuo metu tendencija panaši, apie 40 proc. dalyvių sudaro moterys, bet artėjant renginiui šis skaičius dar turėtų augti, nes kol kas didesnė dalis užsiregistravusių yra į ilgąsias distancijas, o artėjant renginiui kur kas aktyviau registruojasi dalyviai į trumpas distancijas. Tikime, kad šiemet jau galime sulaukti ir lygaus vyrų ir moterų dalyvių skaičiaus. 
Yra Lietuvoje renginių kur moterų jau dabar susirenka daugiau nei vyrų. Vienas iš tokių, „Kauno maratono klubo“ organizuojamas ir kovai su krūties vėžiu skirtas „Pink run su BENU“ renginys. Jame moterys jau sudaro apie 60 proc. visų bėgikų. 
Visai kitokia situacija šiuo metu profesionalių ilgųjų nuotolių bėgikų grupėje. 
- Gal galite paaiškinti tiksliau?
- Vien dėl 2016 metų kelionės į olimpiadą varžėsi 5 bėgikės, kurios buvo įvykdžiusios normatyvą. Važiuoti į Rio galėjo tik 3. Tad kova virė įtempta dėl kelialapių. Vyrų tarpe normatyvą įvykdyti pavyko tik Remigijui Kančiui iš „Kauno maratono klubo“ ir Valdui Dopolskui. Ir tai pirmas kartas po 12 metų pertraukos, kada olimpiadoje, maratono distancijoje turėjome vyrus bėgikus. Moterys šio tarpo nebuvo padariusios. Panašu, kad profesionalių maratono bėgikių dabar turime daugiau nei vyrų.
- Kuo mėgėjiškas ar profesionalus bėgimas taip traukia moteris? 
- Bėgiojantį ir sportuojantį žmogų gali iš tolo pažinti. Ir ne dėl kūno sudėjimo. Tiesiog bėgant ar kitaip sportuojant nauda akivaizdi. Visų pirma pagerėja kraujotaka, atsigauna oda, veidas pasidaro žvalesnis. Pagerėja ir kvėpavimas, kasdienės užduotys namų ruošos ar darbe tampa kur kas lengvesnės. Skiriasi ir bėgikų eisena, ji tampa grakštesnė, tvirtesnė. Tiesiog visas kūnas sustiprėja. Ką jau kalbėti apie pačios figūros pokyčius, kurie ir yra daugeliui viena iš svarbiausių priežasčių bėgioti. 
Antra bėgimo naudos pusė, tai pagerėjusi psichologinė būsena. Bėgantys žmonės dažnai yra laimingesni, lengviau kovoja su stresu ir įtampa. Ją tiesiog „išbėgioja“. Daugeliui sportas tampa ir puikiu būdu susirasti naujų draugų, bendraminčių. Ir negalima neigti, bėgimas tapo madingu laisvalaikio leidimo būdu. Tad daugelį paskatina draugų ar pažįstamų pavyzdys.
 
■  Penktasis „Citadele Kauno maratonas“ bėgikus susipažinti su miestu kvies birželio 11 dieną. Sportininkai rungsis maratono, pusmaratonio, 10 km, 5 km, „PRISMA“ šeimų bėgimo 1,5 km distancijose. Visų dalyvių laukia išskirtiniai medaliai. Renginio metu paaiškės Lietuvos maratono čempionato nugalėtojas.

■  Birželio 8-9 dienomis dalyvių laukia ir „Citadelė Kauno maratono“ EXPO. Įmonės „Agathum“ pristatomame renginyje asmeninėmis istorijomis ir patarimais dalinsis ne tik bėgimo profesionalai, Lietuvos olimpiečiai, bet ir kitų sporto sričių atstovai, žymūs žmonės. Kai kurie iš jų per savaitės treniruotes sukaupia 200 ir daugiau kilometrų, kai kurie jų tokį ir didesnį atstumą nubėga vienu ypu. Treti su bėgimu neturi daug bendro, tačiau jų ištvermė ir demonstruojama valia užgniaužia kvapą ir verčia žavėtis. 
moterų bėgimasnaudaSportas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.