Dokumentinio filmo premjeroje – istoriniai krepšinio kadrai ir linksmos istorijos iš pirmų lūpų

2024 m. gruodžio 5 d. 16:07
Marijampolėje įvyko dokumentinio filmo „Marijampolės krepšinio šimtmečio skrydis“, skirto pažymėti miesto krepšinio 100 metų jubiliejų, premjera.
Daugiau nuotraukų (1)
Krepšinio istorija Marijampolėje skaičiuojama nuo 1924 metų liepos 5 dienos, nes būtent tada Šiauliuose vykusioje Lietuvos gimnastikos ir sporto federacijos sporto olimpiadoje pirmąsias rungtynes sužaidė Marijampolės komanda – Rygiškių Jono gimnazijos mergaičių sporto klubo „Mirga“ ekipa.
Baigiamuoju jubiliejinių metų akcentu tapo kino teatre „Spindulys“ surengta dokumentinio filmo „Marijampolės krepšinio šimtmečio skrydis“ premjera.
Renginį atidaręs Marijampolės krepšinio federacijos prezidentas Klemencas Agentas sakė, kad norėtų padėkoti visiems miesto krepšinio pradininkams ir pirmosioms „Mirgos“ krepšininkėms.
„Žmonės tada dar patys nelabai žinojo, ką jie daro, žaidė tuomet basketbolu vadintą krepšinį ir negalėjo net įsivaizduoti, kad jis taps antrąja šalies religija, – sakė K. Agentas. – Be visų jų indėlio, šiandien krepšinis nebūtų tokia svarbi mūsų gyvenimo dalis, kokia yra.“
Sveikinimo žodžius renginio dalyviams taip pat tarė Marijampolės meras Povilas Isoda, Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Mindaugas Balčiūnas, vyskupas Rimantas Norvila.
„Krepšinio 100 metų jubiliejus pastaraisiais metais minimas įvairiose vietose, buvo išleista specialiai tokioms progoms skirtų knygų, bet Marijampolė šiuo atveju yra unikali, nes tik čia buvo sukurtas visą istoriją apžvelgiantis dokumentinis filmas“, – teigė M. Balčiūnas.
LKF prezidentas P. Isodai ir K. Agentui įteikė specialią padėką už olimpinę bronzą, nes būtent Marijampolės krepšinio 3 prieš 3 komandoje žaidė olimpiniai prizininkai Gintautas Matulis ir Evaldas Džiaugys, o Aurelijus Pukelis ir rinktinės kandidatas marijampolietis Marijus Užupis sezono viduryje buvo išleisti iš „Sūduvos-Mantingos“ didžiojo krepšinio komandos, kad galėtų visą dėmesį skirti pasirengimui olimpinėms žaidynėms.
M. Balčiūnas LKF ordinais už nuopelnus Lietuvos krepšiniui taip pat apdovanojo ilgametį Marijampolės merginų krepšinio trenerį Stasį Žaliabarštį ir Sidnėjaus olimpinės bronzos laimėtoją Andrių Giedraitį.
Prieš filmo premjerą surengtoje diskusijoje savo prisiminimais ir įspūdžiais dalinosi „Marijampolės krepšinio šimtmečio skrydžio“ režisierius Ignas Grinevičius, scenarijaus autorius žinomas žurnalistas Rimvydas Valatka, Marijampolėje žaidęs Valdemaras Chomičius, A. Giedraitis, treneriai Gintautas Žibūda, Elvyra Šablinskienė, S. Žaliabarštis, M. Balčiūnas ir K. Agentas.
Šiais metais knygą „Krepšinis Marijampolėje. Istorija, faktai, žmonės“ išleidęs pirmasis Dariaus Songailos treneris G. Žibūda visus pralinksmino istorija apie savo persikėlimą į Marijampolę.
„Mano pirmasis treneris Vilniaus „Statyboje“ ilgai įkalbinėjo važiuoti į Marijampolę, į kurią buvau kviečiamas. Kai pasiteiravau, kur gyvensiu, sako, nieko, važiuok, išspręsime, tik pasiimk lovą. Taip 1981 metų rudenį ir atvažiavau. Klausiu direktoriaus, kur turėčiau pasidėti tą lovą? Sako, einam į bažnyčią (Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčia tuomet buvo paversta sporto sale), į antrą aukštą. Ten ir apgyvendino. Apačioje buvo katilinė, rytais labai anksti ten ateidavo mūsų gerbiamo trenerio Edo Nickaus tėvukas ir užkurdavo tuos katilus. O mums su žmona į kambarį kildavo dūmai, turėdavome atidaryti langą, kad neuždustume. Bet greta priestate buvo baseinėlis. Kai draugai klausdavo, kaip įsikūriau Marijampolėje, sakydavau, kad labai gerai – gavau vieno kambario butą su baseinu. Visi labai pavydėjo. Tokia buvo mano pradžia“, – šypsodamasis pasakojo treneris.
Atsitiktinumo nulemtų krepšinio pasaulio žmonių susitikimų būta ir kitur – A. Giedraitis papasakojo, kad pradinėse klasėse jo pirmoji mokytoja buvo D. Songailos, su kuriuo vėliau Sidnėjuje kartu tapo olimpiniais prizininkais, mama.
„Jis kartais būdavo su mama, bet yra jaunesnis 5 metais, tad nelabai bendraudavome, per mažas buvo. Daugiau pabendravome jau rinktinėse stovykloje, kai rengėmės olimpinėms žaidynėms. Galvojau, kad gal reikės jį užtarti, pasaugoti, bet nieko panašaus – Darius yra tikras karys, visiems grąžos galėjo duoti, jei tik reikėjo. Smagu buvo kartu žaisti“, – prisiminė buvęs krepšininkas, kartais atvykstantis į gimtąjį miestą ir pažaisti vietos veteranų lygoje.
Po smagios diskusijos į „Marijampolės krepšinio šimtmečio skrydžio“ premjerą susirinkę keli šimtai krepšinio bendruomenės narių sutelkė dėmesį į ekraną, kuriame išvydo daug istorinių kadrų ir miesto krepšinio istorijai nusipelniusių žmonių. Visi norintys filmą netrukus galės išvysti per Marijampolės televiziją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.