Lyderiai pasikeitė
Šių metų pavasarį vienas iš svarbiausių asmeninių Eurolygos prizų atsidūrė Vitorijos „Baskonia“ lyderio Markuso Howardo rankose. 178 cm ūgio amerikietis buvo rezultatyviausias praėjusio sezono žaidėjas.
Naujajame sezone M.Howardas vilki tuos pačius „Baskonia“ marškinėlius, bet kamuolys jo nebeklauso. Jei praėjusį sezoną puertorikiečių kilmės krepšininkas pelnydavo vidutiniškai 19,5 taško, tai šio sezono pradžioje jo vidurkis krito beveik dukart – iki 10,4 taško.
Eurolygos rezultatyviausių krepšininkų sąrašo viršutinė dalis šį rudenį, palyginti su praėjusiu sezonu, apskritai pasikeitė neatpažįstamai. Nė vienas iš penkių praėjusio sezono lyderių šiuo metu, po 11-ojo turo, nepatenka į rezultatyviausių Eurolygos žaidėjų dvyliktuką.
Praėjusį sezoną paskui amerikietį M.Howardą rikiavosi keturi jo tautiečiai: Mike‘as Jamesas iš „Monaco“ (17,9 tšk.), Wade‘as Baldwinas iš Tel Avivo „Makabi“ (17,4 tšk.), Keenanas Evansas iš Kauno „Žalgirio“ (17,3 tšk.) ir Shane‘as Larkinas iš Stambulo „Anadolu Efes“ (16,8 tšk.).
2024 metų rudenį rezultatyviausiai tarp šių krepšininkų žaidžia „Monaco“ gynėjas M.Jamesas. Jis pelno 14,6 taško ir Eurolygos lentelėje užima tryliktąją vietą.
Kamuolys nebeklauso
Taškų lyderių sąrašas pasikeitė ir dėl objektyvių priežasčių. Praėjusį sezoną ketvirtąją vietą užėmęs tuometinis „Žalgirio“ vedlys K.Evansas, kuris vasarą perėjo į Pirėjo „Olympiakos“, dar negalėjo debiutuoti naujoje komandoje dėl praėjusio sezono pabaigoje patirtos sunkios traumos.
Šiuo metu traumas gydosi ir ilgametis „Anadolu Efes“ lyderis Sh.Larkinas bei W.Baldwinas, kuris vasarą perėjo į Stambulo „Fenerbahçe“ komandą.
Sh.Larkinas susižeidė penktajame ture, W.Baldwinas – aštuntajame. Vis dėlto šiedu krepšininkai ir iki tol nežaidė taip, kaip praėjusį sezoną. Sh.Larkino vidurkis šį rudenį iki traumos buvo 10,4 taško, W.Baldwino – 10,1 taško.
M.Howardo ir M.Jameso didelės sveikatos problemos nebuvo užklupusios. „Baskonia“ ir „Monaco“ pergales užtikrindavę gynėjai šį rudenį nepraleido nė vienerių iš 11 rungtynių. Tačiau jų indėlis nėra toks, kokio laukia sirgaliai.
Ir M.Howardas, ir M.Jamesas pasižymi tuo, kad gali pataikyti „iš rūbinės“. Abu amerikiečiai yra pataikę daugybę metimų per aukštai pakeltas varžovų rankas, griūdami ar atlikdami kitokius vos ne akrobatinius triukus.
Šį rudenį įprasti triukai nebeveikia, o suteikti kamuoliui reikiamą trajektoriją nepavyksta net mėtant iš geros padėties. M.Howardo tritaškių taiklumas šį sezoną yra tik 28,9 proc., dvitaškių taiklumas – 37,1 proc. M.Jamesas iš toli atakuoja dar blogiau – pataikė 26,4 proc. tritaškių.
„Monaco“ žvaigždė dugną pramušė, kai per trejas iš eilės rungtynes nepataikė nė vieno iš 13 tolimų metimų (su „Paris“, „Partizan“ ir „Žalgiriu“).
M.Howardas nepageidaujamus tautiečio „žygius“ kartoja pastarosiomis savaitėmis. Prieš kelionę į Kauną jis per trejas iš eilės rungtynes neįmetė nė vieno iš 14 tritaškių (su „Anadolu Efes“, „Monaco“ ir „Olympiakos“).
Pozicijos liko panašios
Lyginant praėjusio ir šio sezono rezultatyviausių krepšininkų dešimtukus, kartojasi vos trys pavardės. Praėjusį sezoną aukštai pakeltos kartelės nenuleidžia Atėnų „Panathinaikos“ gynėjas Kendrickas Nunnas, Bolonijos „Virtus“ puolėjas Tornike Šengelija ir Kevinas Punteris, kuris vasarą perėjo iš Belgrado „Partizan“ į „Barcelona“ komandą.
Šie trys krepšininkai praėjusį sezoną užėmė vietas antrajame penkete. Panašias vietas jie užima ir dabar, o jų vidurkis yra net truputį geresnis negu praėjusį sezoną.
Eurolygos čempionas K.Nunnas šį sezoną pelno 17,6 taško (praėjusį sezoną jo vidurkis buvo 16 tšk.), K.Punteris – 15,8 taško (buvo 15 tšk.), T.Šengelija – 16,5 taško (buvo 15 tšk.).
Nauji taškų lyderiai
Šį rudenį į rezultatyviausiųjų pirmąjį penketą (arba šešetą, nes ketvirtąją vietą dalijasi trys žaidėjai) įsiveržė krepšininkai, kurie praėjusį sezoną arba pelnydavo mažiau taškų, arba visai nežaidė Eurolygoje.
Po 11-ojo turo pagal taškų vidurkį pirmavo Miuncheno „Bayern“ gynėjas Carsenas Edwardsas (21,4 tšk.).
Antrąją vietą užėmė Pirėjo „Olympiakos“ puolėjas Aleksandras Vezenkovas (18,5 tšk.), trečiąją – „Paris“ varikliukas T.J. Shortsas (18 tšk.), ketvirtąją vietą dalijosi Stambulo „Fenerbahçe“ puolėjas Nigelas Hayesas-Davisas, Vilerbano ASVEL gynėjas Theo Maledonas ir Atėnų „Panathinaikos“ gynėjas Kendrickas Nunnas (po 17,6 tšk.).
Tik K.Nunnas, kaip jau minėta, praėjusį sezoną irgi buvo pirmajame dešimtuke. N.Hayesas-Davisas praėjusį sezoną pelnydavo 13,8 taško ir buvo šalia pirmojo dešimtuko.
Skirtingos istorijos
Didžiausiu šio sezono atradimu tapo 26 metų 180 cm ūgio C.Edwardsas. Jis ir praėjusį sezoną naudingai žaidė Miuncheno komandoje, bet nebuvo niekuo išskirtinis. „Bayern“ nepateko į atkrintamąsias varžybas, o C.Edwardsas vienoje iš silpniausių Eurolygos komandų pelnydavo 11,5 taško. Šį rudenį jo vidurkis šoktelėjo vos ne dvigubai, o „Bayern“ įsitaisė tarp Eurolygos lyderių.
25 metų 175 cm ūgio T.J. Shortso įgūdžiai abejonių nekėlė, bet jis iki šio rudens neturėjo galimybės prisistatyti Eurolygoje. Praėjusį sezoną mažasis kalifornietis spindėjo Europos taurės turnyre, kuriame pelnydavo vidutiniškai 18 taškų – lygiai tiek pat, kiek dabar pelno Eurolygoje.
T.J. Shortso vedamas „Paris“ pavasarį iškovojo Europos taurę, įžaidėjas buvo apdovanotas ir Europos taurės sezono, ir finalo naudingiausio krepšininko prizu, tad buvo nekantriai laukiamas svarbiausiame Senojo žemyno turnyre. Jame T.J. Shortsas žaidžia taip pat galingai, kaip žaidė žemesnio rango varžybose.
Kiti du šį rudenį į rezultatyviausiųjų penketą (šešetą) patenkantys krepšininkai vasarą grįžo iš NBA lygos. 29 metų A.Vezenkovas už Atlanto praleido vieną sezoną, 23 metų Th.Maledonas – keturis sezonus.
A.Vezenkovas prieš išvykdamas į Ameriką jau laimėjo ir Eurolygos rezultatyviausio žaidėjo prizą, ir naudingiausio krepšininko prizą. Po metų pertraukos grįžęs į Pirėjų puolėjas patvirtina tai, ką visi seniai žinojo – jis yra vienas iš geriausių Europos krepšininkų.
Ilgiau Amerikoje rungtyniavęs Th.Maledonas bando atgaivinti dėl traumų įstrigusią karjerą. Laimei, šį rudenį traumos prancūzo nekamuoja ir jis vėl primena Europos sirgaliams, kad pasižymi neeiliniu talentu – priešingu atveju Th.Maledonas prieš ketverius metus nebūtų debiutavęs NBA lygoje sulaukęs vos 19-os.