Latvijos, Lenkijos, Suomijos, Kipro, Lietuvos, Serbijos, Slovėnijos, Izraelio, Italijos, Turkijos ir Ispanijos vyrų krepšinio rinktinės 2025 metų vasarą tikrai žais Europos pirmenybėse.
Latvijos, Lenkijos, Suomijos ir Kipro komandos į turnyrą pateko kaip šeimininkės, o kitos septynios ekipos kelialapius užsitikrino atrankos turnyro ketvirtajame ture, kurio rungtynės buvo žaidžiamos sekmadienį ir pirmadienį.
Likusios trylika baigiamojo turnyro dalyvių paaiškės per paskutinį atrankos langą 2025 metų vasario 20–24 dienomis.
Atrankos turnyre varžosi 32 komandos, suskirstytos į aštuonias grupes. Į Europos pirmenybes iš visų grupių pateks po tris komandas, skaičiuojant ir būsimųjų šeimininkių rinktines, kurios dalyvauja atrankos turnyre, bet dėl kelialapių nekovoja. Jei Lenkijos, Suomijos arba Kipro rinktinė atrankos grupėje užims paskutinę ketvirtąją vietą, kelialapio neiškovos trečiąją vietą užimsianti komanda (latviai nukristi į ketvirtąją vietą nebegali).
Europos pirmenybės vyks 2025 metų rugpjūčio 27-rugsėjo 14 dienomis keturiose šalyse. Turnyre dalyvaus 24 komandos.
Lyderiai ir autsaideriai
Atrankos varžybose per keturis turus po keturias pergales iškovojo Latvijos, Prancūzijos ir Serbijos krepšininkai. Įdomu, kad nė sykio nesuklupę prancūzai kelialapio dar neužsitikrino. Skirtingai nei kelios komandos, kurios laimėjo tris arba du kartus.
Dviejų pergalių užteko Europos čempionės vardą ginančiai Ispanijos rinktinei.
Visas ketverias rungtynes pralaimėjo Ukrainos, Vengrijos, Slovakijos ir Kipro rinktinės. Vis dėlto kol kas galimybės patekti į Europos pirmenybes neprarado nė viena komanda.
Nepasiduodantys latviai
Nors Europos pirmenybes priimsiančioms Latvijai, Lenkijai, Suomijai ir Kiprui nereikia kovoti dėl kelialapių, šių šalių rinktinės taip pat žaidžia atrankos turnyre. Lenkai ir suomiai iškovojo tik po vieną pergalę, kipriečių sąskaita – tuščia.
Tuo tarpu Latvijos krepšininkams nė motais, kad varžovams pergalių reikia labiau. Pirmadienį Latvijos rinktinė išvykoje palaužė Belgijos komandą 85:83 ir liko nenugalėta.
Didžiąją rungtynių dalį atrodė, kad latviai neišvengs pirmosios nesėkmės. Jie ilgai vijosi varžovus, kurie buvo įgiję ir dviženklę persvarą. Tačiau ketvirtajame kėlinyje tritaškiais prapliupo Denizlio „Merkezefendi“ gynėjas Rihardas Lomažas, kuris priešpaskutinę minutę persvėrė rezultatą 82:81. O likus žaisti 20 sek. tas pats R.Lomažas pataikė du baudos metimus ir įtvirtino pergalę.
Belgijos rinktinę iš vėžių gerokai išmušė traumos. Iš pradžių komanda neteko kelį susižeidusio Pierre‘o Antoine‘o Gillet, o likus žaisti 40 sekundžių dėl šlaunies traumos aikštę paliko buvęs „Prienų“ ir „Jonavos“ įžaidėjas Emmanuelis Lecomte‘as.
Šį sezoną Liublino „Start“ ekipoje rungtyniaujančio E.Lecomte‘o praradimas buvo ypač žymus, nes šis krepšininkas sklandžiai vadovavo belgų atakoms ir pelnė 20 taškų.
Lauks paskutinio lango
C grupės lyderė Latvijos rinktinė laimėjo visas ketverias rungtynes. Po dvi pergales turi Ispanijos ir Belgijos komandos, nė sykio nelaimėjo Slovakijos ekipa.
Ispanai pirmadienį namie gana įtikinamai nugalėjo slovakus 84:71 ir užsitikrino kelialapį į Europos pirmenybes. Tuo tarpu belgų likimas paaiškės per paskutinį atrankos langą.
Belgus dar gali aplenkti autsaiderė Slovakijos rinktinė. Slovakai pirmadienį, skirtingai nei per pirmąsias rungtynes, Europos čempionei Ispanijos ekipai didelių sunkumų nesukėlė. Slovakijos rinktinės ir Klaipėdos „Neptūno“ vidurio puolėjas Tomašas Pavelka į ispanų krepšį įmetė 11 taškų.
Žaidė niekieno aikštėje
Beveik beviltiškoje padėtyje atsidūrė Ukrainos rinktinė, pirmadienį Rygoje antrą kartą pralaimėjusi Izraelio krepšininkams 75:88.
Visas ketverias rungtynes pralaimėję ukrainiečiai yra A grupės autsaideriai. Po tris pergales iškovojusios Izraelio ir Slovėnijos komandos jau užsitikrino kelialapius į Europos pirmenybes, o trečiąją vietą užimanti Portugalijos rinktinė turi dvi pergales.
Ukrainos krepšininkams per paskutinį langą reikės ne tik laimėti abejas rungtynes su slovėnais ir portugalais, bet ir sulaukti portugalų pralaimėjimo izraeliečiams.
Ukrainos ir Izraelio rinktinės per šį langą abejas tarpusavio rungtynes žaidė Rygoje. Jei šeštadienį Izraelio krepšininkai laimėjo įtikinamai, tai pirmadienį iki trečiojo kėlinio vidurio aiškiai dominavo ilgai dviženkliu skirtumu pirmavę ukrainiečiai. Tačiau po to Izraelio komanda viską apvertė aukštyn kojomis.
Ukrainos rinktinėje žaidė du Lietuvos komandų krepšininkai: Panevėžio „Lietkabelio“ gynėjas Oleksandras Kovliaras (15 taškų) ir „Jonavos“ gynėjas Bohdanas Blyzniukas (3 taškai).
Izraelio rinktinėje pasižymėjo Eurolygos komandų krepšininkai: Miuncheno „Bayern“ gynėjas Jamas Madaras (24 taškai) ir baltarusių kilmės Tel Avivo „Makabi“ vidurio puolėjas Romanas Sorkinas (14 taškų).
Išgelbėjo Europos čempionas
Slovėnijos rinktinė pirmadienį vos išsigelbėjo nuo antro pralaimėjimo Portugalijos krepšininkams. Nors Slovėnijos garbę gynė 2017 metų Europos čempionai Klemenas Prepeličius, Jaka Blažičius ir Edo Muričius bei auksinį turnyrą dėl traumos praleidęs buvęs „Žalgirio“ gynėjas Zoranas Dragičius, patyrusių žaidėjų vedama komanda pirmadienį Koperyje ilgai vijosi varžovus ir tik paskutinėmis sekundėmis įrodė pranašumą 83:82.
Slovėnų didvyriu tapo 31 tašką pelnęs „Dubai“ gynėjas K.Prepeličius. Maža to, kad jis žaidė rezultatyviausiai, K.Prepeličius likus 14 sek. pataikė du baudos metimus ir persvėrė rezultatą 83:82.
Portugalijos komanda turėjo pakankamai laiko surengti atsakomąją ataką. Tačiau nerišli portugalų ataka baigėsi skubotu ir netaikliu metimu.
Ramiausi – juodkalniečiai
Pirmadienį savo gerbėjus nuramino pasaulio čempionė Vokietijos rinktinė, namie sutriuškinusi Švedijos rinktinę 80:61 ir atsiskaičiusi už penktadienį patirtą pralaimėjimą.
„Mažeikių“ puolėjas Kay Bruhnke prie vokiečių pergalės prisidėjo 3 taškais. O rezultatyviausiai žaidė vienas iš dviejų per šį langą į rinktinę atvykusių pasaulio čempionų Johannesas Thiemannas (16 taškų).
Vis dėlto D grupėje, kurioje žaidžia pasaulio čempionai, ramiausi yra ne jie, bet Juodkalnijos krepšininkai. Juodkalniečiai ketvirtajame ture išvykoje po permainingos kovos nugalėjo Bulgarijos komandą 90:86 ir tapo vienvaldžiais lyderiais.
Juodkalnijos rinktinė iškovojo tris pergales, Vokietijos ir Švedijos – po dvi, Bulgarijos – vieną. Kelialapio į Europos pirmenybes kol kas neužsitikrino net ir grupės lyderiai – vis dar įmanoma, kad visos keturios komandos surinktų vienodai pergalių.
„Panathinaikos“ dueto šou
Didžiausias pirmadienio netikėtumas buvo Islandijos krepšininkų pergalė Italijoje. Prieš tris dienas islandai namie beviltiškai nusileido italams, bet Apeninuose viskas apsivertė aukštyn kojomis, o galutinis rezultatas – Islandijos rinktinė laimėjo 81:74 – ilgai dviženkliu skirtumu pirmavusių šiauriečių pranašumo.
Vienas iš geriausių Islandijos rinktinės žaidėjų buvo prieš kelis sezonus Vilniaus „Ryte“ žaidęs Elvaras Fridrikssonas. Jis į italų krepšį įmetė 15 taškų.
Italijos rinktinei nepadėjo ir pastiprinimas iš Eurolygos. Prieš antrąsias šio lango rungtynes prie „mėlynųjų“ prisidėjo Nicolo Melli iš Stambulo „Fenerbahçe“ bei Diego Flaccadori ir Giampalolo Ricci iš Milano „Olimpia“.
Tuo tarpu kitose šios grupės rungtynėse Turkijos rinktinės gelbėtojais tapo du Atėnų „Panathinaikos“ krepšininkai. Turkai išvykoje nelengvai nugalėjo Vengrijos komandą 81:76, o nugalėtojams daugiau nei du trečdalius taškų pelnė „Panathinaikos“ duetas Cedi Osmanas (33 taškai) ir Omeras Yurtsevenas (22 taškai).
C.Osmanas per dvejas šio lango rungtynes su vengrais surinko 54 taškus.
Vengrijos komandoje pirmadienį rezultatyviausiai žaidė buvęs Panevėžio „Lietkabelio“ puolėjas György Golomanas. Šį sezoną Ispanijos antrosios lygos Burgoso „San Pablo“ komandoje žaidžiantis G.Golomanas pelnė 16 taškų. Tuo tarpu buvęs Vilniaus „Ryto“ gynėjas Benedekas Varadi per dvejas rungtynes su turkais pataikė tik 1 iš 7 metimų ir pelnė 2 taškus.
B grupėje po tris pergales pasiekusios Italijos ir Turkijos rinktinės užsitikrino kelialapius į Europos pirmenybes. Dėl trečiojo kelialapio žiemos pabaigoje kovos islandai ir vengrai. Daug geresnėje padėtyje yra dvi pergales pasiekusi Islandijos rinktinė. Vengrijos komanda kol kas nelaimėjo nė karto.
Lietuvos rinktinė
Lietuvos rinktinė per antrąjį atrankos langą sukart nugalėjo Šiaurės Makedonijos komandą 82:67 (Skopjėje) ir 94:72 (Klaipėdoje).
Lietuvos rinktinėje per dvejas šio atrankos lango rungtynes rezultatyviausiai žaidė Gytis Radzevičius (31 taškas), Margiris Normantas (25), Martynas Echodas (24) ir Eimantas Bendžius (23).
Per du atrankos langus Lietuvai atstovavo 20 krepšininkų. Visas ketverias rungtynes žaidė tik keturi iš jų: Kristupas Žemaitis, Osvaldas Olisevičius (abu pelnydavo vidutiniškai po 6,8 tšk.), Ąžuolas Tubelis (6,5 tšk.) ir Lukas Lekavičius (6 tšk.).
Per abu langus į rinktinę buvo atvykę, bet po trejas rungtynes žaidė G.Radzevičius (vid. 11 tšk.) ir M.Normantas (9,7 tšk.).
Per keturis turus Lietuvos rinktinė pasiekė tris pergales ir H grupėje dalijasi pirmąją vietą su taip pat triskart laimėjusia Estijos komanda. Šiaurės Makedonijos ir Lenkijos rinktinės iškovojo po vieną pergalę.
Nors dvi lyderės turi vienodai taškų, kelialapį kol kas užsitikrino tik viena iš jų – Lietuvos rinktinė. Estijos krepšininkus dar gali aplenkti Šiaurės Makedonijos komanda.
4 turas
A grupė
Slovėnija – Portugalija 83:82. K.Prepeličius 31, J.Blažičius 15, Ž.Daneu 13, E.Muričius 11 / T.Williamsas 17, M.Quieirozas ir A.Cruzas po 13.
Izraelis – Ukraina 88:75. J.Madaras 24, Kh.Carringtonas ir T.Ginatas po 16, R.Sorkinas 14 / O.Kovliaras ir A.Pustovyj po 15, I.Sanonas 12.
Lentelė: Izraelis – 3, Slovėnija – 3, Portugalija – 2, Ukraina – 0.
B grupė
Vengrija – Turkija 76:81. G.Golomanas 16, Z.Perlas ir D.Vojvoda po 14 / C.Osmanas 33, 11 atk.kam., O.Yurtsevenas 22, S.Hazeras 10.
Italija – Islandija 74:81. G.Ricci 18, M.Vitali ir D.Flaccadori po 10, N.Melli 9, 11 atk.kam. / K.Palssonas 22, E.Fridrikssonas ir J.A.Gudmundssonas po 15.
Lentelė: Italija – 3, Turkija – 3, Islandija – 2, Vengrija – 0.
C grupė
Ispanija – Slovakija 84:71. S.Yusta 25, C.Alocenas ir F.Guerra po 11 / V.Brodziansky 19, T.Malovecas 12, T.Pavelka 11.
Belgija – Latvija 83:85. E.Lecomte‘as ir R.Obasohanas po 20, H.Vanwijnas 13 / R.Lomažas 19, K.Zorikas 17, M.Šteinbergas 15, A.Strautinis 14.
Lentelė: Latvija – 4, Belgija – 2, Ispanija – 2, Slovakija – 0.
D grupė
Bulgarija – Juodkalnija 86:90. P.Ivanovas 26, B.Youngas 23, J.Minčevas 14 / K.Perry 31, N.Ivanovičius 16, M.Simonovičius 13, B.Dubljevičius 12.
Vokietija – Švedija 80:61. J.Thiemannas 16, D.Osetkowski 13, D.Krameris ir Ch.Sengfelderis po 11 / B.Njie 15, M.Pantzaras 14.
Lentelė: Juodkalnija – 3, Vokietija – 2, Švedija – 2, Bulgarija – 1.
Kitų grupių lentelės
E grupė: Prancūzija – 4, Bosnija ir Hercegovina – 2, Kroatija – 2, Kipras – 0.
F grupė: Graikija – 3, Čekija – 2, Didžioji Britanija – 2, Nyderlandai – 1.
G grupė: Serbija – 4, Sakartvelas – 2, Suomija – 1, Danija – 1.
H grupė: Lietuva – 3, Estija – 3, Šiaurės Makedonija – 1, Lenkija – 1.
(Paryškintos komandos, kurios jau pateko į Europos pirmenybes.)