Pasirinkimas nėra didelis – kelios vyresnės kartos žaidėjos, ilgai rungtyniavusios užsienyje, arba baigė karjerą, arba grįžo į Lietuvos klubus, o stipriose Europos šalių lygose žaidžiančias lietuves galima nesunkiai suskaičiuoti vienos rankos pirštais. Tai – Laura Juškaitė, Justė Jocytė, Laura Miškinienė ir Monika Grigalauskytė. Vienintelė Eurolygoje žaidžianti Lietuvos krepšininkė M.Grigalauskytė į rinktinę šįkart neatvyko.
Turkija
Su pajėgiausiomis varžovėmis aikštėje susiduria „Bodrum“ puolėja Laura Juškaitė, kuri žaidžia Turkijos lygoje – neabejotinai stipriausioje Europos nacionalinėje lygoje.
„Bodrum“ yra jaunas klubas (įkurtas 2019 m. ir tik šį sezoną debiutuoja superlygoje), tačiau klubo vadovams pavyko suburti tvirtą branduolį, kurį kartu su L.Juškaite sudaro dvi amerikietės, patyrusi serbė Tina Krajišnik ir dvimetrinė Kinijos rinktinės žvaigždė Li Jueru, kurios įsigijimas buvo didžiausias vasaros rinkos laimėjimas.
Bodrumo krepšininkės sezono pradžioje laimėjo 3 iš 5 rungtynių ir superlygoje dalijasi trečiąją vietą su praėjusį sezoną Eurolygos finalo ketverte žaidusia „Mersin“ ekipa. Turnyro lyderė yra 2023 ir 2024 metų Eurolygos čempionė Stambulo „Fenerbahçe“, kuri vienintelė laimėjo visas 5 rungtynes. 4 pergales turi Stambulo „Galatasaray“.
L.Juškaitė žaidžia vidutiniškai 25,7 min., pelno 9,6 taško ir atkovoja 6 kamuolius.
„Bodrum“ debiutuoja ir Europos taurės turnyre. Jame Bodrumo komanda laimėjo 2 iš 4 rungtynių ir E grupėje užima trečiąją vietą. Įdomu, kad „Bodrum“ abi pergales iškovojo išvykose, o namie nusileido grupės lyderėms „Sopron“ (Vengrija) ir „Charnay“ (Prancūzija) ekipoms.
L.Juškaitės vidurkiai Europos taurės turnyre – 13,3 taško ir 7,3 atkovoto kamuolio.
Prancūzija
18-metė Justė Jocytė jau šeštąjį sezoną vilki Liono ASVEL aprangą. ASVEL vadovai prieš šį sezoną žymiai sumažino biudžetą ir komanda žymiai susilpnėjo, bet jos rezultatai nepablogėjo.
Nors ASVEL gretose liko vos šešios krepšininkės, kurioms yra daugiau negu 20 metų, ši komanda iki rinktinių pertraukos Prancūzijos lygoje laimėjo 4 iš 5 rungtynių ir dalijasi antrąją vietą (pirmauja visas 5 rungtynes laimėjusi „Angers“), o Europos taurės turnyre laimėjo visas 4 rungtynes ir pirmauja A grupėje.
Praėjusį sezoną dėl traumos labai mažai žaidusi J.Jocytė šį rudenį nepraleido nė vienerių rungtynių. Jos vidurkiai Prancūzijos lygoje – 6,8 taško ir 3,2 rezultatyvaus perdavimo, Europos taurės turnyre – 13 taškų ir 3,3 rezultatyvaus perdavimo. Tiesa, Europos taurės turnyre ASVEL dvejas rungtynes žaidė su silpnučiu Limasolio AEL klubu, kurį sutriuškino 53 ir 61 taško skirtumu.
J.Jocytė nėra vienintelė ASVEL krepšininkė, kuri vos sulaukusi pilnametystės įsitvirtino moterų rinktinėje. ASVEL puolimo lyderė yra trimis dienomis vyresnė Dominique Malonga (19 metų J.Jocytei sukaks lapkričio 19-ąją, D.Malongai – lapkričio 16-ąją), vasarą žaidusi olimpinius medalius laimėjusioje Prancūzijos rinktinėje.
Lenkija
Lenkijoje apsistojusi, bet vos ne kasmet komandą keičianti Laura Miškinienė šį sezoną vilki Liublino AZS aprangą. Nors marškinėlių spalva dažnai keičiasi, kai kas nesikeičia – lietuvė visuomet žaidžia aukščiausių tikslų siekiančiose komandose ir visuomet patenka tarp krepšininkių, kurios PLKK turnyre atkovoja daugiausiai kamuolių.
Šis sezonas – ne išimtis. Liublino AZS laimėjo 3 iš 4 rungtynių ir Lenkijos lygoje dalijasi antrąją vietą su „Gdynia“, kurioje L.Miškinienė žaidė praėjusį sezoną. Šias komandas lenkia tik visas penkerias rungtynes laimėjusi „Polkowice“.
o L.Miškinienė pelno 16,5 taško, atkovoja 12 kamuolių ir atlieka 3,8 rezultatyvaus perdavimo. Ji lygoje užima trečiąją vietą pagal atkovotus kamuolius ir šeštąją vietą pagal taškus.
Liublino AZS taip pat žaidžia Europos taurės turnyre, bet jame laimėjo tik 1 iš 4 rungtynių ir B grupėje užima trečiąją vietą. AZS jau nebegali pavyti grupėje pirmaujančių Alkantariljos „Jairis“ (Ispanija) ir „Angers“ (Prancūzija) komandų, bet dar gali patekti į atkrintamąsias varžybas kaip viena iš geriausių trečiąją vietą užimsiančių komandų.
Europos turnyre L.Miškinienė pelno 18,5 taško ir atkovoja 11,8 kamuolio.
Lenkijos lygos Sosnovieco „Zaglębie“ klubą prieš šį sezoną sustiprino lietuvių kilmės Didžiosios Britanijos krepšininkė Gabrielė Nikitinaitė. Ji pelno 14,5 taško, o „Zaglębie“ laimėjo 2 iš 4 rungtynių ir dalijasi ketvirtąją vietą.
Vengrija
Miškolco DVTK komanda, kurioje žaidžia Monika Grigalauskytė, pernai tapo Eurolygos atradimu ir tik per plauką nepateko į finalo ketvertą. Šį sezoną pakartoti svajonių žygį bus daug sudėtingiau – Vengrijos čempionės per ketverias rungtynes iškovojo tik vieną pergalę ir grupėje užima paskutinę ketvirtąją vietą.
FIBA pakeitus varžybų sistemą, pirmasis etapas yra trumpesnis, tad DVTK jau įspausta į kampą ir į kitą etapą patektų tik tuo atveju, jei laimėtų abejas likusias rungtynes išvykose (su Skijaus „Famila“ ir Salamankos „Perfumerias Avenida“).
Miškolco krepšininkės gali pasiguosti nebent tuo, kad Vengrijos lygoje joms viskas kol kas klostosi labai sklandžiai – DVTL laimėjo visas 7 rungtynes. Tiesa, čempionės dar nežaidė su pagrindinėmis varžovėmis, kurios iki rinktinių pertraukos taip pat nepatyrė nė vienos nesėkmės (Djoro „Uni“ ir „Szekszard“).
M.Grigalauskytė žaidžia gana nemažai (vid. 21,3 min. Eurolygoje ir 18,5 min. Vengrijos lygoje). Tačiau vidurio puolėjos indėlis puolant nėra didelis. Lietuvė Eurolygoje pelno vidutiniškai 4 taškus ir atkovoja 3,5 kamuolio, Vengrijos lygoje pelno 5,3 taško ir atkovoja 5,3 kamuolio.
Italija
Į rinktinę pakviesta Laura Želnytė šį sezoną žaidžia Italijos antrojoje lygoje. Ji sudarė sutartį su Milano „Sagna“ klubu, kurio tikslas iškovoti kelialapį į „Serie A“.
„Sagna“ krepšininkėms sezono pradžia buvo nebloga, bet ne ideali – laimėtos 4 iš 5 rungtynių ir A grupėje dalijamasi antrąja vieta. L.Želnytės vidurkiai – 10 taškų ir 7,8 atkovoto kamuolio.
Italijos antrojoje lygoje žaidžia dar keturios lietuvės. Gabrielė Narvičiūtė bando padėti Raguzos „Virtus Eirene“ ekipai grįžti į pirmąją lygą, Justina Kraujūnaitė ir Livija Sakevičiūtė rungtyniauja Rozeto „Panthers“, Aistė Vaitekūnaitė – „Bolzano“ komandoje.
Raguzos komanda laimėjo visas 5 rungtynes ir yra B grupės lyderė. G.Narvičiūtės vidurkiai – 5 taškai ir 6,2 atkovoto kamuolio.
Galingiausiai žaidžia A.Vaitekūnaitė, pelnanti 15,8 taško ir atkovojanti 9,4 kamuolio. „Bolzano“ laimėjo 3 iš 5 rungtynių ir B grupėje dalijasi ketvirtąją vietą.
„Panthers“ laimėjo 2 iš 5 rungtynių ir B grupėje dalijasi septintąją vietą. L.Sakevičiūtės vidurkiai – 9,6 taško ir 7,2 atkovoto kamuolio, J.Kraujūnaitės – 8 taškai ir 6 atkovoti kamuoliai.
Ispanija
Į Ispanijos antrąją lygą išvyko Martyna Petrėnaitė, kurią pakvietė „Barcelona“ klubas. Tiesa, moterų „Barça“ ne iš tolo neprilygsta vyrų „Barça“ komandai. Moterų „Barça“ po praėjusio sezono savo noru atsisakė vietos pirmojoje lygoje ir šį sezoną pasimetė tarp antrosios lygos vidutiniokių.
„Barça“ moterys kol kas laimėjo tik 2 iš 6 rungtynių ir dalijasi dešimtąją vietą. M.Petrėnaitė pelno 5,5 taško.
Vokietija
Dvi Lietuvos krepšininkės žaidžia Lėverkuzeno „Wings“ komandoje. Prieš šios ekipos senbuvės Mantės Kvederevičiūtės šį rudenį prisidėjo Ligita Tamutytė.
„Wings“ praėjusį sezoną užėmė paskutinę dvyliktąją vietą, bet liko pirmojoje bundeslygoje, nes antrosios lygos lyderės nenorėjo kilti aukštyn. Šį sezoną Lėverkuzeno komanda žaidžia geriau – laimėjo 2 iš 6 rungtynių ir dalijasi devintąją vietą. „Wings“ naujokė L.Tamutytė pelno 9,7 taško, M.Kvederevičiūtė – 5,8 taško.
Vokietijoje užaugusi 20-metė Danguolė Pupkevičiūtė debiutavo Osnabriuko „Panthers“ komandoje. „Panthers“ laimėjo 4 iš 6 rungtynių ir dalijasi trečiąją vietą, bet D.Pupkevičiūtė į aikštę leidžiama labai retai ir pelno tik 0,5 taško.