Rimanto Grigo treniruojama rinktinė atranką į Europos čempionatą pradėjo dvejomis įspūdingomis pergalėmis prieš Azerbaidžano (99:62) ir 75:72 Lenkijos rinktines.
Po šių dviejų pergalių mūsiškės įsitvirtino C grupes pirmoje vietoje ir kol kas yra savo likimo kalvės, norint patekti į 2025 m. Europos čempionatą.
Pirmasis šio lango iššūkis – jau ketvirtadienio vakarą. Lietuvės nuo 21:45 val. (Belgijoje, Antverpene) susikaus su 2023 m. Europos čempionėmis belgėmis, kurios šią vasarą taip pat dalyvavo ir olimpinėse žaidynėse Paryžiuje.
Tai – grėsmingiausias ir stipriausias mūsiškių iššūkis C grupėje, kadangi belgės savo sudėtyje turi spalio mėnesio naudingiausią moterų Eurolygos žaidėją ir 2023 m. Europos čempionato MVP Emma Meesseman, šią vasarą WNBA debiutavusią Julie Vanloo ir kitą įspūdingą gynėją Julie Allemand.
Primename, kad belgės šią atranką pradėjo šokiruojančiu pralaimėjimu prieš lenkes 62:67, o vėliau 136:28 pervažiavo Azerbaidžano rinktinę.
Lietuvos rinktinės žaidėjos pažvelgė į artėjantį belgių iššūkį ir išskyrė tai, kad jos nejaučia spaudimo, o kartu sakė ir tai, jog jų laukia sudėtingas mūšis.
„Belgės vis tiek turi geriausią žaidėją pasaulyje (Emma Meesseman – red.). Komandoje taip pat yra agresyvios ir greitos gynėjos. Daugelis krepšininkių žaidė Prancūzijoje, tad vien iš ten žinau, kad šį vakarą nebus lengva. Mes Lietuvoje pripratusios žaisti lėčiau, bet su galva, tačiau vis tiek dabar reikės prisitaikyti prie belgių greičio ir duoti gerą kovą.
Jaučiuosi be spaudimo. Jos buvo Europos čempionės ir taip toliau, bet dabar bus tik vienos rungtynės, tad daug kas gali pasikeisti. Negana to, jos dabar turi spaudimą, nes belgėms – būtina laimėti, nes jos pralaimėjo prieš lenkes. Važiuosime, žiūrėsime, kas bus. Žinau, kad belgės turi gerus aistruolius, tad bus smagu“, – portalui Lrytas pasakojo Lietuvos krepšinio deimančiukas Justė Jocytė.
„Visų pirma – belgės gan ilgą laiką žaidžia kartu. Manau, kad joms ir pasiruošimas lengvesnis, nes visos yra susižaidusios, turi sistemą. Net nežinau... mes nuo savęs pasiruošime. Ar išlukštensime belgišką riešutą – pamatysime. Bus labai sudėtinga. Jų žaidėjos visos sveikos, visos – geroje sportinėje formoje. Bus įdomu pasitikrinti“, – pridūrė naujoji Lietuvos rinktinės kapitonė L.Juškaitė.
„Atvažiavome ir susirinkome visos ne veltui ir visos esame su vienu tikslu. Manau, kad šiame lange pagrindinės rungtynės bus prieš belges. Nemeluosiu – bus tikrai sunku. Belgijos rinktinėje bus visas žvaigždynas, bet... mes tikrai kovosime.
Kadangi dabar esame 2/0 – mūsų yra tikras šansas patekti į Europos čempionatą ir mes tikrai nepasiduosime. Į Belgiją važiuojame laimėti, o kaip seksis – žiūrėsime. Tokiose rungtynėse lemia ir sėkmės faktorius“, – svarstė Laura Svarytė-Miškinienė.
Rinktinė be Gintarės Petronytės
Šis langas tiek moterų krepšinio rinktinei, tiek visiems aistruoliams – kitoks. Po praėjusio sezono karjerą baigė Gintarė Petronytė, kuri buvo bene svarbiausia rinktinės žaidėja.
Praėjusiame lange jau buvusi krepšininkė fiksavo 15 taškų (55,6 proc. dvit., 90,9 proc. baud.), 6,5 atkovoto kamuolio, 5,5 rezultatyvaus perdavimo ir 22 naudingumo balų skaičius.
Tačiau šie vidurkiai – apgaulingi. Mače prieš Azerbaidžano rinktinę G.Petronytė nežaidė tiek, kiek galėtų, o prieš lenkes buvusi rinktinės kapitonė surengė įspūdingą šou, kuris, kaip po to paaiškėjo, buvo jos paskutinysis vilkint Lietuvos moterų krepšinio rinktinės marškinėlius.
Katovicuose G.Petronytė per 38,5 minutės aikštelėje į varžovių krepšį susmeigė 25 taškus (8/12 dvit., 0/1 trit., 9/9 baud.), išskirstė 7 rezultatyvius perdavimus ir užfiksavo net 34 naudingumo balų pasirodymą.
Visgi kaip keičiasi mūsiškių žaidimas be amžinos lyderės, kuri šįsyk bus tik šalia aikštelės?
„Dabartinės rinktinės žaidėjos jau yra patyrusios. Nėra taip, kad ateina nuo mokyklos suolo į rinktinę. Jos žaidžia klubuose, kai kurios rungtyniauja užsienyje. Justė išvis yra viena žymių Europos krepšininkių.
Kada buvo Gintarė (Petronytė) ir kitos jaunos žaidėjos vaizdas dar nelabai keitėsi, o dabar keičiasi vaizdas. Išeina žaidėjos, kurios nešė pagrindinį krūvį, o tos, kurios buvo žaidėjos, kylančios nuo suolelio, jos dabar turės daugiau laiko aikštelėje. Nieko, pamatysime.
Mano manymu – (Eglė) Šventoraitė, (Daugilė) Ūsė yra žaidėjos, kurios gali pakeisti Gintarę ir sėkmingai padėti komandai“, – į Lrytas klausimą atviroje treniruotėje atsakė R.Grigas.
„Manau, kad labai pasikeitė, – apie žaidimą be G.Petronytės aikštelėje kalbėjo J.Jocytė. – Per treniruotes buvo didelis chaosas aikštelėje. Nerandame to žaidimo, nes anksčiau būdavo taip: yra Gintarė (Petronytė), Kamilė (Nacickaitė), aš dažnai būdavau su kamuoliu. Dabar aš pasitraukiau labiau į antrą poziciją, kas man labiau prie širdies. Kadangi tos dvi pagrindinės žaidėjos pasitraukė, sunku per kelias dienas sulipdyti.“
„Taip, pasimatė skirtumas žaidžiant be Gintarės. Dabar pas mus yra jaunų žaidėjų, tad matosi, kad žaidžiame greitesnį krepšinį. Aišku, būna ir daugiau klaidų, kas yra savaime aišku. Po krepšiu turime Eglę (Šventoraitę – red.), turime Daugilę (Ūsę). Jos per savo karjerą tikrai matė aukšto lygio krepšinį.
Kaip ir anksčiau – treneris daugiau stato žaidimą ant aukštaūgių, kas buvo ir praeitus langus. Mane labai nustebino ir džiaugiuosi, kad mes per treniruotes išpildome tai, ko prašo treneris. Kalbėjau su pačiu treneriu, kad jis yra patenkintas mūsų susižaidimu, nors turėjome tik kelias žaidybines treniruotes“, – svarstė L.Svarytė-Miškinienė.
„Po truputį viena, kita žaidėja prisijungė (prie rinktinės – red.), neturime jų (krepšininkių) daug. Tos trumpos langų sistemos nėra dėkingos, kad jas integruoti sklandžiai ir greitai. Aišku, jei viskas būtų vasaros metu, kur turėtume ilgesnes stovyklas, būtų vaizdas solidesnis.
Dabar turime vieną, kitą žaidėją. Svarbiausiai, kad jos žaistų geruose klubuose. Lietuvoje turime du klubus Europos taurėje, tad dabar panelės turi daugiau šansų pasirodyti. Žinoma, kažkas naujo atsiranda ir yra kitaip, bet reikia ilgesnio laiko, kad galiausiai pamatyčiau didesnį paveikslą“, – kalbėjo L.Juškaitė.
Naujas rinktinės veidas
Po to, kai karjerą baigė G.Petronytė, galiausiai paaiškėjo, kad kapitonės raištį perima 27-erių Laura Juškaitė, kuri jau taip pat yra ilgametė rinktinės narė.
Tiesa, naujoji kapitonė apie šias pareigas sužinojo neeiliniu būdu.
„Apie tai, kad būsiu kapitone, sužinojau tik nusileidusi oro uoste (šypsosi – red.). Be manęs treniruotėje galiausiai buvau išrinkta kapitone (šypsosi – red.). Man lieka tik priimti pareigas ir kai trumpos langų stovyklos, aš nieko pernelyg daug nepakeisiu. Kai kur turiu galutinį žodį, kažkur reikia pasitarti su treneriu ir taip toliau.
Turėjau gerą pavyzdį (Gintarę Petronytę – red.) iš anksčiau, tad jeigu reikės pagalbos, visada pasiklausiu apie tai, ką man reikia daryti“, – pasakojo L.Juškaitė.
Negana to, L.Juškaitė ne tik perims kapitonės raištį, bet, veikiausiai, kad bus Lietuvos moterų krepšinio rinktinės veidu aikštelėje.
Praėjusiame lange puolėja fiksavo 8 taškų, 6,5 atkovotų kamuolių ir 9,5 naudingumo balo vidurkius, o atrankoje į 2022 m. EČ, kai G.Petronytė dar žaidė, L.Juškaitė fiksavo 10 taškų, 6 atkovotų kamuolių ir 11,8 efektyvumo balų statistiką.
Visgi dabar puolėja turės dėti žingsnį į priekį. Taip, komandoje dar yra Justė Jocytė, Giedrė Labuckienė, Daugilė Ūsė, Laura Svarytė-Miškinienė, tačiau L.Juškaitė turėtų tapti ta žaidėja, kuri jungia gynėjų ir puolėjų grandį, o kartu skuodiškė turės būti ir ta, kuri imasi lyderės vaidmens svarbiausiais rungtynių momentais.
„Taip, matyčiau Laurą būnant Lietuvos rinktines veidu. Mes su Giedre (Labuckiene)... kiek čia dar bežaisime, keleri metai ir tiek, o Laura yra ta žaidėja, kuri yra tas tarpinis variantas – jį yra tarp jaunesnių ir vyresnių žaidėjų. Ji vėliau pamatys ir dar jaunesnių žaidėjų, kurios ateis ateityje“, – apie L.Juškaitės buvimą rinktinės veidu kalbėjo L.Svarytė-Miškinienė.
Tiesa, pati L.Juškaitė savo naujo vaidmens pernelyg nesureikšmino.
„Man rinktinė nėra apie tai, kad aš kažką turiu parodyti. Jeigu man pasakys daryti vieną dalyką, aš jį darysiu, o jeigu sakys padavinėti rankšluosčius, aš juos ir padavinėsiu (šypsosi – red.). Rinktinė nėra apie ego ar statistikas.
Kapitonas nebūtinai aikštelėje turi turėti kažkokią statistiką, aišku, tam tikrais momentais reikės padrąsinti komandą, vartoti mažiau bajerių, o daugiau rimčiau į dalykus žiūrėti ir rodyti pavyzdį“, – sakė L.Juškaitė.
Ugninga viltis patekti į EČ
Atrodo, kad sunku patikėti, bet... Lietuvos moterų krepšinio rinktinė jau beveik 10 metų nežaidė Europos moterų krepšinio čempionate.
Paskutinį mačą pagrindiniame EČ turnyre mūsiškės žaidė 2015 m. birželio 27 dieną, kuomet 77:89 pralaimėjo prieš Juodkalnijos rinktinę.
Visgi dabar – auksinis šansas anksčiau laiko nutraukti Europos čempionatų badą.
Kaip žinia, 2027 m. Europos čempionatas vyks Lietuvoje ir Suomijoje, kas reiškia, kad vėliausiai po trejų metų mūsiškės nutrauks žaidimo EČ seriją, tačiau... norisi tai padaryti kaip įmanoma anksčiau.
Dabartinėje EČ situacijoje mūsiškės pirmauja C grupėje ir, jeigu viskas susiklostytų it sapne, būtų įveiktos belgės, R.Grigo auklėtinės šimtu procentų valdytų savo situaciją grupėje ir viskas priklausytų būtent nuo jų.
Nepaisant to, kad jau krepšininkės kalbėjo, jog belgės – kietas riešutėlis, tačiau visi šansai iškovoti pergalę ir dar labiau pagerinti savo situaciją kovoje dėl vietos Europos čempionate, yra lietuvaičių rankose.
„Norisi pergalės, bet, žinote... čia turi viskas sueiti į vieną tašką, kad galėtum pasipriešinti arba laimėti prieš belges. Jos – itin stipri komanda. Jeigu kas stebėjote olimpinį moterų krepšinio turnyrą... kokios žaidėjos žaidžia Belgijos rinktinėje, koks sąstatas... bus tikrai sunku, bet – viskas šiai dienai yra įmanoma. Stengsimės daryti viską, kad laimėtume. To norime visi – tiek žaidėjos, tiek treneriai. Varžovas – rimtas“, – dėstė Rimantas Grigas.
„Taip, būtent, norisi grįžti į Europos čempionatą. Aš dar su moterų rinktine nesu palietusi Europos čempionato kovų, tad net nežinau, koks ten jausmas žaisti už rinktinę tokiame lygyje. Tikrai – man širdyje dega. Labai noriu patekti į Europos čempionatą.
Manau, kad dabar turime puikų šansą į kitąmet vyksiantį EČ. Su belgėmis – žiūrėsime. Jeigu išlaikysime tokį patį norą, kurį matė visi sirgaliai prieš Lenkijos rinktinę, manau, kad yra geri šansai (žengti toliau – red.)“, – emocingai kalbėjo J.Jocytė.
„Labai keista, kad net beveik 10 metų mes nepatenkame į Europos čempionatą. Aišku, kiekvieną langą sekame tai, ką turime pas save pogrupio lange. Atrankoje į 2021 m. Europos čempionatą žaidėme prieš turkes, serbes, o jų rinktinės – tikrai stiprios.
Atrankoje į 2025 m. Europos čempionatą – didžiulis šansas prasibrauti į jį. Lenkes tikrai galime apžaisti, belges... nemeluosiu – bus sunku, bet vien tai, kad yra galimybė papulti į Europos čempionatą po 10 metų... būtų labai smagu tą padaryti“, – pridūrė L.Svarytė-Miškinienė.
„Mūsų startas – pozityvus. Dabar mūsų laukia kitos dvejos rungtynės, o jei abi laimėtume – tai būtų idealiausias scenarijus. Turbūt, kad viskas galutinai spręsis vasario mėnesį. Žiūrime pozityviai, nes iš esmės viskas mūsų rankose. Turime puikų šansą ir manau, kad pasinaudosime juo“, – viltingai dėstė L.Juškaitė.