D.Giedraitis jau praėjusio sezono metu, kai Andrea Trinchieri perėmė „Žalgirio“ vairą sulaukė vis didesnio minučių kiekio, o italas ne kartą sakė, kad jis džiaugėsi jaunojo lietuvio darbu.
„Gyvenime daug ką lemia šansai ir galimybės. Kai pamatai duris, kurios yra truputį praviros, turi turėti charakterį, kad pro jas įeitum į kitą kambarį. Tą daro Dovydas. Man prireikė 15-os dienų, kad suprasčiau, ką jis gali padaryti aikštėje. Dabar mums jis yra labai svarbus žaidėjas. Jis visada ginasi prieš geriausius varžovų gynėjus.
Labai sunku jį palyginti su kitais žaidėjais, kadangi kitur taip pat yra labai gerų gynybos specialistų, kurie yra atletiški, dideli, turi ilgas galūnes... bet Dovis žaidžia it iš krepšinio vadovėlio. Jis puikiai dirba kojomis, jis visada yra puikiai susibalansavęs“, – praėjusiame sezone apie jaunąjį gynėją kalbėjo A.Trinchieri.
„Jis turi tobulėti ir toliau. Tai mums yra ypač svarbu, nes jis yra jaunas, yra mūsų dabartis ir ateitis. Jis – vienas geriausių gynybos specialistų. Bet 2024-aisiais tu negali turėti gynėjo, kuris nėra pavojingas puolime. Mes ties tuo dirbame. Trauma sugadino jo gerą ritmą, kurį jis dabar po truputį atgauna“, – praėjusiame sezone apie D.Giedraitį taip pat sakė A.Trinchieri.
Visgi tas tobulėjimas, apie kurį dar praėjusio sezono metu, atrodo, įvyko.
Šįmet A.Trinchieri rodo dar didesnį pasitikėjimą lietuviu, o tas atsispindi ir plikuose statistiniuose rodikliuose.
D.Giedraitis per pirmuosius keturis Eurolygos mačus aikštelėje praleidžia po 29:57 min. ant parketo, per kuriuos fiksuoja 13,5 taško (75 proc. dvit., 57,1 proc. trit., 80 proc. baud.), 2,5 atkovoto kamuolio ir 14,5 naudingumo balo vidurkius.
Už Dovį „Žalgiryje“ šiuo metu rezultatyviau ir naudingiau žaidžia tik Sylvainas Francisco, kuris fiksuoja 15 taškų, 5,8 rezultatyvių perdavimų ir 19,3 naudingumo balo vidurkius.
Vis dėlto tai, kaip šįmet atrodo D.Giedraitis, tai nėra krepšininko lubos. Anot pirmųjų D.Giedraičio trenerių, jaunasis Lietuvos talentas dar neparodė nė pusės savo veido Lietuvos krepšinio mėgėjams, o kartu ir įspėjo apie netoliese tūnantį vilką, kuris netolimoje ateityje potencialiai gali nugriebti „Žalgirio“ šviesulį.
Pirmieji žingsniai krepšinyje
Vilniuje gimęs ir didžiąją dalį paauglystės praleidęs krepšininkas savo krepšinio kelią pradėjo Šarūno Marčiulionio akademijoje, kur darbavosi su dabartiniu Vilniaus „Kibirkšties“ treneriu Egidijumi Ženevičiumi, o po to Dovis pradėjo sportuoti pas Tomą Keršį, su kuriuo praleido šešerius metus ir toliau augo kaip žaidėjas.
Visgi pirmieji D.Giedraičio treneriai, su kuriais jis dirbo Vilniuje, jo talentą įžvelgė nuo pat pirmųjų dienų krepšinyje.
„Pirmiausia – Dovio išskirtinumas yra tas, kad jis yra žmogus, kuris yra labiausiai atsidavęs dėl komandos, – pradėjo 46-erių T.Keršis. – Mes turime žinoti, kad jis prieš krepšinį buvo puikus teniso žaidėjas. Jeigu aš neklystu ir neiškraipau istorijos, man atrodo, kad Dovis prie metais vyresnių buvo pirmas Lietuvoje. Net iš užsienio į Lietuvą važiavo skautai, kurie bandė kviesti tenisą į įvairias akademijas.
Bet pagal tai, kaip aš suprantu, pagal Dovio vidinį DNR – jam reikia komandos. Jam komandos sėkmė bus aukščiau jo paties. Jo komandiškumas atsiskleisdavo tokiuose subtiliuose momentuose, kur labai retam žmogui pavyktų tai pamatyti. Krepšinis nugalėjo todėl, nes jam komandos rezultatai yra tūkstantį kartų svarbesni nei asmeniniai.
Manau, kad jam, kaip sportininkui, davė labai daug ir tenisas. Tuo metu atrodė, kad kam čia jis mėtosi per du sportus, bet dabar... Žaidžiant tenisą jam labai padėjo lateralus judėjimas, kas dabar yra jo išskirtinis įgūdis.
Dabar viešojoje erdvėje yra naratyvas, kad Dovis nedrįsta mesti į krepšį, bet jeigu kažkas nori kritikuoti Dovį dėl iniciatyvos ėmimosi – aš noriu prisiimti už tai atsakomybę, nes galbūt net per daug jam buvo įskiepyta rasti geresnį metimą, geresnę progą.
Jis dabar tą ir demonstruoja – kad nepagailės perdavimo komandos draugui, visąlaik paieškos geresnio sprendimo. Jeigu bus situacija, kuri dega, tada jau jis pats mes.“
„Jis iškart išsiskyrė savo žaidimo suvokimu, situacijų skaitymu ir kūrybiškumu. Man dabar šiek tiek keista, kad iš jo išsirutuliojo toks gynybinis žaidėjas, aš labiau jį įsivaizdavau taip, kad jis turi kurti žaidimą, nes jis jį labai gerai supranta ir gerai mato aikštelę.
Kas buvo vaikų krepšinyje – dėl to buvo tokia opcija, kad jis nebūtų įžaidėjas, o labiau kūrėjas. Visuose dalykuose jis buvo žingsniu priekyje, ypač žaidimuose, kai žaisdavome futbolą, tinklinį, jis gudraudavo, ieškodavo kitokio perdavimo... buvo tikras žaidikas nuo pat vaikystės (šypsosi – red.)“, – T.Keršiui antrino pirmasis D.Giedraičio treneris 51-erių E.Ženevičius.
D.Giedraitis jau nuo pat pirmų dienų dominavo tarp bendraamžių, o dar rimtesni testai atėjo paauglystėje.
Būdamas 16-os metų D.Giedraitis iš pradžių debiutavo stipriausioje Vilniaus mėgėjų krepšinio lygoje, kurioje tuo metu dar rungtyniavo buvęs krepšininkas Rolandas Skaisgirys, Žygimantas Šeštokas ir Jonas Elvikis.
Visgi sezono eigoje jaunasis talentas pakėlė sparnus į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL), kur iškart pritapo prie tuo metu Gintauto Vileitos treniruojamos Molėtų „Ežerūno“ ekipos ir kartu tapo vienu jos lyderių.
Kada jo buvę treneriai suprato, kad Dovis iš tikrųjų gali tapti krepšininku?
„Nuo pat pirmos dienos matėsi, kad jis bus krepšininkas. Jiems nereikia, kad būtų 14–15 metų. Tas gebėjimas nustatyti, kaip greitai sukasi vidinis smegenų procesorius, kaip jis sureaguoja į situacijas... Dovis fiziniais duomenimis nėra greičiausias Eurolygos žaidėjas šiai dienai, bet jis visur yra pirmas: niekada neatsilieka, niekada nevėluoja ir visur išlenda.
Plačiąja prasme – yra ir talento niuansų, bet tą nuspėjimą jis turėjo nuo pat vaikystės. Panašius duomenis mačiau ir pas Dovydą Buiką („Žalgirio“ dublerių žaidėjas – red.), ir pas Deividą Sirvydį („Žalgirio“ puolėjas), kuris būdamas vienas ploniausių žaidėjų rungtyniavo įžaidėjo pozicijoje. Per šitą nustatymo lygį, džiaugiuosi, kad mano spėjimai pasiteisino ir tie žaidėjai patapo krepšininkais, nors jų statistika buvo prastesnė.
Dovis visąlaik buvo išskirtinis. Nebuvo žmogaus, kuris jo nevertinų. Bet... duok Dieve jam sveikatos.
Jis paauglystėje triskart per sezoną gindavosi prieš Artūrą Žagarą, kuris buvo nesustabdomas Europoje ir vienas apžaisdavo visas komandas. Būtent Dovis buvo tas žmogus, kuris sustabdydavo latvį. Jeigu būdavo rungtynės prieš „Visi kartu“, A.Žagaras nesužaisdavo (šypsosi – red.).
Vien galimybė su tokiais žaidėjais konkuruoti, kurie yra nesustabdomi ir dominuoja... mes su Artūro treneriu esame artimi draugai, tad prieš jo komandą, kurioje būdavo A.Žagaras, mes žaisdavome tiek ikisezonines rungtynes, tiek sezono metu EYBL. Dabar matome tai, kokiais žaidėjais jie patapo. Varžovo kalibras nesumažindavo Dovio potencialo ir rezultato aikštelėje.
Kai tu meti 30 prieš grybus – tai yra viena, bet tada, kai prieš tave žaidžia elitų elitas ir tavo pasirodymas nesiskiria statistiškai nežymiu kiekiu... iškart matydavosi, kad tai buvo vienintelis žaidėjas, kurio tėčiui turėjau pasakyti, jog jo sūnui nebeturiu ką pasiūlyti. Jis absoliučiai išaugo mano marškinėlius. Nežinau, ar sutiksiu žmogų savo karjeroje, kuriam galėsiu pasakyti tą patį“, – sakė T.Keršis.
„Nuo pat pirmų žingsnių. Tik pradėjus sportuoti jis išsiskyrė iš visų ir žaisdavo gerai. Jis buvo geras visose sporto šakose – kvadratas, krepšinis, futbolas ir taip toliau. Jo sprendimų priėmimas buvo labai geras.
Suvokimas, situacijų skaitymas ir komandinis žmogus. Būna, kad vieni vaikai – individualistai, o kiti – atvirkščiai. Kai mes žaidėme pirmąsias rungtynes, jis pirmus perdavimus tokius dalindavo... aš jau norėdavau jam sakyti, kad jis pats atakas užsibaigti ir įmesti taškus, o jis atlikdavo perdavimą draugui, kuris dažniausiai neįmesdavo, nors pats Dovis galėjo įmesti taškus.
Dovydas buvo grynai komandinis žaidėjas ir turėjo tas savybes, kurių reikėjo būsimiems krepšininkams, o dabar matome, kad jis yra Eurolygoje“, – T.Keršiui antrino ir ryškiausias savo buvusio auklėtinio savybes išskyrė E.Ženevičius.
Sezono startas Eurolygoje – nenustebino
Prieš ikisezoninių rungtynių startą ne vienas krepšinio sirgalius galėjo galvoti, kad A.Trinchieri laukia sunki misija išskirstant minutes gynėjams.
Sylvainas Francisco, jau išvykęs Tyrone‘as Wallace‘as, Lukas Lekavičius, Ignas Brazdeikis, Deividas Sirvydis ir Dovydas Giedraitis.
Vis dėlto visus pamąstymus apie į pašonę iškrentantį ir 2023–2024 m. sezone užsirekomendavusį D.Giedraitį jau buvo galima padėti į šoną ikisezoninių rungtynių metu.
Jau draugiškose rungtynėse buvo akivaizdžiai matoma, kad D.Giedraitis bus svarbi šio „Žalgirio“ sezono dėlionės dalis.
Apie 2024–2025 m. sezono startą jau kalbėjome. D.Giedraitis spindi jau nuo pirmųjų dienų Eurolygoje, tačiau... ar tokia pradžia nustebino ir pirmuosius D.Giedraičio trenerius?
„Ne. Aš pykstu ant Dovio, ant pasaulio ir ant to, ko įmanoma (šypsosi – red.). Dovis įspūdingą galimybę improvizuoti ir priimti teisingus sprendimus. Jis yra kūrybingiausias žaidėjas Lietuvoje ir ten koks (Marius) Grigonis turėtų jam (Dovydui Giedraičiui – red.) nešioti tašes. Jis yra ant tiek nesavanaudis, mažais žingsniukais einantis į priekį.
Dabar, žiūrėdamas į Dovį iš sirgaliaus pusės, man yra truputį piktą, nes norisi, kad jis iš tikrųjų parodytų tai, ką jis sugeba, nes niekas dar nematė nė pusės jo gebėjimų. Manęs jis nestebina toks jo startas Eurolygoje ir Lietuva dar pusės jo talento nematė“, – teigė T.Keršis.
„Aš kreipiau dėmesį ir į puolimą. Taip, jis gerai užsiima padėtis, turi gerą kūną, gerai supranta krepšinį, bet jis gali kurti ir situacijas. Manęs visiškai nestebina, kad jis dabar žiba ir puolime, nes aš jo nelaikau vien tik gynybiniu žaidėju“, – T.Keršiui antrino E.Ženevičius.
Darbas su A.Trinchieri
A.Trinchieri jau ne kartą minėjo, kad įsitikino D.Giedraičio talentu abejose aikštelės pusėse.
Pagal minutes aikštelėje Eurolygoje šį sezoną 24-erių vilnietis nusileidžia tik trims krepšininkams – Chima Moneke (31 min.), Tornike Šengelijai (30,5 min.) ir Levi Randolphui (30,5 min.).
Atrodo, sunkiai protu suvokiamą laiką aikštelėje praleidžiantis D.Giedraitis turi visišką A.Trinchieri pasitikėjimą, ir, nepaisant visų pokyčių „Žalgiryje“, vilnietis išlieka bene pagrindiniu italo ginklu jo rotacijoje.
„Žaidėjas atitinka trenerį ir tai, ko jam reikia. Čia yra geriausias dalykas, kas gali atsitikti krepšininkui – jis atitinka trenerio sistemą ir jo viziją. Žaidėjai gauna žalia šviesą ir kyla į viršų, nes dažnai būna ir atvirkščiai – žaidėjas yra neblogas, bet treneris jo nemato, netinka trenerio žaidėjo filosofijai. Džiaugiuosi, kad Dovis tinka treneriui ir eina į tą pusę, kad jis einą į tą pusę, kur jis stipriai tobulėja“, – sakė E.Ženevičius.
Po įspūdingos pergalės Milane specialistas pridūrė, kad jis turi viziją paversti D.Giedraitį įžaidėju, tačiau buvęs vilniečio treneris T.Keršis teigė, jog A.Trinchieri nebus pirmasis treneris, kuris Dovį norėjo paversti įžaidėju.
Specialistas taip pat pridūrė apie paauglystėje buvusius pokalbius apie žaidimą įžaidėjo pozicijoje.
„Dabar Andrea minėjo, kad iš Dovio nori daryti įžaidėją, bet jam reikia užsirašyti į eilę, nes jis tikrai į dešimtuką tų, kurie norėjo tą padaryti, patekęs nebus. Buvo daug trenerių, kurie norėjo jį paversti įžaidėju, bet aš tuo netikiu šiuo dalyku.
Kiekvieną rudenį mes su Doviu turėdavome pokalbį, kur jis vienerias rungtynes žaisdavo įžaidėju, o po jų – pasikalbėdavome. Kitą dieną treniruotėje klausdavau: „Kiek esi pasiruošęs, kad aš tau padėčiau labiau virsti į kūrėjo, įžaidėjo rolę?“. Dovis visada atsakydavo: „Ne, žinokite, nepatinka, aš noriu būti ten, kur noriu būti.“
Įžaidėjas nėra tas, kuris daužo kamuolį į parketą. Nikola Jokičius yra geriausias kūrėjas visai kitoje pozicijoje. Įžaidėjas yra žmogus, kuris turi turėti temperamento ir būti būrio vadu. Nebūtina, kad garsiai rėktum, bet įžaidėjas turi turėti tam tikrą valdiškumo geną. Dovis padarys visus darbus, bet visų laurų prisiėmimas – nėra skirtas jo būdui.
Tas pats A.Žagaras – jis nori turėti kamuolį savo rankose, nori atlikti visus dalykus. Dovio rolė Vilniuje buvo ta: jam labai anksti kamuolys ateina į rankas ir jis sprendžia, ar dabar greitai, ar lėtai pulsime.
Pas mane gynėjai/treti numeriai nepersivarydavo aikštės, bet jie turėjo sprendimo teisę nuspręsti rungtynių valdymą ir sprendimus. Tiek Dovis, tiek kiti ne iš įžaidėjo pozicijos labai stipriai valdė rungtynes. Aš manau, kad tai Doviui tiko ir padėjo tobulinti kūrybiškumą, rungtynių jausmą, valdymą, sprendimų priėmimą ir taip toliau.
Kad jis gali atlikti įžaidėjo funkcijas – neabejoju, bet jam į gynėjo porą reikalingas toks žaidėjas, kuris iš savo ego papildo Dovio privalumus ir tokie combo (žaidžiantys per abi gynėjo pozicijas) žaidėjai valdyti žaidimą. Vienas – pakarštinti žaidimą, o kitas – pašaldyti.
Sylvainas Francisco žiauriai tinka Doviui į porą, nes jie it yin ir yang, vienas kitam netrukdo. Dovio žibėjimas yra susijęs su tuo, kad su juo aikštelėje yra kitas gynėjas, su kuriuo jis labai gerai jaučiasi. Jie vienas kitą gerai papildo, turi gerą chemiją ir būtent dėl šių priežasčių jie vienas kitam padeda žibėti“, – svarstė T.Keršis.
Kokios yra vilniečio lubos?
2022 m. Kauno „Žalgiris“ su Dovydu Giedraičiu pasirašė sutartį pagal formulę „3+2“, kas reiškia, kad jau po šio sezono abiem pusėms reikės spręsti, ar pasinaudoti esamu „pliusu“, ar persirašyti naują sutartį, ar išvis sukti skirtingais keliais.
Reikia prisiminti, kad D.Giedraitis ketverius metus žaidė Ispanijoje, kas lėmė, kad jis jau turi vietinio žaidėjo statusą.
Po karjeros pradžios Lietuvoje Dovis išvyko į Madrido „Estudiantes“ klubą, kurio sistemoje praleido keturis sezonus (nuo 2017–2018 m. iki 2020–2021 m.). Iš pradžių gynėjas žaidė dublerių komandoje, o po to žaidė ir pagrindinėje „Estudiantes“ ekipoje ACB pirmenybėse.
T.Keršis teigė, kad savo buvusį auklėtinį netolimoje ateityje regi sugrįžtant į Madridą, o E.Ženevičius pernelyg toli į ateitį spėti nesiryžo.
„Savo nuomonės nekišu tam, kam nereikia, bet tai, ką praleidžia arba pamiršo visi podkasteriai, „protingos galvos“, kalbėtojai: Dovis turi vietinio žaidėjo statusą Ispanijoje. Jeigu aš būčiau Madrido „Real“, aš po metų ar dviejų išleisčiau Sergio Llullą į pensiją ir tą vietą užpildyčiau Dovydu Giedraičiu.
Jis yra gyvenęs Madridę, jis jau ten yra pusiau vietinis, gerai žino miestą ir dabar gerai užsikėlęs savo žaidimą. Susitikęs su Dovio agentu juokais noriu jam sakyti: „Greičiau uždaryk reikalą su „Real“. Manau, kad jam taip turėtų ir galėtų dėliotis.
Manau, kad „Real“ turėtų keisti S.Llullą D.Giedraičiu. Pas juos yra sunku rasti tinkamų kuriančių ispanų, tad Dovis galėtų būti vienas iš tų. Vitorijos „Baskonia“ komandoje irgi yra keturi „ispanai“, kurie nėra gimę Ispanijoje“, – mąstė T.Keršis.
„Dovis jau dabar yra Eurolygos žaidėjas. Nežinau, kur jis toliau galėtų eiti (šypsosi – red.). NBA gal ne, bet jis jau dabar žaidžia Eurolygoje, kas yra fantastika ir maksimumas, ką mūsų žaidėjai gali pasiekti.
Niekada negali žinoti to, kur yra žaidėjo lubos. Visada tikėjau, kad jo lubos – aukštai. Tik būdavo vienas dalykas, kuris jį labai stabdydavo: tai yra traumos. Praktiškai kiekvieną sezoną jis turėjo ar didesnių, ar mažesnių problemų. Tai galbūt pristabdė procesą, kurį jis jau yra pasiekęs šią dieną. Bet labai tikiuosi, kad tų traumų daugiau nebus ir jis eis į viršų“, – pridūrė E.Ženevičius.
Savo įspūdingą seriją Eurolygoje D.Giedraitis galės pratęsti jau ketvirtadienio vakarą, kur „Žalgiris“ nuo 20:00 val. priims Tel Avivo „Maccabi“ krepšininkus.