„Olympiakos“ prieš rungtynes su „Žalgirio“ krepšininkais „pasiruošęs viskam“

2024 m. spalio 11 d. 18:01
Pirėjo „Olympiakos“ krepšininkai tris praėjusius sezonus žaidė Eurolygos finalo ketverte. „Raudonų-baltų“ vadovams to neužtenka. Jų tikslas – kitų metų pavasarį susigrąžinti stipriausio Europos klubo vardą.
Daugiau nuotraukų (5)
Dvi vasaros „bombos“
Viena iš pagrindinių „Olympiakos“ sėkmės priežasčių – tęstinumas. Klubo vadovai stengiasi išsaugoti komandos branduolį ir vertina jos senbuvius, pasitiki daug metų dirbančiu treneriu Giorgu Bartzoku. Vis dėlto bent dalinis komandos atsinaujinimas yra nuolatinis procesas, ir nedidelės permainos atliekamos prieš kiekvieną sezoną.
2024 metų vasarą „Olympiakos“ permainos buvo kartu ir nežymios, ir labai svarbios. Nors „raudoni-balti“ išsaugojo visus pagrindinius žaidėjus, jie dar ir sudrebino krepšinio rinką dviem kone garsiausiais sandoriais – po metų pertraukos susigrąžino naudingiausią užpraeito Eurolygos sezono krepšininką Aleksandrą Vezenkovą bei pakvietė NBA lygoje ilgai ir sėkmingai žaidusį Evaną Fournier.
„Sutartis su A.Vezenkovu buvo didelis vasaros įvykis, bet sutartis su E.Fournier – tikra Europos krepšinio tarpsezonio bomba“, – Pirėjo klubui sudarius sutartį su vienu iš Prancūzijos rinktinės lyderių, rašė graikų „Sport24“ leidinys.
Šie vasaros darbai geriau nei bet kokie žodžiai parodė, kad „Olympiakos“ užmojai – patys didžiausi, o krepšinio apžvalgininkai vieningai įrašė Pirėjo komandą tarp Eurolygos favoričių.
Kad dideli lūkesčiai ne iš piršto laužti, „Olympiakos“ patvirtino per rugsėjo pabaigoje vykusias Graikijos supertaurės varžybas, kurių finale įveikė Eurolygos čempioną Atėnų „Panathinaikos“ klubą 86:85. Per šias rungtynes aukščiausią meistriškumą vėl parodė po blankaus NBA sezono grįžęs A.Vezenkovas. Jis buvo išrinktas naudingiausiu supertaurės turnyro žaidėju.
Tiesa, praėjusią savaitę per pirmąsias Eurolygos rungtynes nei A.Vezenkovas, nei jo komandos draugai nespindėjo, ir „Olympiakos“ išvykoje nusileido Stambulo „Fenerbahçe“ ekipai 71:82.
„Svarbu ne tai, kaip pradėjome, bet tai, kaip baigsime“, – po pirmosios nesėkmės socialiniuose tinkluose paskelbė „Olympiakos“ klubas. Ir pakvietė sirgalius į Pirėjo Taikos ir draugystės arenoje vyksiančias Eurolygos antrojo turo rungtynes, kuriose šį penktadienį „raudonų-baltų“ galimybes tikrins Kauno „Žalgiris“.
Atsitiesė po nuosmukio
„Olympiakos“ klubas praėjusį dešimtmetį dukart paeiliui tapo Eurolygos čempionu. Europos krepšinis raudona ir balta spalvomis buvo nudažytas 2012 ir 2013 metais.
Praėjusio dešimtmečio pabaigoje ir šio dešimtmečio pradžioje klubas išgyveno nemažą nuosmukį ir du sezonus paeiliui, neskaičiuojant dėl kovido pandemijos nutraukto, bet „raudoniems-baltiems“ taip pat nesėkmingo sezono, nepateko į Eurolygos atkrintamąsias varžybas. Tuo laikotarpiu Pirėjo klubas buvo žymiai sumažinęs biudžetą, bet net suplonėjus piniginei, vieta už ketvirtfinalio brūkšnio buvo vertinama kaip nesėkmė.
„Olympiakos“ atsigavo 2021–2022 metų sezone. Nors klubo biudžetas Eurolygos mastais vis dar buvo vidutinis, komanda žaidė daug geriau ir 2022 metų pavasarį grįžo ne tik į atkrintamąsias varžybas, bet ir į finalo ketvertą.
Pernai „Olympiakos“ vėl pateko į finalo ketvertą, o šių metų pavasarį Eurolygos baigiamajame turnyre kovojo trečią kartą iš eilės.
Pastaraisiais metais „Olympiakos“ biudžetas vėl auga, o klubo savininkus brolius Giorgą ir Panagiotį Angelopoulus pasitempti skatina ir pagrindinio varžovo „Panathinaikos“ pergalės. Praėjusį sezoną „žalieji“ ne tik tapo Eurolygos čempionais , bet ir atėmė iš „raudonų-baltų“ Graikijos čempionų vardą.
Prieš naują sezoną poreikį vytis pagrindinius varžovus pažymėjo ir „Olympiakos“ treneris G.Bartzokas. „Šis sezonas mums bus ypatingas, nes praėjusį sezoną „Panathinaikos“ tapo Eurolygos čempionu. Dabar „Olympiakos“ bendruomenė reikalauja, kad mes atsakytumėm tuo pačiu. Privalome žaisti taip pat gerai, kaip žaidėme tris praėjusius sezonus.
Sirgaliams atrodo, kad praėjęs sezonas nebuvo labai sėkmingas, nes pralaimėjome Eurolygos pusfinalyje ir nusileidome „Panathinaikos“ komandai lemiamose Graikijos lygos finalo rungtynėse. Vis dėlto mes buvome tarp stipriausių Europos komandų“, – rugsėjį duodamas interviu graikų „Cosmote“ televizijai sakė G.Bartzokas.
Komanda „pabrango“
Graikijos žiniasklaida paskaičiavo, kad „Olympiakos“ šį sezoną vien atlyginimams turėtų išleisti apie 20 mln. eurų. Palyginti su praėjusiu sezonu, komanda „pabrango“ daugiau nei 5 mln. eurų. Tai – toli gražu ne didžiausia suma Europos krepšinyje, ir net ne didžiausia suma Graikijoje. Manoma, kad „Panathinaikos“ klubo „atlyginimų krepšelis“ yra dar didesnis – apie 26 mln. eurų.
Brangiausiu „raudonų-baltų“ krepšininku laikomas A.Vezenkovas, kuriam Pirėjo klubas per sezoną turėtų mokėti 3,6 mln. eurų. E.Fournier atlyginimas – 2,2 mln. eurų. Be šių dviejų žaidėjų, graikų spauda „Olympiakos“ gretose suskaičiavo dar aštuonis „milijonierius“. Tai – Moustapha Fallis, Nikola Milutinovas, Luca Vildoza, Nigelas Williamsas-Gossas, Thomasas Walkupas, Filipas Petruševas, Nazas Mitrou-Longas ir Tyleris Dorsey.
L.Vildoza ir T.Dorsey yra „Olympiakos“ naujokai. Argentinietis L.Vildoza vasarą atvyko iš „Panathinaikos“, graikų kilmės amerikietis T.Dorsey – iš „Fenerbahçe“. Pirėjo klubas taip pat sudarė sutartį su amerikiečiu Keenanu Evansu, bet jis dar kelis mėnesius negalės žaisti dėl sunkios traumos, kurią patyrė praėjusio sezono pabaigoje atstovaudamas „Žalgiriui“.
Kiti sąraše paminėti krepšininkai – Pirėjo komandos senbuviai.
Vasarą „Olympiakos“ išsiskyrė su penkiais krepšininkais, bet išleido tik tuos, kurių arba nereikėjo, arba nelabai reikėjo.
Nelabai reikėjo praėjusį sezoną rezultatyviai žaidusio (vid. 11,1 tšk.) ir labai taikliai atakavusio (54,6 proc. dvitaškių ir 42,5 proc. tritaškių) amerikiečio Isaiah Canaano. Nors šis metikas buvo vienas iš rezultatyviausių „Olympiakos“ žaidėjų, jo rankos pernelyg dažnai virpėdavo per svarbiausias rungtynes. Todėl „raudonų-baltų“ aistruoliai su I.Canaanu atsisveikino be didelės širdgėlos.
Juo labiau niekas Pirėjuje nepasigenda praėjusį sezoną prie komandos pergalių beveik niekuo neprisidėdavusių Igno Brazdeikio (vid. 3,6 tšk.), Luke‘o Sikmos (2,7 tšk.), Michalio Lountzio (1,5 tšk.) ar vos vienerias Eurolygos rungtynes žaidusio Giorgo Tanoulio.
Pernai sudarytos sutartys su I.Brazdeikiu ir L.Sikma buvo dvi didelės „Olympiakos“ vadybos klaidos. Šie puolėjai visiškai netiko komandos žaidimo braižui, todėl dar prieš praėjusį sezoną buvo mažai tikėtina, kad jie sustiprins komandą.
Krepšininkų perteklius
Šiuo metu „Olympiakos“ paraiškoje yra šešiolika vos ne lygiaverčių krepšininkų. Bet kuris iš jų net kurioje nors Eurolygos vidutiniokų komandoje galėtų būti tvirtas pagrindinio penketo žaidėjas. Dėl to kone didžiausias trenerio Giorgo Bartzoko galvos skausmas – kaip paskirstyti laiką aikštėje visiems, kad niekas nesijaustų nuskriaustas.
„Šią problemą būtų galima išspręsti NBA pavyzdžiu pailginus rungtynių laiką ir žaidžiant 48 minutes. 200 minučių visiems „Olympiakos“ žaidėjams neužtenka, – juokais pasiūlė „Gazzetta“ apžvalgininkas Konstantinos Melagies. – Neįmanoma „apkvailinti“ krepšininkų leidžiant jiems Graikijos lygoje žaisti su autsaideriais. Visi nori žaisti Eurolygoje“.
Kitas trenerio rūpestis – kurių krepšininkų neįtraukti į dvyliktuką. Ši problema bent sezono pradžioje nėra labai aštri. Keenanas Evansas nežaidžia ir nežais bent iki vasario mėnesio, Nikola Milutinovas ir Moustapha Fallis pirmąsias Eurolygos sezono rungtynes praleido dėl mažesnių traumų. Rugsėjo mėnesį traumą gydėsi ir Shaquielle‘as McKissicas.
Praėjusią savaitę „Olympiakos“ sudėtyje buvo trylika sveikų krepšininkų, todėl prieš pirmąsias Eurolygos rungtynes reikėjo išbraukti tik vieną žaidėją. G.Bartzokas namie paliko, kaip ir tikėtasi, Nazą Mitrou-Longą.
Šią savaitę sveikų žaidėjų skaičius nepasikeitė. Nors M.Fallis jau treniravosi, dėl ligos iš rikiuotės kelioms dienoms iškrito Filipas Petruševas. Vis dėlto po savaitės ar dviejų žaisti turbūt jau galės visi krepšininkai, išskyrus K.Evansą, tad sudėlioti dvyliktuką bus daug sudėtingiau.
„Olympiakos“ vadovai puikiai supranta problemą. Dar rugsėjo mėnesį buvo garsiai kalbama, kad vienas iš aukštaūgių – F.Petruševas – turėtų būti paskolintas Belgrado „Crvena Zvezda“ klubui, kuriam trūksta vidurio puolėjo. Lyg tyčia, kaip tik tuo metu susižeidė kiti du vidurio puolėjai M.Fallis bei N.Milutinovas ir dėlionė pasikeitė.
Vis dėlto šį klausimą galima spręsti neskubant. Eurolygos perėjimų terminas baigsis tik žiemos viduryje, todėl „Olympiakos“ turi laiko įvertinti, kurių krepšininkų komandai reikia, o be kurių galima išsiversti.
O šią savaitę didžiausias dėmesys buvo skirtas rungtynėms su „Žalgiriu“, kuris į Graikiją išvyko po pergalės pirmajame Eurolygos ture prieš „Barcelona“ ir pirmojo pralaimėjimo Lietuvos lygoje žaidžiant su Vilniaus „Rytu“.
Pirėjo komanda pasiryžusi atsitiesti po praėjusią savaitę Stambule patirtos nesėkmės ir yra „pasiruošusi viskam“. Būtent šiuos žodžius penktadienį viršelyje didelėmis raidėmis parašė „Olympiakos“ klubui artimas „Kokkinos“ („Raudonieji“) sporto dienraštis.
Visas svarbiausias Eurolygos naujienas galite sekti specialiame Lrytas polapyje. Jį rasite paspaudę čia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.